Ухвала
від 30.06.2022 по справі 522/4696/22
ПРИМОРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

Справа №522/4696/22

Провадження №1-кп/522/1277/22

УХВАЛА

30 червня 2022 року м. Одеса

Приморський районний суд м. Одеси

під головуванням судді ОСОБА_1 ,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

сторін кримінального провадження:

прокурора ОСОБА_3 ,

представника потерпілого ОСОБА_4 ,

захисника ОСОБА_5 ,

захисника ОСОБА_6 ,

обвинуваченої ОСОБА_7 ,

обвинуваченого ОСОБА_8 ,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі судових засідань клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_8 адвоката ОСОБА_6 про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР 19.05.2017 р. за № 42021160000000333, за обвинуваченням

ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Захарівці Хмельницького району Хмельницької області, з вищою освітою, працевлаштованого на кафедрі технічної кібернетики та інформаційних технологій Одеського національного морського університету, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України,

ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, уродженки с. Петрівськ-1 Тарутинського району Одеської області, з вищою освітою, офіційно не працевлаштованої, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_3 , раніше не судимої,

обвинуваченої у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст.191, ч. 1 ст. 366 КК України,

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся захисник обвинуваченого ОСОБА_8 адвокат ОСОБА_6 з клопотанням про надання тимчасового доступу до речей та документів, які знаходяться у володінні Офісу Генерального прокурора, а саме до інформації в електронній інформаційній системі - Єдиному реєстрі досудових розслідувань (далі ЄРДР).

На думку сторони захисту, запитувана у клопотанні інформація може свідчити про недопустимість доказів, на яких грунтується обвинувачення.

У своємуклопотанні захисникстверджує,щозметою збираннядоказів уданому кримінальномупровадженні танадання належноїправової допомоги ОСОБА_8 ,повного таоб`єктивного встановленнявсіх обставин,що маютьзначення длякримінального провадженнястосовно останнього,керуючись ст.24Закону України«Про адвокатурута адвокатськудіяльність»,ст.93КПК України,нею булонаправлено адвокатськийзапит доОфісу Генеральногопрокурора пронадання повної інформації у вигляді роздруківок по всіх розділах «Основні відомості», «Кримінальні правопорушення», «Рух провадження», «Прикріпленні файли» по кримінальним провадженням №42021160000000333 від 08.07.2021 та № 12022160000000015 від 12.01.2022 згідно з даними Єдиного реєстру досудових розслідувань, а саме - отримання інформації щодо руху вказаних кримінальних проваджень.

Однак відповідь та витребувана інформація стороною захисту до теперішнього часу не отримана.

Інформація щодо руху вказаних кримінальних проваджень, на думку захисника, має важливе значення щодо законності проведення досудового розслідування по кримінальному провадженню №42021160000000333 від 08.07.2021, отримання доказів, дотримання строків досудового слідства, об`єднання кримінальних проваджень, закриття кримінального провадження та скасування постанови про закриття кримінального провадження, виділення матеріалів кримінального провадження, законність використання доказів по справі, яка перебуває в провадженні суду, які були здобуті у ході проведення досудового розслідування.

Обвинувачені та їх захисники підтримали зазначене клопотання та просили суд його задовольнити.

Представник потерпілого та прокурор проти задоволення клопотання заперечували, посилаючись на його необґрунтованість.

Розглянувши подане клопотання та заслухавши думку сторін кримінального провадження, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно з ст. 22 КПК України кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення та стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими КПК. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених КПК. При цьому суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 93 КПК України збирання доказів здійснюється сторонами кримінального провадження, потерпілим, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, у порядку, передбаченому КПК.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 93 КПК України сторона захисту, потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, здійснює збирання доказів шляхом витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, копій документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій, актів перевірок; ініціювання проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій та інших процесуальних дій, а також шляхом здійснення інших дій, які здатні забезпечити подання суду належних і допустимих доказів.

Оскільки захисник обґрунтовує важливість отримання запитуваних ним у клопотанні документів необхідністю забезпечення належного захисту прав обвинуваченого та доведення факту провокації та недопустимості доказів сторони обвинувачення, суд сприяє здійсненню такого процесуального права сторони захисту як збирання доказів.

Відповідно до ч. 5 ст. 223 КПК, у разі отримання під час проведення слідчої (розшукової) дії доказів, які можуть вказувати на невинуватість особи у вчиненні кримінального правопорушення, слідчий, прокурор зобов`язаний провести відповідну слідчу (розшукову) дію в повному обсязі, долучити складені процесуальні документи до матеріалів досудового розслідування та надати їх суду у випадку звернення з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності.

У кримінальному провадженні, з метою досягнення його дієвості, застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження (ст. 131 КПК).

У п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК передбачено такий вид заходу забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей та документів, який полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку) (ч. 1 ст. 159 КПК).

Відповідно до ч. 1 ст. 333 КПК, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються під час судового провадження згідно з положеннями розділу ІІ КПК України, з урахуванням особливостей, встановлених розділом IV КПК України.

Згідно з ч. 2 ст. 333 КПК, під час розгляду клопотання про надання тимчасового доступу до речей і документів, суд також ураховує причини, через які такий тимчасовий доступ не був здійснений під час досудового розслідування.

Перевіряючи наявність підстав, передбачених ч. 2 ст. 333 КПК, щодо причин, через які сторона захисту не здійснила тимчасовий доступ до речей та документів під час досудового розслідування, суд зауважує, що у клопотанні захисник указав, що вказана інформація стала відомою стороні захисту вже після завершення досудового розслідування та виконання вимог ст. 290 КПК, а тому раніше отримати вони її не могли.

Разом з тим захисником доведено, що вказані матеріали неможливо отримати іншим чином, оскільки запитувана інформація міститься в інформаційній електронній системі, володільцем та розпорядником якої є офіс Генерального прокурора України.

У свою чергу, надання тимчасового доступу до речей та документів, відповідно до положень ч. 3 ст. 132 КПК, передбачає доведення наявності:

- обґрунтованості підозри щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;

- виправдання такого ступеню втручання у права та свободи особи;

- можливості виконання завдання, для виконання якого сторона звертається із відповідним клопотанням.

Щодо обґрунтованості підозри суд, не висловлюючись по суті підозри, та зважаючи на те, що питання про застосування заходу забезпечення кримінального провадження розглядається на стадії підготовчого судового засідання та за клопотанням сторони захисту, уважає, що це питання перевірці під час вирішення цього клопотання не підлягає, а також, виходячи із засади рівності сторін, суд уважає, що решта вимог, передбачених ч. 3 ст. 132 КПК, підлягають доведенню не лише стороною обвинувачення, але і стороною захисту, в разі її звернення до суду з клопотанням про застосування заходів забезпечення кримінального провадження.

Оскільки запитувані у клопотанні матеріали перебувають у володінні державного органу Офісу Генерального прокурора, відповідний захід забезпечення кримінального провадження у вигляді тимчасового доступу до речей та документів не створить надмірного втручання в право цієї юридичної особи та є пропорційним до завдань кримінального провадження.

Щодо можливості виконання завдання, для виконання якого сторона захисту звертається із відповідним клопотанням, суд уважає, що, з огляду на заяву про провокацію, документи, до яких сторона захисту просить надати доступ, можуть бути використані для доведення факту провокації, а тому завдання, яке ставиться стороною захисту, є таким, що може бути виконане із застосуванням запитуваного заходу забезпечення кримінального провадження.

Відповідно до ч. 3 ст. 163 КПК, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав уважати, що ці речі або документи:

- перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;

- самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;

- не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Окрім того, сторона кримінального провадження має довести можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Перевіряючи доведеність таких підстав, суд керується наступним.

Відповідно до вимог ч. 2 ст.214КПК України досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення затверджуються Офісом Генерального прокурора за погодженням з Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національним антикорупційним бюро України, Державним бюро розслідувань, органом, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства.

На час розгляду клопотання чинним є Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, затверджене наказом Генерального прокурора № 298 від 30.06.2020 р. (далі - Положення № 298).

Відповідно до вимог п.п. 1 п. 1 розділу І (основні засади ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань) Положення № 298, положення визначає порядок формування та ведення ЄРДР, а також надання відомостей з нього.

Відповідно до вимог підпункту 4 пункту 1 розділу І Положення № 298, Держателем ЄРДР є Офіс Генерального прокурора (далі - Держатель).

Відповідно до вимог розділу ІІІ (доступ до відомостей, внесених до ЄРДР) Положення № 298, право доступу до відомостей внесених до ЄРДР, мають, зокрема, держатель - у повному обсязі з урахуванням повноважень, якими наділені прокурори та керівники підрозділів Офісу Генерального прокурора, прокурори та керівники регіональних (обласних), місцевих (окружних), спеціалізованих прокуратур - у межах кримінальних правопорушень, щодо яких слідчими піднаглядних їм органів проводиться досудове розслідування.

Як убачається зі змісту клопотання та доводів сторони захисту, висловлених у підготовчому судовому засіданні, потреба у витребуванні інформації з ЄРДР обумовлена необхідністю встановлення певних обставин у кримінальному провадженні та зводиться до необхідності перевірки фактів дотримання вимог кримінального процесуального законодавства при реалізації органом досудового розслідування своїх повноважень, оцінки доказів з точки зору належності, допустимості та достовірності.

Таким чином, оскільки Офіс Генерального прокурора є держателем ЄРДР, суд приходить до висновку, що захисником доведено, що відомості, про доступ до яких він зазначає у своєму клопотанні, перебувають у володінні Офісу Генерального прокурора.

Судом ураховано, що стороною захисту в клопотанні було дотримано вимог ч. 5 ст. 163 КПК, за таких обставин, для забезпечення визначених ст. 2 КПК завдань кримінального провадження і дотримання принципу змагальності сторін кримінального провадження, перевірки версії сторони захисту щодо провокативних дій працівників правоохоронних органів, та з метою забезпечення прав та свобод людини, гарантованих Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, але враховуючи зв`язок запитуваної інформації з кримінальним провадженням, що перебуває на розгляді, суд приходить до висновку, що клопотання захисника ОСОБА_6 підлягає задоволенню.

Згідно з положеннями ст. 159 КПК України при наданні тимчасового доступу до речей та документів, особі надається право ознайомитись із ними, зробити їх копії та вилучити їх. Захисник у своєму клопотанні зазначив спосіб у який саме він просить суд здійснювати тимчасовий доступ до запитуваної інформації шляхом зняття копії вказаної інформації.

Таким чином, на думку суду, для досягнення дієвості цього кримінального провадження стороні захисту необхідно надати тимчасовий доступ до запитуваної інформації, шляхом ознайомлення з відповідною інформацією з можливістю отримання та вилучення копії вказаної інформації.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 164 КПК України за загальним правилом, строк дії ухвали про надання тимчасового доступу до речей та документів не може перевищувати двох місяців із дня її постановлення.

Щодо строку дії ухвали про надання тимчасового доступу, то у клопотанні захисник не зазначає строку, який необхідний стороні захисту для виконання ухвали. На думку суду, з огляду на обсяг матеріалів, тимчасовий доступ до яких одержала сторона захисту цією ухвалою, установлення строку дії ухвали в 1 місяць є достатнім для здійснення відповідного тимчасового доступу, з урахуванням завантаженості сторони захисту та інтересів правосуддя.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 22, 93, 110, 131, 132, 159, 160, 163, 223, 333, 372, 375 КПК України,

УХВАЛИВ:

Клопотання сторони захисту про витребування інформації щодо руху кримінальних проваджень №42021160000000333від 08.07.2021та №12022160000000015від 12.01.2022, задовольнити.

Надати захиснику обвинуваченого ОСОБА_8 адвокату ОСОБА_6 тимчасовий доступ до документів, які мають обмежений доступ, а саме до інформації, яка міститься у Єдиному реєстрі досудових розслідувань, по кримінальним провадженням №42021160000000333 від 08.07.2021 та № 12022160000000015 від 12.01.2022, Держателем якої є Офіс Генерального прокурора, що знаходиться за адресою: 01011, м. Київ, вул. Різницька, 13/15, шляхом зняття копії такої інформації напаперовому таелектронному носії стосовно кримінальних проваджень №42021160000000333 від 08.07.2021 та № 12022160000000015 від 12.01.2022 з Єдиного реєстру досудових розслідувань за всіма параметрами, визначеними пунктом 3 глави 4 Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань затвердженого Наказом Генеральної прокуратури України № 139 від 06.04.2016, а саме:

-за розділами «Основні відомості», «Кримінальні правопорушення», «Рух провадження», «Прикріплені файли» для ознайомлення з такою інформацією, одержання в друкованому або електронному вигляді копії необхідних даних по зазначеному кримінальному провадженні, в тому числі інформації щодо внесення відомостей про процесуальні рішення, рух провадження, внесення інших відомостей;

-Роздруківки скріншоту вкладки «Рух провадження» по кримінальним провадженням (№42021160000000333 від 08.07.2021 та № 12022160000000015 від 12.01.2022)з моменту внесення відповідних відомостей до ЄРДР та до направлення обвинувального акту до суду прокурором;

-Роздруківки скріншоту вкладок з реєстру - «Зміни», вкладки «Кримінальне правопорушення» по кримінальним провадженням (ЄРДР №42021160000000333 від 08.07.2021 та №12022160000000015 від 12.01.2022) з зазначеннямчасу,дати,користувача,та формизмін щодо кожноїзміни укримінальних провадженнях з моменту внесення відповідних відомостей до ЄРДР до направлення обвинувального акту до суду прокурором.

Строк дії ухвали встановити в один місяць, а саме до 30.07.2022 року.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК, з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів (ч. 1 ст. 166 КПК).

Ухвала оскарженню не підлягає, та набирає законної сили з моменту її проголошення.

Заперечення проти ухвали можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене ч. 1 ст. 392 КПК.

Суддя ОСОБА_1

СудПриморський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення30.06.2022
Оприлюднено23.01.2023
Номер документу105030609
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти власності Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем

Судовий реєстр по справі —522/4696/22

Ухвала від 28.11.2024

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Єршова Л. С.

Ухвала від 07.08.2024

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Єршова Л. С.

Ухвала від 03.06.2024

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Єршова Л. С.

Ухвала від 17.04.2024

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Єршова Л. С.

Ухвала від 27.03.2024

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Єршова Л. С.

Ухвала від 09.11.2022

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Єршова Л. С.

Ухвала від 03.10.2022

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Єршова Л. С.

Ухвала від 06.09.2022

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Єршова Л. С.

Ухвала від 31.08.2022

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Єршова Л. С.

Ухвала від 30.06.2022

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Єршова Л. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні