Рішення
від 09.05.2022 по справі 450/875/21
ПУСТОМИТІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 450/875/21 Провадження № 2/450/82/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" травня 2022 р. Пустомитівський районний суд Львівської області в складі:

головуючого судді Данилів Є.О.

при секретарі Ориняк Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Пустомити цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Обслуговуючого кооперативу «Садівничого городнього кооперативу власників «Здоров`я»

про предмет позову з врахуванням уточнень: визнання дій відповідача неправомірними з приводу припинення електропостачання і відключення від електромережі садового будинку АДРЕСА_1 та зобов`язання відповідача відновити електропостачання до садового будинку; стягнути з відповідача на користь позивача моральну шкоду 10000, 00 грн. та вирішити питання судових витрат,-

стислий виклад позиції позивача та відповідача:

підстава позову (позиція позивача): позивач є членом Обслуговуючого кооперативу «Садівничого городнього кооперативу власників «Здоров`я», їй належить садовий будинок АДРЕСА_1 . 23.01.2021 року без будь-яких пояснень її садовий будинок відключено від електроенергії. Рішення про відключення від електроенергії було прийнято головою кооперативу. Вказане рішення мотивоване документом від 09.12.2020 року про наявність в позивача заборгованості на загальну суму 2 770, 00 грн., що включає заборгованість за членські внески, монтаж воріт та зовнішнє освітлення, вуличний лічильник обліку, трансформаторний лічильник. Позивач вважає рішення про відключення від електроенергії незаконним, таким, що не відповідає Статуту кооперативу. Також вказує, що заборгованість по електроенергії та членських внесках, відсутня. Вказаними діями відповідача, позивачу було спричинено моральну шкоду, оскільки будинок повністю залежить від електроенергії. Необхідно було прикладати значних зусиль для організації життя членів сім`ї позивача. На підставі наведеного, просить позовні вимоги задоволити.

В судове засідання позивач та її представник не з`явилися, представник позивача подав заяву про розгляд справи у його відсутності, заявлені позовні вимоги підтримав, просив такі задоволити.

позиція відповідача: представник відповідача, заперечив, щодо заявлених позовних вимог, просив в задоволенні таких відмовити. Згідно письмових пояснень, які долучені до матеріалів справи вбачається, що позивача відключено від електроенергії, оскільки в неї наявна заборгованість за постачання електроенергії на підставі рішення правління № 3 від 29.11.2020 року.

Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії у справі.

17.03.2021 року ухвала про залишення позовної заяви без руху; 12.04.2021 року клопотання позивача про усунення недоліків; 14.04.2021 року заява про усунення недоліків; 06.05.2021 року клопотання позивача про усунення недоліків; 07.05.2021 року ухвала суду про відкриття провадження у справі; 17.06.2021 року заява позивача про долучення доказів; 17.06.2021 року письмові пояснення представника відповідача; 15.06.2021 року клопотання представника позивача про ознайомлення з матеріалами справи; 17.06.2021 року клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без руху; 15.06.2021 року ухвала про залишення позовної заяви без руху; 15.06.2021 року клопотання представника позивача про ознайомлення з матеріалами справи; 17.11.2021 року клопотання позивача про долучення доказів; 07.12.2021 року клопотання позивача про долучення доказів; 06.05.2022 року заява позивача про долучення доказів.

Суд дослідивши матеріали цивільної справи, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , є власником земельної ділянки площею 0, 0570 га, кадастровий № 4623685500:04:000:006, призначеної для ведення садівництва, розташованої на території Поршнянської сільської ради Пустомитівського району Львівської області, що стверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 340908 від 06.02.2007 року.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , є власником садового будинку АДРЕСА_2 , садівничо-городній кооператив власників « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що стверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно виданого 16.10.2009 року на підставі рішення виконкому № 55 від 27.08.2009 року.

Як вбачається з матеріалів справи та визнається сторонами, що вказаний садовий будинок розташований на території садівничо-городнього кооперативу власників «Здоров`я» Львівська область, Пустомитівський район, с. Липники.

Обслуговуючий кооператив«Садівничий городнийкооператив власників«Здоров`я» є юридичною особою.

ОСОБА_1 , є членом Обслуговуючого кооперативу «Садівничо - городнього кооперативу власників «Здоров`я».

09.12.2020 року головою Обслуговуючого кооперативу «Садівничий городний кооператив власників «Здоров`я», пред`явлено ОСОБА_1 вимогу про наявність в неї заборгованості, яка рахується за садовим будинком АДРЕСА_2 , та яка складається з: членські внески та (вступні) 2000 грн.; споживання електроенергії (підключення) 4600, 00 грн.; монтаж воріт та зовнішнє освітлення (роботи) 400+50 грн.; вуличний лічильник обліку 250 грн.; трансформаторний лічильник 70 грн. Зобов`язано ОСОБА_1 погасити заборгованість в термін 29.12.2020 року. В разі несплати боргу, кооператив припинить надання послуг, в тому числі відключить від електроенергії.

Рішенням засідання правління Обслуговуючого кооперативу «Садівничий городний кооператив власників «Здоров`я» № 3 від 29.11.2020 року, окрім іншого членами правління, вирішено, встановити термін погашення заборгованості членами кооперативу до 29.12.2020 року, та у разі несплати заборгованості у встановленні терміни, від`єднати боржників від електромережі кооперативу та встановити оплату за поновлення відключення.

Судом встановлено, що до садового будинку ОСОБА_1 під № 91, який знаходиться на території Обслуговуючого кооперативу «Садівничий городний кооператив власників «Здоров`я», припинено подачу електропостачання.

Між ПрАТ «Львівобленерго», ТОВ «Львівенергозбут» та Обслуговуючим кооперативом «Садівничого городнього кооперативу власників «Здоров`я» наявні договірні відносини щодо розподілу та постачання електричної енергії.

Відповідно до ст. 25 Закону України «Про електроенергетику» споживачі електричної енергії мають право на приєднання та підключення до електричної мережі, за умови виконання правил приєднання електроустановок до електричних мереж.

Взаємовідносини,які виникаютьв процесіпродажу ікупівлі електричноїенергії міжвиробниками абопостачальниками електричноїенергії таспоживачами (нароздрібному ринкуелектричної енергії)регулюються Правила роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 14.03.2018 року № 312.

У відповідності до положень ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії», побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність). Оператор системи передачі - юридична особа, відповідальна за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії. Оператор системи розподілу - юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності.

Згідно п.1.1.1. «Правил роздрібного ринку електричної енергії», затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП) від 14.03.2018 року №312 (далі Правила), ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.

Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.

Згідно п.1.1.2 Правил, Оператор системи - оператор системи передачі, оператор системи розподілу або оператор малої системи розподілу. Основний споживач - споживач та/або власник електричних мереж, який не є оператором системи, електричні мережі якого використовуються оператором системи для транспортування електричної енергії іншим споживачам та/або для транспортування електричної енергії в мережі оператора системи. Побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність).

Розділом 5.5. Правил визначено права та обов`язки споживача.

Відповідно до п.10.2.4. Правил, колективний побутовий споживач на підставі договору про постачання електричної енергії здійснює закупівлю електричної енергії у постачальника електричної енергії з метою її подальшого використання споживачами колективного побутового споживача для задоволення комунально-побутових потреб споживачів колективного побутового споживача, для технічних цілей та інших потреб колективного побутового споживача. За обсяг закупленої електричної енергії з постачальником електричної енергії розраховується колективний побутовий споживач відповідно до умов договору.

Аналізуючи зміст діючого законодавства, враховуючи наведене, Обслуговуючий кооператив «Садівничо городній кооператив власників «Здоров`я», є колективним побутовим споживачем електроенергії - юридичною особою, створеною шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність. Тому на Садове товариство розповсюджуються права та обов`язки споживача електричної енергії.

Згідно п.10.2.11. Правил, електроустановки споживачів колективного побутового споживача та споживачів на території колективного побутового споживача, які не дотримуються умов договорів, укладених згідно з вимогами цих Правил з постачальником електричної енергії або колективним побутовим споживачем, підлягають відключенню від електричних мереж колективного побутового споживача. На вимогу постачальника електричної енергії колективний побутовий споживач зобов`язаний відключити електроустановки споживача на території колективного побутового споживача у порядку, встановленому цими Правилами. Колективний побутовий споживач у випадку відключення споживача на території колективного побутового споживача за заявою постачальника електричної енергії виконує дії, передбачені цими Правилами для оператора системи.

Із системного аналізу наведених норм, слідує, що споживачі, якими є члени Обслуговуючого кооперативу «Садівничо городній кооператив власників «Здоров`я», які не дотримуються умов договорів, укладених згідно з вимогами цих Правил з постачальником електричної енергії або колективним побутовим споживачем, підлягають відключенню від електричних мереж колективного побутового споживача. При цьому таке відключення може здійснити лише ПрАТ «Львівобленерго», ТОВ «Львівенергозбут», як Постачальники або Обслуговуючий кооператив «Садівничо городний кооператив власників «Здоров`я», на вимогу постачальників електричної енергії у порядку, встановленому «Правилами роздрібного ринку електричної енергії», затвердженими Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року №312.

Належних та допустимих доказів того, що постачальник електричної енергії звертався до Обслуговуючий кооператив «Садівничо городний кооператив власників «Здоров`я» з вимогою відключення позивача від електричних мереж не надано.

Також відповідно до п.п. 7.5 Правил, припинення повністю або частково постачання електричної енергії споживачу здійснюється: 1) оператором системи за умови попередження споживача не пізніше ніж за 5 робочих днів до дня відключення у разі: заборгованості за надані послуги з розподілу (передачі) електричної енергії відповідно до умов договору з оператором системи; 2) електропостачальником за умови попередження споживача не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня відключення у разі: заборгованості з оплати за спожиту електричну енергію відповідно до умов договору з електропостачальником.

Однак судом встановлено, що у позивача, відсутня заборгованість за спожиту електроенергію та розподіл електроенергію, що стверджується квитанціями до прибуткового касового ордеру, вимогами про наявність заборгованості від 08.12.2020 року, окрім того вказаний факт сторонами не заперечується.

Із аналізу п.п. 7.5 Правил, вбачається, що припинення повністю або частково постачання електричної енергії споживачу, здійснюються оператором систем або електропостачальником.

Представник відповідача покликається, як на підставу відключення від електроенергії ОСОБА_1 , на наявність в ОСОБА_1 , заборгованості перед садовим товариством та рішення засідання правління Обслуговуючого кооперативу «Садівничий городний кооператив власників «Здоров`я» № 3 від 29.11.2020 року. Вказаним рішенням, окрім іншого членами правління, вирішено, встановити термін погашення заборгованості членами кооперативу до 29.12.2020 року, та у разі несплати заборгованості у встановленні терміни, від`єднати боржників від електромережі кооперативу та встановити оплату за поновлення відключення.

Однак доказів, відповідності прийняття рішення № 3 від 29.11.2020 року, повноваженням передбаченим у статуті Обслуговуючого кооперативу «Садівничий городний кооператив власників «Здоров`я», відповідачем, не надано.

Також, відповідачем не надано доказів підставності нарахування складових заборгованості ОСОБА_1 розрахунку за період з 2019 року по 2020 рік за садовий будинок АДРЕСА_2 .

Згідно ч. 4 ст. 84 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Рішенням Господарськогосуду Львівськоїобласті від16.02.2022року усправі №914/1946/21 позов ОСОБА_2 та ОСОБА_1 до Обслуговуючого кооперативу «Садівничий городній кооператив власників «Здоров`я» про визнання недійсним рішення загальних зборів членів Обслуговуючого кооперативу «Садівничий городній кооператив власників «Здоров`я» від 13.06.2020 року оформлених протоколом №1-06/20 від 13.06.2020 задоволено повністю. Визнано недійсним рішення загальних зборів членів Обслуговуючого кооперативу «Садівничий городній кооператив власників «Здоров`я» від 13.06.2020, оформлених протоколом №1-06/20 від 13.06.2020.

Рішення суду не оскаржувалося та набрало законної сили 22.03.2022 року.

Таким чином під час розгляду справи належних доказів, у розумінні ст.ст. 12, 81 ЦПК України, щодо наявності передбачених законом підстав для припинення електропостачання до садового будинку АДРЕСА_1 , який знаходиться у власності ОСОБА_1 , відповідачем суду надано не було.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що припинення енергопостачання до садового будинку позивача є таким, що порушує визначений діючим законодавством порядок припинення енергопостачання та обмежує права та інтереси позивача як споживача електричної енергії, а тому позовні вимоги в частині визнання дій Обслуговуючого кооперативу «Садівничого городного кооперативу власників «Здоров`я» щодо припинення електропостачання садового будинку АДРЕСА_2 , неправомірними та зобов`язати Обслуговуючий кооператив «Садівничий городний кооператив власників «Здоров`я» безоплатно підключити садовий будинок АДРЕСА_2 , який належить ОСОБА_1 , до електропостачання, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Щодо стягнення з відповідача на користь позивача спричиненої їй моральної шкоди, суд приходить до наступного висновку.

Так, відповідно до ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає: 1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; 2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; 3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна; 4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.

Згідно зі ст.1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, крім випадків, встановлених законом.

Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

Відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов`язковому з`ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювана, наявність причинного зв`язку між шкодою і протиправним діянням заподіювана та вини останнього в її заподіянні. Суд, зокрема, повинен з`ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору (п.5 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 4 Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди).

Відповідно до ч. 1 ст. 3 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

За правилом ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 та ч. 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим кодексом. Доказування не може грунтуватися на припущеннях.

Статтями 15, 16 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у випадку його порушення, невизнання або заперечення, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права або інтересу.

Статтею 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Таким чином вказані вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, оскільки факт завдання позивачу моральної шкоди в результаті винних дій або бездіяльності відповідача не знайшов свого підтвердження в судовому засіданні та позивачем не надано будь-яких доказів на обґрунтування обставин, викладеного в позові.

Судові витрати підлягають розподілу у відповідності до вимог ст.141 ЦПК України.

Керуючись ст.ст. 10-13, 81, 259, 263, 265,268 ЦПК України, суд,-

у х в а л и в :

позовні вимоги ОСОБА_1 ,- задоволити частково.

Визнати дії Обслуговуючого кооперативу «Садівничо - городного кооперативу власників «Здоров`я» щодо припинення електропостачання до садового будинку АДРЕСА_1 , неправомірними.

Зобов`язати Обслуговуючий кооператив «Садівничий городний кооператив власників «Здоров`я» безоплатно підключити садовий будинок АДРЕСА_1 та який належать ОСОБА_1 , до електропостачання.

В задоволенні іншої частини позовних вимог,- відмовити.

Стягнути з Обслуговуючого кооперативу «Садівничий городний кооператив власників «Здоров`я» на користь ОСОБА_1 908, 00 грн. судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30 - денний строк з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається через Пустомитівський районний суд Львівської області або безпосередньо до Львівського апеляційного суду.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 .

Відповідач: Обслуговуючий кооператив «Садівничий городний кооператив власників «Здоров`я», ЄДРПОУ 26270085, Львівська область, Львівський район, с. Липники.

Повний текст судового рішення складено 10.05.2022 року.

СуддяЄ. О. Данилів

СудПустомитівський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення09.05.2022
Оприлюднено30.06.2022
Номер документу104982665
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії

Судовий реєстр по справі —450/875/21

Рішення від 09.05.2022

Цивільне

Пустомитівський районний суд Львівської області

Данилів Є. О.

Ухвала від 07.05.2021

Цивільне

Пустомитівський районний суд Львівської області

Данилів Є. О.

Ухвала від 14.04.2021

Цивільне

Пустомитівський районний суд Львівської області

Данилів Є. О.

Ухвала від 17.03.2021

Цивільне

Пустомитівський районний суд Львівської області

Данилів Є. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні