У Х В А Л А
Іменем України
справа №133/1262/22
29.06.22 м. Козятин
Козятинський міськрайонний суд Вінницької області
в складі слідчого судді ОСОБА_1
за участі секретаря судових засідань ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Козятині скаргу представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Вінниця облтеплоенерго» - адвоката ОСОБА_3 , на бездіяльність слідчого, яка полягає у невнесенні відомостей до ЄРДР, в порядку статті 214 КПК України,
ВСТАНОВИВ:
Представник заявника ТОВ «Вінниця облтеплоенерго», - адвокат ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Козятинського міськрайонного суду Вінницької області зі скаргою на бездіяльність слідчого щодо невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань про скоєне кримінальне правопорушення, зобов`язання надати витяг з ЄРДР та вручити пам`ятку про процесуальні права та обов`язки як потерпілого.
В обґрунтування скарги зазначив, що 15 червня 2022 року на адресу Відділення поліції № 2 (м. Козятин) Хмільницького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницький області, ним, як представником ТОВ «Вінниця облтеплоенерго» було подано заяву про вчинені Козятинським міським головою ОСОБА_4 та іншими особами під її керівництвом кримінальні правопорушення, передбачені ст. ст. 190,191,358,364 КК України, яка була отримана працівниками поліції 21 червня 2022 року, що підтверджується трекінгом поштового відправлення №0319408817710, отриманий з сайту АТ «Укрпошта». Однак, як зазначає представник заявника, станом на дату звернення до суду із цією скаргою відсутні відомості про внесення відомостей до ЄРДР за вказаною його заявою, та не надано витяг з ЄРДР про відкрите кримінальне провадження, не вручено пам`ятку про права та обов`язки потерпілого, що свідчить про невиконання службовими особами Відділення поліції № 2 (м. Козятин) Хмільницького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницький області вимог ст. 214 КІІК України. А тому у скарзі ставиться питання про зобов`язання службових осіб ВП № 2 Хмільницького РВП ГУНП у Вінницький області внести до ЄРДР відомості за заявою ТОВ «Вінниця облтеплоенерго» від 15.06.2022, про вчинені кримінальні правопорушення, передбачені ст. ст. 190,191,358,364 КК України, у відповідності до вимог ст. 214 КПК України. Також представник заявника просить зобов`язати службових осіб ВП № 2 Хмільницького РВП ГУНП у Вінницький області надати Товариству відповідний витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань та визнати його потерпілим по вказаному кримінальному провадженню та вручити відповідну пам`ятку про права та обов`язки.
Скаржник в судове засідання не з`явився, однак через електронну пошту надав клопотання, в якому просив скаргу розглядати без його участі.
Слідчий у судове засідання слідчий не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про дату та місце розгляду скарги, про що свідчить розписка про отримання повістки про виклик до суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 306 КПК України, неявка слідчого не є перешкодою для розгляду скарги.
Вивчивши матеріали справи, слідчий суддя прийшов до наступного висновку.
Відповідно доп.1ч.1ст.303КПК України,на досудовомупровадженні можутьбути оскарженітакі рішення,дії чибездіяльність слідчого,дізнавача абопрокурора,як бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, які полягають, зокрема, у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 304 КПК України, скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора, передбаченічастиною 1 статті 303цього Кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Якщо рішення слідчого, дізнавача чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії.
Судом встановлено, що 15 червня 2022 року на адресу відділення поліції № 2 Хмільницького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницький області представник ТОВ «Вінниця облтеплоенерго» - адвокат ОСОБА_3 подав заяву №22/06-1 воте про вчинені Козятинським міським головою ОСОБА_4 та іншими особами під її керівництвом кримінальні правопорушення, передбачені ст.ст. 190,191,358,364 КК України. Заяву про вчинення кримінальних правопорушень ВП.№2 Хмільницького РВП було отримано 21 червня 2022, про що свідчить трекінг поштового відпралення №0319408817710, отриманий з сайту АТ «Укрпошта», який наданий скаржником до матеріалів скарги.
Відповідно до ч.1 ст. 214 КПК України, слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинене кримінальне правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з ЄРДР.
Однак, станом на час розгляду справи, відомостей про внесення інформації про злочин за заявою ТОВ «Вінниця облтеплоенерго» до ЄРДР останньому надано не було, що стало причиною звернення із скаргою представника до слідчого судді.
Так, КПК України передбачає внесення до ЄРДР інформації на підставі заяв та повідомлень про кримінальне правопорушення. При цьому процесуальний закон не містить застережень щодо можливості невнесення відомостей до ЄРДР на підставі недостатності об`єктивних відомостей для попередньої констатації наявності або відсутності ознак складу злочину. Такий висновок може бути зроблений лише за наслідками проведення комплексу слідчих дій та встановлення відповідних обставин. Якщо особа звертається із заявою до органів, відповідальних за реалізацію завдань кримінального провадження, пов`язаних із вчиненням, на її думку, кримінального правопорушення, то таке звернення має бути зареєстровано, і за вказаними фактами має бути проведена відповідна перевірка шляхом вчинення певних слідчих дій, і, як наслідок, - слідчим у межах його повноважень повинно бути прийняте відповідне рішення.
Слідчий не надав суду жодних доказів на спростування тверджень скарги, отже є доведеним факт невнесення відомостей до ЄРДР за заявою ТОВ «Вінниця облтеплоенерго» про вчинене кримінальне правопорушення.
Одже, скарга представника ТОВ «Вінниця облтеплоенерго» адвоката ОСОБА_3 в частині про зобов`язання слідчого внести відомості в ЄРДР по його заяві від 15.06.2022 є обґрунтованою і підлягає задоволенню.
Водночас, щодо вимог скарги внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою від 15.06.2022 саме за ст.190,191,358,364 КК Українита зобов`язати службових осіб ВП №2 Хмільницького районного ВП ГУНП у Вінницький області визнати ТОВ «Вінниця-облтеплоенерго» потерпілою юридичною особою у кримінальному провадженні, вручити пам`ятку про процесуальні права та обов`язки, як потерпілого, слід зазначити таке.
Відповідно до ч. 5 ст. 40 КК України, слідчий, здійснюючи свої повноваження відповідно до вимог цього Кодексу, є самостійним у своїй процесуальній діяльності, втручання в яку осіб, що не мають на те законних повноважень, забороняється. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, службові особи, інші фізичні особи зобов`язані виконувати законні вимоги та процесуальні рішення слідчого. Частина 4 ст. 40-1 КПК України закріплює аналогічне положення щодо діяльності дізнавача.
За змістом п.5 ч.5 ст.214 КПК України, до Єдиного реєстру досудових розслідувань вносяться відомості про попередню правову кваліфікацію кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність.
Слідчий суддя не вбачає правових підстав зобов`язувати слідчого, дізнавача або іншу уповноважену особу вносити відомості до ЄРДР саме за ознаками того злочину, про який вказує представник скаржника ТОВ «Вінниця облтеплоенерго» адвоката ОСОБА_3 , а саме - передбачених ст. 190,191,358,364 КК України, оскільки ст. 214 КПК України не передбачає можливості заявнику або слідчому судді вказувати таким особам, за якими саме статтями КК України мають бути внесені відповідні відомості; крім того, вказане вище положення ст. 214 КПК України передбачає можливість зміни правової кваліфікації кримінального правопорушення. Така інформація вноситься слідчим, дізнавачем, іншою уповноваженою особою при виконанні ними своїх повноважень, які є дискреційними, зокрема, при визначенні кваліфікації кримінального правопорушення.
Крім того, слідчий суддя зазначає, що вимога скаржника в частині зобов`язання Відділення поліції№2Хмільницького РВПГУНП уВінницькій області надати витяг з ЄРДР, про внесення відомостей за його заявою щодо повідомлення про злочин, задоволенню не підлягає, так як є необґрунтованою та заявлена передчасно з наступних підстав.
Як вбачається з ч. 1 ст. 214 КПК України, витяг з ЄРДР надається заявнику через 24 години з моменту внесення таких відомостей.
Підставою для звернення заявника до слідчого судді із даною скаргою стало невнесення відомостей до ЄРДР за його заявою про повідомлення про кримінальне правопорушення. Враховуючи те, що витяг з ЄРДР має бути вручений особі не пізніше 24 годин після внесення таких відомостей до ЄРДР, а наразі така вимога хоча і задоволена слідчим суддею, проте фактично уповноваженою особою такі відомості ще не внесені, а отже - ще не збігли 24 години з моменту внесення відомостей до ЄРДР, то така вимога є передчасною, а тому не підлягає задоволенню.
Щодо вручення пам`ятки потерпілого про права та обов`язки, слідчий суддя зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 55 КПК України, потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди.
Частина 2 цієї статті передбачає, що права і обов`язки потерпілого виникають в особи з моменту подання заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого.
Потерпілому вручається пам`ятка про процесуальні права та обов`язки особою, яка прийняла заяву про вчинення кримінального правопорушення.
Згідно ч. 5 ст. 55 КПК України, за наявності очевидних та достатніх підстав вважати, що заява, повідомлення про кримінальне правопорушення або заява про залучення до провадження як потерпілого подана особою, якій не завдано шкоди, зазначеної у частині першій цієї статті, слідчий або прокурор виносить вмотивовану постанову про відмову у визнанні потерпілим, яка може бути оскаржена слідчому судді.
Із зазначеного слідує, що вручення пам`ятки про права та обов`язки потерпілого здійснюється відповідною уповноваженою особою після прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення. Стаття 55 КПК України визначає, що потерпілим є, зокрема, юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди. Встановлення наявності такої шкоди здійснюється співробітником органу, який проводить досудове розслідування. З огляду на те, що відомості до ЄРДР щодо вчиненого злочину внесені не були, вимога про зобов`язання вручити вказану пам`ятку є передчасною, оскільки співробітниками поліції така дія має бути вчинена як наслідок при прийнятті заяви про злочин та за наслідками оцінки щодо наявності обставин, що вказують, що конкретна особа є потерпілою від такого злочину. А тому, вказана вимога скаржника про зобов`язання слідчого (дізнавача) вручити скаржнику пам`ятку про процесуальні права та обов`язки потерпілого задоволенню не підлягає, як необгрунтована та передчасна.
Керуючись ст. ст. 28,40, 214, 219, 306, 307 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Скаргу представника скаржника Товариства з обмеженою відповідальністю «Вінниця облтеплоенерго» - адвоката ОСОБА_3 , на бездіяльність слідчого, яка полягає у невнесенні відомостей до ЄРДР, в порядку статті 214 КПК України - задовольнити частково.
Зобов`язати відповідальну особу відділення поліції №2 Хмільницького РВП ГУНП у Вінницькій області внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань на підставі заяви ТОВ «Вінниця-облтеплоенерго» від 15 червня 2022 про вчинення кримінальних правопорушень.
Скаргу в частині зобов`язання службових осіб надати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань та вручити пам`ятку про процесуальні права та обов`язки як потерпілого - залишити без задоволення.
Ухвала оскарженнюне підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_5
Дата документу 29.06.2022
Суд | Козятинський міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 29.06.2022 |
Оприлюднено | 25.01.2023 |
Номер документу | 104987820 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань |
Кримінальне
Козятинський міськрайонний суд Вінницької області
Пєтухова Н. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні