Єдиний унікальний номер справи 183/8128/21
Провадження № 2/183/1868/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24травня 2022 року м. Новомосковськ Дніпропетровської області
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області в складі головуючого судді Майної Г. Є., розглянувши в письмовому, спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Дружба Плюс 2011" до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
23 листопада 2021 року позивач звернувся до суду із вищезазначеним позовом, в обґрунтування якого посилається на те, що відповідачам на праві спільної часткової власності належить квартира АДРЕСА_1 , останні є фактичними споживачами житлово-комунальних послуг. Зазначений будинок обслуговується Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Дружба Плюс 2011". З 01 січня 2019 року по 31 жовтня 2021 року відповідачі не сплачували обов`язковий внесок за послуги з утримання будинку і прибудинкової території, внаслідок чого утворилась заборгованість у загальному розмірі 7 585,96 грн., яка складається із: основної заборгованості у розмірі 6 664,00 грн., 3 % річних у розмірі 264,33 грн. та інфляційних втрат у розмірі 657,63 грн. По 1/2 частині зазначеної суми позивач просить стягнути з кожного окремо з відповідачів на його користь, а також вирішити питання щодо судових витрат і витрат на професійну правничу допомогу.
Ухвалою судді від 09 грудня 2021 року було прийнято позовну заяву до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін і відкрито провадження у справі, цією ж ухвалою сторонам було установлено строки для подання відзиву на позовну заяву та відповіді на відзив на позовну заяву.
Сторони відзиву на позовну заяву та відповіді на відзив суду не подавали, про розгляд справи були повідомлені належним чином.
Дослідивши наявні письмові докази, суд приходить до наступних висновків.
Судом установлено, що відповідачі є співвласниками квартири, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №284045525 від 10 листопада 2021 року.
Відповідач ОСОБА_2 зареєстрована та проживає за вищезазначеною адресою, а відповідач ОСОБА_1 зареєстрована фактично проживає у вищезазначеній квартирі, однак зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідками Виконавчого комітету Новомосковської міської ради №№5304, 5306 від 06 грудня 2021року наданими у відповідь на запит суду,а також довідкою № 36 від 11 листопада 2021 року, виданою головою ОСББ "Дружба Плюс 2011" О. П. Дишкант і наданою суду у засвідченій представником позивача копії.
Відповідно до Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, наданою суду у засвідченій представником позивача копії, 30 травня 2011 року зареєстровано юридичну особу ОСББ "Дружба Плюс 2011", код ЄДРПОУ 37733977, юридична адреса: 51200, Дніпропетровська область, м.Новомосковськ, вул.Паланочна, 1.
Згідно з п. 3 Розділу ІІІ та п. 2 Розділу V Статуту ОСББ "Дружба Плюс 2011", наданого суду у засвідченій представником позивача копії, до виключної компетенції загальних зборів, серед іншого, належить визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників. Співвласник зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Відповідно до ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначено, що рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.
Відповідно до Протоколу загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Дружба Плюс 2011" від 10 листопада 2018 року, прийнято рішення про затвердження розмірів внесків співвласниками коштів на утримання будинку та прибудинкової території в кількості 4,00 грн. за 1 метр квадратний загальної площі квартири.
Статтею 6 Закону України "Про житлово-комунальні послуги"визначено, що учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: споживачі, управитель, виконавці комунальних послуг.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення договору.
Отже, відповідно до зазначених вимог закону, відповідач зобов`язаний оплатити житлово-комунальні послуги, якими він фактично користувався. Відсутність договору про надання житлово-комунальних послуг не може бути підставою звільнення споживача від оплати послуг в повному обсязі.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За положеннями ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно до ч.1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтею 525 ЦК України закріплено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Згідно ч. 1, 2 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Отже, виходячи з юридичної природи спірних правовідносин сторін як грошових зобов`язань, у разі існування прострочення виконання грошового зобов`язання зі сплати послуг з утримання будинків та споруд, прибудинкової території, боржник несе відповідальність, передбачену частиною другою статті 625 ЦК України, як спеціальний вид цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов`язання.
Згідно з розрахунком заборгованості зі сплати обов`язкових платежів на утримання будинків і споруд та прибудинкової території, відповідачімають заборгованість за період з 01січня 2019 року по 31 жовтня 2021 року у розмірі 6 664,00 грн.Крім того, на підставі ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України позивачем нараховано та заявлено до стягнення 3% річних в сумі 264,33 грн. та інфляційні втрати в сумі 657,63 грн.
За таких обставин, ураховуючи, що відповідачі неналежним чином виконували обов`язки зі сплати обов`язкових платежів на утримання будинків та споруд, прибудинкової території, внаслідок чого допустили виникнення заборгованості, право на отримання якої має позивач, крім того відповідачі в порядку ст.625 ЦК України мають сплатити позивачеві 3 % річних та інфляційні втрати, у зв`язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд враховує наступне.
Згідно статті 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Відповідно до частин першої - шостої статті 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
В даному випадку відповідач не заявляв про неспівмірність витрат на оплату правничої допомоги адвоката та не надав суду відповідних доказів.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.
Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Зокрема, у рішеннях від 12 жовтня 2006 року у справі «Двойних проти України» (пункт 80), від 10 грудня 2009 року у справі «Гімайдуліна і інші проти України» (пункти 34-36), від 23 січня 2014 року у справі «East/WestAllianceLimited» проти України», від 26 лютого 2015 року у справі «Баришевський проти України» (пункт 95) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим.
На підтвердження витрат на правничу допомогу представником позивача надано договір № 10/11/21про надання правової допомоги від 10 листопада 2021 року, акт про надання правової допомоги до договору№ 10/11/21про надання правової (правничої) допомоги від 22 листопада 2021 року, а також платіжне дорученняна суму 3 600,00 грн., які позивач сплатив адвокатському бюро за юридичні послуги.
Ураховуючи складність справи, кількість і зміст поданих представником позивача процесуальних документів, суд, з урахуванням вимог співмірності і розумності, вважає за необхідне стягнути на користь позивача витрати на правничу допомогу у сумі 3 600 грн.
Відповідно до статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позову, з відповідачів підлягають стягненню судові витрати зі сплати судового збору у сумі 2270 грн., які позивач поніс при зверненні до суду з позовом.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 81, 82, 141, 142, 259, 263-265, 268, 272, 273, 274 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Дружба Плюс 2011" до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Дружба Плюс 2011" зі сплати послуг з утримання будинку та прибудинкової території за період з 01січня 2019 року по 31жовтня 2021 року в розмірі 6 664,00 грн., інфляційні втрати в розмірі 657,63 грн. та 3 % річних у розмірі 264,33 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Дружба Плюс 2011" судові витрати у розмірі сплаченого судового збору за подання позовної заяви по 1135грн., з кожного окремо.
Стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Дружба Плюс 2011" витрати на професійну правничу допомогу по 1800грн., з кожного окремо.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду складено і підписано 24 травня 2022 року.
Учасники справи:
-позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Дружба Плюс 2011", код ЄДРПОУ37733977, місцезнаходження юридичної особи за адресою: 51200, Дніпропетровська область, м.Новомосковськ, вул. Паланочна, 1;
-відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП серія та номер паспорта громадянина України невідомі, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , проживає за адресою: АДРЕСА_4 ;
-відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП серія та номер паспорта громадянина України невідомі, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 .
Суддя Г.Є. Майна
Суд | Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 23.05.2022 |
Оприлюднено | 24.06.2022 |
Номер документу | 104846468 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Майна Г. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні