ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
20.06.2022м. СумиСправа № 920/214/22
Господарський суд Сумської області у складі судді Вдовенко Д.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників за наявними матеріалами справу № 920/214/22
за позовомВиробничо-комерційного підприємства Електронік-Сервіс у формі товариства з обмеженою відповідальністю (вул. Антонова, буд. 3/1, кв. 33, м. Суми, 40030),
до відповідача Приватного підприємства Дія (вул. Садова, буд. 71, с. Чапліївка, Шосткинський район, Сумська область, 41143),
про стягнення 132 943 грн 38 коп.
УСТАНОВИВ:
Позивач подав позовну заяву, в якій просить суд стягнути з відповідача 132 943 грн 38 коп. заборгованості за договором купівлі-продажу транспортного засобу № 1 від 21.10.2021, що укладений між сторонами, в тому числі 119066,80 грн основного боргу, 7453,36 грн пені, 1222,66 грн 3% річних, 5200,56 грн інфляційних втрат.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.04.2022, справу призначено до розгляду судді Вдовенко Д.В.
Ухвалою від 03.05.2022 Господарський суд Сумської області прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 920/214/22, визначив, що справа підлягає розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами; надав відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву, клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву, надав позивачу семиденний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив; надав відповідачу семиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення.
Згідно зі ст. 252 ГПК України, розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Ухвала від 03.05.2022, яку суд надіслав відповідачу за місцезнаходженням, отримана останнім 20.05.2022, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Станом на 20.06.2022 відповідач відзиву на позовну заяву, будь-яких клопотань чи заяв не подав.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.
21 жовтня 2021 року між сторонами укладений договір купівлі-продажу № 1 відповідно до умов якого позивач зобов`язується передати транспортний засіб трактор марка (модель) Т-150К рік випуску 1992 № машини НОМЕР_1 , № двигуна, № шасі НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 (далі трактор) у власність відповідача, а останній зобов`язується прийняти трактор і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до пп. 2.2.2. п. 2.2. договору, право власності на трактор у покупця виникає з дня підписання акта прийому-передачі.
Продаж трактора вчинено за погодженою сторонами ціною (сума) 139066,80 грн, в тому числі ПДВ 23177,80 грн (пп. 2.4.1. п. 2.4. договору).
За умовами пп. 2.5.1. п. 2.5. договору, продавець зобов`язується передати покупцю трактор одразу після укладення договору в місці його укладення (підписання) сторонами.
Згідно з пп. 2.6.1. п. 2.6 договору, зобов`язання продавця вважаються виконаними у момент (виконання всіх умов) підписання цього договору.
Відповідно до пп. 2.6.2 п. 2.6. договору, зобов`язання покупця вважаються виконаними у момент (виконання всіх умов) підписання цього договору та повного грошового розрахунку покупця з продавцем.
Договір діє з дня укладення сторонами і до повного розрахунку, і не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору (п. 3.1. договору).
Відповідно до акту прийому-передачі від 21.10.2021 до договору купівлі продажу транспортного засобу № 1 від 21.10.2021 позивач передав, а відповідач прийняв транспортний засіб трактор марки Т-150К, 1992 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_4 , в погодженій комплектації. Трактор переданий у технічно справному стані. Претензій одна до одної щодо предмету передачі сторони не мають.
Відповідач 21.10.2021 здійснив часткову оплату за договором в сумі 20000,00 грн, що підтверджується банківською випискою від 21.10.2021.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач не виконав належним чином договірних зобов`язань щодо повного розрахунку за трактор, у зв`язку з чим у нього виникла заборгованість перед позивачем в сумі 119066 грн 80 коп.
Відповідно до ст. 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно зі ст.ст. 526, 629 Цивільного кодексу України, п. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від зобов`язання не допускається; договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Статтею 530 Цивільного кодексу України встановлено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 610 Цивільного кодексу України визначено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно зі статтею 692 Цивільного кодексу України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.
Зі змісту наведеної норми вбачається, що за загальним правилом обов`язок покупця оплатити товар виникає після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього. Це правило діє, якщо спеціальними правилами або договором купівлі-продажу не встановлено інший строк оплати.
У спірних правовідносинах строк виконання грошового зобов`язання визначається за правилами статті 692 Цивільного кодексу України, оскільки докази погодження між сторонами іншого строку оплати товару в матеріалах справи відсутні.
Суд встановив, що факт передачі у власність відповідачу трактора підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, зокрема актом прийому-передачі від 21.10.2021, підписаним сторонами.
З урахуванням приписів ст. 692 Цивільного кодексу України, відповідач був зобов`язаний розрахуватися за транспортний засіб 21.10.2021.
Відповідач не розрахувався повністю за транспортний засіб, чим порушив права та охоронювані законом інтереси позивача. Заборгованість відповідача становить 119066 грн 80 коп. Доказів сплати боргу чи обґрунтованих заперечень проти позовних вимог відповідач не подав.
Враховуючи встановлений судом факт неналежного виконання відповідачем договірних зобов`язань щодо оплати придбаного трактору, суд вважає вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 119066 грн 80 коп. заборгованості правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтею 611 Цивільного кодексу України визначено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: 1) припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; 2) зміна умов зобов`язання; 3) сплата неустойки; 4) відшкодування збитків та моральної шкоди.
Відповідно до частини 1 статті 546 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання, зокрема, може забезпечуватися неустойкою.
За змістом статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, яке боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до пп. 2.7.2 п. 2.7. договору, за несвоєчасну або неповну оплату вартості товару покупець сплачує продавцю пеню у розмірі подвійної облікової ставки від суми неоплати (недооплати) за кожен день прострочення до моменту повного виконання покупцем свого зобов`язання щодо оплати з урахуванням інфляції.
Статтею 625 Цивільного кодексу України визначено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до розрахунку позивача, за несвоєчасну оплату товару, відповідачу нарахована пеня в сумі 7453 грн 36 коп. в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за період з 21.10.2021 до 23.02.2022, 3 % річних в сумі 1222 грн. 66 коп. за період з 21.10.2021 до 22.02.2022, інфляційне збільшення суми боргу в розмірі 5200 грн. 56 коп. за період з 21.10.2021 до 22.02.2022, виходячи з суми заборгованості в розмірі 119066 грн 80 коп.
Перевіривши розрахунок позивача, суд встановив, що останнім невірно визначено початок прострочення виконання грошового зобов`язання. Як встановлено судом, товар мав бути оплачений відповідачем 21.10.2021, відповідно прострочення оплати почалося з 22.10.2021.
Виходячи з суми зобов`язання у розмірі 119066 грн 80 коп., за період з 22.10.2021 до 23.02.2022 пеня становить 7401 грн 71 коп., за період з 22.10.2021 до 22.02.2022 три відсотки річних 1213 грн 50 коп., за період з 22.10.2021 до 22.02.2022 інфляційне збільшення суми боргу 5199 грн 21 коп.
З огляду на викладене, враховуючи встановлений судом факт несвоєчасної оплати відповідачем товару, суд вважає правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги щодо стягнення з відповідача пені в сумі 7401 грн 71 коп., 3% річних в сумі 1213 грн 50 коп. та інфляційних втрат в сумі 5199 грн 21 коп.
В іншій частині позовних вимог щодо стягнення з відповідача 51 грн 65 коп. пені, 9 грн 16 коп. 3% річних та 1 грн 35 коп. інфляційних втрат, суд відмовляє за їх необґрунтованістю.
Відповідно до ч. 9 ст. 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 2, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Приватного підприємства Дія (вул. Садова, буд. 71, с. Чапліївка, Шосткинський район, Сумська область, 41143, код ЄДРПОУ 32054235) на користь Виробничо-комерційного підприємства «Електронік-Сервіс» у формі товариства з обмеженою відповідальністю (вул. Антонова, 3/1, кв. 33, м. Суми, 40030, код ЄДРПОУ 14015502) 119066 грн 80 коп. заборгованості, 7401 грн 71 коп. пені, 1213 грн 50 коп. 3% річних, 5199 грн 21 коп. інфляційних втрат, 2481 грн 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
3. В іншій частині у задоволенні позову відмовити.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
5. Відповідно до ст. ст. 241, 256, 257 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Північного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 21.06.2022.
СуддяД. В. Вдовенко
Суд | Господарський суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 19.06.2022 |
Оприлюднено | 24.06.2022 |
Номер документу | 104848796 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу |
Господарське
Господарський суд Сумської області
Вдовенко Дар'я Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні