Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
28 червня 2022 року Справа №200/3731/22
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Аканова О.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 (місцеперебування: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Вишгородської міської ради (місцезнаходження: 07300, Київська область, м.Вишгород, пл.Шевченка, 1, код ЄДРПОУ 04054866) про
визнання протиправною бездіяльність Вишгородської міської ради, яка полягає у неприйнятті рішення за результатами розгляду клопотання від 17.10.2021 року про надання у власність земельну ділянку із земель комунальної власності, з цільовим призначенням для будівництва, площею 0,07 гектара з кадастровим номером 8000000000:78:309:0002, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), у відповідності до викопіювання з кадастрової карти;
зобов`язання на найближчому пленарному засіданні сесії Вишгородської міської ради розглянути клопотання про надання у власність земельну ділянку із земель комунальної власності, з цільовим призначенням для будівництва, площею 0,07 гектара з кадастровим номером 8000000000:78:309:0002, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), у відповідності до викопіювання з кадастрової карти,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з вищевказаним адміністративним позовом.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Перевіривши позовну заяву на відповідність вимогам ст. ст. 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що вона підлягає залишенню без руху, з наступних підстав.
Відповідно до частини 3 статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від судового збору відповідно до закону. Розміри ставок судового збору визначені статтею 4 Закону України "Про судовий збір" станом на момент звернення до адміністративного суду, а підстави для можливого звільнення від сплати судового збору встановлені статтею 5 вказаного Закону.
Позивач посилається на те, що він звільнений від сплати судового збору підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України Про судовий збір, на підтвердження чого до позовної заяви додано копію посвідчення як учасника бойових дій. Зазначив, що бажав отримати земельну ділянку не лише у відповідності до прав встановлених ст. 118 ЗКУ але і на підставі права, наданого Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», але противоправною бездіяльністю його права передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» були порушені.
Розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позивач безпідставно стверджує про наявність у нього такої пільги у даній справі, оскільки спір в ній не пов`язаний із захистом прав позивача, що безпосередньо пов`язані із реалізацією ним статусу учасника бойових дій, з огляду на наступне.
Пунктом 13 частини 1 статті 5 Закону України Про судовий збір передбачено, що від сплати судового збору звільняються учасники бойових дій, Герої України у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.
Вказане положення застосовується у справах, пов`язаних з порушенням прав осіб, що стосуються їх статусу саме як учасників бойових дій та Героїв України, однак зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів не вбачається, що вирішення спору стосується порушення прав заявника, як учасника бойових дій, тому він не звільнений від сплати судового збору на підставі положень пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір".
Аналогічна позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 09 жовтня 2019 року у справі № 9901/311/19, від 12 лютого 2020 року у справі № 545/1149/17, в постанові Верховного Суду від 21 березня 2018 року у справі № 490/8128/17, в ухвалі Верховного Суду від 16 липня 2018 року у справі №817/2419/16.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення та членів їх сімей, встановлені Законом України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту.
Устатті 22 наведеного Закону передбачено, що особи, на яких поширюється дія цього нормативного акту, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов`язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов`язаних з розглядом цих питань.
Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у статті 12 цього Закону.
Так, пунктом 14 статті 12 Закону встановлено,що учасникам бойових дій надаються такі пільги:першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, а також першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом.
З огляду на вищенаведене, а також приймаючи до уваги, що предметом оскарження у межах даного позову є правовідносини з приводу отримання позивачем у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, першочергове отримання якої (земельної ділянки з даним цільовим призначенням) не передбачено нормами Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, суд дійшов до вищевказаного висновку про відсутність пільг зі сплати судового збору за подачу даного позову позивачем.
При прийнятті таких висновків судом також враховані положення пункту 1 частини другої статті 129 Конституції України, згідно із яким, однією із основних засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Суд також звертає увагу на практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ, Суд), за якою вимога сплатити судовий збір не порушує право заявників на доступ до правосуддя, оскільки судовий збір є певним законним обмежувальним заходом, який є формою регулювання доступу до суду, а також попередження подання необґрунтованих та безпідставних позовів та перенавантаження судів. Таке обмеження не може розглядатись як таке, що саме по собі суперечить пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована згідно із Законом України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР та набрала чинності для України 11 вересня 1997 року, який гарантує кожному право на розгляд його справи судом.
У зв`язку з чим, позивачу необхідно сплатити судовий збір, за подачу позову до Донецького окружного адміністративного суду за наступними реквізитами: рахунок отримувача UA308999980313111206084005658, отримувач коштів: Донецьке ГУК/Слов`янська МТГ/22030101, код отримувача за ЄДРПОУ: 37967785, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код класифікації доходів бюджету: 22030101, Найменування коду класифікації доходів бюджету: Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050); Наявність відомчої ознаки: "84" Окружні адміністративні суди або надати докази неможливості його сплати.
Отже, позивачу необхідно подати докази щодо наявності обставин для звільнення або відстрочення сплати судового збору передбачених Законом України Про судовий збір або докази сплати судового збору за подання до суду позовної заяви.
Згідно із частинами 1 та 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Таким чином, позивачу необхідно усунути вказані недоліки позовної заяви.
Керуючись статтями 161, 169, 167, 248, 256, частиною 2 статті 293, 294, 295, 297, 370 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Вишгородської міської ради (місцезнаходження: 07300, Київська область, м. Вишгород, пл. Шевченка, 1, код ЄДРПОУ 04054866) про визнання протиправною бездіяльність Вишгородської міської ради, яка полягає у неприйнятті рішення за результатами розгляду клопотання від 17.10.2021 року про надання у власність земельну ділянку із земель комунальної власності, з цільовим призначенням для будівництва, площею 0,07 гектара з кадастровим номером 8000000000:78:309:0002, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), у відповідності до викопіювання з кадастрової карти; зобов`язання на найближчому пленарному засіданні сесії Вишгородської міської ради розглянути клопотання про надання у власність земельну ділянку із земель комунальної власності, з цільовим призначенням для будівництва, площею 0,07 гектара з кадастровим номером 8000000000:78:309:0002, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), у відповідності до викопіювання з кадастрової карти - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом надання до суду:
- оригіналу квитанції за подання позову, або обґрунтоване клопотання про звільнення або відстрочення сплати судового збору з наданням відповідних доказів на підтвердження клопотання (відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків ДПС України про суми виплачених доходів).
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя О.О. Аканов
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 27.06.2022 |
Оприлюднено | 30.06.2022 |
Номер документу | 104970251 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері землеустрою; державної експертизи землевпорядної документації; регулювання земельних відносин, з них з питань здійснення публічно-владних управлінських функцій з розпорядження земельними ділянками |
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Аканов О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні