Рішення
від 30.05.2022 по справі 199/245/22
АМУР-НИЖНЬОДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Справа № 199/245/22

(2/199/1105/22)

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

31 травня 2022 року Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпропетровська в складі

головуючого судді Богун О.О.,

при секретареві Ткаченко К.О.

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін в залі суду в м. Дніпрі цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Придніпровська 1» до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по внескам та обов`язковим платежам на утримання спільного майна у багатоквартирному будинку та прибудинкової території,-

ВСТАНОВИВ:

13 січня 2022 року до Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська звернувся позивач через свого представника із вищевказаним позовом, в обґрунтування якого послався на те, що відповідачі є співвласниками квартири АДРЕСА_1 , отримують від позивача послуги з утримання будинку та прибудинкової території, однак не здійснюють оплату таких житлово-комунальних послуг, внаслідок чого у відповідача виникла заборгованість, розмір якої станом на грудень 2021 року становить 3 798,6 гривень. За таких обставин, посилаючись на те, що відповідачі в добровільному порядку заборгованість не погашають, позивач просить суд стягнути з відповідачів, пропорційно від їх частки в праві власності на майно, з кожного на його користь такий борг, а також судові витрати по справі.

Ухвалою Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 14 березня 2022 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у цивільній справі, яку вирішено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження із повідомленням сторін.

В судове засідання представник позивача не з`явився, надав заяву в якій просив суд провести розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримав, наполягав на їх задоволенні в позовному обсязі, проти розгляду справи в заочному порядку не заперечував,.

Відповідачі в судове засідання повторно не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином, про причини своєї неявки суд не повідомили, правом на подання відзиву не скористались.

За таких обставин суд вважає за можливе на підставі ст.ст.211, 223, 240, 280 ЦПК України провести судове засідання за відсутності сторін та здійснити розгляд даної цивільної справи в заочному порядку відповідно до Глави 11 Розділу ІІІ ЦПК України.

Дослідивши матеріали цивільної справи, суд приходить до наступного висновку на підставі нижчевикладеного.

Судом встановлені наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

В судовому засіданні встановлено, що 04.07.2016 року було проведено державну реєстрацію Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ПРИДНІПРОВСЬКА 1», про що в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис № 12241020000077514.

У своїй діяльності ОСББ «ПРИДНІПРОВСЬКА 1» керується відповідним Статутом, Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» та Цивільним кодексом України.

24 грудня 2016 року Загальними зборами співвласників багатоквартирного будинку, в якому створено ОСББ «ПРИДНІПРОВСЬКА 1» було прийнято рішення про затвердження внесків на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 2,95 гри за м2, що оформлено протоколом №5.

26 листопада 2017 року Загальними зборами ОСББ «ПРИДНІПРОВСЬКА 1» внески на утримання багатоквартирного будинку були переглянуті та збільшені до 3,55 гри за м2 (Протокол №6).

Станом на грудень 2021 року внесок на утримання будинку та прибудинкової території в ОСББ «ПРИДНІПРОВСЬКА 1» складає 6,48 грн за м2 (Протокол Загальних зборів ОСББ «ПРИДНІПРОВСЬКА 1» №7 від 23 листопада 2018 року).

Відповідно до відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №282046766 від 29.10.2021 року відповідачі є власниками квартири АДРЕСА_2 загальною площею 61,3 кв.м. Дана обставина підтверджена відповіддю КГІ «Дніпровське міське бюро технічної інвентаризації» Дніпровської міської ради від 23.11.2021 року №15914.

З яких: частка власності, яка належить ОСОБА_2 -33,33%; частка власності, яка належить ОСОБА_1 - 55,6 %; частка власності, яка належить ОСОБА_3 - 11,1%.

Отже, зважаючи на викладене вище, на відповідачів в обов`язковому порядку поширюються положення Статуту ОСББ «ПРИДНІПРОВСЬКА І», та всі рішення прийняті загальними зборами об`єднання.

Однак, відповідачі у період з 01.07.2017 року по 01.12.2021 року обов`язок зі сплати ОСББ «ПРИДНІПРОВСЬКА 1», внесків на утримання багатоквартирного будинку, прибудинкової території належним чином не виконували.

Внаслідок чого утворилася заборгованість у сумі 18 322,54 грн. по сплаті внесків та обов`язкових платежів на утримання будинку та прибудинкової території. З яких у відповідних частинах: у ОСОБА_2 утворилась заборгованість по сплаті внесків у розмірі 1264,81 грн.; у ОСОБА_1 утворилась заборгованість по сплаті внесків у розмірі 101 87,47 грн.; у ОСОБА_3 утворилась заборгованість по сплаті внесків у розмірі 2033,78 грн.

Разом з тим, у період з 03.10.2017 року по 25.11.2021 року відповідачами було частково сплачено наявну заборгованість перед ОСББ у розмірі 14523,94 грн. З яких у відповідних частинах: ОСОБА_2 сплачено внески у розмірі 4836,48 грн.; ОСОБА_1 сплачено внески у розмірі 8075,3 грн.; ОСОБА_3 сплачено внески у розмірі 1612,16 грн..

Станом на грудень 2021 року, по квартирі АДРЕСА_1 заборгованість по внескам складає 3 798,6 грн. З яких: у ОСОБА_2 заборгованість по внескам складає 1264,81 грн.; у ОСОБА_1 заборгованість по внескам складає 21 12,17 грн.; у ОСОБА_3 заборгованість по внескам складає 421,62 грн. (на день звернення до суду згідно даних з реєстру речових прав на нерухоме майно особа померла данні про осіб, що прийняли спадщину відсутні)

Дана обставина свідчить про те, що відповідачі визнають свій обов`язок перед ОСББ «ПРИДНІПРОВСЬКА 1» щодо необхідності щомісячних відрахувань на утримання будинку, але роблять це нерегулярно та не в повному обсязі.

Правовідносини, які виникли між сторонами, врегульовані нормами ЦК України, Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», Правилами користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 1992 року №572 (далі - Правила).

Так, відповідно до положень ст.ст.15, 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого порушеного, невизнаного або оспорюваного цивільного права.

Положеннями ст.ст.11, 525 ЦК України передбачено, що підставами для виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є акти цивільного законодавства, акти органів державної влади, акти органів місцевого самоврядування. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Нормами ст.ст.319, 322 ЦК України передбачено, що власність зобов`язує. Власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг. Споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач. Індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги. Колективний споживач - юридична особа, що об`єднує споживачів у будівлі та в їхніх інтересах укладає договір про надання комунальної послуги.

Відповідно до ст.5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

За змістом норм ст.ст.7, 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами. Колективний споживач зобов`язаний забезпечувати розподіл між споживачами, об`єднаними таким колективним споживачем, обсягу спожитих комунальних послуг відповідно до законодавства (крім випадку, коли співвласниками визначено іншу особу, що здійснює розподіл обсягів комунальної послуги). Споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору. Дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов`язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.

Пунктом 7 Правил передбачено, що власник та наймач (орендар) квартири, житлового приміщення у гуртожитку зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Згідно ст.385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків) (далі - об`єднання). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту. Аналогічне положення містить ст.ст.1, 6 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Згідно норми ст.4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання. Господарче забезпечення діяльності об`єднання може здійснюватися власними силами об`єднання (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб`єктів господарювання.

Відповідно до ст.10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління об`єднання є загальні збори, рішення яких, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників. До виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема, визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.

Відповідно до положень ст.22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішенням загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг. Самостійне забезпечення об`єднанням утримання і експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у багатоквартирному будинку може здійснюватися безпосередньо співвласниками, а також шляхом залучення об`єднанням фізичних та юридичних осіб на підставі укладених договорів. Для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання.

Положеннями ст.23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено, що внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.

Нормою ст.20 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» встановлено, що частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.

За змістом ст.ст.16, 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання має право укладати договори, встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів. Для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.

Положеннями ст.15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що співвласник зобов`язаний виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» співвласники багатоквартирного будинку зобов`язані, окрім іншого, виконувати рішення зборів співвласників, своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.

Положеннями ст.13 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено, що у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.

Згідно до ст.526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України. Частиною 1 ст.530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

При цьому відповідно до норми ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до ст.610, 611 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Нормою ст.625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Згідно ст.16 ЦК України однією із форм судового захисту цивільних прав та інтересів є примусове виконання обов`язку в натурі.

Оцінюючи дослідженні в судовому засіданні докази в їх сукупності та взаємозв`язку, суд вважає їх належними, допустимими, достовірними та достатніми для прийняття рішення у справі по суті.

Аналізуючи встановлені на підставі таких доказів фактичні обставини правовідносин сторін в контексті викладених вище норм законодавства, суд приходить до висновку про доведеність заявлених позивачем в обґрунтування позову фактичних обставин, які є обов`язковим для встановлення і доведення задля задоволення даного позову. Зокрема, в судовому засіданні підтверджено існування між сторонами у справі правовідносин, відповідно до яких відповідачі зобов`язані оплачувати спожиті ними та отримані від позивача житлово-комунальні послуги, однак цього належним чином не здійснюють, внаслідок чого у відповідачів перед позивачем виникла заборгованості в наведеному в позові розмірі, а відтак позов в частині вимог про стягнення такого боргу в загальному розмірі 3376,98 гривень підлягає задоволенню.

Суд також окремо зауважує, що відповідачі, будучи повідомлені про розгляд даної цивільної справи по суті, в судове засідання не з`явились, заперечень на позов та доказів на їх обґрунтування суду не надали, що дає суду право при заочному розгляді справи обмежитись доказами, наданими позивачем, що повністю відповідає вимогам ст.280 ЦПК України.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, керуючись положеннями ст.ст.133, 137, 141 ЦПК України, враховуючи результат розгляду справи, характер спірних правовідносин та предмет позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути солідарно з відповідачів на користь позивача сплачений останнім при зверненні до суду із позовом судовий збір в розмірі 2481,00 гривень, а також витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 3300,00 гривень.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.11, 15, 16, 319, 322, 385, 525, 526, 530, 610-612, 625 ЦК України, ст.ст.1, 5, 7, 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст.ст.1, 4, 6, 10, 13, 15-17, 20, 22, 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», ст.7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», п.7 Правил, ст.ст.2, 5, 12, 13, 76-81, 89, 95, 141, 223, 258, 259, 263-265, 268, 273, 280, 281, 289, 352, 354, 355 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Придніпровська 1» до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по внескам та обов`язковим платежам на утримання спільного майна у багатоквартирному будинку та прибудинкової території - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Придніпровська 1» (ЄДРПОУ 40624143; адреса місцезнаходження: 49021, м. Дніпро, вул. Придніпровська, буд.1) заборгованість по внескам та платежам співвласників об`єднання за період з жовтня 2017 року по грудень 2021 року в розмірі 2112,17 гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Придніпровська 1» (ЄДРПОУ 40624143; адреса місцезнаходження: 49021, м. Дніпро, вул. Придніпровська, буд.1) судовий збір в розмірі 1240,50 гривень, витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 1650,00 гривень, а всього 2890,50 гривень.

Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ; адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Придніпровська 1» (ЄДРПОУ 40624143; адреса місцезнаходження: 49021, м. Дніпро, вул. Придніпровська, буд.1) заборгованість по внескам та платежам співвласників об`єднання за період з жовтня 2017 року по грудень 2021 року в розмірі 1264,81 гривень.

Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ; адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Придніпровська 1» (ЄДРПОУ 40624143; адреса місцезнаходження: 49021, м. Дніпро, вул. Придніпровська, буд.1) судовий збір в розмірі 1240,50 гривень, витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 1650,00 гривень, а всього 2890,50 гривень.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне рішення суду складено 31 травня 2022 року.

Суддя О.О.Богун

СудАмур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення30.05.2022
Оприлюднено24.06.2022
Номер документу104823020
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про стягнення плати за користування житлом

Судовий реєстр по справі —199/245/22

Рішення від 30.05.2022

Цивільне

Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська

БОГУН О. О.

Ухвала від 13.03.2022

Цивільне

Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська

БОГУН О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні