Рішення
від 03.07.2022 по справі 912/587/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,

тел. (0522) 32 05 11, факс 24 09 91, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2022 рокуСправа № 912/587/22 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Бестаченко О.Л., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Універсал-Плюс", 25014, Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Мурманська, буд. 37-М,

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОСПИЛКА", 25009, Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Яновського, буд. 153А, кв. 44,

про стягнення 153 750,00 грн.

Без виклику сторін (судове засідання не проводилось).

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Універсал-Плюс", яка містить вимоги до Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОСПИЛКА" про стягнення 153 750,00 грн боргу за отриманий товар згідно Договору постави від 28.12.2021 №120/21, з покладанням на відповідача судових витрат.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем своїх зобов`язань за Договором поставки від 28.12.2021 №120/21 в частині своєчасної та повної оплати поставленого товару.

Ухвалою від 23.05.2022 господарський суд позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Універсал-Плюс" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроспилка" про стягнення 153 750,00 грн залишив без руху.

26.05.2022 на адресу господарського суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "Універсал-Плюс" надійшов лист від 25.05.2022 №б/н про усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою від 31.05.2022 господарський суд постановив прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі №912/587/22; справу №912/587/22 розглядати за правилами спрощеного позовного провадження; розгляд справи №912/587/22 здійснювати без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами; розпочати розгляд справи по суті в порядку спрощеного позовного провадження через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Частиною 3 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим кодексом для вручення судових рішень.

Конверт з ухвалою від 31.05.2022, направлений на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 16-18), повернувся на адресу суду з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою".

Згідно п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Враховуючи викладене, відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи судом.

Окрім того, господарський суд повідомляв відповідача про дату, час та місце розгляду справи телефонограмою, направив ухвалу про відкриття провадження на всі наявні в матеріалах справи електронні адреси відповідача, а також розмістив оголошення на офіційному вебсайті Судової влади України в мережі Інтернет.

Так, в матеріалах справи міститься телефонограма від 15.06.2022 №4517, відповідно до якої, за наявними засобами зв`язку, які зазначені в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, зв`язатись з відповідачем не вдалось (особа не представившись, відмовилась спілкуватись).

Однак, відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позов та не повідомив суд про наявність заперечень з приводу заявлених позовних вимог.

Згідно положень ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

За ч. 2 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Позивач належним чином повідомлений про відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, господарський суд встановив наступні обставини, які є предметом доказування у справі.

28.12.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю "АГРОСПИЛКА" (Покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Універсал-Плюс" (Постачальник) укладено Договір постави №120/21 (далі - Договір, а.с. 23), згідно п. 1.1. якого Постачальник відповідно до умов цього Договору зобов`язується поставити, а Покупець - прийняти та оплатити Товар у кількості, по найменуваннях і цінах, зазначених у накладних (товарно-транспортних), що виписуються на кожну партію Товару. Загальна сума цього Договору становить суму вартості поставленого Товару згідно всіх накладних.

Згідно п. 2.1. Договору ціна по кожному найменуванню і на кожну партію товару визначається на підставі прайс-листів Постачальника та вказується в видаткових накладних (далі - Накладні) на кожну партію Товару і містить у собі податок на додану вартість. В разі встановлення нової ціни на Товар, що відображається в нових прайс-листах, Постачальник попереджує про такі зміни Покупця протягом одного робочого дня шляхом надіслання нового прайс-листа по факсу або особисто на розсуд Постачальника. Ціна, вказана в новому прайс-листі, стає чинною для Покупця на наступний день від дня попередження та надіслання нового прайс-листа. В разі, якщо Покупець не згоден з новою ціною товару, він повинен протягом 3 календарних днів з моменту одержання попередження про зміну ціни та нового прайс-листа письмово повідомити про це Постачальника. Якщо Покупець планує подати-заявку на поставку Товару та він не згоден з зазначеною в прайс-листі новою ціною, він негайно з моменту отримання нового прайс-листа повідомляє про це Постачальника. У випадку незгоди Покупця з новою ціною Постачальник має право припинити, а Покупець має право відмовитись від наступних поставок Товару. В разі неповідомлення Покупця про свою незгоду з новою ціною, нова ціна вступає в дію у вказані строки. У випадку наявності розбіжностей між ціною в накладній на партію Товару і останнім отриманим Покупцем прайс-листом, Сторони керуються ціною, що зазначена в накладній, яку підписав представник Покупця, якщо протягом 3 днів з дати підписання Покупцем цієї накладної він не пред`явив претензію Постачальнику щодо зазначення невірної ціни в накладній. Постачальник може встановлювати пільгову ціну на Товар для Покупця в залежності від обсягів Товару який замовляється Покупцем або залежно від інших умов, то це відображається шляхом: або надання спеціального прайс-листа або зазначення розміру знижки до ціни встановленої в загальному прайс-листі.

Крім того, з умов п. 2.1 Договору вбачається, що сторони домовились, що Покупець зобов`язується провести розрахунки за наданий товар згідно накладної на умовах відстрочки платежу на термін до 3-х календарних днів (глибина кредиту) після здійснення поставки шляхом перерахування суми на розрахунковий рахунок Постачальника.

За умовами п. 2.2., 2.2.1., 2.3.-2.4. Договору оплата кожної партії Товару здійснюється в безготівковій формі за реквізитами, як зазначено в розділі Реквізити Сторін цього Договору (банківськими рахунками тощо). За домовленістю Сторін розрахунки можуть здійснюватись готівковими коштами шляхом внесення вартості отриманого від Постачальника Товару в касу. Строки та порядок оплати Товару визначається за кожним асортиментом Товару. Днем здійснення платежу в безготівковій формі вважається день, в який сума, що підлягає сплаті, зарахована на рахунок Постачальника.

Відповідно до п. 5.1.-5.4. Договору Товар поставляється по партіям згідно до замовлень Покупця, в якому зазначається асортимент, кількість Товару, строк та умови поставки. Замовлення подається в письмовому вигляді (допускається передача по факсу з підтвердженням про отримання) не пізніше ніж 1 (один) робочий день до запланованої дати поставки. В разі відсутності у Постачальника на момент подачі заявки вказаного асортименту або кількості Товару, Постачальник протягом 1 (одного) робочого дня з моменту отримання заявки повідомляє Покупця, та сторони узгоджують інший асортимент, кількість або інший строк поставки. Перед подачею замовлення Покупець повинен ознайомитись з поточними цінами на Товар згідно до прайс-листів Постачальника. Постачальник здійснює постачання Товару на умовах зазначених в розділі 2 Договору. Датою постачання вважається дата підписання товарно-транспортної накладної, накладної обома сторонами, що засвідчує прийняття Товару Покупцем від Постачальника. Сторони погодилися, що особи, які підписали товарно-транспортну накладну, накладну з прикладанням печатки (або штампу), являються уповноваженими особами на підписання даних документів та їхні підписи свідчать про приймання-передачу Товару. При передачі Товару Постачальник зобов`язаний передати всю необхідну документацію на Товар, а Покупець зобов`язаний прийняти Товар і підписати накладну та товарно-транспортну накладну.

Згідно п. 7.4. Договору Покупець зобов`язаний прийняти товар, а Постачальник у відповідності до п. 7.1. Договору має право вимагати від Покупця прийняття товару відповідно до умов цього Договору та отримати оплату вартості Товару.

Первинний строк дії Договору встановлено як 1 (один) рік від дати підписання його Сторонами.

Договір підписаний повноважними представниками сторін та скріплений печатками.

На виконання умов укладеного Договору, 10.01.2022 Товариства з обмеженою відповідальністю "Універсал-Плюс" поставило Товариству з обмеженою відповідальністю "АГРОСПИЛКА" Товар - Згущене молоко ДСТУ "Преміум" фасоване 0,350 л, в кількості 5 000 шт. на загальну суму 153 750,00 грн, що підтверджується підписаною обома сторонами видатковою накладною від 10.01.2022 №246. Зазначена видаткова накладна підписана повноважними представниками сторін та скріплена печатками (а. с. 27).

21.01.2022 Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРОСПИЛКА" надіслало позивачу лист від 21.01.2022 №4 про гарантійні зобов`язання. Відповідно до даного листа Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРОСПИЛКА" визнавало борг в загальній сумі 153 400,00 грн за Договором та зобов`язувалося погасити його в повному обсязі на протязі 10 календарних днів, після реалізації товару, але не пізніше 07.02.2022.

За твердженням позивача, останній строк оплати Товару сплинув 07.02.2022. Свої зобов`язання з оплати Товару (підтвердженні гарантійним листом) відповідач не виконав. Заборгованість за Договором складає 153 750,00 грн.

При вирішенні даного спору господарський суд враховує наступне.

Укладений між сторонами Договір за своєю правовою природою є договором поставки, відтак до правовідносин, що виникли між сторонами на підставі даного договору слід застосовувати положення законодавства, що регулюють правовідносини поставки.

Відповідно до ч. 1 ст. 265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених вказаним Кодексом.

За правилами ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Правовідносини купівлі-продажу регулюються главою 54 Цивільного кодексу України.

Так, відповідно до ст. 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно ст. 692 Цивільного кодексу України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.

Статтею 509 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 Цивільного кодексу України. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Згідно статей 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Матеріали справи свідчать, що позивач свої зобов`язання за Договором виконав, поставив відповідачу Товар - Згущене молоко ДСТУ "Преміум" фасоване 0,350 л, в кількості 5 000 шт. на загальну суму 153 750,00 грн, термін оплати відповідно до умов Договору та Гарантійного зобов`язання відповідача від 21.01.2022 №4 настав.

В той час, відповідач свої зобов`язання щодо оплати поставленого товару не виконав.

Згідно з ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України).

Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч. 3 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України).

За приписами ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

З урахуванням вищенаведеного, а також тієї обставини, що відповідачем у справі позовні вимоги не заперечено, факти, викладені в позовній заяві, не спростовано, строк виконання зобов`язання за Договором є таким, що настав, господарський суд вважає позовні вимоги про стягнення основного боргу в розмірі 153 750,00 грн обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОСПИЛКА" (25009, Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Яновського, буд. 153А, кв. 44; код ЄДРПОУ: 43301055) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Універсал-Плюс" (25014, Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Мурманська, буд. 37-М; код ЄДРПОУ: 37153861) борг у сумі 153 750,00 грн, а також судовий збір у сумі 2 481,00 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати Товариству з обмеженою відповідальністю "Універсал-Плюс" (на електронну пошту: s-ofis@ukr.net); Товариству з обмеженою відповідальністю "АГРОСПИЛКА" (25009, Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Яновського, буд. 153А, кв. 44, та на електронну пошту: agrospilka2019@gmail.com, ribamiaso@gmail.com).

Повне рішення складено 04.07.2022.

Суддя О.Л. Бестаченко

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення03.07.2022
Оприлюднено07.07.2022
Номер документу105069039
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —912/587/22

Рішення від 03.07.2022

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Бестаченко О.Л.

Ухвала від 30.05.2022

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Бестаченко О.Л.

Ухвала від 22.05.2022

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Бестаченко О.Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні