ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2022 року м. Черкаси справа № 925/413/22
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Спаських Н.М., із секретарем судового засідання Кандаурова М.В., за участі представників сторін:
від позивача: Грищенко І.Д - за довіреністю;
від відповідача: не з`явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом комунального підприємства "Черкасиводоканал" Черкаської міської ради (м. Черкаси) до приватного підприємства "Білдком" (м. Черкаси) про стягнення 8 599,50 грн.
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про стягнення з відповідача 8 599,50 грн. плати за скид понаднормативних забруднень у стічні води, на підставі договору № 443 на водопостачання та водовідведення від 26.09.2011 укладеного між сторонами у справі та Правил приймання стічних вод у каналізаційну мережу.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, явка обов`язковою не визнавалась, заперечень проти позову не подано, спір не врегульовано.
В судовому засіданні 15.06.2022 в порядку ст. 240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
У відповідності до ст. 13,74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Перевіривши обставини справи доказами в їх сукупності та заслухавши доводи представника позивача, суд вважає, що позов підлягає до повного задоволення, виходячи з такого:
З матеріалів справи вбачається, що 26.09.2011 між комунальним підприємством "Черкасиводоканал" (далі- Водоканал, позивач по справі) та приватним підприємством "Білдком" (далі- Абонент, відповідач по справі) було укладено договір № 443 на водопостачання та водовідведення (а.с. 6), у відповідності до якого Водоканал взяв на себе забезпечення Абонента водою питної якості ДСанПіН 2.2.4-171-10 "Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною" в кількості згідно з показами засобів обліку води і приймає від Абонента стічні води в кількості згідно показів засобів обліку води ( п. 2 договору).
Пунктом 1 Договору його сторони зобов`язалися керуватися діючими "Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення у населених пунктах України (Правила користування), "Павилами приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м. Черкаси"(Правила приймання), затверджених рішенням міськвиконкому від 18.11.2003 року за № 1211.
Пунктом 6 договору передбачено, що допустимі величини показників (ДВП) стічних вод, що можуть скидатися Абонентом в систему каналізації, повинні відповідати "Правилам приймання".
Пунктом 10 Договору передбачено, що за перевищення ДВП забруднюючих величин у стічних водах Абонента,що скидаються ним у комунальну каналізацію, Абонент сплачує Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень згідно Правил приймання.
Правилами приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення України, затвердженими Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального України від 01.12.2017 № 316 встановлено, що вони поширюються на суб`єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод, на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої незалежності, фізичних осіб підприємців, фізичних осіб які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до системи централізованого водовідведення або безпосередньо у каналізаційні очисні споруди.
Зазначеними правилами встановлено загальні вимоги до порядку відібрання проб, методики відібрання передбачено Національними стандартами України.
Відповідно до пп.3 та пп. 5 п. 1 Розділу 2 Правил Виробник повинен контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачами та здійснювати раптовий (не погоджений зі споживачами заздалегідь) відбір контрольних проб. Механізм контролю, зокрема порядок відбору проб встановлюється місцевими правилами приймання.
Згідно п. 1 Розділу 6 Правил Споживачі здійснюють контроль за кількістю та якістю стічних вод, які вони скидають до системи централізованого водовідведення або безпосередньо на каналізаційні очисні споруди виробників. Перелік забруднень, на наявність яких робиться аналіз та періодичність контролю встановлюються місцевими правилами приймання.
За наявності локальних очисних споруд споживачі здійснюють кількісний та якісний контроль стічних вод, що надходять на них, очищених стічних вод та враховують об`єми видалених із стічних вод осадів. На вивіз та утилізацію осадів повинні бути оформлені відповідні документи (акти, накладні, рахунки), які зберігаються у споживачів не менше трьох років.
Місця та періодичність відбору проб споживачами мають бути погоджені з виробником.
Результати аналізів стічних вод і замірів їх витрат фіксують у робочих журналах, які зберігаються у споживачів безстроково.
Споживачі систематично у строки, визначені місцевими правилами приймання, надають виробнику інформацію про об`єми та якісний склад стічних вод, які вони скидають до системи централізованого водовідведення або безпосередньо на каналізаційні очисні споруди виробників.
Споживачі зобов`язані мати та своєчасно оновлювати технічну документацію, яка характеризує стан систем водопостачання та водовідведення споживача, а саме відомості про системи водопостачання та водовідведення споживача, характеристику їх технічних параметрів і фактичного стану, графічний матеріал (генеральний план (топографічний план)) з нанесеними мережами водопостачання і водовідведення та місцем розташування контрольного колодязя, нормативний розрахунок водоспоживання та водовідведення споживача, технологічні креслення насосних станцій, план та схему локальних очисних споруд і наявність приладів обліку, відомості про категорії стічних вод споживача (промислові, господарсько-побутові, поверхневі тощо), характеристику якості стічних вод, що скидаються до системи централізованого водовідведення, інші документи, визначені місцевими правилами приймання, крім тих, що мають дозвільний характер.
В п. 6 Розділу 6 Правил визначено, що з метою контролю якості стічних вод споживачів виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень.
Відбір контрольних проб стічних вод споживачів виконує уповноважений представник виробника, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представник виробника, так і представник споживача.
У разі відмови представника споживача поставити свій підпис у журналі або акті представник виробника зазначає про це в журналі або акті.
Також відповідно до розділу 2.3. Правил приймання стічних вод у каналізаційну мережу м. Черкаси, затверджених рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради № 408 від 24.04.2019 р. Водоканал має право контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживача, пред`являти споживачам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнту кратності, який враховує рівень безпеки скинутих забруднень, при порушенні цих Правил.
Для визначення вмісту забруднень, у стічних водах споживачів використовуються дані лабораторії Вдоканалу ( п. 6.6. цих Правил).
Пунктом 6.9 цих Правил унормовано, що з метою контролю якості стічних вод споживачів Водоканал здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб споживача здійснюється з контрольного колодязя в присутності уповноваженої особи споживача та фіксується в акті відбору проб, який підписується як представником Водоканалу так і представником споживача (додаток 1 до Порядку відбору проб).
З метою проведення періодичного контролю якості стічних вод, що скидаються Відповідачем у міську каналізаційну мережу, 17 листопада 2021 року представниками лабораторії Водоканалу в присутності уповноваженого представника Відповідача Орлової Т.В. з контрольного колодязя № 1 по вул. 30річчя Перемоги,20 у м. Черкаси здійснено відбір разової контрольної проби стічної води Відповідача про, що складено Акт № 919 підписаний представниками сторін без зауважень (а.с. 7).
Позивач надав в справу докази, що відповідач призначив власним уповноваженим представником ПП "Білдком" з правом підписувати акти відбору стічних вод із КП "Черкасиводоканал" Карчинського К.В. та Орлову Т.В. (а.с. 11).
Від відбору паралельної та арбітражної проб представник Відповідача відмовився про, що зроблено відмітку в Акті.
За результатами хімічного аналізу відібраних стічних вод контрольованого колодязя № 1 відповідача, проведених лабораторією водоканалу виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин, а саме: АПАР (фактична концентрація 11,44 при допустимій 1,24), про що складено протокол № 76 від 30.11.2021 ( а.с. 9).
Відповідачу нарахована плата за перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах відповідача в розмірі 8599,50 грн. з ПДВ.
Відповідачем не спростовано висновки лабораторії позивача про рівень концентрації забруднюючих речовин у стічних водах належними і допустимими доказами, бо паралельну та арбітражу пробу відповідач не отримував при відборі проб води 17.11.2011 року.
08.12.2021 позивачем на адресу відповідача направлено лист № 5955/30 ( а.с. 13), з яким одночасно направлено протокол та рахунок на оплату коштів за понаднормативний скид ПП "Білдком" забруднюючих речовин у міську каналізаційну мережу м. Черкаси.
Відповіді на даний лист відповідач позивачу не направив, кошти не сплачено, чим відповідач порушив права позивача та умови договору між сторонами.
Статтями 44, 77 Водного кодексу України визначені обов`язки водокористувачів, які зобов`язані, зокрема, дотримуватися встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та лімітів скидання забруднюючих речовин. Також передбачено, що скидання стічних вод у водні об`єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.
У статті 33 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» вказано, що екологічні нормативи встановлюють гранично допустимі розміри викидів та скидів у навколишнє природне середовище забруднюючих хімічних речовин, рівні допустимого шкідливого впливу на нього фізичних та біологічних факторів.
15.02.2022 позивачем на адресу відповідача було направлено претензію № 679/12 (а.с. 16) з вимогою в добровільному порядку сплатити заборгованість в сумі 8 599,50 грн. Кошти не сплачено.
Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Договір між сторонами не містить умов, які дозволяють відповідачу сплачувати спірні кошти не відразу після їх нарахування, а через певний період часу.
На момент розгляду справи доказів погашення заборгованості відповідачем перед позивачем не надано.
Згідно статті 526 ЦК України, ст. 193 ГК України зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до вимог договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Доказів сплати спірних коштів відповідач суду не надав, заперечень проти доводів та розрахунків позивача у відповідача немає.
За таких обставин позовні вимоги про стягнення з відповідача 8599,50 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. До примусового стягнення з відповідача на користь позивача належить 8 599,50 грн. плати за скид понаднормативних забруднень у стічні води.
Відповідно до ст. 129 ГПК України, при задоволенні позову з відповідача на користь позивача слід стягнути 2 481,00 грн. судового збору повністю.
Керуючись ст. 238, 240 ГПК України. -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного підприємства "Білдком" (ідентифікаційний код 35631232, м. Черкаси, вул. 30річчя Перемоги, 20) на користь Комунального підприємства "Черкасиводоканал" Черкаської міської ради (ідентифікаційний код 03357168, м. Черкаси, вул. Г. Сагайдачного, 12) -- 8599,50 грн. за скид понаднормативних забруднень у стічні води та 2481,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.
Наказ видати.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом 20 днів.
Повне судове рішення складено 24 червня 2022
Суддя Н.М. Спаських
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 14.06.2022 |
Оприлюднено | 30.06.2022 |
Номер документу | 104942033 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Спаських Н.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні