Рішення
від 26.06.2022 по справі 910/8075/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

27.06.2022Справа № 910/8075/21За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фундамент проект»

до Державного підприємства «Науково - дослідний і проектний інститут містобудування»

про стягнення заборгованості в сумі 216 960,00 грн.

Суддя Борисенко І.І.

Представники сторін: без виклику учасників справи.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Фундамент проект» звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Державного підприємства «Науково - дослідний і проектний інститут містобудування», в якому просить суд стягнути з відповідача заборгованість за договором субпідряду у розмірі 216 960,00 грн.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 22.09.2021 позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Фундамент проект» задоволено повністю.

08.10.2021 позивач подав заяву про ухвалення додаткового судового рішення, стягнення з відповідача на користь позивача витрати на правничу допомогу у умі 5 000,00 грн.

Разом з тим, не погоджуючись з вказаним рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу.

З огляду на направлення справи до суду апеляційної інстанції, ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.10.2021 відкладено вирішення питання про ухвалення додаткового судового рішення, до повернення справи № 910/8075/21 до суду першої інстанції.

15.02.2022 справа № 910/8075/21 повернулась до Господарського суду міста Києва.

Так, судом встановлено, що за наслідками апеляційного провадження, Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 28.12.2021 апеляційну скаргу повернуто Державному підприємству «Науково - дослідний і проектний інститут містобудування».

За таких обставин, враховуючи розгляд справи № 910/8075/21 в порядку спрощеного провадження, без виклику учасників справи у судове засідання суд дійшов висновку про розгляд заяви про ухвалення додаткового судового рішення без виклику учасників справи.

Дослідженням заяви позивача судом встановлено наявність доказів направлення такої заяви на адресу відповідача.

Разом з тим, правом на подання заперечень щодо стягнення витрат на правничу допомогу чи зменшення такого розміру відповідачем до суду не подано.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, об`єктивно оцінивши надані суду докази, суд -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст. 244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо, зокрема, судом не вирішено питання про судові витрати. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.

Згідно ст. 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи, зокрема до них належать витрати на професійну правничу допомогу.

Разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи (ч. 1 ст. 124 Господарського процесуального кодексу України).

Стаття 161 Господарського процесуального кодексу України визначає, що заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.

У позовній заяві позивачем зазначено, що орієнтований розрахунок судових витрат на правову допомогу складає 5 000,00 грн.

Відповідно до ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Судом встановлено, що позивачем докази понесення витрат на професійну правничу допомогу подано до суду у відповідності до встановленого ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України строку.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

За приписами ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокат - фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом; адвокатська діяльність - незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

Згідно зі ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.

Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

За змістом статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Так, судом встановлено, що між позивачем та адвокатським бюро «Романа Проценка» укладено договір про надання правової допомоги від 11.05.2021 № 11/05-2021.

Відповідно до Договору БЮРО зобов`язується здійснювати захист, представляти інтереси КЛІЄНТА та надавати йому інші види правової допомоги на у мовах і в порядку, що визначені цим Договором, Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», іншими актами чинного законодавства, а КЛІЄНТ зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати необхідні для виконання цього Договору.

Згідно з умовами Договору БЮРО реалізує свої повноваження, права та обов`язки, в рамках представництва інтересів КЛІЄНТА у справі про стягнення заборгованості з Державного підприємства «Науково - дослідний і проектний інститут містобудування».

Згідно з п.п. 2.1.2., 2.1.3. Договору правова допомога надається Клієнту шляхом складання звернень (заяв, скарг, пропозицій) та інших документів правового характеру, складання процесуальних документів (заперечень, клопотань, претензій, позовних заяв, апеляційних і касаційних скарг, заяв про вжиття заходів забезпечення позову та інших документів відповідно до вимог процесуального законодавства).

Суду доведено, а матеріалами справи підтверджено, що АБ "РОМАНА ПРОЦЕНКА" в рамках господарської справи № 910/8075/21 виконано наступні роботи:

№ п/пВид правової допомогиПриміткиВартість, грн1.Вивчення обставин та матеріалів, аналіз документів, збір доказів, формування правової позиції, аналіз судової практики. 2 000,002.Складання тексту позовної заяви. 2 500,003.Формування пакету документів для подання позовної заяви з додатками для суду. Формування пакету документів для Відповідача (копія позовної заяви та доданих до неї документів) для направлення відповідачу. 500,00Всього: 5 000,00Обсяг наданих послуг і виконаних робіт та їх вартість підтверджені, зокрема договором про надання правової допомоги від 11.05.2021 № 11/05-2021, додатковою угодою від 17.05.2021 № 2 до договору та Актом приймання-передачі правової допомоги від 18.05.2021.

Також, матеріали справи містять копію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю Проценка Романа Валерійовича.

Відповідно до ст. 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Враховуючи ст. 28 Правил адвокатської етики (затверджені звітно-виборним з`їздом адвокатів України 09.06.2017) необхідно дотримуватись принципу "розумного обґрунтування" розміру оплати юридичної допомоги. Цей принцип набуває конкретних рис через перелік певних факторів, що мають братись до уваги при визначенні розміру оплати: обсяг часу і роботи, що вимагається для адвоката, його кваліфікацію та адвокатський досвід, науково-теоретична підготовка.

Суд, здійснюючи розподіл судових витрат (витрат на професійну правничу допомогу) вказує наступне.

При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі ст. 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України", заява N 19336/04).

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Лавентс проти Латвії" зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

У матеріалах справи міститься копія договору про надання правової допомоги №11/05-2021 від 11.05.2021, копія додаткової угоди № 2 до договору про надання правової допомоги №11/05-2021 від 11.05.2021 від 17.055.2021, копія акту приймання - передачі правової допомоги від 118.05.2021 на суму 5 000,00 грн., копія свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю Проценка Романа Валерійовича.

На переконання суду, враховуючи, що позовні вимоги задоволено повністю, заперечень щодо стягнення витрат на правничу допомогу чи заяви про зменшення заявленого розміру від відповідача не надходило, суд дійшов висновку про обґрунтованість та розумність визначеного позивачем розміру витрат на правничу допомогу, які підлягають до стягнення з відповідача, з огляду на що судом заява позивача задовольняється повністю, шляхом стягнення з відповідача суми витрат на правничу допомогу у розмірі 5 000,00 грн.

За таких обставин, господарський суд дійшов висновку, що у відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати відповідача на правничу допомогу покладаються на відповідача повністю в сумі 5 000,00 грн.

Керуючись ст.ст. 129, 221, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Прийняти у справі № 910/8075/21 додаткове судове рішення про розподіл судових витрат позивача на професійну правничу допомогу адвоката.

Заяву від 06.10.2021 № 06/10-2021 про ухвалення додаткового судового рішення про стягнення судових витрат у розмірі 5 000,00 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства «Науково - дослідний і проектний інститут містобудування» (01133, м. Київ. бул. Лесі Українки, 26 А, ідентифікаційний код 01422832) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фундамент проект» (02081, м. Київ, вул. Дніпровська набережна, 19 А, ідентифікаційний код 38657646) 5 000 (п`ять тисяч) грн. 00 коп. витрат на професійну правничу допомогу.

Видати наказ після набрання додатковим рішенням законної сили.

Відповідно до частини 1 статті 241 Господарського процесуального кодексу України додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Додаткове рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 256,257 Господарського процесуального кодексу України.

СуддяІ.І.Борисенко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення26.06.2022
Оприлюднено30.06.2022
Номер документу104986733
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/8075/21

Рішення від 26.06.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Борисенко І.І.

Ухвала від 28.12.2021

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Чорногуз М.Г.

Ухвала від 02.11.2021

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Чорногуз М.Г.

Ухвала від 27.10.2021

Господарське

Господарський суд міста Києва

Борисенко І.І.

Рішення від 22.09.2021

Господарське

Господарський суд міста Києва

Борисенко І.І.

Ухвала від 24.05.2021

Господарське

Господарський суд міста Києва

Борисенко І.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні