справа № 278/1741/20
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 липня 2022 року м. Житомир
Житомирський районний суд Житомирської області в складі: головуючого судді ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , сторін кримінального провадження: прокурора ОСОБА_3 , обвинуваченого ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , потерпілих ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ТОВ "БК СУЧАСНІ ТЕХНОЛОГІЇ", ОСОБА_9 , розглянув кримінальне провадження стосовно:
ОСОБА_4
обвинуваченого у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 185 КК України, --
В С Т А Н О В И В :
В провадження суду 8 липня 2020 року надійшла дана кримінальна справа в рамках розгляду якої головуючий суддя 24 червня 2022 року заявив самовідвід через родинні стосунки з одним з потерпілих.
Розгляд даної заяви розподілено у порядку та строки визначені процесуальним законом іншому складу суду у зв`язку із чим призначено розгляд справи, викликано учасників.
В судове засідання учасники не з`явились будучи повідомленими про дату та час проведення слухання справи з наголошеного питання.
Процесуальним законом дане питання врегульовано наступним чином.
Суддя не може брати участь у кримінальному провадженні, серед іншого, за наявності інших обставин, які викликають сумнів у його неупередженості (п. 4 ч. 1 ст. 75 КПК України).
У разі заявлення самовідводу суддею, який здійснює судове провадження одноособово, його розглядає інший суддя цього ж суду, визначений у порядку, встановленому частиною третьою статті 35 цього Кодексу. При розгляді відводу має бути вислухана особа, якій заявлено відвід, якщо вона бажає дати пояснення, а також думка осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні. Питання про відвід вирішується в нарадчій кімнаті вмотивованою ухвалою судді (ст. 81 КПК України).
Крім цього, вирішуючи питання про відвід, суд керується і наступним.
Відповідно до п. 2.5 Бангалорських принципів поведінки судді, що схвалені резолюцією №2006/23 Економічної та Соціальної ради ООН від 27.07.2006 року, суддя повинен бути відведеним від участі в будь-якому процесі, коли для нього неможливе винесення неупередженого рішення у справі або коли сторонньому спостерігачеві може видатись, що суддя не здатен винести неупередженого рішення.
Практика Європейського суду з прав людини наголошує на необхідності задоволення заяви про відвід (самовідвід), якщо сторона має сумнів в безсторонності судді, хоча об`єктивно це нічим не підкріплено, адже в іншому випадку це буде розцінено як порушення права особи на справедливий суд.
Такі висновки покладені в основу рішення Європейського суду з прав людини, постановленого 24.05.1989 року у справі за заявою Гаусшильдта (Hauschildt Case), відповідно до змісту якого, при зовнішній демонстрації судом незалежності та безсторонності можуть виникнути щодо цього сумніви. Важливою є та довіра, яку суди в демократичному суспільстві повинні викликати у громадськості.
Європейський суд з прав людини в п. п. 24-30 рішення від 26 жовтня 1984 р. у справі "Де Куббер проти Бельгії" розтлумачив поняття безсторонності суду в тому аспекті, що правосуддя повинно не тільки чинитися, повинно також бути видно, що воно чиниться, зокрема, в демократичному суспільстві суд повинен викликати довіру у громадськості.
У рішенні в справі "Ветштайн проти Швейцарії" від 28 жовтня 1998 року Європейський суд з прав людини зазначив, що важливим питанням є довіра, яку суди повинні вселяти в громадськість у демократичному суспільстві. Судді зобов`язані викликати довіру в учасників судового розгляду, а тому будь-який суддя, стосовно якого є підстави для підозри в недостатній неупередженості, повинен брати самовідвід або бути відведений.
Проаналізував фактичні обставини справи та норми законодавства, якими врегульовані дані правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення самовідводу з огляду на наступне.
На переконання суду відхилення відводу може сприйматися сторонами як порушення закріпленого частиною 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 р. № 475/97-ВР, права на справедливий розгляд її справи незалежним і безстороннім судом, оскільки потерпілий та головуючий суддя у справі є родичами. За таких обставин, відвід, суд вважає, обґрунтованим та таким, який підлягає до задоволення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 75, 81 КПК України, суд, --
П О С Т А Н О В И В :
Заяву про самовідвід задовольнити.
Відвести суддю ОСОБА_10 від розгляду даного кримінального провадження на підставі п. 4 ч. 1 ст. 75 КПК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
головуючий ОСОБА_11
05.07.22
Суд | Житомирський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 05.07.2022 |
Оприлюднено | 24.01.2023 |
Номер документу | 105083378 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Заява про відвід судді |
Кримінальне
Житомирський районний суд Житомирської області
Татуйко Є. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні