Рішення
від 22.06.2022 по справі 314/4242/21
ВІЛЬНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 314/4242/21

Провадження № 2/314/226/2022

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.06.2022 м. Вільнянськ

Вільнянський районний суд Запорізької області у складі:

головуючого судді - Свідунович Н.М.,

за участю представника позивача ОСОБА_1 ,

секретар судового засідання Печонкіна В.П.,

розглянувши увідкритому судовомузасіданні впорядку спрощеногопозовного провадженняз повідомленням(викликом)осіб цивільну справу № 314/4242/21 за позовом Приватного підприємства "Оскар" до ОСОБА_2 про розірвання договору оренди

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2021 року ПП "Оскар" звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2 про розірвання договору оренди, в позові посилається на те, що на підставі договору оренди земельної ділянки від 02.04.2002, посвідченого державним нотаріусом Вільнянської державної нотаріальної контори Коробкою О.В., зареєстрованого в реєстрі за № 370, та у подальшому зареєстрованого у Вільнянському районному відділі земельних ресурсів 14.04.2003 за реєстраційним № 9, ПП "Оскар" орендує земельні ділянки площею 38,2 га ріллі на полі № 8 та площею 26,9 га на полі на території Дружелюбівської сільської ради згідно з планом.

10.08.2006 ПП "Оскар" укладено договір суборенди цих земельних ділянок із ОСОБА_2 . Вказаний договір був посвідчений приватним нотаріусом Вільнянського районного нотаріального округу Запорізької області Сіротенком Г.О., зареєстрований в реєстрі за № 2188. Відповідно до п.п. 9-11 вказаного договору суборенди, орендна плата вноситься суборендарем в грошовій формі та становить 144 грн. за 1 га на рік. Обчислення орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Орендна плата вноситься у строки, передбачені чинним законодавством щодо сплати земельного податку на момент такого розрахунку, що на даний момент становить: щомісяця до 5 числа на розрахунковий рахунок оренда орендаря. У 2020-2021 роках, відповідно до п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України, податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками за місцезнаходженням земельної ділянки щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Разом з тим, з моменту укладення договору до сьогодення відповідачем орендна плата позивачеві у визначені договором строки не сплачувалась та не сплачується.

У зв`язку з систематичною несплатою орендної плати ПП "Оскар" посилається на вимоги ст.ст. 3, 526, 626, 651 ЦК України, ст.ст. 8, 15, 21, 24, 25, 32 Закону України "Про оренду землі" та просить суд постановити рішення про розірвання договору суборенди землі від 10.08.2006.

Ухвалою суду від 18.10.2021 справу прийнято до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, наполягав на їх задоволенні, з підстав зазначених у позові, проти винесення заочного рішення не заперечував.

Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, заяв про розгляд справи за його відсутності, а також відзиву на позов до суду не надходило.

За таких обставин, суд вважає можливим провести заочний розгляд справи та ухвалити заочне рішення на підставі доказів, які є в матеріалах справи, що відповідає ч. 1 ст. 280 ЦПК України.

Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до переконання, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

З матеріалів справи вбачається, що позивач ПП "Оскар" на підставі договору оренди земельної ділянки від 02.04.2002, посвідченого 02.04.2003 державним нотаріусом Вільнянської державної нотаріальної контори Коробкою О.В., зареєстрованого в реєстрі за № 370, та у подальшому зареєстрованого у Вільнянському районному відділі земельних ресурсів 14.04.2003 за реєстраційним № 9, орендує земельні ділянки площею 38,2 га ріллі на полі № 8 та площею 26,9 га на полі на території Дружелюбівської сільської ради згідно з планом.

10.08.2006 між позивачем ПП "Оскар" (орендар), який діяв за згодою орендодавця Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області, та відповідачем ОСОБА_2 (суборендар) укладено договір суборенди землі, посвідчений приватним нотаріусом Вільнянського районного нотаріального округу Запорізької області Сіротенком Г.О., зареєстрований в реєстрі за № 2188.

Згідно з п. 1 вказаного договору, орендар надає, а суборендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільського господарського виробництва загальною площею 65,1 га, з них контур (поля) № 8 рілля земельного запасу площею 38,2 га та контур (поля) рілля земельного запасу площею 26,9 га, яка знаходиться за адресою: землі запасу Дружелюбівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області.

За актом прийому-передачі від 10.08.2006 ПП "Оскар" передало, а ОСОБА_2 прийняв земельну ділянку площею 38,2 га ріллі та земельну ділянку площею 26,9 га ріллі, розташовані на землях Дружелюбівської сільської ради, в суборенду.

Пунктом 8 цього договору передбачено, що договір укладено терміном на 27 років. Після закінчення строку договору суборендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі суборендар повинен не пізніше за 10 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця та орендаря про намір продовжити його дію.

Пунктами 8-10 цього договору встановлено, що орендна плата вноситься суборендарем в грошовій формі та становить 144 грн. за 1 га на рік. Обчислення орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Орендна плата вноситься у строки, передбачені чинним законодавством щодо сплати земельного податку на момент такого розрахунку, що на даний момент становить: щомісяця до 5 числа на розрахунковий рахунок оренда орендаря.

Після прийняття та набрання чинності Податковим кодексом України, сплата орендної плати мала здійснюватися, відповідно до п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України, згідно з якою податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками за місцезнаходженням земельної ділянки щомісяця за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Відповідно до п. 30 договору суборенди, суборендар зобов`язаний своєчасно вносити орендну плату.

Згідно з довідкою ЗОУ АТ "Ощадбанк", ПП "Оскар" відкрито поточний рахунок № НОМЕР_1 з 16.03.2020 в валюті Гривня України в ТВБВ 10007/0336 філії ЗОУ АТ "Ощадбанк". А згідно з довідкою ПП "Оскар", а також випискою про рух коштів по рахунку № НОМЕР_1 за період з 01.01.2021 по 14.09.2021, за період 2020-2021 років на поточний рахунок банка підприємства кошти від фізичних осіб не надходили.

Відповідно до ч. 2 ст. 792 ЦК України, відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов`язані з орендою землі, є Закон України "Про оренду землі".

Частинами 1-3 статті 8 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що орендована земельнаділянка абоїї частинаможе передаватисяорендарем усуборенду беззміни цільовогопризначення,якщо цепередбачено договороморенди абоза письмовоюзгодою орендодавця(крімвипадків,визначених законом).Якщо протягомодного місяцяорендодавець ненадішле письмовогоповідомлення щодосвоєї згодичи заперечення,орендована земельнаділянка абоїї частинаможе бутипередана всуборенду. Умовидоговору суборендиземельної ділянкиповинні обмежуватисяумовами договоруоренди земельноїділянки іне суперечитийому. Строксуборенди неможе перевищуватистроку,визначеного договороморенди землі.

Регулюється вказанимзаконом іпитання щодоорендної плати,зокрема,відповідно дост.ст.21,22Закону України"Прооренду землі", оренднаплата заземлю це платіж,який орендарвносить орендодавцевіза користуванняземельною ділянкоюзгідно здоговором орендиземлі. Розмір,умови істроки внесенняорендної платиза землювстановлюються зазгодою сторіну договоріоренди (крімстроків внесенняорендної платиза земельніділянки державноїта комунальноївласності,які встановлюютьсявідповідно доПодаткового кодексуУкраїни). Обчисленнярозміру орендноїплати заземлю здійснюєтьсяз урахуванняміндексів інфляції,якщо іншене передбаченодоговором оренди. Орендна платасправляється угрошовій формі. Зазгодою сторінрозрахунки щодоорендної платиза землюможуть здійснюватисяу натуральнійформі.Розрахунок унатуральній формімає відповідатигрошовому еквівалентувартості товарівза ринковимицінами надату внесенняорендної плати. Розрахунки щодо орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, здійснюються виключно у грошовій формі.

Згідно з ч. 1 ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутн6ості таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦК України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Частиною 3 статті 31 Закону України "Про оренду землі" встановлено , що договір орендиземлі можебути розірванийза згодоюсторін.На вимогуоднієї ізсторін договіроренди можебути достроковорозірваний зарішенням судув порядку,встановленому законом. А за змістом ч. 1 ст. 32 цього Закону, на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Пунктом 37 договору суборенди від 10.08.2006 передбачено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін внаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором. А відповідно до п. 38 цього договору, умовами розірвання договору в односторонньому порядку за рішенням суду є невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 Закону України "Про оренду землі" та умовами договору.

На підставі ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата, у тому числі її розмір, індексація, спосіб та умови розрахунків, строки, порядок її внесення і перегляду, відповідальність за її несплату, є істотною умовою договору оренди землі.

За змістом ст.ст. 24, 25 Закону України "Про оренду землі", орендодавець має право вимагати від орендаря: своєчасного внесення орендної плати за земельну ділянку, а орендар земельної ділянки зобов`язаний: своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку.

Підставою для розірвання договору оренди землі є саме систематична несплата орендної плати. Положення закону вимагають систематичної (два та більше випадки) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання договору оренди. Неналежне виконання умов договору, а саме часткове невиконання обов`язку зі сплати орендної плати також є порушенням умов договору оренди земельної ділянки, яке дає право орендодавцю вимагати розірвання такого договору, незважаючи на те, чи виплачена у подальшому заборгованість, оскільки згідно зі ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутн6ості таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Такий висновок зроблено Верховним Судом у постанові від 06.03.2019 у справі № 183/262/17. Подібний висновок міститься також у постанові Верховного Суду від 25.05.2020 у справі № 475/793/17.

Для розірвання договору оренди земельної ділянки необхідна наявність саме систематичної (два та більше випадків) несплати орендної плати, передбаченої договором, що також є істотним порушенням умов договору, оскільки позбавляє позивача можливості отримати гарантовані договором кошти за те, що її земельну ділянку використовує інша особа (постанова Верховного Суду від 19.03.2020 у справі № 371/628/18).

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання умов договору суборенди землі від 10.08.2006 позивачем за актом прийому-передачі було передано, а відповідачем прийнято в платне користування орендовану позивачем земельну ділянку.

Починаючи з дня укладення договору суборенди землі та передачі земельної ділянки, відповідач користувався нею, за що мав сплачувати оренду плату відповідно до умов договору. При цьому позивач наполягає на тому, що починаючи з моменту укладення договору орендну плату не отримував, а як вбачається з матеріалів справи, на розрахунковий рахунок позивача, відкритий у ТВБВ 10007/0336 філії ЗОУ АТ "Ощадбанк", протягом 2021 року грошові кошти від ОСОБА_2 не надходили.

Згідно зі ст.ст. 12, 81 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, і сторони у справі мають рівні права щодо надання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідачем, в свою чергу, не подано до суду належних та достовірних доказів щодо спростування доводів позивача.

Таким чином, враховуючи, що суборендарем у порушення вимог ст. 25 Закону України "Про оренду землі" та п.п. 9, 11, 30 договору суборенди від 10.08.2006, систематично несплачувалась орендна плата за користування земельною ділянкою для ведення товарного сільського господарського виробництва загальною площею 65,1 га, з них контур (поля) № 8 рілля земельного запасу площею 38,2 га та контур (поля) рілля земельного запасу площею 26,9 га, яка знаходиться за адресою: землі запасу Дружелюбівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, тобто істотно порушувалися умови договору суборенди землі від 10.06.2008, суд приходить висновку, що спірний договір підлягає розірванню, а позовні вимоги ПП "Оскар" такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

З урахуванням вимог ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір у сумі 2270 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 258, 259, 263-265, 268, 280-282 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов Приватного підприємства "Оскар" (код ЄДРПОУ 31996354, адреса місцезнаходження: 70002, Запорізька область, Запорізький район, м. Вільнянськ, вул. Миру, 20) до ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) про розірвання договору оренди задовольнити.

Розірвати договір суборенди землі від 10.08.2006, укладений між Приватним підприємством "Оскар" та ОСОБА_2 , посвідчений 10.08.2006 приватним нотаріусом Вільнянського районного нотаріального округу Запорізької області Сіротенком Г.О., зареєстрований в реєстрі за № 2188, щодо платного строкового використання земельної ділянки для ведення товарного сільського господарського виробництва загальною площею 65,1 га, з них контур (поля) № 8 рілля земельного запасу площею 38,2 га та контур (поля) рілля земельного запасу площею 26,9 га, яка знаходиться за адресою: землі запасу Дружелюбівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Приватного підприємства "Оскар" судовий збір у розмірі 2270 грн.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів, які починають відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення суду складений 23.06.2022.

Суддя Наталія Миколаївна Свідунович

23.06.2022

СудВільнянський районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення22.06.2022
Оприлюднено27.06.2022
Номер документу104906904
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди

Судовий реєстр по справі —314/4242/21

Рішення від 22.06.2022

Цивільне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Свідунович Н. М.

Рішення від 20.06.2022

Цивільне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Свідунович Н. М.

Ухвала від 18.10.2021

Цивільне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Свідунович Н. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні