Справа № 360/122/19
Провадження № 2/761/295/2022
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 червня 2022 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі головуючого судді Макаренко І.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до приватного акціонерного товариства «Акіціонерна страхова компанія «Омега» про стягнення страхового відшкодування,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом в якому просив суд, з урахуванням поданої 25.07.2019 заяви про збільшення позовних вимог, стягнути з відповідача на користь позивача грошові кошти у розмірі 133461,75 грн., з яких:
- 99 500, 00 грн. - сума страхового відшкодування за шкоду, заподіяну майну;
- 2 047, 90 грн. - сума страхового відшкодування за шкоду, заподіяну здоров`ю;
- 24 004, 25 грн. - пеня за несвоєчасну виплату страхового відшкодування;
- 5889,77 грн. - індекс інфляції;
- 2019,83 грн. - 3% річних.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 29.07.2018 на автодорозі М06 «Київ-Чоп» ОСОБА_2 , керуючи транспортним засобом VOLKSWAGEN TRANSPORTER, держномер НОМЕР_1 , не врахував дорожньої обстановки, не вибрав безпечної швидкості руху, не впорався з керуванням, виїхав на смугу зустрічного руху та скоїв зіткнення з автомобілем RENAUL SANDERO, держномер НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_1 . Вина водія автомобіля VOLKSWAGEN TRANSPORTER, держномер НОМЕР_1 , ОСОБА_2 підтверджується постановою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 06.09.2018.
Відповідно до Висновку №34/2018 автотоварознавчого дослідження з визначення матеріального збитку, заподіяного позивачу, складеного товариством з обмеженою відповідальністю юридична компанія «Лотос» від 07.09.2018 вартість відновлювального ремонту автомобіля RENAUL SANDERO, держномер НОМЕР_2 без урахування значення коефіцієнту фактичного зносу складає 233 700,01 грн., у свою чергу ринкова вартість автомобіля RENAUL SANDERO на момент пошкодження складає 184 286,30 грн.
Крім того, в результаті ДТП позивач отримав травму голови та проходив стаціонарне лікування у Славянській ЦРЛ з 29.07.2018 по 03.08.2018 з діагнозом «ЗЧМТ. Струс головного мозку». За твердженням позивача, на діагностику та лікування ним було витрачено 2 047,90 грн., що також підлягає відшкодуванню.
Оскільки цивільно-правова відповідальність ОСОБА_2 застрахована у приватному акціонерному товаристві «Акіціонерна страхова компанія «Омега», 07.08.2018 позивачем, через свого представника, було направлено заяву про виплату страхового відшкодування відповідачу на електронну пошту, а також 16.08.2018 рекомендованим листом, який відповідач отримав 20.08.2018. Проте, ніякої відповіді від відповідача позивач не отримав.
Посилаючись на п. 36.5 ст. 36 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», позивач просить стягнути з відповідача пеню за несвоєчасну виплату страхового відшкодування, індекс інфляції та 3% річних, що сумарно становить 31 913,85 грн.
Ухвалою Свалявського районного суду Закарпатської області від 24.01.2019 відкрито провадження по справі.
Ухвалою Свалявського районного суду Закарпатської області від 25.02.2019 вказану справу було передано за підсудністю до Шевченківського районного суду м. Києва.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 15.04.2019 вказану справу було прийнято до провадження, розгляд якої вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач не скористався своїм правом подачі відзиву на позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив.
Згідно з свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу ОСОБА_1 є власником транспортного засобу RENAUL SANDERO, держномер НОМЕР_2 .
29.07.2018 на автодорозі М06 «Київ-Чоп» ОСОБА_2 , керуючи транспортним засобом VOLKSWAGEN TRANSPORTER, держномер НОМЕР_1 , не врахував дорожньої обстановки, не вибрав безпечної швидкості руху, не впорався з керуванням, виїхав на смугу зустрічного руху та скоїв зіткнення з автомобілем RENAUL SANDERO, держномер НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_1 .
Вина водія автомобіля VOLKSWAGEN TRANSPORTER, держномер НОМЕР_1 , ОСОБА_2 підтверджується постановою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 06.09.2018 (а.с. 8).
Відповідно до ч. 6 ст. 82 ЦПК України вирок суду у кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Оскільки вказана вище постанова суду є чинною і має по цій справі преюдиційне значення, вказані обставини стосовно вини відповідача у вказаному ДТП, відповідно до вказаної норми ч. 6 ст. 82 ЦПК України, не підлягають повторному доведенню.
В результаті дорожно-транспортної пригоди автомобіль позивача зазнав механічних ушкоджень.
На момент дорожньо-транспортної пригоди цивільно-правова відповідальність ОСОБА_2 була застрахована у ПрАТ «Акіціонерна страхова компанія «Омега», згідно полісу № АМ2289775, діючого на на момент ДТП, що підтверджується інформацією наданою МТСБУ на запит адвоката позивача. (а.с. 12).
07.09.2018 судовим експертом товариства з обмеженою відповідальністю Юридичної компанії «Лотос» Миговичем І.Ю. на підставі заяви ОСОБА_1 від 18.08.2018 було складено Висновок №34/2018 автотоварознавчого дослідження з визначення матеріального збитку, заподіяного власнику автомобіля RENAUL SANDERO, держномер НОМЕР_2 , відповідно до якого, сума матеріальних збитків, завданих автомобілю позивача складає 184286,30 грн. (а.с. 18-22).
Згідно з епікризом № 4056/650 позивачу було діагностовано «ЗЧМТ. Струс головного мозку» (а.с. 23).
На діагностику даної травми, а саме проведення необхідних медичних досліджень, позивачем було витрачено суму у розмірі 1700,00 грн., що підтверджується чеками з медичної установи (а.с. 24).
На призначені медикаменти позивачем було витрачено суму у розмірі 347,90 грн., що підтверджується чеками з аптеки (а.с. 25).
07.08.2018 представником позивача направлено на електронну пошту відповідача пакет документів щодо настання страхового випадку та виплату страхового відшкодування (а.с. 15).
16.08.2018 вказаний пакет документів було направлено представником позивача через засоби поштового зв`язку ПАТ «Укрпошта» рекомендованим листом на адресу відповідача (а.с. 16).
20.02.2018 поштове відправлення прийнято відповідачем (а.с. 17).
Відповідно до Закону України «Про страхування», страхування - це вид цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів фізичних та юридичних осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати фізичними особами та юридичними особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та доходів від розміщення коштів цих фондів.
Статтею 22 ЦК України встановлено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).
Згідно ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Шкода, завдана каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю фізичної особи внаслідок непереборної сили, відшкодовується у випадках, встановлених законом.
Шкода, завдана правомірними діями, відшкодовується у випадках, встановлених цим Кодексом та іншим законом.
Відповідно до ст. 1187 ЦК України, джерелом підвищеної небезпеки є діяльність, пов`язана з використанням, зберіганням або утриманням транспортних засобів, що створює підвищену небезпеку для особи, яка цю діяльність здійснює, та інших осіб. Шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
Відповідно ст. 979 ЦК України, за договором страхування одна сторона (страховик) зобов`язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату).
Відповідно до частини 22.1. статті 22 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» визначено, що у разі настання страхового випадку страховик у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи.
Пунктом 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» визначено, що шкода, заподіяна в результаті дорожньо-транспортної пригоди майну потерпілого, - це шкода, пов`язана з пошкодженням чи фізичним знищенням майна потерпілого.
Частиною 1 статті 9 Закону України «Про страхування» встановлено, що страхова сума - грошова сума, в межах якої страховик відповідно до умов страхування зобов`язаний провести виплату при настанні страхового випадку.
З урахуванням вищенаведеного, з відповідача підлягає стягненню на користь позивача страхове відшкодування в розмірі 101547,90 грн.
Щодо вимоги позову про стягнення пені, індексу інфляції та 3 % річних, судом встановлено наступне.
Пунктом 36.2 статті 36 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» визначено, що страховик на протязі 15 днів з дня узгодження ним розміру страхового відшкодування з особою, яка має право на отримання відшкодування, за наявності документів, зазначених у статті 35 цього Закону, повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, але не пізніш як через 90 днів з дня отримання заяви про страхове відшкодування зобов`язаний: у разі визнання ним вимог заявника обґрунтованими - прийняти рішення про здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати) та виплатити його, а у разі невизнання майнових вимог заявника, - прийняти вмотивоване рішення про відмову у здійсненні страхового відшкодування (регламентної виплати).
У пункті 36.5 статті 36 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» визначено, що за кожен день прострочення виплати страхового відшкодування (регламентної виплати) з вини страховика (МТСБУ) особі, яка має право на отримання такого відшкодування, сплачується пеня з розрахунку подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діє протягом періоду, за який нараховується пеня.
Велика Палата Верховного Суду в своїй постанові від 16.05.2018 у справі № 686/21962/15-ц (провадження № 14-16цс18) сформулювала правовий висновок про те, що у статті 625 ЦК України визначені загальні правила відповідальності за порушення будь-якого грошового зобов`язання незалежно від підстав його виникнення.
Приписи цієї статті поширюються на всі види грошових зобов`язань, якщо інше не передбачено договором або спеціальними нормами закону, який регулює, зокрема, окремі види зобов`язань.
Законодавством передбачене нарахування пені за відповідне прострочення відповідача у разі його наявності. Також, зважаючи на юридичну природу правовідносин сторін, до прострочення страховика застосовується частина друга статті 625 ЦК України.
До такого правового висновку прийшов Верховний Суд у постанові № 742/637/19 від 07.10.2020.
Відповідач не виплатив позивачеві суму страхового відшкодування у встановлені строки.
Враховуючи неналежне виконання страховиком своїх зобов`язань перед позивачем, суд вважає, що є підстави для стягнення пені в розмірі 24 004, 25 грн., індексу інфляції в розмірі 5889,77 грн., 3% річних в розмірі 2019,83 грн.
Відповідачем належних та допустимих доказів на спростування заявлених позовних вимог суду не надано.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Згідно ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст 22, 979, 1166, 1187 ЦК України, ЗУ «Про страхування», ЗУ «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», ст.ст. 12, 81, 82, 137, 141, 258, 263-265, 274-279, 354, 355 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до приватного акціонерного товариства «Акіціонерна страхова компанія «Омега» про стягнення страхового відшкодування - задовольнити.
Стягнути з приватного акціонерного товариства «Акіціонерна страхова компанія «Омега» (ЄДРПОУ 21626809, місцезнаходження: 04053, м.Київ, вул. Обсерваторна, буд. 17, літера А) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ) грошові кошти у розмірі 133461,75 грн., з яких: 99 500, 00 грн. - сума страхового відшкодування за шкоду, заподіяну майну; 2 047, 90 грн. - сума страхового відшкодування за шкоду, заподіяну здоров`ю; 24 004, 25 грн. - пеня за несвоєчасну виплату страхового відшкодування; 5889,77 грн. - індекс інфляції; 2019,83 грн. - 3% річних.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.
У разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складене 27.06.2022.
Суддя:
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 26.06.2022 |
Оприлюднено | 29.06.2022 |
Номер документу | 104950129 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них |
Цивільне
Шевченківський районний суд міста Києва
Макаренко І. О.
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Блохін Анатолій Андрійович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Блохін Анатолій Андрійович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Блохін Анатолій Андрійович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Блохін Анатолій Андрійович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Блохін Анатолій Андрійович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Блохін Анатолій Андрійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні