ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/3453/22
провадження № 2/753/4358/22
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" липня 2022 р. Дарницький районний суд м. Києва у складі головуючого судді Трусової Т. О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Гришко 8" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2022 року Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Гришко 8" (далі - ОСББ "Гришко 8", ОСББ, позивач) звернулось до Дарницького районного суду м. Києва з позовом до ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , відповідач) про стягнення заборгованості зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території в сумі 9 036,71 грн.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідач є власником квартири АДРЕСА_1 , відповідно до Договору дарування квартири № 2252 від 03.07.2015 (а.с. 28-29) та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 23.12.2021 (а.с. 26). Відповідач як власник та споживач житлово-комунальних послуг, зобов`язаний не тільки брати участь у витратах по утриманню квартири і прибудинкової території, а й своєчасно і в повному обсязі вносити плату за отримані комунальні послуги.
ОСББ "Гришко 8" утримує будинок АДРЕСА_2 , позивачем укладено та виконуються умови договорів з виконавцями житлово-комунальних послуг на технічне обслуговування будинку та прибудинкової території.
Згідно розрахунку заборгованості станом на 01.02.2022 заборгованість відповідача за оплату житлово-комунальних послуг складає 7 813,06 грн.
На даний час заборгованість не оплачена та завдає збитків ОСББ "Гришко 8", у зв`язку із чим відповідачам нараховуються інфляційні нарахування у сумі 1 018,78 грн та 3% річних у сумі 204,86 грн, враховуючи це, позивач був вимушений звернутись до суду з позовом.
Ухвалою від 05.05.2022 суд відкрив провадження у справі та призначив справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
16.05.2022 відповідач отримав ухвалу про відкриття провадження та позовну заяву з додатками, однак у встановлений судом строк відзив на позов не подав, у зв`язку з чим суд вирішує справу за наявними матеріалами відповідно до положень частини 8 статті 178 ЦПК України.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у позовній заяві, суд встановив такі обставини та визначені відповідно до них правовідносини.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується Договором дарування квартири № 2252 від 03.07.2015 (а.с. 28-29) та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 23.12.2021 (а.с. 26).
Отже, як власник та споживач житлово-комунальних послуг, згідно ст. 156, 162 ЖК України, зобов`язаний не тільки брати участь у витратах по утриманню квартири і прибудинкової території, а й своєчасно і в повному обсязі вносити плату за отримані комунальні послуги.
ОСББ "Гришко 8" відповідно до ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» створено виключно для обслуговування, ремонту і реконструкції житлового будинку та утримання прибудинкової території (а.с. 10-15).
Відповідно до статуту ОСББ "Гришко 8" є неприбуткова юридична особа, частково шляхом самозабезпечення та частково шляхом залучення суб`єктів господарювання здійснює утримання і експлуатацію багатоквартирного (житлового) будинку АДРЕСА_2 , та утримує його прибудинкову територію за рахунок коштів співвласників будинку, напряму розраховуючись цими коштами із безпосередніми виконавцями робіт та надавачами послуг (а.с. 17-23).
07.06.2018 Загальними зборами співвласників багатоквартирного (житлового) будинку АДРЕСА_2 , був затверджений членський внесок на утримання будинку і прибудинкової території в розмірі 4,00 грн за м.кв. загальної площі квартири. 13.03.2020 Загальними зборами ОСББ "Гришко 8", був затверджений членський внесок на утримання будинку і прибудинкової території з 01.04.2020 в розмірі 5,71 грн за м.кв. загальної площі квартири. 09.03.2021 Загальними зборами ОСББ "Гришко 8", був затверджений членський внесок на утримання будинку і прибудинкової території з 01.04.2021 в розмірі 7,41 грн за м.кв. загальної площі квартири.
07.05.2021 Правлінням ОСББ "Гришко 8" було розглянуто питання щодо одноразового нарахування на закупку перетворювача частоти та гальмівного резистора ліфта, вирішено затвердити одноразове нарахування на кожну квартиру ОСББ "Гришко 8" у сумі 303 грн. Проведено одноразове нарахування у квитанціях за травень 2021 окремим рядком "на закупівлю та встановлення електричного обладнання для вантажного ліфта".
Згідно з розрахунком позивача, відповідач, не сплачує за надані йому житлово-комунальні послуги, у зв`язку з чим за ними утворилась заборгованість, що станом на 01.02.2022 становить 7 813,06 грн (а.с. 27).
Законом України «Про житлово-комунальні послуги» визначено основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Виробник послуг може бути їх виконавцем. Особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.
Згідно з п. 7 «Правил користування приміщеннями житлових будинків» затверджених Постановою КМУ № 45 від 24 січня 2006 року «Про внесення змін до постанови Кабміну від 08 жовтня 1992 року № 572», власник та наймач квартири зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Законом України «Про житлово-комунальні послуги» врегульовані права та обов`язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг, якими є власник, споживач, виконавець та виробник, серед яких обов`язком виконавця є надання послуг вчасно та відповідної якості, згідно із законодавством та умовами договору, а також підготовка та укладання із споживачем договору про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за недотримання умов його виконання, згідно з типовим договором.
Правом споживача є одержання вчасно та відповідної якості житлово-комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, а його обов`язком - оплатити житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Крім того, відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів» відповідачі є споживачами комунальних послуг.
Даним Законом передбачено, що під договором слід розуміти усну чи письмову угоду між споживачами та виконавцем послуг. Цей Закон також передбачає оформлення письмової угоди через посередництво квитанцій та інших розрахункових документів.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов`язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.
Згідно ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживачі зобов`язані оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
З позовної заяви вбачається, що ОСББ «Гришко 8» є виконавцем функцій з своєчасного та якісного надання житлово-комунальних послуг для потреб споживачів будинку. З грудня 2019 року по лютий 2022 відповідач отримував житлово-комунальні послуги, не відмовлявся від їх отримання, отримував рахунки на сплату за житлово-комунальні послуги, які містять у собі суму заборгованості. Окрім того, жодних заяв про відмову від користування житлово-комунальними послугами, скарг щодо обсягу та якості наданих послуг відповідачем не заявлялось.
Відповідно до ч. 4 ст. 319 ЦК України, власність зобов`язує, а ст. 322 ЦК України наголошує на те, що власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить якщо інше не встановлено договором або законом. Відповідачі, будучи власниками майна зобов`язані його утримувати.
Статтею 509 ЦК України визначено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (сплатити гроші), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Статтею 526 ЦК України визначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а статтею 525 ЦКУ передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Крім того, позивачем ставиться вимога про стягнення інфляційних нарахувань у сумі 1 018,78 грн та 3% річних у сумі 204,86 грн, яка підлягає задоволенню із таких правових підстав.
Відповідно до статті 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням індексу встановленого інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. ч. 1, 5, 6, 7 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Відповідачем, всупереч положенню ч. 1 ст. 81 ЦПК України не надано належних та допустимих доказів своєчасної та у повному обсязі сплати наданих їй житлово-комунальних послуг та відсутності заборгованості перед позивачем по оплаті цих послуг.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає встановленим факт порушення прав позивача, тому позовні вимоги щодо стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги в сумі 7 813,06 грн., а також 1 018,78 грн. індексу інфляції та 204,86 грн. - 3% річних є законними і обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Таким чином позовні вимоги до ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати, а саме судовий збір в сумі 2 481 грн та витрати на правничу допомогу в сумі 2 880 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 5, 7, 12, 13, 76, 77, 80, 81, 89, 259, 263-265, 268, 279, 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Гришко 8" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ,зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Гришко 8" (ЄДРПОУ 30043918, адреса місцезнаходження: 02072, м. Київ, вул. М. Гришка, 8) заборгованість в сумі 9 036 грн 71 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ,зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Гришко 8" (ЄДРПОУ 30043918, адреса місцезнаходження: 02072, м. Київ, вул. М. Гришка, 8) судовий збір в сумі 2 481 грн та витрати на правничу допомогу в сумі 2880 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя:
Суд | Дарницький районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 30.06.2022 |
Оприлюднено | 06.07.2022 |
Номер документу | 105048995 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Дарницький районний суд міста Києва
Трусова Т. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні