Рішення
від 27.06.2022 по справі 198/79/22
ЮР'ЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 198/79/22

провадження № 2/0198/66/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 червня 2022 року Юр`ївський районний суд Дніпропетровської області у складі судді Гайдар І.О., за участю секретаря судового засідання ТкаченкоТ.О., представника органу опіки та піклування виконавчого комітетуЮр`ївської селищноїради Павлоградськогорайону Дніпропетровськоїобласті Скриль Н.В., відповідачки ОСОБА_1 , представника служби у справах дітей Юр`ївської селищної ради Стаценко О.В., розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду смтЮр`ївка Дніпропетровської області цивільну справу за позовом органу опіки та піклування виконавчого комітету Юр`ївської селищної ради Павлоградського району Дніпропетровської області до ОСОБА_1 , третя особа служба у справах дітей Юр`ївської селищної ради, про позбавлення батьківських прав, стягнення аліментів та передачу малолітньої дитини органу опіки та піклування,

в с т а н о в и в:

16 березня 2022 року орган опіки та піклування виконавчого комітету Юр`ївської селищної ради звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав, стягнення аліментів та передачу малолітньої дитини органу опіки та піклування.

В обґрунтування позову орган опіки та піклування посилається на те, що ОСОБА_1 є матір`ю малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Батько дитини ОСОБА_3 записаний відповідно до ч.1 ст. 135 Сімейного кодексу України за вказівкою матері.

В зв`язку з невиконанням відповідачкою батьківських обов`язків у відношенні малолітньої дитини, зловживанням останньою алкогольними напоями, веденням аморального способу життя, відсутністю належних умов для проживання та виховання дитини, сім`я ОСОБА_1 з 24.03.2020 перебуває на відповідному обліку в «Центрі надання соціальних послуг» Юр`ївської селищної ради.

Відповідачка неодноразово попереджалася про необхідність виконання обов`язків щодо дотримання прав дитини згідно з законодавством України, його належного утримання та виховання, але відповідних заходів нею не вжито. Також за невиконання батьківських обов`язків мати неодноразово притягувалась до адміністративної відповідальності.

Враховуючи зазначене, орган опіки та піклування просить позбавити ОСОБА_1 батьківських прав стосовно малолітньої дитини, стягнути з неї аліменти на утримання в розмірі 1/4 частки всіх видів заробітку (доходу) відповідачки, але не менше ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, а також передати дитину органу опіки та піклування.

18.03.2022 у справі відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання.

06.05.2022 підготовче провадження закрито та призначено судовий розгляд цивільної справи.

В судовому засіданні представник позивача органу опіки та піклування виконавчого комітету Юр`ївської селищної ради та представник третьої особи служби у справах дітей Юр`ївської селищної ради заявлені позовні вимоги підтримали повністю.

Відповідачка ОСОБА_1 заперечувала проти задоволення позову.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників справи, допитавши свідків, з`ясувавши повно та всебічно обставини, факти та відповідні їм правовідносини, суд дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є матірю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 26.04.2016, виданим Юрївським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області (а.с. 14).

За інформацією Юр`ївської селищної ради Павлоградського району Дніпропетровської області ОСОБА_1 зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Відомості про батька внесені відповідно до ч.1 ст. 135 Сімейного кодексу України (а.с. 50).

Відповідно до наказу № 28 від 24.03.2020 сім`я перебуває під соціальним супроводом КУ «Центр надання соціальних послуг» Юр`ївської селищної ради з метою подолання складних життєвих обставин (а.с.15).

Згідно з наказом служби у справах дітей Юр`ївської селищної ради від 26 лютого 2021 року № 71 ОСОБА_2 взятий на облік служби у справах дітей, як дитина, що перебуває у складних життєвих обставинах (а.с.18).

За період 2020-2022 роки матеріально-побутові умови проживання сім`ї неодноразово обстежувала комісія у складі представників органу опіки та піклування, соціальних служб та поліції, в результаті чого складено ряд актів про те, що умови проживання малолітньої дитини є незадовільними, в будинку безлад, розкидані речі, брудна білизна, немитий посуд, немає їжі, мати часто знаходиться в стані алкогольного сп`яніння, відсутні умови для повноцінного розвитку та навчання дитини, яка до того ж не відвідує з 16.09.2021 заклад дошкільної освіти (а.с. 16, 17, 25, 32-35, 37-38).

Навіть під час розгляду питання про позбавлення батьківських прав відповідачка не вжила заходів щодо створення належних умов для свого сина, про що свідчить акт обстеження, складений 22.06.2022 (а.с. 102).

З метою спонукання матері до належного виконання своїх обов`язків з виховання та утримання дитини ОСОБА_1 неодноразово викликали на засідання колегіальних органів з питань захисту прав дітей, матері надавались рекомендації щодо необхідності створення умов для проживання дитини, припинення вживання алкогольних напоїв, влаштування на роботу та належного догляду за малолітнім сином, вона попереджалась про передбачені законодавством наслідки невиконання батьківських обов`язків (а.с. 19-24, 26-30, 39-46).

ОСОБА_1 протягом 2020-2022 років неодноразово притягувалася до адміністративної відповідальності за неналежне виконання батьківських обов`язків, що підтверджується постановами Юр`ївського районного суду Дніпропетровської області (а.с. 52-53, 74).

Крім того, при розгляді справи відносно відповідачки знову складений протокол про адміністративне правопорушення за ч.2 ст. 184 КУпАП за те, що вона 12.06.2022 ухилилась від виконання батьківських обов`язків з виховання ОСОБА_2 , а саме, перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння, не здійснювала належний догляд за дитиною, внаслідок чого малолітній хибно викликав спеціальні служби (а.с. 93-101).

Декларація прав дитини, проголошена Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, визначає, що дитина повинна зростати в умовах турботи. Згідно зі ст. 18 Конвенції про права дитини, прийнятої резолюцією 44/25 Генеральної Асамблеї ООН від 20 листопада 1989 року та ратифікованою Постановою Верховної Ради України № 789-ХІІ (78912) від 27 лютого 1991 року, яка набула чинності для України 27 вересня 1991 року, батьки несуть відповідальність за виховання дитини, її інтереси повинні бути предметом їх основного піклування.

Згідно зі ст. 150 СК України батьки зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечувати здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Норми цієї статті зобов`язують батьків виховувати у дітей працелюбність, почуття доброти, милосердя, шанобливе ставлення до старших.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 164 СК України батьки можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо вони не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування.

Ухилення батьків від виконання обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до сімейного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Відповідно до висновку виконавчого комітету Юр`ївської селищної ради від 15.02.2022 орган опіки та піклування вважає доцільним позбавити ОСОБА_1 батьківських прав щодо малолітньої дитини (а.с. 47-49).

Як встановлено в судовому засіданні, відповідачка свідомо нехтує своїми батьківськими обов`язками, вихованням та матеріальним утриманням дитини не займається, не турбується про нього, не піклується про здоров`я, фізичний та моральний розвиток. Доказів, які б спростовували дані обставини, або на підтвердження поважності причин невиконання батьківських обов`язків відповідачка не надала.

Натомість допитаніяк свідки ОСОБА_4 (соціальнийпрацівник)та ОСОБА_5 (поліцейськийофіцер громади), підтвердили факти доволі тривалого (протягом 2,5 років) неналежного виконання матір`ю своїх обов`язків по догляду за дитиною. Зокрема, свідки показали, що в будинку, де мешкає дитина разом з матір`ю, не створені нормальні санітарно-гігієнічні умови для проживання, навчання та розвитку, мати майже постійно перебуває в стані сильного алкогольного сп`яніння, внаслідок чого хлопчик залишається голодний та без нагляду, що в свою чергу створює загрозу його життю та здоров`ю. В присутності дитини співмешканець відповідачки вчиняв фізичне та психологічне насильство відносно останньої. Проведена з сім`єю ОСОБА_1 протягом більше двох років соціальна робота не призвела до покращення ситуації з належним виконанням батьківських обов`язків відповідачкою.

Свідок ОСОБА_6 (старший повнолітній син відповідачки) також надав показання, що ОСОБА_1 часто разом зі своїм співмешканцем вживала алкоголь і в стані сп`яніння не здатна належним чином піклуватись про ОСОБА_7 , який зазвичай знаходиться у родичів сім`ї, які про нього піклуються.

З метою дотримання положень статті 171 СК України щодо врахування думки дитини при вирішенні питань, що стосуються її життя, судом вислухана думка малолітнього ОСОБА_2 щодо позбавлення її батьківських прав.

З пояснень дитини виходить, що ОСОБА_1 вживає алкогольні напої, при цьому, перебуваючи в стані сп`яніння, не дбає про його виховання, навчання та утримання, залишає без нагляду навіть у нічний час. Бували випадки, коли мати допускала застосування фізичного насильства відносно хлопчика з боку співмешканця.

Така поведінка відповідачки свідчить про її стійке свідоме небажання доглядати за своїм малолітнім сином, виховувати дитину та піклуватись про нього.

Виходячи з інтересів дитини, з урахуванням того, що відповідачка свідомо ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню та утриманню дитини без поважних причин, суд вважає необхідним позбавити її батьківських прав відносно малолітньої дитини ОСОБА_2 .

Суд окремо зауважує, що само по собі працевлаштування ОСОБА_8 за відсутності прагнення та докладання зусиль до належного виконання батьківських обов`язків, а також за відсутності бажання лікуватись від алкогольної залежності не можна вважати підставою для відмови в задоволенні позову.

Суд такожвирішує питанняпро стягненняз відповідачкиаліментів надитину напідставі ч.ч.2та 3ст.166СК України,за якимиособа,позбавлена батьківськихправ,не звільняєтьсявід обов`язкущодо утриманнядитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.

Відповідно до ст. 180 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані утримувати своїх неповнолітніх дітей до досягнення ними повноліття.

Відповідачка зі своєї сторони доказів на підтвердження неможливості сплачувати аліменти на свою дитину в розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку (доходу), але не менше ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, не надала. Тому суд вважає, що ОСОБА_1 має можливість надавати утримання дитині.

Право дитини на такий рівень життя, що необхідний для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного та соціального розвитку, закріплено в ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства».

При визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров`я та матеріальне становище дитини та відповідачки. Також суд звертає увагу, що відповідачка є працездатною, не скористалась своїм правом на подання до суду заперечень проти позову та доказів, на яких вони ґрунтуються, та не надала суду відомостей щодо свого майнового стану, стану здоров`я чи інших відомостей, які впливають на визначення розміру аліментів.

На підставі ст.ст. 182, 183 Сімейного кодексу України суд встановлює аліменти в розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку (доходу), але не менше ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з дня подання позовної заяви до суду та до досягнення дитиною повноліття. Вказаний розмір аліментів суд вважає достатнім для задоволення розумних потреб дитини.

Також суд звертає увагу відповідачки, що за положеннями ст. 192 СК України розмір аліментів, визначений за рішенням суду, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим кодексом.

Крім того, суд роз`яснює відповідачці норми ст. 169 СК України, за якими мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав.

Відповідно до ч. 5 ст. 167 СК України якщо дитина не може бути передана бабі, дідові, повнолітнім братам та сестрам, іншим родичам, мачусі, вітчиму, вона передається на опікування органу опіки та піклування.

Враховуючи, що відомості про батька в свідоцтві про народження ОСОБА_7 записані за заявою матері згідно з ч. 1 ст. 135 СК України, а інші родичі не виявили бажання взяти хлопчика під опіку, суд вважає необхідним передати малолітнього під опіку органу опіки та піклування.

Вирішуючи при ухваленні рішення питання про розподіл судових витрат між сторонами, суд бере до уваги, що згідно з п. 14 ч. 2ст. 3 Закону України «Про судовий збір» позивач не сплачував судовий збір при зверненні до суду, тому відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір підлягає стягненню з відповідачки в дохід держави.

Керуючись ст.ст.12, 13, 141, 209, 258, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354, 430 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

Позовні вимоги органу опікита піклуваннявиконавчого комітетуЮр`ївської селищноїради Павлоградськогорайону Дніпропетровськоїобласті до ОСОБА_1 ,третя особаслужба усправах дітейЮр`ївської селищноїради,про позбавленнябатьківських прав,стягнення аліментівта передачумалолітньої дитиниоргану опікита піклування задовольнити.

Позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьківських прав у відношенні малолітньої дитини ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Передати малолітнього ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , органу опіки та піклування виконавчого комітету Юр`ївської селищної ради Павлоградського району Дніпропетровської області.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (адресазареєстрованого місцяпроживання: АДРЕСА_2 ,РНОКПП НОМЕР_2 ) аліменти на утримання ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/4частини всіх видів заробітку (доходу) відповідача, але не менше ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 16.03.2022року та до досягнення дитиною повноліття, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Зобов`язати орган опіки та піклування виконавчого комітетуЮр`ївської селищноїради Павлоградськогорайону Дніпропетровськоїобласті у місячний строк з дня набрання законної сили рішення суду відкрити у відділенні Акціонерного товариства«ДЕРЖАВНИЙ ОЩАДНИЙБАНК УКРАЇНИ» особистий рахунок дитини, на який будуть перераховуватись аліменти.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (адресазареєстрованого місцяпроживання: АДРЕСА_2 ,РНОКПП НОМЕР_2 ) в дохіддержави (стягувач: Державна судова адміністрація України, отримувач коштів ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ 37993783; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір у розмірі 1984 (одна тисяча дев`ятсот вісімдесят чотири) грн. 80коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку, передбаченому ЦПК України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складено та підписано 28.06.2022.

Суддя І. О. Гайдар

СудЮр'ївський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення27.06.2022
Оприлюднено29.06.2022
Номер документу104960824
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —198/79/22

Рішення від 27.06.2022

Цивільне

Юр'ївський районний суд Дніпропетровської області

Гайдар І. О.

Рішення від 27.06.2022

Цивільне

Юр'ївський районний суд Дніпропетровської області

Гайдар І. О.

Ухвала від 05.05.2022

Цивільне

Юр'ївський районний суд Дніпропетровської області

Гайдар І. О.

Ухвала від 17.03.2022

Цивільне

Юр'ївський районний суд Дніпропетровської області

Гайдар І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні