Справа № 758/7443/19
Категорія 26
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 листопада 2021 року Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Захарчук С. С. ,
за участю секретаря судового засідання - Сікора М. Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Видавництво «Центр учбової літератури» про зобов`язання вчинити дії, стягнення грошової компенсації,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Видавництво «Центр учбової літератури» (далі - ТОВ «Видавництво «Центр учбової літератури») про зобов`язання вчинити дії, стягнення грошової компенсації.
Зазначав, що є спадкоємцем авторських прав на твори українського письменника - ОСОБА_2 .
Спадкоємцями зазначених прав також є: його сестра - ОСОБА_3 та його брат - ОСОБА_4 , який помер.
Зазначені авторські права були успадковані ними від їх матері.
Без його згоди, не укладаючи з ним авторського договору, відповідач здійснює видавництво творчості ОСОБА_2 , а саме: у 2019 році здійснював видавництво наступних творів: твір « ІНФОРМАЦІЯ_1 », тираж книг 300 примірників, 2019 рік видавництва.
Ураховуючи порушення його авторських прав, з урахуванням норми ст. 52 Закону України «Про авторське право і суміжні права», просив відшкодувати збитки за неправомірне використання об`єкта права інтелектуальної власності у розмірі 42 000 грн., зобов`язати відповідача припинити випуск, реалізацію та інше використання книг ОСОБА_2 «ІНФОРМАЦІЯ_1», зобов`язати відповідача припинити випуск, реалізацію та інше використання будь-яких творів ОСОБА_2 , авторське право на які належать йому.
У судове засідання позивач не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, у якій вказав на те, що позов підтримує у повному обсязі та просить його задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, клопотань чи заяв про відкладення розгляду справи до суду не надавав.
Відповідно до ст. 223 ЦПК України суду ухвалив розглядати справу за відсутності відповідача.
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази у їх сукупності, дійшов наступного висновку.
Згідно зі ст. 418 ЦК України право інтелектуальної власності - це право особи на результат інтелектуальної, творчої діяльності або на інший об`єкт права інтелектуальної власності, визначений цим Кодексом та іншим законом.
Право інтелектуальної власності становлять особисті немайнові права інтелектуальної власності та (або) майнові права інтелектуальної власності, зміст яких щодо певних об`єктів права інтелектуальної власності визначається цим Кодексом та іншим законом.
Право інтелектуальної власності є непорушним. Ніхто не може бути позбавлений права інтелектуальної власності чи обмежений у його здійсненні, крім випадків, передбачених законом.
Судом установлено, що згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 31.05.1990 спадкоємцями авторських прав померлої ОСОБА_6 на твори в рівних частках є сини: ОСОБА_1 , ОСОБА_7 , ОСОБА_3 (а.с. 17).
Відповідач здійснює видавництво творчості ОСОБА_2 а саме: у 2019 році здійснював видавництво наступних творів: «ІНФОРМАЦІЯ_1», тираж книг 300 примірників, 2019 рік видавництва (а.с. 18-22).
Відповідно до ч. 1 ст. 423 ЦК України особистими немайновими правами інтелектуальної власності є: 1) право на визнання людини творцем (автором, виконавцем, винахідником тощо) об`єкта права інтелектуальної власності; 2) право перешкоджати будь-якому посяганню на право інтелектуальної власності, здатному завдати шкоди честі чи репутації творця об`єкта права інтелектуальної власності; 3) інші особисті немайнові права інтелектуальної власності, встановлені законом.
Згідно з ч. 1 ст. 424 ЦК України майновими правами інтелектуальної власності є: 1) право на використання об`єкта права інтелектуальної власності; 2) виключне право дозволяти використання об`єкта права інтелектуальної власності; 3) виключне право перешкоджати неправомірному використанню об`єкта права інтелектуальної власності, в тому числі забороняти таке використання; 4) інші майнові права інтелектуальної власності, встановлені законом.
Частиною 1 ст. 440 ЦК України передбачено, що майновими правами інтелектуальної власності на твір є: 1) право на використання твору; 2) виключне право дозволяти використання твору; 3) право перешкоджати неправомірному використанню твору, в тому числі забороняти таке використання; 4) інші майнові права інтелектуальної власності, встановлені законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (далі - Закон) до майнових прав автора (чи іншої особи, яка має авторське право) належать: а) виключне право на використання твору; б) виключне право на дозвіл або заборону використання твору іншими особами.
Майнові права автора (чи іншої особи, яка має авторське право) можуть бути передані (відчужені) іншій особі згідно з положеннями статті 31 цього Закону, після чого ця особа стає суб`єктом авторського права.
Згідно з ч. 3 ст. 423 ЦК України особисті немайнові права інтелектуальної власності не залежать від майнових прав інтелектуальної власності.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону особисті немайнові права автора не можуть бути передані (відчужені) іншим особам.
Частиною 2 ст. 201 ЦК України передбачено, що особистими немайновими благами, які охороняються цивільним законодавством, є: здоров`я, життя; честь, гідність і ділова репутація; ім`я (найменування); авторство; свобода літературної, художньої, наукової і технічної творчості, а також інші блага, які охороняються цивільним законодавством.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 440 ЦК України майновими правами інтелектуальної власності на твір є виключне право дозволяти використання твору.
Відповідно до п. б ч. 1 ст. 15 Закону до майнових прав автора (чи іншої особи, яка має авторське право) належать виключне право на дозвіл або заборону використання твору іншими особами.
Згідно з ч. 2 ст. 11 Закону авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення. Для виникнення і здійснення авторського права не вимагається реєстрація твору чи будь-яке інше спеціальне його оформлення, а також виконання будь-яких інших формальностей.
Відповідно до п. а ч. 1 ст. 50 Закону порушенням авторського права і (або) суміжних прав, що дає підстави для захисту таких прав, у тому числі судового, є вчинення будь-якою особою дій, які порушують особисті немайнові права суб`єктів авторського права і (або) суміжних прав, визначені статтями 14 і 38 цього Закону, та їхні майнові права, визначені статтями 15, 17, 27, 39-41 цього Закону, з урахуванням умов використання об`єктів авторського права і (або) суміжних прав, передбачених статтями 21-25, 42, 43 цього Закону, а також зловживання посадовими особами організації колективного управління службовим становищем, що призвело до невиплати або неналежних розподілу і виплати винагороди правовласникам.
Згідно зі ч. 1 ст. 52 Закону за захистом свого авторського права і (або) суміжних прав суб`єкти авторського права та суміжних прав мають право звертатися в установленому порядку до суду та інших органів відповідно до їх компетенції.
При порушеннях будь-якою особою авторського права і (або) суміжних прав, передбачених статтею 50 цього Закону, недотриманні передбачених договором умов використання творів і (або) об`єктів суміжних прав, використанні творів і об`єктів суміжних прав з обходом технічних засобів захисту чи з підробленням інформації і (або) документів про управління правами чи створенні загрози неправомірного використання об`єктів авторського права і (або) суміжних прав та інших порушеннях особистих немайнових прав і майнових прав суб`єктів авторського права і (або) суміжних прав суб`єкти авторського права і (або) суміжних прав мають право: а) вимагати визнання та поновлення своїх прав, у тому числі забороняти дії, що порушують авторське право і (або) суміжні права чи створюють загрозу їх порушення; б) звертатися до суду з позовом про поновлення порушених прав та (або) припинення дій, що порушують авторське право та (або) суміжні права чи створюють загрозу їх порушення; в) подавати позови до суду про відшкодування моральної (немайнової) шкоди; г) подавати позови до суду про відшкодування збитків (матеріальної шкоди), включаючи упущену вигоду, або стягнення доходу, отриманого порушником внаслідок порушення ним авторського права і (або) суміжних прав, або виплату компенсацій; д) вимагати припинення підготовчих дій до порушення авторського права і (або) суміжних прав, у тому числі призупинення митних процедур, якщо є підозра, що можуть бути пропущені на митну територію України чи з її митної території контрафактні примірники творів, фонограм, відеограм, засоби обходу технічних засобів захисту, в порядку, передбаченому Митним кодексом України; е) брати участь в інспектуванні виробничих приміщень, складів, технологічних процесів і господарських операцій, пов`язаних з виготовленням примірників творів, фонограм і відеограм, щодо яких є підстави для підозри про порушення чи загрозу порушення авторського права і (або) суміжних прав, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; є) вимагати, в тому числі у судовому порядку, публікації в засобах масової інформації даних про допущені порушення авторського права і (або) суміжних прав та судові рішення щодо цих порушень; ж) вимагати від осіб, які порушують авторське право і (або) суміжні права позивача, надання інформації про третіх осіб, задіяних у виробництві та розповсюдженні контрафактних примірників творів і об`єктів суміжних прав, а також засобів обходу технічних засобів захисту, та про канали їх розповсюдження; з) вимагати прийняття інших передбачених законодавством заходів, пов`язаних із захистом авторського права та суміжних прав; и) здійснювати захист авторського права і (або) суміжних прав у порядку, визначеному статтею 52-1 цього Закону.
Виходячи із змісту наведених норм фактом порушення авторського права є вчинення конкретною особою певних дій, які визначені законом.
Таким чином, підставою притягнення відповідача до відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 52 Закону є вчинення ним дій, які б порушували права позивача, як автора належних йому творів.
Належним відповідачем у справі про захист авторського права і (або) суміжних прав є особа, яка своїми діями порушила особисті немайнові чи майнові права суб`єктів авторського права і (або) суміжних прав.
Як вбачається з матеріалів справи позивачем та іншими спадкоємцями відповідного дозволу на використання вищевказаного твору не надавалося.
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у п. 44 постанови «Про застосування судами норм законодавства у справах про захист авторського права і суміжних прав» від 04.06.2010 № 5 відповідно до пункту "б" статті 50 Закону N 3792-XII розповсюдження контрафактних примірників творів (у тому числі комп`ютерних програм і баз даних), фонограм, відеограм і програм організацій мовлення є порушенням авторського права і (або) суміжних прав, що дає підстави для судового захисту.
Особа, яка розповсюджує об`єкти авторського права і (або) суміжних прав без дозволу суб`єкта такого права, несе відповідальність за порушення виключних прав на цей твір і в тому випадку, коли контрафактну продукцію нею отримано за договорами з третіми особами.
Таким чином, відповідач порушив авторські права позивача, здійснюючи розповсюдження контрафактної продукції.
Відповідно до вимог п. г ч. 1 ст. 52 Закону за захистом свого авторського права і (або) суміжних прав суб`єкти авторського права та суміжних прав мають право звертатися в установленому порядку до суду та інших органів відповідно до їх компетенції.
При порушеннях будь-якою особою авторського права і (або) суміжних прав, передбачених статтею 50 цього Закону, недотриманні передбачених договором умов використання творів і (або) об`єктів суміжних прав, використанні творів і об`єктів суміжних прав з обходом технічних засобів захисту чи з підробленням інформації і (або) документів про управління правами чи створенні загрози неправомірного використання об`єктів авторського права і (або) суміжних прав та інших порушеннях особистих немайнових прав і майнових прав суб`єктів авторського права і (або) суміжних прав суб`єкти авторського права і (або) суміжних прав мають право подавати позови до суду про відшкодування збитків (матеріальної шкоди), включаючи упущену вигоду, або стягнення доходу, отриманого порушником внаслідок порушення ним авторського права і (або) суміжних прав, або виплату компенсацій.
Згідно з п.п. а, г ч. 2 ст. 52 Закону суд має право постановити рішення чи ухвалу про: а) відшкодування моральної (немайнової) шкоди, завданої порушенням авторського права і (або) суміжних прав, з визначенням розміру відшкодування; виплату компенсації, що визначається судом як паушальна сума на базі таких елементів, як подвоєна, а у разі умисного порушення - як потроєна сума винагороди або комісійні платежі, які були б сплачені, якби порушник звернувся із заявою про надання дозволу на використання оспорюваного авторського права або суміжних прав замість відшкодування збитків або стягнення доходу.
Зважаючи на доведеність позивачем вимоги щодо розповсюдження відповідачем контрафактної продукції, позовна вимога про зобов`язання ТОВ «Центр навчальної літератури» припинити випуск, реалізацію та інше використання книг ОСОБА_2 «ІНФОРМАЦІЯ_1» підлягає задоволенню.
Ураховуючи обсяг порушених авторських прав позивача відповідачем, суд приходить до висновку що з відповідача на користь позивача слід стягнути грошову компенсацію у розмірі 42 000 грн.
Вимога позивача щодо зобов`язання відповідача припинити випуск, реалізацію та інше використання будь-яких творів ОСОБА_2 , авторське право на які належать йому, задоволенню не підлягаю, з огляду те, що відсутній юридичний факт, який є підставою для виникнення, зміни або припинення правовідносин, а відтак, вказана вимога, є вимогою на майбутнє.
Ураховуючи те, що позов підлягає задоволенню частково з відповідача на користь позивача підлягає стягненню відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір у розмірі 1 536 грн. 80 коп.
Керуючись ст. ст. 1, 7, 11, 14, 15, 50, 52 Закону України «Про авторське право і суміжні права», ст. ст. 201, 418, 423, 424, 440 ЦК України, ст. ст. 4, 5, 10-13, 75-81, 223, 258, 259, 264, 268, 353, 354 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до товариства з обмеженою відповідальністю «Видавництво «Центр учбової літератури» (04176, м. Київ, вул. Електриків, 23, код ЄДРПОУ 37726755) про зобов`язання вчинити дії, стягнення грошової компенсації - задовольнити частково.
Зобов`язати товариство з обмеженою відповідальністю «Центр навчальної літератури» припинити випуск, реалізацію та інше використання книг ОСОБА_2 «ІНФОРМАЦІЯ_1».
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Центр навчальної літератури» на користь ОСОБА_1 грошову компенсацію у розмірі 42 000 (сорок дві тисячі) грн.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Центр навчальної літератури» на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1 536 (одну тисячу п`ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Київського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С. С. Захарчук
Суд | Подільський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 14.11.2021 |
Оприлюднено | 30.06.2022 |
Номер документу | 104968201 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо прав інтелектуальної власності, з них: щодо авторських прав |
Цивільне
Подільський районний суд міста Києва
Захарчук С. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні