Справа № 287/2271/20
2/287/376/22
У Х В А Л А
іменем України
"24" червня 2022 р. м.Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Кононихіна Н.Ю.,розглянувши матеріали позовної заяви Акціонерного товариства «АКЦЕНТ-БАНК» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
Акціонерне товариство «АКЦЕНТ-БАНК» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в сумі 21272,49 грн. та судових витрат у сумі 2102,00 грн.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого суддю Кононихіну Н.Ю.
На виконання вимогст. 187 ЦПК України, судом зроблено запит до Білокоровицької сільської Коростенського району Житомирської області про місце реєстрації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя: АДРЕСА_1 .
21.06.2022 року отримано відповідь, з якої вбачається що відповідач по справі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ( НОМЕР_1 ).
Згідно із ч. 4 ст. 25 Цивільного кодексу України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
Відповідно до вимог ст. ст.46,47 ЦПК Українипозов може бути пред`явлено лише до особи, яка володіє цивільною і цивільно-процесуальною правоздатністю й дієздатністю. Отже, позов до померлої фізичної особи не може бути пред`явлено.
Згідно із ст. 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку він замінив.
Цивільне-процесуальне законодавство України не містить норм, які б передбачали здійснення провадження у справах щодо осіб, які померли до відкриття провадження у справі.
Отже, ЦПК України визначає порядок процесуального правонаступництва лише у тих справах, де сторона учасник процесу, вибула з певних причин, у тому числі й у зв`язку зі смертю після відкриття провадження у справі. У позовному провадженні процесуальне правонаступництво відбувається в тих випадках, коли права або обов`язки одного із суб`єктів спірного матеріального правовідношення в силу тих або інших причин переходять до іншої особи, яка не брала участі у цьому процесі. Отже процесуальне правонаступництво тісно пов`язане з матеріальним, оскільки процесуальне правонаступництво передбачає перехід суб`єктивного права або обов`язку від однієї особи до іншої в матеріальному праві. При цьому не залежно від підстав матеріального правонаступництва, процесуальне правонаступництво допускається лише після того, як відбудеться заміна в матеріальному правовідношенні.
Акціонерне товариство «АКЦЕНТ-БАНК», відповідно дост. 4 ЦПК України, не позбавлене права звертатися з позовом в суд саме до спадкоємців, а не померлої особи, і отримати в установленому законом порядку інформацію щодо їх кола та обсягу спадкового майна.
Враховуючи вищенаведене, цивільна справа, стороною в якій на час пред`явлення позову є померла особа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, що відповідно до п.1 ч.1 ст. 186 ЦПК України перешкоджає відкриттю провадження по справі.
Окрім того, суд вважає, за необхідне повернути Акціонерному товариству «АКЦЕНТ-БАНК» сплачений при звернені до суду судовий збір, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Акціонерним товариством «АКЦЕНТ-БАНК» при звернені до суду сплачено судовий збір в сумі 2102,00 грн., що підтверджується наявним в матеріалах справи платіжним дорученням № 1134950791 від 21.11.2020 року.
Згідно ч. 2 ст. 133 Цивільно-процесуального кодексу України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюється законом.
Згідно п. 42 Постанови N 10 Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17 жовтня 2014 року «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах», ст. 7 Закону N 3674-VI врегульовано загальні питання повернення сплачених сум судового збору з підстав, визначених цією статтею, і перелік яких є вичерпним. Питання про повернення сплаченої суми судового збору вирішується судом за результатами розгляду справи, у тому числі й за відсутності заяви (клопотання) сторони чи іншого учасника судового процесу про повернення суми судового збору (статті214,215 ЦПК).
Відповідно до ст. 7 ч. 1 п. 3Закону України «Про судовий збір»сплачена сума судового збору повертається ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, у зв`язку з чим сплачена сума судового збору підлягає поверненнюАкціонерному товариству «АКЦЕНТ-БАНК».
Згідно зст. 78 Бюджетного кодексу України, Казначейське обслуговування місцевих бюджетів здійснюється органами Казначейства України.
Державна казначейська служба України веде облік усіх надходжень, що належать місцевим бюджетам, та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, погодженим з відповідними місцевими фінансовими органами, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Оскільки Акціонерному товариству «АКЦЕНТ-БАНК» відмовлено у відкритті провадження, тому сплачений ним судовий збір при подачі позовної заяви у розмірі 2102,00 грн. підлягає поверненню Акціонерному товариству «АКЦЕНТ-БАНК».
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.185,260,261,353 ЦПК України, ст.7ч.1п.3Закону України"Просудовий збір" -
У Х В А Л И В:
Відмовити увідкритті провадженняпо цивільнійсправі запозовною заявоюАкціонерного товариства «АКЦЕНТ-БАНК» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
Зобов`язати Управління Державної казначейської служби України в Олевському районі Житомирської області, код ЄДРПОУ 37937308, яке розташоване за адресою: 11001, м. Олевськ, вул. Володимирська, 5, Житомирської області повернути Акціонерному товариству «АКЦЕНТ-БАНК» (49074, м. Дніпро, вул.Батумська, 11), МФО 307770, ЄДРПОУ 14360080, сплачену суму судового збору по платіжному дорученню № 1134950791від 21.11.2020року в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.
Ухвала може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Олевський районний суд Житомирської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складання ухвали.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя: Н. Ю. Кононихіна
Суд | Олевський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 23.06.2022 |
Оприлюднено | 04.07.2022 |
Номер документу | 105037320 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них інших видів кредиту |
Цивільне
Олевський районний суд Житомирської області
Кононихіна Н. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні