ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
10 червня 2022 року м. ПолтаваСправа №440/14804/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Бойка С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРМАСТІЛ ФАСАДНІ СИСТЕМИ" про стягнення коштів з рахунків платника податку за податковим боргом,
В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДПС у Полтавській області (надалі також позивач, податковий орган) звернулось до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Термастіл фасадні системи" (надалі - відповідач, платник податків, ТОВ "ТЕРМАСТІЛ ФАСАДНІ СИСТЕМИ") про стягнення коштів з рахунків платника податків на суму податкового боргу зі сплати орендної плати з юридичних осіб у розмірі 1608000,00 грн, посилаючись на несплату відповідачем узгоджених сум податкового зобов`язання у строки, визначені Податковим кодексом України.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.11.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у цій справі, а її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
Відповідач 17.12.2021 одержав копію ухвали суду від 15.11.2021 про відкриття провадження у цій справі, що підтверджено рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №3603934152554.
Відзив на позов у строк, визначений частиною першою статті 261 КАС України, відповідачем не надано.
За змістом частини четвертої статті 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
А відповідно до частини шостої статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
ТОВ "ТЕРМАСТІЛ ФАСАДНІ СИСТЕМИ" зареєстроване як юридична особа, код ЄДРПОУ 41050063, як платник податків за основним місцем обліку перебуває на обліку у Головному управлінні ДПС у Полтавській області (ДПІ у м. Полтаві).
За відповідачем обліковується податковий борг зі сплати зі сплати орендної плати з юридичних осіб у розмірі 1608000,00 грн, що виник за таких обставин.
Платником податків подано до податкового органу податкову декларацію з плати за землю (розрахунок з орендної плати) від 15.02.2020 реєстраційний № 9026764607 з термінами сплати 30.12.2020 (листопад), 01.02.2020 (грудень), в якій самостійно визначено суму грошового зобов`язання з орендної плати юридичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 160800,00 грн окремо по кожному терміну сплати.
Станом на момент звернення із позовною заявою по даній декларації рахується податковий борг в сумі 321600,00 грн.
Окрім цього, ТОВ "ТЕРМАСТІЛ ФАСАДНІ СИСТЕМИ" подано до податкового органу податкову декларацію з плати за землю (розрахунок з орендної плати) від 19.02.2021 реєстраційний № 9030297320 з термінами сплати 02.03.2021 (січень), 30.03.2021 (лютий), 30.04.2021 (березень), 30.05.2021 (квітень), 30.06.2021 (травень), 30.07.2021 (червень), 30.08.2021 (липень) та 30.09.2021 (серпень), в якій самостійно визначено суму грошового зобов`язання з орендної плати юридичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 160800,00 грн окремо по кожному терміну сплати.
Станом на момент звернення із позовною заявою по даній декларації рахується податковий борг в сумі 1286400,00 грн.
Оскільки відповідачем податкові зобов`язання з плати за землю сплачені не в повному обсязі, в ІКП відображено податковий борг зі сплати орендної плати з юридичних осіб у розмірі 1608000,00 грн.
Податковим органом сформовано та 15.07.2020 надіслано відповідачу податкову вимогу форми "Ю" від 15.07.2020 №100452-50. Поштове відправлення отримане платником податків 25.07.2021, що підтверджено рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Сторонами у справі доказів оскарження зазначеної податкової вимоги не надано.
До матеріалів справи залучено довідку, якою підтверджено, що відповідачем відкрито рахунки в установах банків та казначействі.
Посилаючись на несплату відповідачем податкового зобов`язання позивач звернувся до суду з позовом про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу.
Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
У відповідності до пункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
За змістом підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг визначено як суму узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
А відповідно до пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
При цьому, як визначено пунктом 56.11 статті 56 Податкового кодексу України, не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.
Згідно з пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
А відповідно до пункту 59.5 цієї статті, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Пунктом 87.1 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
За змістом статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
Згідно з частиною другою статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Суд враховує, що статусу податкового боргу набуває лише узгоджена сума грошового (податкового) зобов`язання, не сплачена платником податків у визначений строк.
Податкове зобов`язання, визначене відповідачем у податкових деклараціях з плати за землю, вважається узгодженим з дати подання таких декларацій до контролюючого органу, не може бути оскаржене та мало бути сплачене у строки, визначені пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України.
Факт узгодження грошового зобов`язання має наслідком обов`язок платника податку сплатити таке зобов`язання у встановлений законом строк. У свою чергу, невиконання обов`язку зі сплати узгодженого грошового зобов`язання у встановлений законом строк має наслідком включення такого зобов`язання до податкового боргу платника податків, повноваженнями зі стягнення якого наділені контролюючі органи.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідач відзив на позовну заяву, жодних заперечень чи доказів сплати суми податкового боргу до суду не надав.
Разом з тим, наявність у ТОВ "ТЕРМАСТІЛ ФАСАДНІ СИСТЕМИ" податкового боргу за узгодженими податковими зобов`язаннями підтверджено зібраними у справі письмовими доказами у їх сукупності.
За таких обставин, суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість позовних вимог Головного управління ДПС у Полтавській області.
Отже, позов належить задовольнити у повному обсязі.
Згідно з частиною другою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відповідні витрати у справі відсутні.
Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська,4, м. Полтава, 36014, код ЄРДПОУ ВП 44057192) до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРМАСТІЛ ФАСАДНІ СИСТЕМИ" ( вул.Зіньківська, буд.52, м. Полтава, 36009, код ЄРДПОУ 41050063) про стягнення коштів задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРМАСТІЛ ФАСАДНІ СИСТЕМИ" кошти з рахунків у банках на суму податкового боргу зі сплати орендної плати з юридичних осіб у розмірі 1608000,00 грн (один мільйон шістсот вісім тисяч гривень ) на рахунок UA958999980334189812000016712, Казначейство України (ЕАП), отримувач - ГУК у Полт.обл./тг м. Полтава/18010600, код ЄДРПОУ 37959255, код класифікації доходів бюджету 18010600.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.С. Бойко
Суд | Полтавський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 09.06.2022 |
Оприлюднено | 25.06.2022 |
Номер документу | 104835171 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо погашення податкового боргу, з них стягнення податкового боргу |
Адміністративне
Полтавський окружний адміністративний суд
С.С. Бойко
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні