Справа № 334/3720/21
Провадження № 2/314/185/2022
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.06.2022 м. Вільнянськ
Вільнянський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді - Свідунович Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) осіб цивільну справу № 334/3720/21 за позовною заявою ОСОБА_1 до Садівничого товариства «Будівельник», Товариства з обмеженою відповідальністю «Запоріжжяелектропостачання» про захист прав споживача та визнання укладеним договору про постачання та розподіл електричної енергії на території колективного побутового споживача,
ВСТАНОВИВ:
До Вільнянського районного суду Запорізької області за підсудністю із Ленінського районного суду м. Запоріжжя надійшла цивільна справа № 334/3720/21 за позовною заявою ОСОБА_1 до Садівничого товариства «Будівельник», Товариства з обмеженою відповідальністю «Запоріжжяелектропостачання» про захист прав споживача та визнання укладеним договору про постачання та розподіл електричної енергії на території колективного побутового споживача. Позов обгрунтовано тим, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки та садового (дачного) будинку АДРЕСА_1 , у Садівничому товаристві «Будівельник». Позивач стверджує, що його будинок оснащений засобом обліку електричної енергії та отримує електричне живлення від технологічних електричних мереж системи СТ «Будівельник». ТОВ «Запоріжжяелектропостачання» постачає електроенергію СТ «Будівельник» на підставі укладеного договору, який у позивача відсутній. У наданні копії договору позивачу головою правління СТ «Будівельник» було відмовлено. Позивач надіслав відповідачам договір про постачання та розподіл електричної енергії на території колективного побутового споживача, однак останніми пропозицію позивача проігноровано, договір не укладено. Позивач вважає, що запропонований ним договір містив усі суттєві умови, обов`язкові для укладання такого типу договорів (предмет, ціну, права та обов`язки, порядок розрахунків, об`єкт теплопостачання, теплове навантаження об`єкту теплопостачання, строк дії). Позивач просить визнати запропонований ним договір про постачання та розподіл електричної енергії на території колективного побутового споживача між ОСОБА_1 , ТОВ «Запоріжжяелектропостачання» та СТ «Будівельник» укладеним.
Ухвалою суду від 13.08.2021 справу прийнято до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Заяв із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та клопотань про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін до суду не надходило.
Одночасно із позовом до суду подано заяву про забезпечення позову шляхом заборони Садівничому товариству «Будівельник» вчиняти будь-які дії щодо відключення від електричної енергії будинку за адресою: АДРЕСА_2 .
Ухвалою від 13.08.2021 відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову.
15.02.2022 через канцелярію Вільнянського районного суду Запорізької області ТОВ «Запоріжжяелектропостачання» подано відзив, у якому не погоджуючись із позовними вимогами ОСОБА_1 , відповідач стверджує, що Садівниче товариство «Будівельник» є колективним побутовим споживачем (юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб-побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не виключають професійну та/або господарську діяльність), що передбачено п. п. 1.1.2 п. 1.1 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» від 14.03.2018 № 312. Відповідач із посиланням на п. п. 10.2.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії стверджує, що у разі прийняття відповідного рішення органом управління колективного споживача споживач колективного побутового споживача або фізична особа, яка не є членом колективного побутового споживача, але електроустановки якої приєднані до технологічних електричних мереж колективного побутового споживача (далі - споживач на території колективного побутового споживача), для користування електричною енергією укладає тристоронній договір про постачання та розподіл електричної енергії на території колективного побутового споживача з електропостачальником, який здійснює постачання електричної енергії цьому колективному побутовому споживачу, та колективним побутовим споживачем на основі типового договору (додаток 12до цих Правил).
Відповідач наголошує, що відповідно до абз. 2 п.п.10.2.6Правил роздрібногоринку електричноїенергії,договір пропостачання тарозподіл електричноїенергії натериторії колективногопобутового споживачаможе бутиукладений уразі виконаннятаких умов: 1)особа,яка маєнамір набутистатусу споживачана територіїколективного побутовогоспоживача,та колективнийпобутовий споживачне маютьборгів заелектричну енергіюперед колективнимпобутовим споживачемта постачальникомелектричної енергіївідповідно; 2)технічний станрозрахункового засобуобліку,яким обладнанаелектроустановка особи,яка маєнамір набутистатусу споживачана територіїколективного побутовогоспоживача,відповідає вимогамнормативних документів; 3) особою, яка має намір набути статусу споживача на території колективного побутового споживача, створені технічні можливості щодо забезпечення безперешкодного доступу представників постачальника електричної енергії, підприємства, що здійснює розподіл електричної енергії, до власних електричних установок для контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку. А з врахуванням п. п. 10.2.7 Правил роздрібного ринку електричної енергії, точка розподілу електричної енергії споживачу на території колективного побутового споживача збігається з точкою розподілу електричної енергії колективному побутовому споживачу.
Відносини із проведення розрахунків встановлені п. п. 10.2.9-10.2.10 Правил роздрібного ринку електричної енергії, зокрема споживач на території колективного побутового споживача розраховується з постачальником електричної енергії за відповідним тарифом за обсяг електричної енергії, визначений за показами його лічильника, згідно з умовами тристороннього договору про постачання та розподіл електричної енергії на території колективного побутового споживача .Споживач натериторії колективногопобутового споживачаоплачує колективномупобутовому споживачувартість послугз утриманнятехнологічних електричнихмереж населеногопункту згідноз умовамитристороннього договорупро постачаннята розподілелектричної енергіїна територіїколективного побутовогоспоживача. Споживач відповідно до обсягів спожитої ним електричної енергії відшкодовує колективному побутовому споживачу вартість послуг з розподілу (передачі) електричної енергії за відповідним тарифом оператора системи, до мереж якого приєднаний колективний побутовий споживач, вартість електричної енергії на колективні побутові потреби та вартість електричної енергії, втраченої внаслідок її розподілу до електроустановки споживача, за відповідним тарифом купівлі електричної енергії колективним побутовим споживачем згідно з умовами цього договору.
Відповідач стверджує, що позивачем не були надані ТОВ «Запоріжжяелектропостачання» усі документи та не виконані усі вимоги, які передбачені п. п. 10.2.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії, а відтак відсутні підстави для укладання договору про постачання та розподіл електричної енергії та території колективного побутового споживача.
ТОВ «Запоріжжяелектропостачання» зазначає, що позивач листом від 17.10.2019 звернувся щодо підписання договору з додаванням лише проекту договору про постачання та розподіл електричної енергії на території колективного побутового споживача від 17.10.2019, будь-яких інших документів позивач не надав, що унеможливлює укладання договору. Відповідач ТОВ «Запоріжжяелектропостачання» просить відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.
Із матеріалів справи вбачається, що відповідно до договору купівлі-продажу від 24.07.2013, зареєстрованого у реєстрі за № 551, позивач прийняв у власність садовий будинок АДРЕСА_2 , що розташований на земельній ділянці площею 0,0591 га кадастровий номер 2321582700:04:002:0100, який знаходиться у Садівничому товаристві «Будівельник» Люцернянської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 6783764 від 24.07.2013.
У матеріалах справи міститься технічний паспорт садового (дачного) будинку, розташованого у Садівничому товаристві «Будівельник» Люцернянської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, замовника-попереднього власника ОСОБА_2 .
Із матеріалів справи вбачається, що відповідно до договору купівлі-продажу від 24.07.2013, зареєстрованого у реєстрі за № 550, позивач прийняв у власність земельну ділянку площею 0,0591 га кадастровий номер 2321582700:04:002:0100, згідно кадастрового плану земельної ділянки, розташованої на території Садівничого товариства «Будівельник», будинок АДРЕСА_2 , що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 6772762 від 24.07.2013.
У матеріалах справи міститься скарга ОСОБА_1 на дії та бездіяльність голови СТ «Будівельник» від 20.05.2019, адресована Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг з тих підстав, що рахунки на сплату комунальних послуг від СТ «Будівельник», в яких об`єм спожитої позивачем електроенергії не відповідає показам лічильника та існуючим тарифам, у задоволенні якої відмовлено листом Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 18.07.2019 № 12355/20/9-19.
У матеріалах справи наявний лист позивача від 17.10.2019, адресований голові СТ «Будівельник» щодо підписання договору з долученням примірника договору б/н про постачання та розподіл електричної енергії на території колективного побутового споживача від 17.10.2019.
Із листа ПАТ «Запоріжжяобленерго» від 14.11.2019 № 007-052/18970 відмовлено в укладанні договору з підстав, передбачених п. п. 10.2.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії.
У матеріалах справи міститься лист позивача від 20.05.2019, адресований СТ «Будівельник», з приводу непорозумінь щодо нарахування оплати за електропостачання та здійснення перерахунку.
У матеріалах справи міститься протокол № 1 загальних зборів членів СТ «Будівельник» від 22.06.2016, у якому, серед іншого, вирішено в разі непогашення заборгованості у місячний строк відключити без згоди членів товариства від загальних мереж електропостачання членів СТ «Будівельник» громадян ОСОБА_1 , ОСОБА_3 .
Судом встановлено, що ТОВ «Запоріжжяелектропостачання» утворилось під час здійснення заходів із відокремлення оператора системи розподілу від постачання електричної енергії відповідно до п. 13 розділу XVII Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про ринок електричної енергії» та із 01.01.2019 виконує функції постачальника універсальних послуг на території Запорізької області на підставі постанови Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 26.10.2018 № 1265.
За приписами п. п. 1.1.2 п. 1.1 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» від 14.03.2018 № 312, побутовим споживачем є індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність). За таких обставин, відповідач-СТ «Будівельник» є колективним побутовим споживачем.
Відповідно доп.п.10.2.1-10.2.2 Правилроздрібного ринкуелектричної енергії,колективний побутовийспоживач маєправо навибір постачальникаелектричної енергії,у томучислі постачальникауніверсальних послуг. Точка розподілу електричної енергії колективному побутовому споживачу встановлюється на межі балансової належності електроустановок цього колективного побутового споживача.
Колективний побутовий споживач на підставі договору про постачання електричної енергії здійснює закупівлю електричної енергії у постачальника електричної енергії з метою її подальшого використання споживачами колективного побутового споживача для задоволення комунально-побутових потреб споживачів колективного побутового споживача, для технічних цілей та інших потреб колективного побутового споживача. За обсяг закупленої електричної енергії з постачальником електричної енергії розраховується колективний побутовий споживач відповідно до умов договору (п. п. 10.2.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії).
Закупівля електричної енергії та розподіл здійснюються за рахунок коштів споживачів колективного побутового споживача. Умови використання електричної енергії, розрахунків за неї, умови технічного забезпечення електропостачання електроустановок споживачів колективного побутового споживача, утримання та обслуговування технологічних електричних мереж колективного побутового споживача регулюються установчими документами та/або укладеними в установленому законодавством порядку договорами між споживачами колективного побутового споживача та колективним побутовим споживачем щодо розподілу та постачання електричної енергії в межах колективного побутового споживача (п. п. 10.2.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії).
За приписами п. 10.2.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії, у разі прийняття відповідного рішення органом управління колективного споживача споживач колективного побутового споживача або фізична особа, яка не є членом колективного побутового споживача, але електроустановки якої приєднані до технологічних електричних мереж колективного побутового споживача (далі-споживач на території колективного побутового споживача), для користування електричною енергією укладає тристоронній договір про постачання та розподіл електричної енергії на території колективного побутового споживача з електропостачальником, який здійснює постачання електричної енергії цьому колективному побутовому споживачу, та колективним побутовим споживачем на основі типового договору (додаток 12 до цих Правил).
При цьому,враховуючи абз.2п.п.10.2.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії, договір про постачання та розподіл електричної енергії на території колективного побутового споживача може бути укладений у разі виконання таких умов:
1) особа, яка має намір набути статусу споживача на території колективного побутового споживача, та колективний побутовий споживач не мають боргів за електричну енергію перед колективним побутовим споживачем та постачальником електричної енергії відповідно;
2) технічний стан розрахункового засобу обліку, яким обладнана електроустановка особи, яка має намір набути статусу споживача на території колективного побутового споживача, відповідає вимогам нормативних документів;
3) особою, яка має намір набути статусу споживача на території колективного побутового споживача, створені технічні можливості щодо забезпечення безперешкодного доступу представників постачальника електричної енергії, підприємства, що здійснює розподіл електричної енергії, до власних електричних установок для контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку.
При цьому, із матеріалів справи вбачається, що позивачем не виконані вимоги передбачені абз.2п.п.10.2.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії, документи, перелічені даним пунктом Правил не надані, зокрема документи, які підтверджують створення технічних можливостей щодо забезпечення безперешкодного доступу представників постачальника електричної енергії, підприємства, що здійснює розподіл електричної енергії до власних електричних установок для контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до вказаних правил.
За положеннями п. п. 10.2.7 Правил роздрібного ринку електричної енергії, точка розподілу електричної енергії споживачу на території колективного побутового споживача збігається з точкою розподілу електричної енергії колективному побутовому споживачу. Відносини постачальника електричної енергії та колективного побутового споживача зі споживачем на території колективного побутового споживача регулюються законодавством, у тому числі нормами цих Правил.
Відповідно до п. п. 10.2.8-10.2.10 Правил роздрібногоринку електричноїенергії,для забезпеченняпроведення повнихта своєчаснихрозрахунків постачальникпослуг комерційногообліку (колективнийпобутовий споживачу разісамостійного виконанняфункцій постачальникапослуг комерційногообліку)забезпечує складеннябалансу обсягуелектричної енергіїу технологічнихелектричних мережахта надаєйого адміністраторукомерційного облікув термін,обумовлений договором. Споживачна територіїколективного побутовогоспоживача розраховуєтьсяз постачальникомелектричної енергіїза відповіднимтарифом заобсяг електричноїенергії,визначений запоказами йоголічильника,згідно зумовами тристоронньогодоговору пропостачання тарозподіл електричноїенергії натериторії колективногопобутового споживача.Споживач натериторії колективногопобутового споживачаоплачує колективномупобутовому споживачувартість послугз утриманнятехнологічних електричнихмереж населеногопункту згідноз умовамитристороннього договорупро постачаннята розподілелектричної енергіїна територіїколективного побутовогоспоживача.Споживач відповіднодо обсягівспожитої нимелектричної енергіївідшкодовує колективномупобутовому споживачувартість послугз розподілу(передачі)електричної енергіїза відповіднимтарифом операторасистеми,до мережякого приєднанийколективний побутовийспоживач,вартість електричноїенергії наколективні побутовіпотреби тавартість електричноїенергії,втраченої внаслідокїї розподілудо електроустановкиспоживача,за відповіднимтарифом купівліелектричної енергіїколективним побутовимспоживачем згідноз умовамицього договору. Частка обсягу електричної енергії, яку має відшкодувати споживач на території колективного побутового споживача, визначається пропорційно обсягу спожитої ним електричної енергії.
За приписами ст. 76 ЦПК передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно зі ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1ст. 89 ЦПК України, суд, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до роз`яснень, які містяться у п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду цивільних справ за позовами про захист прав споживачів» від 12.04.1996 № 5, вирішуючи справи про захист прав споживачів, суди мають виходити з того, що відповідно до ст. 4 Закону України «Про захист прав споживачів», держава забезпечує громадянам захист їх інтересів як споживачів; надає можливість вільного вибору товарів (робіт, послуг) та набуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час вибору й використання товарів (робіт, послуг) відповідно до їх потреб; гарантує придбання або одержання іншими законними способами товарів (робіт, послуг) в обсягах, що забезпечують рівень споживання, достатній для підтримання здоров`я та життєдіяльності. Встановлений Законом перелік прав, якими користуються споживачі, не є вичерпним. Законодавчими актами і договорами, які не суперечать Закону, можуть бути передбачені й інші права споживачів та зобов`язання продавців, виготівників, виконавців.
У справі «Юрій Миколайович Іванов проти України» (заява № 40450/04, п. 64, від 15.10.2009), Європейський суд з прав людини зазначив, що засіб юридичного захисту, якого вимагає ст. 13, має бути «ефективним» як з практичної, так і з правової точки зору, тобто таким, що або запобігає стверджуваному порушенню чи його повторенню в подальшому, або забезпечує адекватне відшкодування за те чи інше порушення, яке вже відбулося.
Враховуючи встановлені у справі обставини, оцінюючи належність, допустимість, достатність, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд, приходить до беззаперечного висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 259, 263-265, 279 ЦПК України, суд-
УХВАЛИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Садівничого товариства «Будівельник», Товариства з обмеженою відповідальністю «Запоріжжяелектропостачання» про захист прав споживача та визнання укладеним договору про постачання та розподіл електричної енергії на території колективного побутового споживача, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Наталія Миколаївна Свідунович
24.06.2022
Суд | Вільнянський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 23.06.2022 |
Оприлюднено | 01.07.2022 |
Номер документу | 105005824 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів» |
Цивільне
Вільнянський районний суд Запорізької області
Свідунович Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні