Рішення
від 03.07.2022 по справі 910/1834/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.07.2022Справа № 910/1834/22Суддя Господарського суду міста Києва Трофименко Т.Ю., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення представників сторін справу

за позовом Акціонерного товариства "Перший український міжнародний банк"

до: 1) Товариства з обмеженою відповідальністю "Маркет Люкс Плюс",

2) ОСОБА_1

про стягнення 132 228,58 грн,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Акціонерного товариства "Перший український міжнародний банк" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Маркет Люкс Плюс" та ОСОБА_1 про стягнення 132 228,58 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.02.2022 суд звернувся до Департаменту з питань реєстрації КМДА щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) фізичної особи ОСОБА_1 .

23.02.2022 до Господарського суду міста Києва від Департаменту з питань реєстрації КМДА надійшла відповідь на зазначений запит суду.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 31.03.2022 відкрито провадження у справі № 910/3670/21, вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (без проведення судового засідання).

Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 11 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Ухвала про відкриття провадження у справі № 910/1834/22 була надіслана на адресу позивача рекомендованим листом, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Також, ухвала Господарського суду міста Києва про відкриття провадження у справі № 910/1834/22 направлялась на адреси Товариства з обмеженою відповідальністю "Маркет Люкс Плюс" та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) рекомендованим листом, проте з указаної адреси поштові відправлення повернулись з відміткою пошти про причини повернення - "за закінченням терміну зберігання".

Згідно з п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення.

У разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто, повідомленою суду стороною, і повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії. Сам лише факт не отримання заявником кореспонденції, якою суд, з додержанням вимог процесуального закону, надсилав ухвалу для вчинення відповідних дій за належною адресою та яка повернулася в суд у зв`язку з її неотриманням адресатом, не може вважатися поважною причиною не виконання ухвали суду, оскільки зумовлений не об`єктивними причинами, а суб`єктивною поведінкою сторони щодо отримання кореспонденції, яка надходила на його адресу (постанова Верховного Суду від 25 червня 2018 року у справі № 904/9904/17).

Крім того, суд також направляв ухвалу про відкриття провадження у справі на електрону адресу відповідача-1, вказану позивачем у позові та виявлену судом в матеріалах справи.

Отже, суд належним чином виконав свій обов`язок щодо повідомлення відповідачів про розгляд справи.

Крім того, за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що відповідачі мають доступ до судових рішень та мали можливість ознайомитись з ухвалами суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Відповідно до статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Оскільки відповідачі у встановлений строк не подали до суду відзиви на позов, а відтак не скористалися наданими їм процесуальними правами, враховуючи, що матеріали справи містять достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, суд вважає, що справа може бути розглянута за наявними у ній матеріалами відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно з ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ

26.08.2021 між Акціонерним товариством "Перший український міжнародний банк" (банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Маркет Люкс Плюс" (клієнт) був укладений Договір про надання банківської послуги - овердрафт "Легкий" МБ-КІЕ-Ов-14589 (далі також - Кредитний договір, Договір), відповідно до умов якого банк зобов`язався надати клієнту банківську послугу - овердрафт "Легкий" (далі - Овердрафт), а клієнт зобов`язався прийняти банківську послугу та належним чином виконувати зобов`язання, що встановлені в Договорі, Правилах надання АТ "ПУМБ" банківської послуги - овердрафту "Легкий" корпоративним клієнтам малого бізнесу, в тому числі своєчасно та в повному обсязі здійснювати оплату Банківської послуги.

Згідно з п. 1.1 Кредитного договору, термін "Правила" використовується в цьому Договорі в наступному значенні: типові Правила надання AT "ПУМБ" банківської послуги - овердрафту "Легкий" корпоративним клієнтам малого бізнесу, що розміщуються на інтернет-сайті банку (за електронною адресою: https://www.pumb.ua/) (далі - Правила). Всі інші терміни, що використовуються в цьому Договорі, мають значення, наведені у Правилах. Підписаний клієнтом Договір разом з Правилами, які викладені на сайті Банку, складає укладений між клієнтом та банком договір, що підтверджується підписом клієнта у цьому Договорі.

Як встановлено у п. 1.4 Договору, надання Овердрафту здійснюється в межах ліміту банківської послуги, визначеного в п.А8 преамбули Договору, та строку дії ліміту банківської послуги, визначеного в п. А10 преамбули Договору з урахуванням положень зазначених в п. 3.8 Договору.

Згідно з п. 2.1 Правил, відповідно до положень Договору банк надає клієнту банківську послугу, а клієнт приймає банківську послугу та зобов`язується належним чином виконувати зобов`язання, що встановлені в Договорі та у Правилах відносно такої банківської послуги, в тому числі своєчасно та в повному обсязі здійснювати оплату банківської послуги.

У преамбулі Договору встановлено такі умови: ліміт банківської послуги - 580 000,00 грн (п. А8); ліміт овердрафту на перший період дії ліміту овердрафту - 125 000,00 грн (п. A9); дата закінчення строку дії ліміту банківської послуги - 25.08.2022 (п. А10); стандартний розмір процентної ставки - 15,9 % (п. А12); розмір процентної ставки на прострочену заборгованість - 35 % річних (п. А13); коефіцієнт перерахунку ліміту - 0,2 (п. А15); розмір комісійної винагороди за управління лімітом овердрафту - 0,5% від розміру максимальної заборгованості за основною сумою овердрафту, визначеної на кінець дня в періоді нарахування (п. А16).

У п. Правил визначено, що овердрафт - банківська послуга, відповідно до якої Банк надає Клієнту Кредит частинами, кожна з яких надається шляхом сплати з Поточного рахунку розрахункових документів Клієнта на суму, що перевищує Кредитовий залишок, з утворенням Дебетового залишку в межах Ліміту Овердрафту; кредит - грошові кошти банку, що надаються клієнту в розмірі та на умовах, визначених договором та цими Правилами, за принципами зворотності та платності.

Відповідно до п. 2.3.2 Правил, надання Клієнту Овердрафту / частини Овердрафту відбувається шляхом оплати з Поточного рахунку, зазначеного в п. A11 преамбули Договору, розрахункових документів Клієнта за цільовим призначенням згідно з п.2.3.1. цих Правил (та/або шляхом здійснення договірного списання у передбачених будь-якими договорами між Банком та Клієнтом випадках у порядку, встановленому в п.6.7. цих Правил) на суму, яка перевищує Кредитовий залишок на такому рахунку, але в межах Ліміту Овердрафту, який діє у відповідний період згідно з п.2.3.7. цих Правил. Датою надання Овердрафту вважається день оплати з Поточного рахунку розрахункових документів Клієнта та/або здійснення договірного списання на суму, що перевищує Кредитовий залишок на такому рахунку.

За приписами п. 2.3.7 Правил, ліміт Овердрафту на кожен Період дії Ліміту Овердрафту визначається (в межах Ліміту банківської послуги, зазначеної в п.А8 преамбули Договору) на підставі Договору, цих Правил і не потребує укладення між Сторонами окремих угод з цього приводу. Користуючись принципом свободи договору, Клієнт підписанням Договору про надання банківської послуги надає право Банку в будь-який момент дії такого Договору зменшити Ліміт акцептованого Банком Овердрафту; Банк на підставі письмової заяви Клієнта має право також збільшити Ліміт Овердрафту (але не більше Ліміту банківської послуги) до закінчення поточного Періоду дії Ліміту Овердрафту.

У випадку, якщо Ліміт Овердрафту, розрахований на наступний Період дії Ліміту Овердрафту, є меншим ніж 50 000 (п`ятдесят тисяч) гривень, Ліміт визначається на рівні 0,00 (нуль грн. 00 коп.) гривень. У випадку, якщо Ліміт Овердрафту, розрахований на наступний Період дії Ліміту Овердрафту, є більшим ніж Ліміт банківської послуги, Ліміт визначається на рівні Ліміту банківської послуги.

3 моменту підписання Договору до моменту визначення Ліміту Овердрафту на наступний період, відповідно до умов цих Правил та Договору, Клієнт має право користуватися Лімітом Овердрафту в розмірі, зазначеному в п. А9 преамбули Договору.

Банк направляє Клієнту Повідомлення про Ліміт Овердрафту на наступний Період дії Ліміту Овердрафту , в якому (повідомленні) зазначає Ліміт Овердрафту на наступний Період дії Ліміту Овердрафту Зазначене Повідомлення Банк направляє Клієнту не пізніше 1 (одного) Банківського дня, наступного за 7 (сьомим) числом кожного календарного місяця, наступного за Розрахунковим періодом. У разі, якщо Ліміт Овердрафту на наступний Період дії Ліміту Овердрафту дорівнює Ліміту Овердрафту за попередній період, Банк може не направляти Клієнту зазначених Повідомлень. Ліміт Овердрафту на наступний період починає діяти незалежно від дати та/або факту отримання Клієнтом відповідного Повідомлення від Банку. Повідомлення про Ліміт Овердрафту на наступний Період дії Ліміту Овердрафту Банк направляє Клієнту відповідно до п.10.3 цих Правил.

Правилами визначено, що Ліміт овердрафту - допустимий Дебетовий залишок на поточному рахунку клієнта, що визначається відповідно до умов Договору та цих Правил.

Відповідно до умов Договору на кожен Період дії Ліміту Овердрафту клієнту встановлюється ліміт овердрафту, розмір якого визначається відповідно до нижченаведеної формули: Lo = Б х к, де Lo - розмір Ліміту Овердрафту на наступний Період дії Ліміту Овердрафту; Б - База для розрахунку ліміту, що визначається як обсяг чистих надходжень грошовій, коштів за повний попередній календарний місяць на всі поточні рахунки Клієнта в гривні у Банку; к - коефіцієнт перерахунку Ліміту, що використовується для розрахунку Ліміту Овердрафту. Значення розміру «к» зазначається в Договорі про надання Банківської послуги - Овердрафту «Легкий».

При визначенні Ліміту Овердрафту на кожен період дії Ліміту Овердрафту застосовується округлення до найближчого числа, кратного 5000 (п`яти тисячам) згідно функції ОКРУГЛТ в Excel.

На перший Період дії Ліміту овердрафту розмір Ліміту Овердрафту зазначається у п.А9 преамбули Договору.

Період дії Ліміту Овердрафту, згідно з Правилами, це проміжок часу, який починається з першого Банківського дня, наступного за 11 (одинадцятим) числом кожного календарного місяця, а закінчується в день, що передує першому Банківському дню, наступному за 11 (одинадцятим) числом наступного календарного місяця, з такими виключеннями: перший період дії Ліміту Овердрафту починається з дня укладення Договору; останній період дії Ліміту Овердрафту закінчується датою настання однієї з наступних подій, в залежності від того, яка з них настане раніше: останній день строку дії Ліміту Овердрафту, зазначеного в Договорі, або день, в який Клієнт зобов`язаний достроково погасити Заборгованість за основною сумою Овердрафту відповідно до умов Договору.

Отже, на момент підписання договору 26.08.2021, виходячи з розміру чистих грошових надходжень за попередній місяць, клієнту було встановлено ліміт овердрафту - 125 000,00 грн (ліміт овердрафту на перший період дії овердрафту).

Відповідно до п. 2.3.8 Правил, якщо згідно цих правил було визначено розмір Ліміту Овердрафту, який є меншим, ніж існуюча на такий момент Заборгованість за основною сумою Овердрафту, то частина Заборгованості за основною сумою Овердрафту, на яку вона перевищує Ліміт Овердрафту, має бути погашена Клієнтом першочергово не пізніше дня, що передує встановленню нового (зменшеного) Ліміту Овердрафту.

У випадку не погашення Клієнтом частини заборгованості за основною сумою Овердрафту, на яку вона перевищує Ліміт Овердрафту, з дати встановлення нового (зменшеного) Ліміту Овердрафту, така частина Заборгованості за основною сумою Овердрафту вважається простроченою заборгованістю, на неї нараховуються проценти, розраховані виходячи з розміру процентної ставки на прострочену заборгованість (зазначеного у Договорі), а банк першочергово спрямовує кошти Клієнта (його Поручителів) на погашення частини Заборгованості за основною сумою Овердрафту, на яку вона перевищує поточний Ліміт Овердрафту.

Пунктом 2.3.10 Правил передбачено, що у випадку виникнення простроченої заборгованості Клієнта за Овердрафтом до дати закінчення строку дії Ліміту Овердрафту, Сторони домовились про наступне: в день виникнення простроченої заборгованості Клієнт втрачає право користування Овердрафтом до моменту погашення простроченої заборгованості: прострочена заборгованість Клієнта за Овердрафтом переноситься Банком на відповідні балансові рахунки обліку простроченої заборгованості: після погашення простроченої заборгованості Ліміт Овердрафту відновлюється до розміру, що діяв на момент виникнення простроченої заборгованості або до іншого розміру, визначеного Банком.

Відповідно до п. 2.3.11 Правил, строк дії Періоду безперервного користування Овердрафтом не може перевищувати 90 (дев`яноста) календарних днів (включно) з дати виникнення першої Заборгованості за основною сумою Овердрафту після укладення Договору та/або з дати виникнення першої Заборгованості за основною сумою Овердрафту після закінчення строку дії кожного попереднього Періоду безперервного користування Овердрафтом.

Клієнт зобов`язаний здійснювати погашення всієї Заборгованості за основною сумою Овердрафту шляхом забезпечення наявності Кредитового залишку на Поточному рахунку не пізніше останнього дня строку дії Періоду безперервного користування Овердрафтом, але в будь-якому разі не пізніше дати закінчення строку дії ліміту банківської послуги, зазначеної у п.А10 преамбули Договору з урахуванням положень, зазначених в п 3.8. Договору (в залежності від того, яка з дат настане раніше).

Згідно з п. 10.3 Правил, будь-які повідомлення, що направляються сторонами одна одній у зв`язку з Договором та,або цими Правилами, повинні бути викладені в письмовій формі.

Повідомлення будуть вважатись поданими належним чином, якщо вони надіслані: для Повідомлень у паперовій формі - рекомендованим листом або доставлені особисто на адресу Сторони, зазначену у Договорі. Датою отримання таких Повідомлень вважається дата їх особистого вручення; датою отримання Повідомлення, направленого Банком Клієнту вважається сьомий календарний день з дати реєстрації рекомендованого листа з Повідомленням у відділенні поштового зв`язку. Клієнт погоджується з тим, що Повідомлення направлені йому Банком будь-яким із способів, зазначених у цьому розділі Правил, будуть вважатися поданими належним чином та способом, що дозволяє встановити дату їх відправлення.

Сторони приймають на себе ризик та всю відповідальність за дії будь-яких осіб, які отримали доступ до засобів системи зв`язку і передачі Повідомлень, яку вони використовують.

Отримане (у т.ч. виконане) однією із сторін Договору Повідомлення не може бути заперечене, оскаржене або визнане недійсним з підстав його направлення неуповноваженими на те особами.

Клієнт погоджується з тим, що Повідомлення направлені йому Банком будь-яким із способів, зазначених у цьому розділі Правил, будуть вважатися поданими належним чином та способом, що дозволяє встановити дату їх відправлення.

Сторони погодились, що вони вправі на свій розсуд обирати передбачені для них цими Правилами способи подання документів та/або Повідомлень, передбачені Договором та/або Правилами, за винятком випадків, коли Договором, або Правилами, або Законом передбачені виключна форма та/або спосіб направлення документів та/або Повідомлень.

Всі Повідомлення, які направлені Банком Клієнту або отримані Банком від Клієнта у випадках, передбачених Договором або Правилами, а також пов`язані із процесом його виконання, є невід`ємною частиною Договору.

З метою забезпечення виконання зобов`язань відповідача-1 перед позивачем за Кредитним договором 26.08.2021 між банком (кредитор) та ОСОБА_1 (поручитель) був укладений Договір поруки № МБ-КІЕ-П-145891/1 (далі також - Договір поруки), згідно з яким відповідач-2 поручився перед банком за виконання відповідачем-1 зобов`язань, що випливають з Кредитного договору (основне зобов`язання).

Звертаючись до суду з даним позовом, позивач зазначає, що в порядку зазначених положень Договору та Правил 08.11.2021 через систему Internet-banking Товариство з обмеженою відповідальністю "Маркет Люкс Плюс" повідомлялося позивачем, що з 12.11.2021 встановлюється ліміт овердрафту у розмірі 0,00 грн на наступний період. Розмір зазначеного ліміту овердрафту був встановлений виходячи з розрахунку чистих грошових надходжень на усі поточні рахунки відкриті в АТ «ПУМБ» за період з 01 по 31 жовтня 2021 року, при цьому обсяг чистих грошових надходжень складає 194 000,00 грн (194 000 х 0,2 = 38 800,00 грн, тобто менше ніж 50 000,00 грн, у зв`язку із чим було встановлено нульовий ліміт).

Отже, враховуючи умови Договору та положення Правил, у Товариства з обмеженою відповідальністю "Маркет Люкс Плюс" виник обов`язок з погашення заборгованості у розмірі 122 882,51 грн за основною сумою овердрафту з 12.11.2021, а також процентів за користування кредитом у розмірі 8731,66 грн та комісійної винагороди за управління лімітом овердрафту у розмірі 614,41 грн.

Оскільки відповідач-1 вказаних зобов`язань не виконав, позивач звернувся з цим позовом про солідарне стягнення з позичальника та його поручителя зазначених сум заборгованості за Договором.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд зазначає таке.

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 статті 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.

Згідно зі ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч. 1 ст. 627 Цивільного кодексу України).

Частиною 1 ст. 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Частиною 1 статті 1054 Цивільного кодексу України встановлено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).

Згідно зі ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Частиною 1 ст. 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином (ч. 7 ст. 193 Господарського кодексу України).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач належним чином виконав свої зобов`язання за Договором, надавши відповідачу-1 овердрафт в межах ліміту, який за перший період становить 125 000,00 грн, однак після виникнення простроченої заборгованості за овердрафтом 12.11.2021 у розмірі 122 882,51 грн відповідач її не погасив.

Вказані обставини підтверджуються виписками по рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю "Маркет Люкс Плюс" та довідкою банку від 20.01.2022.

Отже, заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю "Маркет Люкс Плюс" перед позивачем за Договором становить 122 882,51 грн, а тому вимоги позивача в цій частині обгрунтвані.

Крім того, позивачем заявлено до стягнення не сплачені відповідачем-1 проценти за користування кредитом в розмірі 8731,66 грн, нараховані з 25.10.2021 по 16.01.2022.

Відповідно до ч. 1 ст. 48 Цивільного кодексу України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.

У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Як встановлено вище, згідно з пунктами А12, А13 преамбули Договору проценти за користування овердрафтом нараховуються банком за ставкою 15,9% річних. Розмір процентної ставки на прострочену заборгованість становить 35% річних.

За приписами пунктів 4.3.2, 4.3.3 Правил, проценти за користування Банківською послугою нараховуються у процентах річних із розрахунку 365 днів на рік на підставі процентної ставки, зазначеної у Договорі.

Проценти нараховуються щоденно на фактичну сум заборгованості і за весь час фактичного користування кредитними коштами, наданими в рамках Банківської послуги. Період нарахування процентів складає календарне число днів.

Якщо інше не передбачено Договором, датою закінчення періоду нарахування процентів є перший Банківський день після 24 (двадцять четвертого) числа місяця (без його урахування або день, що передує даті повернення Кредиту, а початком - дата надання Кредиту та або перший Банківський день після 24 (двадцять четвертого) числа місяця (з його урахуванням).

Закінчення зазначеного у Договорі строку надання Банківської послуги - Овердрафту не звільняє Клієнта від обов`язку сплачувати відповідно до умов Договору на користь Банку проценти за користування Кредитом за весь час прострочення Клієнтом погашення заборгованості за Кредитом.

Якщо інше не передбачено Договором, нараховані проценти повинні сплачуватися Клієнтом щомісячно не пізніше 1 (одного) Банківського дня, наступного за 24 (двадцять четвертим) числом кожного місяця за відповідний період.

Оскільки проценти, нараховані з дати видачі кредиту по 24.10.2021, погашені позичальником у повному обсязі, обґрунтованою та такими, що узгоджуються з наведеними положеннями Договору та Правил, є вимоги позивача про стягнення нарахованих та несплачених процентів за користування кредитом з 25.10.2021 по 16.01.2022 у розмірі 8 731,66 грн згідно з детальним розрахунком та виписками по особовому рахунку позичальника.

Окрім того, позивачем заявлено до стягнення комісійну винагороду за управління лімітом овердрафту у розмірі 614,41 грн, нараховану з 25.10.2021 по 16.01.2022.

Згідно з п. А16 Преамбули Кредитного договору розмір комісійної винагороди за управління лімітом овердрафту становить 0,5% річних від розміру максимальної заборгованості за основною сумою овердрафту в періоді нарахування.

Згідно з пунктами 4.4.1-4.4.3 Правил, Клієнт зобов`язаний щомісячно сплачувати Банку комісійну винагороду за управління Лімітом Овердрафту у розмірі, зазначеному в п. А16 Преамбули Договору.

Комісійна винагорода за управління Лімітом Овердрафту нараховується Банком щомісячно, протягом дії Договору. Період нарахування комісійної винагороди складає календарне число днів. Датою закінчення періоду нарахування комісійної винагороди за управління лімітом овердрафту є перший Банківський день після 24 (двадцять четвертого) числа (без його урахування) або день, що передує даті закінчення строку дії ліміту банківської послуги, зазначеній в п. А10 Преамбули Договору, / даті дострокового розірвання Договору, а початком - дата надання Овердрафту та/або перший Банківський день після 24 (двадцять четвертого) числа (з його урахуванням).

Нарахована комісія за управління Лімітом Овердрафту повинна сплачуватися Клієнтом щомісячно, не пізніше 1 (одного) Банківського дня, наступного за 24 (двадцять четвертим) числом кожного місяця (включно).

Оскільки комісія, нарахована з дати видачі кредиту по 24.10.2021, погашена позичальником у повному обсязі, обґрунтованими та такими, що узгоджуються з наведеними положеннями Договору та Правил, є вимоги позивача про стягнення нарахованої та несплаченої комісійної винагороди за управління лімітом овердрафту з 25.10.2021 по 16.01.2022 у розмірі 614,41 грн згідно з детальним розрахунком та виписками по особовому рахунку позичальника.

22.12.2021 банк направив клієнту вимогу № КНО-61.1.3.4/116 від 22.12.2021 про погашення простроченої заборгованості за Договором про надання банківської послуги - овердрафт «Легкий» № МБ-КІЕ-Ов-14589 від 26.08.2021, що підтверджується описом вкладення у цінний лист та накладною від 22.12.2021, яка відповідачем-1 не була отримана та розглянута.

Отже, з наведеного вбачається, що відповідач-1 взяті на себе за Договором зобов`язання по погашенню кредиту, сплаті процентів та комісійної винагороди за управління лімітом овердрафту в передбачені строки не виконав, а тому заборгованість відповідача-1 перед позивачем за простроченою сумою кредиту становить 122 882,51 грн, заборгованість за простроченими процентами за користування кредитом становить 8731,66 грн, заборгованість за комісійною винагородою за управління лімітом овердрафту становить 614,41 грн.

Однак, суд зазначає, що до матеріалів справи не було додано належних та допустимих доказів відповідно до норм статей 76, 77 Господарського процесуального кодексу України сплати відповідачем-1 вказаних сум заборгованості на користь позивача.

Разом з тим, як встановлено судом, 26.08.2021 між банком (кредитор) та ОСОБА_1 (поручитель) був укладений Договір поруки № МБ-КІЕ-П-145891/1 (далі також - Договір поруки), згідно з умовами якого поручитель поручається перед кредитором за виконання наступних зобов`язань в повному обсязі, включаючи сплату основного боргу, процентів, комісій, неустойки, витрат кредитора тощо, боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "Маркет Люкс Плюс" за Основним зобов`язанням, до складу якого входить: Договір про надання банківської послуги - овердрафт «Легкий» № МБ-КІЕ-Ов-4589 від 21 року, з лімітом банківської послуги - 580 000 гривень, дата закінчення строку дії ліміту банківської послуги - "25" серпня 2022 року, стандартний розмір процентної ставки - 15,9 % річних, розмір процентної ставки на прострочену заборгованість - 35 % річних, з усіма діючими та такими, що можуть бути внесені у майбутньому змінами та доповненнями до нього. У разі порушення Боржником Основного зобов`язання такий Боржник і Поручитель відповідають перед Кредитором як солідарні боржники.

Пунктом 2.1 Договору поруки передбачено, що у разі порушення зобов`язання боржником (у тому числі невиконання та/або неналежного виконання боржником основного зобов`язання у строки, визначені договором, з якого випливає основне зобов`язання), поручитель зобов`язаний в перший день порушення боржником основного зобов`язання або певної його частини) виконати таке основне зобов`язання (або певну його частину) незалежно від факту направлення йому кредитором відповідної вимоги. При цьому кредитор не зобов`язаний підтверджувати буд-яким чином факт порушення основного зобов`язання боржником.

Порука за цим Договором припиняється у разі виконання Основного зобов`язання в повному обсязі або якщо протягом трьох років з дня настання строку (терміну) виконання Основного зобов`язання кредитор не пред`явить позову до поручителя та в інших випадках, передбачених чинним законодавством України (п. 4.1 Договору поруки).

Відповідно до частини першої статті 553 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.

Частинами першою та другою статті 554 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.

Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Відповідно до статті 543 Цивільного кодексу України у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Кредитор, який одержав виконання обов`язку не в повному обсязі від одного із солідарних боржників, має право вимагати недоодержане від решти солідарних боржників. Солідарні боржники залишаються зобов`язаними доти, доки їхній обов`язок не буде виконаний у повному обсязі. Солідарний боржник не має права висувати проти вимоги кредитора заперечення, що ґрунтуються на таких відносинах решти солідарних боржників з кредитором, у яких цей боржник не бере участі. Виконання солідарного обов`язку у повному обсязі одним із боржників припиняє обов`язок решти солідарних боржників перед кредитором.

Таким чином, при солідарному обов`язку кредиторові надається право за своїм розсудом вимагати виконання зобов`язання в повному обсязі або частково від усіх боржників разом або від кожного окремо. Пред`явивши вимогу до одного із солідарних боржників і не одержавши задоволення, кредитор має право пред`явити вимогу до іншого солідарного боржника.

22.12.2021 банк направив ОСОБА_1 вимогу № КНО-61.1.3.4/117 від 22.12.2021 про виконання зобов`язань за Договором поруки шляхом погашення заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю "Маркет Люкс Плюс" за Договором про надання банківської послуги - овердрафт «Легкий» № МБ-КІЕ-Ов-14589 від 26.08.2021, що підтверджується описом вкладення у цінний лист та накладною від 22.12.2021, яка відповідачем-2 не була отримана та розглянута.

З огляду на викладене вище, суд доходить до висновку, що у даному випадку відповідачі мають відповідати перед позивачем за невиконання грошових зобов`язань за кредитним договором як солідарні боржники.

Відповідно до ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставини, які мають значення для вирішення справи.

Згідно зі ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Проте, суд зазначає, що відповідачами належними та допустимими доказами відповідно до норм статей 76, 77 Господарського процесуального кодексу України не спростовано обставин, на які посилається позивач в обґрунтування своїх позовних вимог.

Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Оскільки відповідачі в порушення вищезазначених норм Цивільного кодексу України та умов Договору не здійснили своєчасне погашення заборгованості у передбачений Договором строк, тобто, не виконали свої зобов`язання належним чином, то позовні вимоги щодо солідарного стягнення заборгованості є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до положень ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем за подання позовної заяви, покладаються на відповідачів порівну.

На підставі викладеного, керуючись статтями 74, 76-80, 129, 236 - 242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "Маркет Люкс Плюс" (вул. Симиренка, буд. 12-А, кв. 107, м. Київ, 03134, код ЄДРПОУ 42029854) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства "Перший український міжнародний банк" (вул. Андріївська, буд. 4, м. Київ, 04070, код ЄДРПОУ 14282829) заборгованість за простроченою сумою кредиту у розмірі 122 882,51 грн, заборгованість за простроченими процентами за користування кредитом у розмірі 8731,66 грн, заборгованість за комісійною винагородою за управління лімітом овердрафту у розмірі 614,41 грн.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Маркет Люкс Плюс" (вул. Симиренка, буд. 12-А, кв. 107, м. Київ, 03134, код ЄДРПОУ 42029854) на користь Акціонерного товариства "Перший український міжнародний банк" (вул. Андріївська, буд. 4, м. Київ, 04070, код ЄДРПОУ 14282829) судовий збір у розмірі 1240,50 грн.

4. Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства "Перший український міжнародний банк" (вул. Андріївська, буд. 4, м. Київ, 04070, код ЄДРПОУ 14282829) судовий збір у розмірі 1240,50 грн.

5. Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Північного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Дата складання та підписання повного тексту рішення: 04.07.2022

Суддя Т. Ю. Трофименко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення03.07.2022
Оприлюднено07.07.2022
Номер документу105068670
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань спільної діяльності

Судовий реєстр по справі —910/1834/22

Ухвала від 12.09.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бойко Р.В.

Ухвала від 21.08.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бойко Р.В.

Рішення від 03.07.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Трофименко Т.Ю.

Ухвала від 30.03.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Трофименко Т.Ю.

Ухвала від 10.02.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Трофименко Т.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні