Рішення
від 22.05.2022 по справі 686/4970/22
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 686/4970/22

Провадження № 2/686/3240/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2022 року Хмельницький міськрайонний суд в складі:

головуючого - судді Карплюка О.І.

при секретарі судового засідання Лазоренко К.Ю.

розглянувши вмісті Хмельницькомув порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю Хмельницьке управління механізації, третіх осіб приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Перша» та ОСОБА_2 про відшкодування шкоди,

встановив:

ОСОБА_2 7 жовтня 2021 року о 8 годині, керуючи транспортним засобом марки МАЗ державний номерний знак НОМЕР_1 в м. Хмельницькому, по вул. Озерній, 15, перед розворотом ліворуч не дотримався безпечної швидкості та безпечної дистанції , не зайняв відповідне крайнє ліве положення на проїзній частині, внаслідок чого допустив зіткнення з транспортним засобом марки КІА державний номерний знак НОМЕР_2 , в результаті чого вказані транспортні засоби отримали механічні пошкодження.

Постановою Хмельницького міськрайонного суду від 28 жовтня 2021 року ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ТОВ Хмельницьке управління механізації, третіх осіб ПрАТ «СК «Перша» та ОСОБА_2 про стягнення з відповідача матерільної шкоди в розмірі 34002 грн. 88 коп. та моральної шкоди в розмірі 5000 грн., посилаючись на те, що страхова компанія відшкодувала йому матеріальну шкоду лише в розмірі 128183 грн. 74 коп., а відповідач, з яким ОСОБА_2 на момент вчинення вказаного ДТП перебував в трудових відносинах, решту суми матеріального збитку йому не відшкодував.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

Так, судом встановлено, що власником транспортного засобу марки КІА державний номерний знак НОМЕР_2 є ОСОБА_1 . Транспортний засіб марки МАЗ державний номерний знак НОМЕР_1 застрахований в ПрАТ «СК «Перша» з терміном дії до 10 вересня 2022 року і яка встановила вартість його пошкодження при ДТП в сумі 130000 грн. та виплатила матерільну шкоду позивачу лише в розмірі 128183 грн. 74 коп. Розмір франшизи становить 500 грн.

Відповідно до вимог п. п. 9.1. та 9.2. ст. 9 Закону України Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів страхова сума - це грошова сума, у межах якої страховик зобов`язаний здійснити виплату страхового відшкодування відповідно до умов договору страхування. Розмір страхової суми за шкоду, заподіяну майну потерпілих, становить 50 тисяч гривень на одного потерпілого.

Відповідно до вимог п. 22.1. ст. 22 цього Закону у разі настання страхового випадку страховик у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи.

Відповідно до вимог ст. 29 цього Закону у зв`язку з пошкодженням транспортного засобу відшкодовуються витрати, пов`язані з відновлювальним ремонтом транспортного засобу з урахуванням зносу, розрахованого у порядку, встановленому законодавством, включаючи витрати на усунення пошкоджень, зроблених навмисно з метою порятунку потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, з евакуацією транспортного засобу з місця дорожньо-транспортної пригоди до місця проживання того власника чи законного користувача транспортного засобу, який керував транспортним засобом у момент дорожньо-транспортної пригоди, чи до місця здійснення ремонту на території України. Якщо транспортний засіб необхідно, з поважних причин, помістити на стоянку, до розміру шкоди додаються також витрати на евакуацію транспортного засобу до стоянки та плата за послуги стоянки.

Відповідно до вимог ст. 37 цього Закону підставою для відмови у здійсненні страхового відшкодування (регламентної виплати) є: навмисні дії особи, відповідальність якої застрахована (страхувальника), водія транспортного засобу або потерпілого, спрямовані на настання страхового випадку. Зазначена норма не поширюється на осіб, дії яких пов`язані з виконанням ними громадянського чи службового обов`язку, вчинені у стані необхідної оборони (без перевищення її меж) або під час захисту майна, життя, здоров`я. Кваліфікація дій таких осіб встановлюється відповідно до закону; вчинення особою, відповідальність якої застрахована (страхувальником), водієм транспортного засобу умисного злочину, що призвів до страхового випадку (події, передбаченої ст. 41 цього Закону); невиконання потерпілим або іншою особою, яка має право на отримання відшкодування, своїх обов`язків, визначених цим Законом, якщо це призвело до неможливості страховика (МТСБУ) встановити факт дорожньо-транспортної пригоди, причини та обставини її настання або розмір заподіяної шкоди; неподання заяви про страхове відшкодування впродовж одного року, якщо шкода заподіяна майну потерпілого, і трьох років, якщо шкода заподіяна здоров`ю або життю потерпілого, з моменту скоєння дорожньо-транспортної пригоди. Рішення страховика про відмову у здійсненні страхової виплати повідомляється страхувальнику у письмовій формі з обґрунтуванням причин відмови. Незадовільне фінансове становище страховика (МТСБУ) не

є підставою для відмови у здійсненні страхового відшкодування (регламентної виплати).

Відповідно до вимог ст. 3 Закону України Про страхування страхувальниками визнаються юридичні особи, фізичні особи - підприємці та дієздатні фізичні особи, які уклали із страховиками договори страхування або є страхувальниками відповідно до законодавства України. Страхувальники можуть укладати із страховиками договори про страхування третіх осіб (застрахованих осіб) лише за їх згодою, крім випадків, передбачених чинним законодавством. Застраховані особи можуть набувати прав і обов`язків страхувальника згідно з договором страхування. Страхувальники мають право при укладанні договорів особистого страхування призначати за згодою застрахованої особи фізичних осіб або юридичних осіб (вигодонабувачів) для отримання страхових виплат, а також замінювати їх до настання страхового випадку, якщо інше не передбачено договором страхування. Страхувальники мають право при укладанні договорів страхування інших, ніж договори особистого страхування, призначати фізичних осіб або юридичних осіб (вигодонабувачів), які можуть зазнати збитків у результаті настання страхового випадку, для отримання страхового відшкодування, а також замінювати їх до настання страхового випадку, якщо інше не передбачено договором страхування.

Відповідно до вимог ст. 5 цього Закону страхування може бути добровільним або обов`язковим. Обов`язкові види страхування, які запроваджуються законами України, мають бути включені до цього Закону. Забороняється здійснення обов`язкових видів страхування, що не передбачені цим Законом.

Відповідно до вимог п. 12.1. ст. 12 Закону України Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів розмір франшизи при відшкодуванні шкоди, заподіяної майну потерпілих, встановлюється при укладанні договору обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності і не може перевищувати 2 відсотки від страхової суми, в межах якого відшкодовується збиток, заподіяний майну потерпілих.

Відповідно до вимог ст. 9 ч. 18 Закону України Про страхування франшиза - частина збитків, що не відшкодовується страховиком згідно з договором страхування.

Вартість матеріального збитку, завданого власнику транспортного засобу марки КІА державний номерний знак НОМЕР_2 , складає в сумі 161686 грн. 62 коп., що підтверджується відповідним звітом ТОВ «Подільська незалежна оцінка» від 7 грудня 2021 року №2/0712.

Таким чином, ПрАТ «СК «Перша» повинна була здійснити позивачу страхову виплату в розмірі 129500 грн.

Відповідно до вимог ст. 1194 ЦК України особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхової виплати (страхового відшкодування) для повного відшкодування завданої нею шкоди зобов`язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням).

Відповідно до вимог ст. 1172 ч. 1 ЦК України юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов`язків.

На момент вчинення вказаного ДТП ОСОБА_2 перебував в трудових відносинах з відповідачем.

Таким чином, з ТОВ Хмельницьке управління механізації підлягає стягненню на користь ОСОБА_1 матеріальна шкода в розмірі 31686 грн. 62 коп. та франшиза в розмірі 500 грн.

Відповідно до вимог ст. 23 ч. ч. 1 та 2 п. 3 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає: у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна.

Відповідно до вимог ст. 23 ч. 3 ЦК України розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

Відповідно до вимог ст. 1167 ч. 1 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Судом встановлено, що внаслідок протиправних дій з боку ОСОБА_2 ОСОБА_1 переніс нервовий стрес та душевні страждання у зв`язку з пошкодженням його майна. А тому, на думку суду, розмір даного відшкодування, який підлягає стягненню з відповідача на його користь, необхідно визначити в розмірі 5000 грн.

Оцінюючи встановлене, суд приходить до висновку стягнути з ТОВ Хмельницьке управління механізації на користь ОСОБА_1 матеріальну шкоду в розмірі 31686 грн. 62 коп., франшизу в сумі 500 грн. та моральну шкоду в розмірі 5000 грн.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 263-265, 279 ЦПК України, ст. ст. 23, 1167 ч. 1, 1172 ч. 1, 1194 ЦК України, ст. ст. 9, 12, 22, 29, 37 Закону України Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, ст. ст. 3, 5, 9 Закону України Про страхування, суд

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю Хмельницьке управління механізації (31336, Хмельницький район, с. Шаровечка, вул. Центральна, 2-а, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 03587566) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) матеріальну шкоду в розмірі 31686 грн. 62 коп., франшизу в сумі 500 грн., моральну шкоду в розмірі 5000 грн., судові витратина професійнуправничу допомогув сумі10000грн. та судовий збір в сумі 1872 грн. 45 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя:

23.05.2022

СудХмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення22.05.2022
Оприлюднено03.07.2022
Номер документу104924007
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої внаслідок ДТП

Судовий реєстр по справі —686/4970/22

Рішення від 22.05.2022

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Карплюк О. І.

Ухвала від 22.03.2022

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Карплюк О. І.

Ухвала від 23.02.2022

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Карплюк О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні