ПЕТРИКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 187/100/22
2/0187/213/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" травня 2022 р. смт Петриківка
Петриківський районний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Говорухи В.О. за участю секретаря судового засідання Столяренко Н.П., розглянувши у відкритому судовому засідання цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Петриківської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області про визнання права власності на житловий будинок у порядку спадкування, третя особа: Приватний нотаріус Дніпровського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Лимар Єгор Володимирович,-
Встановив:
20.01.2022 до Петриківського районного суду Дніпропетровської області надійшов позов від ОСОБА_1 до Петриківської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області про визнання права власності на житловий будинок у порядку спадкування, третя особа: Приватний нотаріус Дніпровського РНО Дніпропетровської області Лимар Є.В.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2 , після його смерті відкрилась спадщина на належне йому майно, зокрема житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Вказане нерухоме майно він фактично успадкував, але не оформив спадщину після свого батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
При зверненні до приватного нотаріуса Дніпровського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Лимаря Є.В. їй було роз`яснено, що видати свідоцтво про право на спадщину за законом на житловий будинок не видається можливим, оскільки відсутні правовстановлюючі документи, так як за життя, спадкодавець ОСОБА_2 не зареєстрував право власності на житловий будинок.
Керуючись вищевикладеним, позивач звернувся до суду з позовною заявою про визнання права власності за ним у порядку спадкування на житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою суду від 24.01.2022 відкрито провадження в даній справі та визначено справу розглядати в порядку загального позовного провадження.
07.04.2022 ухвалою Петриківського районного суду Дніпропетровської області виребувано у приватного нотаріуса Дніпровського районного нотаріального округу Дніпрпопетровської області Лимар Є.В. випребувано копію спадкової справи заведеної після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3
07.04.2022 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позивачка ОСОБА_1 в судовому засіданні не з`явилася надала до суду заяву, в якій просила розгляд справи проводити за її відсутності, позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити
Представник відповідачів Петриківської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області надав до суду заяву про вирішення справи без його участі.
Третя особа: приватний нотаріус Дніпровського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Лимар Є.В. в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі.
Керуючись ст. 223 ЦПК України, суд вважає можливим провести судове засідання без участі сторін на підставі наявних у справі доказів.
Вивчивши та дослідивши усі надані по справі докази та давши їм оцінку в сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Судом встановлено, що відповідно до копії Свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_1 , виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Бахчисарайського районного управління юстиції в Автономній Республіці Крим, ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина, до складу якої входить:
- Житловий будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , право власності на вищевказаний житловий будинок ОСОБА_3 , підтверджується Рішенням про затвердження акту прийому державної технічної комісії та оформлення права власності №339 від 24.12.2008 року;
- Земельна ділянка, що знаходиться за адресою: Дніпропетровська область Петриківський район, Петриківська селищна рада, кадастровий номер земельної ділянки: 1223755100:01:008:0158, право власності на вищевказану земельну ділянку підтверджується Державним актом на право приватної власності на землю, серії IV-ДП №117960;
- Земельна ділянка, що знаходиться за адресою: Дніпропетровська область Петриківський район, Петриківська селищна рада, кадастровий номер земельної ділянки: 1223755100:01:008:0159, право власності на земельну ділянку ОСОБА_3 , підтверджується Державним актом на право приватної власності на землю, серії IV-ДП №117959;
19.11.2013 року ОСОБА_2 склав заяву про прийняття спадщини за заповітом, посвідченого секретарем Хутірської сільської ради Запорожан О.М. від 30.03.2012 року за р№24, за його батьком ОСОБА_3 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_3 , на підставі вищевказаної заяви заведена спадкова справа №285/2013.
Як вбачається з вищевказаної заяви та в копії спадкової справи, яка наявна в матеріалах справи, крім ОСОБА_2 , інших спадкоємців, які мають право на обов`язкову частку в спадковому майні померлого відсутні (ст.1241 ЦК України).
Відповідно до копії довідки № 15 від 13.01.2022 наданої Петриківською селищною радою ОСОБА_3 , був зареєстрований на момент смерті за адресою: с. Сотницьке, Дніпровський район, Дніпропетровська область.
ОСОБА_2 , отримав в спадщину земельну ділянку, що знаходиться за адресою: Дніпропетровська область Петриківський район, Петриківська селищна рада, кадастровий номер земельної ділянки: 1223755100:01:008:0159, що підтверджується копією Свідоцтва про право на спадщину за заповітом, виданого державним нотаріусом Петриківської державної нотаріальної контори за р№140 та земельну ділянку, що знаходиться за адресою: Дніпропетровська область Петриківський район, Петриківська селищна рада, кадастровий номер земельної ділянки: 1223755100:01:008:0158, що підтверджується копією Свідоцтва про право на спадщину за заповітом, виданого державним нотаріусом Петриківської державної нотаріальної контори за р№139.
Свідоцтва про права на спадщину за заповітом на житловий будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_2 нотаріусом видано не було, як вбачається з копії спадкової справи №285/2013 заведеної після померлого ОСОБА_3 .
Відповідно до копії свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_2 , виданого Петриківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області від 30.11.2018 року, ОСОБА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Після смерті ОСОБА_2 до приватного нотаріуса Дніпровського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Лимар Є.В., звернулась позивачка, ОСОБА_1 з заявою про прийняття спадщини за законом та заведена спадкова справа №29/2019. Крім заяви ОСОБА_1 до спадкової справи 07 травня 2019 року надійшла заява про відмову від прийняття спадщини від ОСОБА_4 , 28 травня 2019 року надійшла заява про відмову від прийняття спадщини від ОСОБА_5 та 29 травня 2019 року заява про відмову від прийняття спадщини від ОСОБА_6 . Інших заяв не надходило. Заповітів від імені ОСОБА_2 не посвідчувалося.
За даними, які на 15 березня 2022 року є у приватного нотаріуса Дніпровського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Лимара Є.В., ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем, яка прийняла спадщину після померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 , що підтверджується листом від приватного нотаріуса Дніпровського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Лимар Є.В. №54/01-16 від 15.03.2022 року, що наявне в матеріалах справи.
Як вбачається із матеріалів справи позивачка ОСОБА_1 є спадкоємицею за законом, однак позбавлена можливості вирішити питання оформлення спадщини у позасудовому порядку щодо житлового будинку, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується постановою про відмову у вчинення нотаріальних дій, виданої приватним нотаріусом Дніпровського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Лимар Є.В. 22.12.2021 року за №336/02-14, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на вищевказаний житловий будинок на ім`я померлого ОСОБА_2 , який прийняв але не оформив своїх спадкових прав на зазначене вище майно.
У силу вимог ст.1217ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч. 5ст.1268ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Виникнення у спадкоємця права на спадщину, яке пов`язується з її прийняттям, як майнового права, зумовлює входження права на неї до складу спадщини після смерті спадкодавця, який не одержав або втратив свідоцтво про право на майно.
Згідно із ст.392ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст.328ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Слід врахувати, що визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту та застосовується лише якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Згідно з положеннями ст.1216ЦК України - спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
У порядку статей 1216 та 1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно частини другої статті 1220ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини (частина третя ст. 1223 ЦК).
Відповідно до частини першої статті 1296ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
Згідно з частиною першою статті 1223ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265цього Кодексу (спадкоємці за законом першої-п`ятої черг). Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Відповідно до ст.1258ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Спадкування за правом представлення це спадкування за законом, яке передбачає появу в певних спадкоємців права на спадкування за умови смерті до відкриття спадщини того з їхніх родичів, хто був би спадкоємцем. Таким чином, його власні спадкоємці ніби представляють у спадкових відносинах особу, яка б одержала права на спадкування, якби була живою на час відкриття спадщини.
Згідно ч. 3 ст.1296ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Відповідно до ст.392ЦК України власник може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно п. 23 Постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни від30травня 2008року №7«Про судовупрактику усправах проспадкування» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ст.ст.3,8,9Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Відповідно до п. 4.15 Глави 10 Розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Мінюсту№ 296/5від 22лютого 2012року та зареєстрованого в Мінюсті 22 лютого 2012 року за № 282/20595 видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.
Відповідно до ч. 1 ст.15, ч. 1,2 ст.16ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання шляхом звернення до суду за захистом свого права з позовом про визнання такого права.
Оскільки визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, який має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, враховуючи те, що нотаріусом відмовлено у вчинені нотаріальної дії щодо видачі позивачу свідоцтва про право на спадщину, суд беручи до уваги, що позивачем підтверджено право власності спадкодавця на житловий будинок, вважає що її позовні вимоги щодо визнання за нею в порядку спадкування права на житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ґрунтуються на вимогах закону і підлягають задоволенню.
Судовий збір сплачений в повному обсязі, слід залишити за позивачем, оскільки позивач у своїй заяві просила сплачений нею судовий збір з відповідача не стягувати.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89 та 258,259,264, 265,268 ЦПК України, ч. 1 ст.15, ч. 1,2 ст.ст.1268, 1216, 1217, 1218, 1223, 328, 392 ЦК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Петриківської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області про визнання права власності на житловий будинок у порядку спадкування, третя особа: Приватний нотаріус Дніпровського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Лимар Єгор Володимирович - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_2 ) право власності на житловий будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та складається з Житлового будинку літ. «А-1» загальною площею 45,6 кв.м., житловою площею 28,3 кв.м.; Літньої кухні літ. «Б-1», Гаражу літ. «В-1», Сараю літ. «Г-1», підвалу літ. «п/д», в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Судові витрати по сплаті судового збору залишити за позивачем.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: В. О. Говоруха
Суд | Петриківський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 30.05.2022 |
Оприлюднено | 04.07.2022 |
Номер документу | 105034862 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Петриківський районний суд Дніпропетровської області
Говоруха В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні