Справа № 158/1028/22
Провадження № 2/0158/398/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 червня 2022 року м. Ківерці
Ківерцівський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді - Корецької В.В.,
за участю секретаря - Процик Л.В.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду м. Ківерці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Олицької селищної ради Луцького району Волинської області, про встановлення факту проживання зі спадкодавцем однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Олицької селищної ради Луцького району Волинської області, про встановлення факту проживання зі спадкодавцем однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , після смерті якого залишилася спадщина, а саме: земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,3297 га, до складу якої входить земельна ділянка площею 1,0466 га №р45а (рілля) кадастровий номер 0721855400:04:000:1634, земельна ділянка площею 0,5771 га №р45б (рілля) кадастровий номер 0721855400:04:000:1748, земельна ділянка площею 0,7060 га №с128 (сіножать) кадастровий номер 0721855400:04:000:1989, які розташовані на території Олицької селищної ради Луцького району Волинської області. Земельна ділянка, яка є предметом спадкування, належала померлому на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ВЛ №027941 від 30.11.2006 року. Він є спадкоємцем четвертої черги, оскільки проживав з померлим однією сім`єю. В отриманні свідоцтва про право спадщину йому нотаріусом було роз`яснено, що факт проживання спадкоємців однією сім`єю зі спадкодавцем підтверджується лише рішенням суду, яке набрало законної сили.
У зв`язку з чим, просив суд, встановити факт його проживання зі спадкодавцем ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , в АДРЕСА_1 , однією сім`єю з 2009 року до часу відкриття спадщини.
Ухвалою судді Ківерцівського районного суду Волинської області від 13.06.2022 року відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, згідно із поданою заявою просив проводити розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник Олицької селищної ради в судове засідання також не з`явився, згідно із поданою заявою просили проводити розгляд справи у відсутності їх представника, щодо задоволення позовних вимог не заперечують.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. У зв`язку з цим, на підставі ст. 247 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без фіксування судового процесу.
Враховуючи положення ч. 3 ст. 200 ЦПК України, суд дійшов висновку про можливість ухвалення рішення суду в підготовчому провадженні.
Дослідивши представлені письмові докази, суд зазначає наступне.
У судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення (частина друга статті 315 ЦПК України).
За змістом частин другої та четвертої статті 3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Згідно з положеннями статті 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.
У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини - дня смерті особи або дня, з якого вона оголошується померлою (частина друга статті 1220, стаття 1264 ЦК України).
При вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки.
Для набуття права на спадкування за законом на підставі статті 1264 ЦК України необхідне встановлення двох юридичних фактів: а) проживання однією сім`єю із спадкодавцем; б) на час відкриття спадщини має сплинути щонайменше п`ять років, протягом яких спадкодавець та особа (особи) проживали однією сім`єю.
Обов`язковою умовою для визнання осіб членами сім`ї, крім власне факту спільного проживання, є наявність спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у спільних витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Пунктом 6 Рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року № 5-рп/99 встановлено, що до членів сім`ї належать особи, що постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, але й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т.п.
З копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 27.08.2021 року, вбачається, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Олика, Луцького району (бувший Ківерцівський) Волинської області (а.с.7).
Як вбачається із довідки Олицької селищної ради №1056 від 06.06.2022 року, ОСОБА_2 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 був зареєстрований та проживав за адресою АДРЕСА_1 (а.с. 8).
Відповідно до довідки Олицької селищної ради №1055 від 06.06.2022 року, ОСОБА_1 проживав спільно з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою за адресою АДРЕСА_1 , та вели з ним спільне господарство з 2009 року по день смерті останнього (а.с. 9).
Довідкою Олицької селищної ради №1057 від 06.06.2022 року, встановлено, що за ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , значиться земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства, згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ВЛ №027941, виданого Ківерцівським районним відділом земельних ресурсів 30.11.2006 року.
Спадкодавець до дня смерті проживав разом із ОСОБА_1 , за адресою АДРЕСА_1 , що підтверджено записом в погосподарській книзі №7 за 2022 рік. Заповіт на вище перераховане майно в Олицькій селищній раді не посвідчувався. Спадкоємець вступив у фактичне володіння спадковим майном шляхом подачі заяви до нотаріальної контори (а.с. 10-11).
У зв`язку із чим ОСОБА_1 звернувся до нотаріальної контори із метою прийняття спадщини. Нотаріусом було роз`яснено заявнику право звернутись до суду із заявою про встановлення факту проживання однією сім`єю як спадкоємця четвертої черги спадкування.
На запит суду державним нотаріусом Єрмолай Л.В. надано відповідь, з якої вбачається, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкова справа в Ківерцівській державній нотаріальній конторі не заводилась.
На підставі викладеного, відповідно до зазначених норм процесуального права, а також враховуючи, що надані заявником докази на підтвердження спільного проживання однією сім`єю з ОСОБА_2 понад п`ять років в розумінні статей 77-80 ЦПК України є належними та допустимими, встановлення такого факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про спадкове майно, жодних інших спадкоємців, які у встановленому законом порядку і строк подали до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 чи вважаються такими, що прийняли спадщину після його смерті, немає, а тому, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 до Олицької селищної ради Луцького району Волинської області, про встановлення факту проживання зі спадкодавцем однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини є підставними та підлягають до задоволення.
Дані обставини знайшли своє підтвердження в ході досліджених матеріалів справи.
Факт встановлюється для оформлення заявником спадкових прав.
На підставі ст. 1264 ЦК України та керуючись ст.ст. 12, 13, 17, 77, 78, 81, 141, 247, 259, 263, 264, 265, 315, 319 ЦПК України, суд,
у х в а л и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Олицької селищної ради Луцького району Волинської області, про встановлення факту проживання зі спадкодавцем однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини - задовольнити.
Встановити факт проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , зі спадкодавцем ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , в АДРЕСА_1 , однією сім`єю з 2009 року до часу відкриття спадщини.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
На виконання п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України суд зазначає повне найменування сторін та інших учасників справи:
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , житель АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 ;
Відповідач - Олицька селищна рада Луцького району Волинської області, адреса: смт. Олика, вул. Замкова, 17, Волинської області, ЄДРПОУ: 04333879.
Суддя Ківерцівського районного суду В.В. Корецька
Суд | Ківерцівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 21.06.2022 |
Оприлюднено | 25.06.2022 |
Номер документу | 104866912 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ківерцівський районний суд Волинської області
Корецька В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні