РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 609/331/22
2/609/232/2022
20 червня 2022 року Шумський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Харлана М.В.
за участю:
секретаря судового засідання Семенюк О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шумськ цивільну справу за позовом: ОСОБА_1
до
відповідача: Великодедеркальської сільської ради Кременецького району Тернопільської області
вимоги позивача: про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом
учасники справи не з`явились,-
В С Т А Н О В И В:
І. Стислий виклад позиції позивача.
1. 05 травня 2022 року ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду із позовом до Великодедеркальської сільської ради Кременецького району Тернопільської області (далі відповідач) з вимогою про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом.
2. Позов обгрунтований тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача - ОСОБА_2 .
Після його смерті відкрилась спадщина на належне йому майно, що складається із права власності на земельну ділянку, яка знаходиться на території Садківської сільської ради Шумського району Тернопільської області в розмірі 1,91 га., у тому числі: 1,00 га., кадастровий номер земельної ділянки 6125886900:01:001:0018; 0,23 га., кадастровий номер земельної ділянки 6125886900:01:001:0752, 0,68 га., кадастровий номер земельної ділянки 6125886900:01:001:0789, цільове призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ТР № 032825 виданого 25 жовтня 2005 року Шумською районною державною адміністрацією.
Позивач зазначає, що спадщину після смерті ОСОБА_2 він прийняв у відповідності до ст. 1268 ЦК України, оскільки на день смерті проживав та був зареєстрований із ним в одному господарстві, що стверджується довідкою виданою Великодедеркальською сільською радою Тернопільської області.
Однак, коли позивач звернувся до приватного нотаріуса Кременецького районного нотаріального округу для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом, що належало ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , йому було відмовлено у вчиненні нотаріальних дій у зв`язку з тим, що ним не подано документів, що підтверджують родинні відносини з спадкодавцем.
Позивач у позові звертає увагу на те, що у свідоцтві про смерть батька та у Державному акті на право власності на земельну ділянку вчинено граматичну помилку у написанні прізвища батька, а саме « ОСОБА_3 », замість необхідного « ОСОБА_8 ».
Вважає, що на даний час він немає змоги довести нотаріусу свої родинні відносини із батьком ОСОБА_2 . Встановлення даного факту має для нього юридичне значення, оскільки від цього факту залежить можливість реалізації ним спадкових прав після його смерті.
На підставі викладеного, позивач просить позов задовольнити, встановити факт родинних відносин та визнати за ним в порядку спадкування за законом, право на спадщину, яка залишилося після смерті батька ОСОБА_2
ІІ. Інші процесуальні дії у справі.
3. Ухвалою Шумського районного суду Тернопільської області від 10 травня 2022 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення її недоліків.
4. Ухвалою Шумського районного суду Тернопільської області від 24 травня 2022 року прийнято до розгляду позовну заяву та призначено підготовче засідання на 06 червня 2022 року.
5. Ухвалою Шумського районного суду Тернопільської області суду від 06 червня 2022 року справу призначено до судового розгляду на 20 червня 2022 року.
6. В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, однак в матеріалах справи наявне клопотання останнього про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав повністю.
В судове засідання представник відповідача Великодедеркальської сільської ради Тернопільської області у судове засідання не з`явився, проте подав до суду клопотання про розгляд справи у відсутність представника. Позовні вимоги позивача визнали повністю та не заперечили щодо їх задоволення.
7. Судом на підставі частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК), у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
ІІІ. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин.
Дослідивши письмові матеріали справи, судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.
8. ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_2 , про що в Книзі реєстрації смертей 09 січня 2015 року зроблено відповідний актовий запис № 2, що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого 09 січня 2015 року Садківською сільською радою Шумського району Тернопільської області.
9. Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на належне йому майно, що складається із права власності на земельну ділянку, яка знаходиться на території Садківської сільської ради Шумського району Тернопільської області в розмірі 1,91 га., у тому числі: 1,00 га., кадастровий номер земельної ділянки 6125886900:01:001:0018; 0,23 га., кадастровий номер земельної ділянки 6125886900:01:001:0752, 0,68 га., кадастровий номер земельної ділянки 6125886900:01:001:0789, цільове призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ТР № 032825 виданого 25 жовтня 2005 року Шумською районною державною адміністрацією.
10. Як стверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 21 грудня 1961 року Садківською сільською радою В. Дедеркальського райбюро ЗАГС, позивач ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Садки В. Дедеркальського району Тернопільської області та в графі батьки вказано - ОСОБА_2 та ОСОБА_4 , а/з № 19.
11. Як стверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого В. Дедеркальським бюро ЗАГС Тернопільської області та викладене російською мовою, батько позивача ОСОБА_2 , народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Садки В. Дедеркальського району Тернопільської області та в графі батьки вказано - ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , а/з № 2.
12. Висновком наданим 18 вересня 2021 року керівником відділу державної реєстрації актів цивільного стану М. Липкою позивачу було відмовлено щодо внесення в актовий запис про народження №22 складений 21 грудня 1961 року Садківською сільською радою Шумського району Тернопільської області щодо зміни прізвища дитини, прізвища батька та прізвища матері з ОСОБА_8 на ОСОБА_3 , у зв`язку з відсутністю документів, що підтверджують даний факт.
13. Згідно довідки №184 від 13 жовтня 2021 року виданої Великодедеркальською сільською радою Тернопільської області вбачається, що ОСОБА_2 та ОСОБА_2 одна і та ж сама особа.
14. Відповідно до довідки № 155 від 09 серпня 2021 року виданої Великодедеркальською сільською радою Тернопільської області вбачається, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на день смерті постійно проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з ним на день смерті проживав та був зареєстрований позивач ОСОБА_1 .
15. Постановою приватного нотаріуса Кременецького районного нотаріального округу Хаблюк Т.В. від 20.06.2022 року позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , не заводилась.
ІV. Оцінка Суду.
16. Згідно ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
17. Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
18. Як передбачено ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
19. Відповідно пунктів 1, 6 частини 1 статті 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами та належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, імя, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
20. Згідно роз`яснення п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо твердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину та інше.
21. Пункт 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» вказує, що суд може встановити факт родинних відносин, якщо в органах РАЦС не зберігся відповідний запис чи відмовлено в його відновленні, або ж він може бути відновлений лише на підставі рішення суду.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 дійсно був батьком позивача, що підтверджується письмовими доказами, які досліджені судом.
З врахуванням викладеного, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, беручи до уваги той факт, що позивач не в змозі встановити факт родинних відносин між ним та померлим батьком ОСОБА_2 , що впливає на оформлення ним спадкових прав, суд вважає, що заявлені вимоги в частині встановлення факту родинних відносин підлягають задоволенню.
Що стосується позовних вимог про визнання права власності на спадкове майно, суд зазначає наступне:
22. Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
23. До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).
24. Права та обов`язки, які не входять до складу спадщини, передбачені положеннями статті 1219 ЦК України.
Отже, об`єктами спадщини за ЦК України є права та обов`язки, які належали особі на час смерті, крім тих, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця.
25. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
26. Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
27. Згідно із ч.2 ст. 1223 ЦК України у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
За свого життя ОСОБА_2 не складав заповітних розпоряджень щодо належного йому спадкового майна, відтак, у даному випадку має місце спадкування за законом.
28. У відповідності до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народженні після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
29. Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, встановлених частинами другою - четвертою статті 1273 цього Кодексу. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
30. Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
ОСОБА_1 прийняв спадщину після смерті батька ОСОБА_2 в силу ч. 3 ст. 1268 ЦК України та в подальшому звернувся до нотаріуса із відповідною заявою, однак у вчиненні нотаріальної дії та оформленні спадкових прав йому було відмовлено, оскільки ним не подано документів, що підтверджують родинні відносини з померлим, що стало причино звернення позивача до суду.
31. Відповідно до абз.3 п.23 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30.05.2008 року, у разі відмови нотаріуса в оформленні прав на спадщину особа може звертатися до суду за правилами позовного провадження.
32. Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
33. Згідно з ч. 1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
34. Положеннями статей 15, 16 ЦК України, статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
35. Таким чином, право на спадщину є самостійним майновим правом, яке виникає на підставі факту її прийняття та підлягає захисту в передбачений законом спосіб, і через відмову нотаріуса у видачі спадкоємцю свідоцтва про право на спадщину, не може бути захищене в інший спосіб.
У зв`язку із чим, враховуючи, що позивач прийняв спадщину в установленому законом порядку, але отримати свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 в нотаріальній конторі не може, його право підлягає захисту, а позовні вимоги в цій частині позову задоволенню.
V. Розподіл судових витрат між сторонами.
36. Позивачем при подачі позову було сплачено 1984 грн. 80 коп. судового збору.
З цих підстав,
Керуючись статтями 15, 16, 328, 1216-1218, 1261, 1268 Цивільного кодексу України, статтями 2, 4, 5, 10-13, 18, 81,141, 258-259, 263 - 265 Цивільно процесуального кодексу, суд, -
У Х В А Л И В :
1. Позов ОСОБА_1 до Великодедеркальської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом - задовольнити повністю.
2. Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , а саме, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Садки Шумського району Тернопільської області був батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
3. Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом, після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Садки Шумського району Тернопільської області право власності на земельну ділянку, яка знаходиться на території Садківської сільської ради Шумського району Тернопільської області в розмірі 1,91 га., у тому числі: 1,00 га., кадастровий номер земельної ділянки 6125886900:01:001:0018; 0,23 га., кадастровий номер земельної ділянки 6125886900:01:001:0752, 0,68 га., кадастровий номер земельної ділянки 6125886900:01:001:0789, цільове призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ТР № 032825 виданого 25 жовтня 2005 року Шумською районною державною адміністрацією.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Повний текст судового рішення складено 20 червня 2022 року.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_4 , РНОКПП НОМЕР_5 .
Відповідач: Великодедеркальська сільська рада, місце знаходження: вул. Садова, 1, с. Великі Дедеркали, Кременецького району Тернопільської області.
Суддя: М. В. Харлан
Суд | Шумський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 19.06.2022 |
Оприлюднено | 25.06.2022 |
Номер документу | 104834533 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Шумський районний суд Тернопільської області
Харлан М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні