Ухвала
від 27.06.2022 по справі 716/638/21
ЗАСТАВНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №716/638/21

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.06.2022 Заставнівський районний суд Чернівецької області в складі:

головуючого судді -Стрільця Я.С.,

з участю секретаря судових засідань- Якимик К.В.,

розглянувши в залі суду в м. Заставна заяву ОСОБА_1 від імені якого діє представник ОСОБА_2 , заінтересована особа - Чернівецька Районна Державна адміністрація Чернівецької області про заміну у виконавчому провадженні сторони (боржника) її правонаступником, -

ВСТАНОВИВ:

14.01.2022 ОСОБА_1 через свого представника ОСОБА_2 звернувся до суду із заявою про заміну у виконавчому провадженні сторони (боржника) її правонаступником.

Обгрунтовуючи заяву посилається на те, що 29.03.2021 Заставнівським районним судом Чернівецької області видано судовий наказ у справі за №716/638/21 за яким стягнуто із Сектору культури Заставнівської районної державної адміністрації Чернівецької області на користь ОСОБА_1 нараховану, але не виплачену працівникові суму заробітної плати 21328,75 грн. Також стягнуто із Сектору культури Заставнівської районної державної адміністрації Чернівецької області на користь держави судовий збір у сумі 227,00 грн. Оскільки, згідно чинного законодавства Заставнівська районна державна адміністрація перебуває на стадії реорганізації шляхом приєднання до Чернівецької районної державної адміністрації, а остання є правонаступником Заставнівської районної державної адміністрації, заявник просить замінити боржника із Сектору культури Заставнівської районної державної адміністрації Чернівецької області у судовому наказі Заставнівського районного суду Чернівецької області №716/638/21 від 29.03.2021 правонаступником Чернівецькою районною державною адміністрацією Чернівецької області.

Заявник та його представник в судове засідання не зявились, хоча належним чином повідомлялись про час та місце розгляду справи.

Представник заінтересованої особи Буйновська С.І. в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву з письмовими поясненнями та доказами, просила розгляд справи проводити без її участі, в задоволенні заяви заперечує.

Дослідивши матеріали справи, взявши до уваги письмові пояснення та докази представника заінтересованої особи, суд приходить до висновків, що у задоволенні заяви про заміну сторони виконавчого провадженні її правонаступником, слід відмовити з наступних підстав.

У пункті 9 статті 129 Конституції Українидо основних засад судочинства віднесено обов`язковість рішень суду.

Відповідно до статті 129-1Конституції України суд ухвалює рішення іменем України і судове рішення є обов`язковим до виконання.

Частиною 1 статті 18ЦПК України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

У частинах першій, третійстатті 431 ЦПК Українизакріплено, що виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Виконавчий лист, судовий наказ, а у випадках, встановлених цим Кодексом,ухвала суду є виконавчими документами.

За змістом частини першої, другої, п`ятоїстатті 15 Закону України «Про виконавче провадження»сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник.

Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ.

Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов`язок щодо виконання рішення.

У разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником.

Отже, особа, на користь якої видано виконавчий документ, набуває статусу стягувача з моменту видачі такого виконавчого документа, а не з моменту відкриття виконавчого провадження.

Відповідно до частини першоїстатті 442 ЦПК Україниу разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює сторону її правонаступником.

Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження (частина п`ятастатті 442 ЦПК).

На підставі пункту 2 частини першоїстатті 512ЦК Україникредитор у зобво`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок правонаступництва.

У постанові Верховного Суду України від 20 листопада 2013 року в справі № 6-122цс13 зазначено, що «за змістом статті 512 ЦК України, статті 378ЦПК України та статті 8Закону України«Про виконавчепровадження» у разі вибуття кредитора в зобов`язанні він замінюється правонаступником. Виходячи із цих норм, зокрема, пунктами 1, 2 частини першої статті 512 ЦК України, у разі передання кредитором своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги) чи правонаступництва (припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання поділу, перетворення або ліквідації, спадкування) на стадії виконання судового рішення відбувається вибуття кредитора. Така заміна кредитора відбувається поза межами виконавчого провадження у разі смерті кредитора, припинення юридичної особи чи відступлення права вимоги».

Відповідно до частини четвертої статті 263ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Судом встановлено, що 29.03.2021 судовим наказом Заставнівського районного суду Чернівецької області стягнуто із Сектору культури Заставнівської районної державної адміністрації Чернівецької області на користь ОСОБА_1 нараховану, але не виплачену працівникові суму заробітної плати в розмірі 21328,75 грн (а.с.23).

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року №1335-р «Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій» утворено новий орган державної влади Чернівецьку районну державну адміністрацію, до якої реорганізовано шляхом приєднання Новоселицьку, Герцаївську, Глибоцьку, Сторожинецьку, Кіцманську, Заставнівську районні державні адміністрації.

Відповідно до п.7постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року №1321 «Про затвердження Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються»Чернівецька районна державна адміністрація є правонаступником повноважень прав та обов`язків Заставнівської районної державної адміністрації.

Відповідно до письмових пояснень представника Чернівецької районної державної адміністрації Чернівецької області Буйновської С.І., згідно Розпорядження Заставнівської районної державної адміністрації №7-р від 05.01.2021 шляхом ліквідації припинено юридичну особу публічного права Сектор культури Заставнівської районної державної адміністрації Чернівецької області та створено комісію з ліквідації цієї юридичної особи (а.с.62-63).

Також, згідно вищезазначеної постанови Чернівецька районна державна адміністрація є правонаступником реорганізованих районних державних адміністрацій, а не їх структурних підрозділів із статусом юридичної особи публічного права (.а.с.55-58). Отож, Чернівецька районна державна адміністрація не є правонаступником самостійного структурного підрозділу Заставнівської РДА зі статусом юридичної особи публічного права Сектору культури Заставнівської РДА.

Крім цього, судом встановлено, що ОСОБА_1 працював у Комунальній організації «Заставнівська музична школа», яка згідно Статуту заснована на комунальній формі власності та власником майна і засновником була Заставнівська районна рада (зворотній бік а.с.64). Музична школа була юридичною особою, підпорядкована сектору культури Заставнівської РДА та станом на 07.06.2022 не перебуває в стані припинення. На запит Чернівецької районної державної адміністрації від 17.05.2022 щодо надання копії наказу Сектору культури Заставнівської РДА про звільнення ОСОБА_1 з КУ «Трудовий архів територіальних громад» надійшла відповідь про те, що такий наказ відсутній на архівному збереженні, у зв`язку із тим, що передані на зберігання лише накази по особовому складу за період з 1947 по 2020 роки (а.с.59,60).

У пунктах 6.11 - 6.17 постанови Великої Палати Верховного Суду від 16 лютого 2021 року по справі № 911/3411/14 (провадження № 12-39гс20) вказано, що правонаступництво як інститут цивільного процесуального права нерозривно пов`язане з правонаступництвом як інститутом цивільного права, адже зміни у матеріально-правових відносинах зумовлюють необхідність привести процесуальний стан осіб як учасників таких матеріально-правових відносин у відповідність з їх дійсною юридичною зацікавленістю у перебігу та результаті судового провадження, в тому числі у виконанні рішення суду.

Правонаступництво як інститут цивільного процесуального права має універсальний характер. У разі вибуття правопопередника з виконавчого провадження до правонаступника переходить весь комплекс процесуальних прав та обов`язків, притаманних для сторони виконавчого провадження, і, відповідно, комплекс процесуальних прав та обов`язків, притаманних стороні судового провадження, враховуючи стадію, на якій відбулося правонаступництво.

У пункті 73 постанови Великої Палати Верховного Суду від 03 листопада 2020 року в справі № 916/617/17 (провадження № 12-48гс20) зазначено, що оскільки виконавче провадження є самостійною стадією судового процесу, сторони виконавчого провадження належать до учасників справи, а отже, якщо процесуальне правонаступництво має місце на стадії виконавчого провадження, заміна сторони виконавчого провадження означає й заміну учасника справи.

Отже, особа, на користь якої видано виконавчий документ, набуває статусу стягувача з моменту видачі такого виконавчого документа, а не з моменту відкриття виконавчого провадження. Водночас, заміна стягувача у виконавчому документі іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги) допускається на будь-якій стадії судового процесу, в тому числі, до відкриття виконавчого провадження.

За змістом частини 1статті 11 Закону України «Про виконавче провадження»строки у виконавчому провадженні - це періоди часу, в межах яких учасники виконавчого провадження зобов`язані або мають право прийняти рішення або вчинити дію. Строки у виконавчому провадженні встановлюються законом, а якщо вони не визначені законом - встановлюються виконавцем. Будь-яка дія або сукупність дій під час виконавчого провадження повинна бути виконана не пізніше граничного строку, визначеного цим Законом.

Стадія виконавчого провадження, як завершальна стадії судового процесу, має встановлені законом строкові межі. Зокрема, така стадія починається після видачі виконавчого документу стягувачу та закінчується фактичним виконанням судового рішення або зі спливом строку пред`явлення виконавчого документу до виконання, оскільки якщо цей строк пропущено, виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання (пункт 2 частини 4статті 4 Закону України «Про виконавче провадження»). Тобто, за межами цього строку виконавчі дії не вчиняються, а строк виконавчого провадження, як завершальної стадії судового процесу, спливає одночасно зі строком пред`явлення виконавчого документу до виконання.

У постанові від 03 листопада 2020 у справі № 916/617/17 (провадження № 12-48гс20) Велика Палата Верховного Суду, розглядаючи питання заміни сторони виконавчого провадження, зазначила, що на стадії виконавчого провадження як на завершальній стадії судового провадження можлива заміна сторони виконавчого провадження правонаступником за наявності відкритого виконавчого провадження. Після відкриття виконавчого провадження та до його закінчення заміна сторони виконавчого провадження (з одночасною заміною відповідного учасника справи) правонаступником здійснюється у порядку, передбаченомустаттею 334 цього Кодексу, з урахуванням підстав, визначенихстаттею 52 ГПК України. У цьому випадку приписи статті 334 ГПК України, що містить процесуальні особливості здійснення правонаступництва на стадії виконання судового рішення, застосовуються разом з положеннями статті 52 цього Кодексу.

Натомість як до відкриття виконавчого провадження, так і після його закінчення заміна учасника справи правонаступником здійснюється виключно на підставі статті 52 Господарського процесуального кодексу України. У такому випадку з огляду на відсутність відкритого виконавчого провадження заміна відповідної сторони виконавчого провадження правонаступником є неможливою. Єдиним винятком є заміна боржника або стягувача у виконавчому документі до відкриття виконавчого провадження, що окремо обумовлено у частині п`ятій статті 334 ГПК України(пункти 74 та 75 постанови).

Такі висновки також викладені Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18 січня 2022 року у справі № 34/425 (провадження № 12-69гс21).

Крім цього, частиною першою, другою, пунктом 1 частини четвертої статті 12Закону України«Про виконавчепровадження» виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох місяців. Строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття. Строки пред`явлення виконавчого документа до виконання перериваються у разі пред`явлення виконавчого документа до виконання.

У справі відсутні докази щодо пред`явлення до примусового виконання судового наказу Заставнівського районного суду Чернівецької області від 29.03.2021 про стягнення з Сектору культури Заставнівської районної державної адміністрації Чернівецької області на користь ОСОБА_1 нарахованої, але не виплаченої працівникові заробітної плати в сумі 21328,75 грн.

Відповідно до частини першоїстатті 46ЦПК України здатність мати цивільні процесуальні права та обов`язки сторони, третьої особи, заявника, заінтересованої особи (цивільна процесуальна правоздатність) мають усі фізичні і юридичні особи.

Згідно з частиною четвертою статті 91ЦК України цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

На підставі частини першоїстатті 104 ЦК Україниюридична особа припиняється в результаті передання всього майна, прав та обов`язків іншим юридичним особамправонаступникам (злиття, приєднання, поділ, перетворення) або в результаті ліквідації.

Положеннями частини другої статті 104ЦК України передбачено, що юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис від 6 січня 2021 року за номером 1000301100014000251 про перебування юридичної особи Сектору культури Заставнівської районної державної адміністрації Чернівецької області в стані припинення (а.с.24).

Таким чином, доЄдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не внесенозапису про припиненняюридичної особи Сектору культури Заставнівської районної державної адміністрації Чернівецької області,цивільна правоздатністьюридичної особи Сектору культури Заставнівської районної державної адміністрації Чернівецької області не припинилася.

Разом з тим заслуговують на увагу посилання Чернівецької районної державної адміністрації про те, що Чернівецька районна державна адміністрація є правонаступником щодо майна, прав та обов`язків Заставнівської районної державної адміністрації, а не юридичної особи Сектору культури Заставнівської районної державної адміністрації Чернівецької області, яка була створена Заставнівською районною державною адміністрацією.

З огляду на те, що виконавче провадження з виконання судового наказу Заставнівського районного суду Чернівецької області від 29.03.2021 про стягнення з Сектору культури Заставнівської районної державної адміністрації Чернівецької області на користь ОСОБА_1 нарахованої, але не виплаченої працівникові заробітної плати в сумі 21328,75 не відкривалось, боржник юридична особа Сектор культури Заставнівської районної державної адміністрації Чернівецької області не є припиненим, а Чернівецька районна державна адміністрація є правонаступником щодо майна, прав та обов`язків Заставнівської районної державної адміністрації, а не юридичної особи Сектору культури Заставнівської районної державної адміністрації Чернівецької області, суд дійшов висновку про відсутність підстав для заміни боржника із Сектору культури Заставнівської районної державної адміністрації Чернівецької області у судовому наказі Заставнівського районного суду Чернівецької області від 29.03.2021 правонаступником Чернівецькою районною державною адміністрацією.

На підставі викладеного та керуючись ст. 18, 46,263,378,431,442 ЦПК України, ст. 91,104, 512 ЦК України, ст.8, 11,12 ЗУ «Про виконавче провадження», -

У Х В А Л И В:

В задоволенні заяви представника заявника Данищука Василя Вячеславовича який діє в інтересах ОСОБА_1 про заміну у виконавчому провадженні сторони (боржника) її правонаступника відмовити.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Чернівецького апеляційного суду через Заставнівський районний суд Чернівецької області шляхом подачі в 15-ти денний строк з дня винесення ухвали апеляційної скарги.

Суддя Ярослав СТРІЛЕЦЬ

СудЗаставнівський районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення27.06.2022
Оприлюднено30.06.2022
Номер документу104971027
СудочинствоЦивільне
КатегоріяІнші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб)

Судовий реєстр по справі —716/638/21

Ухвала від 10.04.2023

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Стрілець Я. С.

Ухвала від 20.03.2023

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Стрілець Я. С.

Ухвала від 27.06.2022

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Стрілець Я. С.

Судовий наказ від 29.03.2021

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Стрілець Я. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні