Ухвала
від 14.06.2022 по справі 757/13822/22-к
ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/13822/22-к

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2022 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання прокурора другого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням у кримінальних провадженнях щодо організованої злочинності Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про арешт майна, в рамках кримінального провадження № 12021000000001193,

В С Т А Н О В И В :

В провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва надійшло клопотання про арешт майна.

Мотивуючи означене клопотання прокурор у клопотанні вказує наступне.

Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування, а прокурорами Офісу Генерального прокурора здійснюється нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні № 12021000000001193 від 06.10.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Прокурор вказує, що впродовж 2015-2021 років службовими особами Державного підприємства «Науково-дослідний інститут «АКОРД» (код 14309563), орган управління Фонд державного майна України, зловживаючи своїм службовим становищем, без укладання інвестиційних договорів, передано в оренду ПП «НАДІЯ» (код 21356758) земельну ділянку з кадастровим номером 7110136700:04:014:0063, загальною площею 0,4690 га, яка знаходиться у користуванні ДП «НДІ «АКОРД» на праві постійного користування земельною ділянкою, що посвідчується державним актом серії НОМЕР_1 від 20.08.2012, для будівництва об`єкту: «Будівництво багатоярусних підземно-наземних гаражів по АДРЕСА_1 , та земельну ділянку з кадастровим номером 7110136700:04:014:0062, загальною площею 0,6424 га, яка знаходиться у користуванні ДП «НДІ «АКОРД» на праві постійного користування земельною ділянкою, що посвідчується державним актом серії НОМЕР_2 від 20.08.2012, для будівництва об`єкту: «Будівництво багатосекційного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями та підземною стоянкою для автомобілів в АДРЕСА_2 », що спричинило ДП «НДІ «АКОРД» збитки у великих розмірах.

Відповідно до встановлених даних, 16.04.2015 між ДП «НДІ «АКОРД» та ПП «НАДІЯ» укладено договір № 16-04/2015, згідно пункту 2.1 якого Державне підприємство є замовником будівництва на земельній ділянці площею 0,4690 га у АДРЕСА_1 , та 0,6424 га у АДРЕСА_2 .

За отриманою інформацією, 25.08.2016 ДП «НДІ «АКОРД» (код 14309563) отримано дозвіл на виконання будівельних робіт № ІУ 115162381970, генеральним підрядником виступило ПП «НАДІЯ» (код 21356758). Станом на 2020 рік ДП «НДІ «АКОРД» подало документи до Державної архітектурно будівельної інспекції України для отримання сертифікату готовності вводу об`єкта до експлуатації за № ІУ 123210727636.

Крім цього, інвестиційні договори передбачають, що під час виконання своїх зобов`язань Державне підприємство отримує у свою власність (господарське відання) визначений відсоток від загальної площі в новозбудованому об`єкті або грошові кошти в розмірі не менше визначеного відсотку від загальної площі в новозбудованому об`єкті за експертною оцінкою, проведеною відповідно до законодавства.

Водночас, наявна інформація свідчить про те, що службові особи ДП «НДІ «АКОРД» зобов`язані були укласти з ПП «НАДІЯ» інвестиційні договори, а також здійснити оцінку вартості майнових прав, яка була б використана під час визначення суми грошових коштів, яку повинно отримати ДП «НДІ «АКОРД» у разі відмови від майнових прав в об`єкті будівництва.

При цьому, службові особи ДП «НДІ «АКОРД», без укладання інвестиційних договорів, здійснили передачу земельної ділянки ПП «НАДІЯ» без погодження з органом правління, чим порушили п. 6 Порядку відчуження об`єктів державної власності, затвердженого постановою КМУ від 06.06.2007 № 803, а саме: «відчуження майна здійснюється безпосередньо суб`єктом господарювання, на балансі якого перебуває таке майно, лише після надання на це згоди або дозволу відповідного суб`єкта управління майном, який є представником власника і виконує його функції у межах, визначених законами».

Крім того, механізм укладення державними підприємствами, установами, організаціями, а також господарськими товариствами, у статутному капіталі яких частка держави перевищує 50 відсотків, договорів про спільну діяльність встановлений Порядком укладення державними підприємствами, установами, організаціями, а також господарськими товариствами, у статутному капіталі яких частка держави перевищує 50 відсотків, договорів про спільну діяльність, договорів комісії, доручення та управління майном, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2012 № 296 (далі Порядок).

Відповідно до пункту 2 Порядку суб`єкт господарювання, що виявив намір укласти договір, подає центральному органові виконавчої влади, до сфери управління якого він належить, іншому суб`єкту управління об`єктами державної власності, зокрема Національній або галузевій академії наук (далі - орган управління), звернення щодо погодження укладення договору разом з такими документами: 1) попередньо погоджений сторонами проект договору; 2) засвідчені копії статутів (положень) суб`єкта господарювання та сторони (сторін), з якою (якими) передбачається укласти договір; 3) інформація про суб`єкта господарювання, зокрема про: виробничі потужності, обсяг і основну номенклатуру продукції, у тому числі експортної; кількість робочих місць; рівень прибутковості за останні три роки, розмір дебіторської та кредиторської заборгованості, у тому числі простроченої; державну реєстрацію прав власності або користування будинками (спорудами) та земельними ділянками, які передбачається використовувати за договором; перебування майна, яке передбачається використовувати за договором, в заставі, податковій заставі, оренді, лізингу. Суб`єкт господарювання подає також бізнес-план з визначенням етапів, строків, шляхів і засобів виконання договору, джерел його фінансування, впливу результатів укладення договору на фінансовий план суб`єкта господарювання; 4) інформація про сторону (сторони), з якою (якими) передбачається укласти договір, а саме: повне найменування сторони; дані про її державну реєстрацію; відомості, що підтверджують здатність сторони забезпечити належне виконання своїх договірних зобов`язань, зокрема фінансову та професійну спроможність; 5) звіт про оцінку майна, що передбачається використовувати за договором, з висновком про його вартість, визначену на підставі незалежної експертної оцінки із застосуванням бази оцінки, що відповідає ринковій вартості. Зазначений звіт подається разом з рецензією, що містить позитивний висновок щодо його відповідності вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна або за наявності незначних недоліків, що не вплинули на достовірність оцінки, про відповідність в цілому таким нормативно-правовим актам; 6) обґрунтування способу використання державного майна з відповідними розрахунками.

Як вбачається з отриманих матеріалів таких документів до уповноваженого органу управління Фонду державного майна України, надано не було.

Більше того, відповідно до пунктів 4-5 Порядку орган управління подає в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України узгоджений проект рішення щодо погодження укладення договору разом з документами, зазначеними в абзацах четвертому - шостому пункту 3 цього Порядку. У разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про погодження укладення договору орган управління здійснює заходи щодо забезпечення його укладення суб`єктом господарювання відповідно до вимог законодавства.

Водночас, договір від 16.04.2015 № 16-04/2015 укладено за відсутності відповідного рішення Кабінету Міністрів України, а його зміст спрямований на відчуження державного майна, що суперечить інтересам Держави та вимогам законодавства, укладений за відсутності повноважень у керівника підприємства на його укладення.

Відповідно до норм статті 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Зазначене дає підстави вважати, що договір про спільну діяльність від 16.04.2015 № 16-04/2015, укладений між ДП «НДІ «АКОРД» та ПП «НАДІЯ» є нікчемний.

Також, Фонд державного майна України, як уповноважений орган управління не надавав згоди ані на укладення такого договору чи змін до нього, ні на здійснення будь-яких відчужень майнових прав на нерухомість або права користування земельною ділянкою.

У ході проведення 11.11.2021 обшуку нежитлових приміщень, за адресою: АДРЕСА_3 , за місцем знаходження ДП «НДІ «АКОРД» (код 14309563) виявлено оригінали документів з листуванням указаного Державного підприємства та Департаментом управління державними підприємствами Фонду державного майна України. Зокрема, відповідно до листа ДП «НДІ «АКОРД» вих. № 53 від 12.10.2021 зазначено, що грошова оцінка права постійного користування земельною ділянкою ( АДРЕСА_2 ) не проводилась, так як у майбутньому ця земельна ділянка не принесе у доходу (прибутку) для підприємства, вона (земельна ділянка), після вводу об`єкту в експлуатацію, перейде у колективну власність власників квартир багатоквартирного житлового будинку та власників вбудовано-прибудованих приміщень, які на ній побудовані.

Також, згідно листа ДП «НДІ «АКОРД» вих. № 58 від 29.10.2021 вбачається, що у зв`язку з завершенням будівництва та здачею в експлуатацію багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями по АДРЕСА_2 , а також передачею у власність у власність квартир і вбудовано-прибудованих приміщень приватним інвесторам будівництва, ДП «НДІ «АКОРД» звертаються до ФДМ України про надання згоди на добровільне припинення у Державного підприємства права постійного користування земельною ділянкою, з кадастровим номером 7110136700:04:014:0062, на якій побудований зазначений будинок.

Крім того, відповідно до листа ДП «НДІ «АКОРД» вих. № 59 від 01.11.2021 встановлено, що у зв`язку з початком проведення робіт по підготовці до здачі в експлуатацію (проводяться опоряджувальні роботи) об`єкту будівництва «Багатоярусні підземно-наземні гаражі по АДРЕСА_1 », що будуються на земельній ділянці, площею 0,4690 га, кадастровий номер 7110136700:04:014:0063, яка знаходиться у постійному користуванні ДП «НДІ «АКОРД», останні звертаються до ФДМ України про надання згоди на розподіл площі цієї земельної ділянки між інвесторами будівництва, у відповідності із площею приміщень побудованих для потреб інвесторів.

Таким чином установлено, що на даний час службовими особами ДП «НДІ «АКОРД» вживаються умисні дії та заходи, які направлені на відмову Державним підприємством від постійного користування земельними ділянками з кадастровими номерами 7110136700:04:014:0062, 7110136700:04:014:0063, та передачі їх на безоплатній основі зацікавленим суб`єктам господарювання.

Крім того, під час проведення 11.11.2021 обшуку квартири АДРЕСА_4 , за місцем фактичного проживання директора ДП «НДІ «АКОРД» ОСОБА_4 виявлено та вилучено оригінали документів, зокрема:

- договір № 93-110/16 від 03.06.2016 укладений між ПП «НАДІЯ» та ОСОБА_5 ( ОСОБА_6 ), дочкою ОСОБА_4 , предметом якого є виконання підприємством будівельно-монтажних робіт за адресою: АДРЕСА_2 та після здачі будівлі в експлуатацію, ПП «НАДІЯ» зобов`язується передати у власність ОСОБА_5 об`єкт паювання двокімнатну квартиру АДРЕСА_5 ОСОБА_5 зобов`язується прийняти його у власність, та здійснювати внесення долі (паю), з урахуванням вартості 1 кв.м на момент підписання договору, що складає 6 500 грн., загальна вартість предмету договору 422 500 грн. в т.ч. ПДВ. Згідно п. 2.4. даного договору ОСОБА_6 зобов`язується здійснити розрахунки на вказану суму у формі сплати готівкою або перерахування на розрахунковий рахунок ПП «НАДІЯ».

- договір № 94-110/16 від 03.06.2016 укладений між ПП «НАДІЯ» та ОСОБА_7 ( ОСОБА_6 ), онучкою ОСОБА_4 , предметом якого є виконання підприємством будівельно-монтажних робіт за адресою: АДРЕСА_2 та після здачі будівлі в експлуатацію, ПП «НАДІЯ» зобов`язується передати у власність ОСОБА_7 об`єкт паювання двокімнатну квартиру АДРЕСА_6 ОСОБА_7 зобов`язується прийняти його у власність, та здійснювати внесення долі (паю), з урахуванням вартості 1 кв.м на момент підписання договору, що складає 6 500 грн., загальна вартість предмету договору 422 500 грн. в т.ч. ПДВ. Згідно п. 2.4. даного договору ОСОБА_6 зобов`язується здійснити розрахунки на вказану суму у формі сплати готівкою або перерахування на розрахунковий рахунок ПП «НАДІЯ».

Під час проведення допиту свідка ОСОБА_5 остання повідомила, що будь-яких розрахунків з моменту підписання 03.06.2016 договору № 93-110/16 вона та інші особи не здійснювали, так як дані розрахунки за об`єктом паювання свідок може здійснити після здачі будівлі в експлуатацію. Однак, після введення об`єкту в експлуатацію (06.10.2021) даних розрахунків проведено не було. В зв`язку з чим у вказаному договорі зазначено контактний номер телефону її батька ОСОБА_4 , свідок повідомила, що його номер телефону вказала її племінниця ОСОБА_7 під час укладення свого договору, яка була також присутня під час даних правочинів.

Свідок ОСОБА_7 надала аналогічні показання, як і свідок ОСОБА_5 .

На даний час житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_2 , починаючи з 06.10.2021 введено в експлуатацію та приблизно з грудня 2021 року службові особи ПП «НАДІЯ» надають документи фізичним та юридичним особам для реєстрації об`єктів нерухомого майна. Вказані вище квартири АДРЕСА_7 , 47 за адресою: АДРЕСА_2 на теперішній час в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, не зареєстровані. ОСОБА_5 , ОСОБА_7 не виконали умов укладених договорів з ПП «НАДІЯ» в частині розрахунків у формі сплати коштів, у зв`язку з чим останні не отримали довідок про внесення пайової долі в розмірі 100% в предмет договорів, а також з ними не підписали актів прийому-передачі квартир з метою реєстрації права власності на об`єкти нерухомого майна. В зв`язку з чим майнові права на дані квартири, станом на 09.06.2022 належать забудовнику об`єкту ПП «НАДІЯ» (код 21356758).

Указані вище квартири, відповідно до ст. 98 КПК України мають ознаки речових доказів, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, мають значення для встановлення істини, що підтверджується: матеріалами правоохоронних органів, протоколами допиту свідка та обшуків та інших слідчих (розшукових) дій.

10.06.2022 Головним слідчим управлінням Національної поліції України винесено постанову про визнання та приєднання до кримінального провадження речових доказів квартира АДРЕСА_8 та квартира АДРЕСА_9 , майнові права на вказані об`єкти нерухомого майна належать ПП «НАДІЯ» (код 21356758).

Таким чином, вказані об`єкти нерухомого майна квартири є об`єктами кримінальних протиправних дій.

У судове засідання слідчий не з`явився. До суду надійшла заява прокурора ОСОБА_3 про розгляд клопотання за його відсутності, вимоги визначені у клопотанні підтримує, просить задовольнити.

Слідчий суддя, вивчивши матеріали провадження за клопотанням, приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.

Частиною 2 ст. 170 КПК України визначено, що арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Відповідно ч. 3 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.

Частиною 10 ст. 170 КПК України, передбачено, що арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.

Згідно положень ч. 11 ст. 170 КПК України заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.

Статтею 100 КПК України визначено, що на речові докази може бути накладено арешт в порядку ст.ст. 170-174 КПК України, та згідно ч.ч. 2, 3 ст. 170 КПК України, слідчий суддя накладає арешт на майно, якщо є достатні підстави вважати, що воно відповідає критеріям, визначеним в ч. 1 ст. 98 КПК України.

Статтею 98 КПК України, визначено, що речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Постановою старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_8 від 10.06.2022, майно, на арешті якого напоглягає прокурор, визнано речовим доказом у вказаному кримінальному провадженні.

Таким чином, є передбачені кримінальним процесуальним законом підстави для накладення арешту на майно з метою забезпечення збереження речових доказів.

Слідчий суддя, враховуючи вище викладені обставини, приходить до висновку про задоволення клопотання, оскільки застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як арешт майна є співрозмірним завданням кримінального провадження, спрямоване на досягнення цілей розслідуваного кримінального провадження, окрім того доводи прокурора щодо пропуску строку на звернення із клопотанням є обґрунтованими.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 170-173, 175, 309, 372, 392 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора другого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням у кримінальних провадженнях щодо організованої злочинності Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про арешт майна, в рамках кримінального провадження № 12021000000001193 задовольнити.

Накласти арешт у кримінальному провадженні № 12021000000001193 на об`єкти нерухомого майна, зокрема:

- квартира АДРЕСА_8 , майнові права на яку належить ПП «НАДІЯ» (код 21356758), шляхом позбавлення права власника ПП «НАДІЯ», третіх осіб на відчуження, розпорядження та користуванням указаним об`єктом нерухомого майна.

- квартира АДРЕСА_9 , майнові права на яку належить ПП «НАДІЯ» (код 21356758), шляхом позбавлення права власника ПП «НАДІЯ», третіх осіб на відчуження, розпорядження та користуванням указаним об`єктом нерухомого майна.

Заборонити вчиняти державним і приватним нотаріусам Міністерства юстиції України, державним реєстраторам комунальних, державних та інших установ, підприємств, організацій будь-які нотаріальні, реєстраційні дії щодо об`єкта нерухомого майна:

- квартира АДРЕСА_8 ;

- квартира АДРЕСА_9 .

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню.

Підозрюваний, його захисник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.

Ухвала про накладення арешту може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудПечерський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення14.06.2022
Оприлюднено16.05.2024
Номер документу104934665
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна

Судовий реєстр по справі —757/13822/22-к

Ухвала від 14.06.2022

Кримінальне

Печерський районний суд міста Києва

Вовк С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні