ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
м. Київ
06.07.2022Справа №910/5404/22
Суддя Господарського суду міста Києва Бойко Р.В., розглянувши позовну заяву Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д; ідентифікаційний код 14360570)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Аптека І.Н.М." (місцезнаходження: 02232, м. Київ, вул. М. Цвєтаєвої, буд. 8, кв. 316; адреса голови комісії з припинення або ліквідатора: 02166, м. Київ, вул. Приозерна, буд. 8, кв. 16; ідентифікаційний код 33780610)
про зобов`язання визнати та включити до проміжного ліквідаційного балансу грошові вимоги,
В С Т А Н О В И В:
Акціонерне товариство Комерційний банк "Приватбанк" звернулось до Господарського суду міста Києва із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Аптека І.Н.М.", в якому просить суд зобов`язати відповідача в особі ліквідаційної комісії визнати та включити до проміжного ліквідаційного балансу Товариства з обмеженою відповідальністю "Аптека І.Н.М." грошові вимоги позивача у загальному розмірі 472 279,99 грн., які виникли станом на 24.01.2022 у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань за договором банківського обслуговування б/н від 18.04.2011.
У прохальній частині позовної заяви Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" викладено клопотання про здійснення розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Дослідивши подані матеріали, суд дійшов до висновку, що вказаний позов підлягає залишенню без руху, оскільки позовну заяву подано без додержання вимог ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України.
Пунктом 2 частини 1 статті 164 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
За змістом підпункту 2 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору за подання до господарського суду позовної заяви встановлюються у таких розмірах: майнового характеру - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; немайнового - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, з метою обрахування суми судового збору, яка підлягає оплаті за визначеними вказаними положеннями ставки, в першу чергу є необхідним визначення характеру заявленої позовної вимоги.
В постанові від 25.08.2020 у справі №910/13737/19 розглядаючи таке питання Велика Палата Верховного Суду зазначила, що майновий позов (позовна вимога майнового характеру) - це вимога про захист права або інтересу, об`єктом якої виступає благо, що підлягає грошовій оцінці.
Відповідно до пункту 3 частини третьої статті 162, пунктів 1, 2, 3 частини першої статті 163 Господарського процесуального кодексу України позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці. Ціна позову визначається: 1) у позовах про стягнення грошових коштів - сумою, яка стягується, або сумою, оспорюваною за виконавчим чи іншим документом, за яким стягнення провадиться у безспірному (безакцептному) порядку; 2) у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна; 3) у позовах, які складаються з кількох самостійних вимог, - загальною сумою всіх вимог.
Тобто, будь-який майновий спір має ціну. Різновидами майнових спорів є, зокрема, спори, пов`язані з підтвердженням прав на майно та грошові суми, на володіння майном і будь-які форми використання останнього.
Наявність вартісного, грошового вираження матеріально-правової вимоги позивача свідчить про її майновий характер, який має відображатися у ціні заявленого позову (пункт 8.12 постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.02.2019 у справі №907/9/17).
Натомість до позовних заяв немайнового характеру відносяться вимоги, які не підлягають вартісній оцінці. Під немайновим позовом слід розуміти вимогу про захист права або інтересу, об`єктом якої виступає благо, що не піддається грошовій оцінці.
В даному випадку, позовна вимога Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" про зобов`язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Аптека І.Н.М." в особі ліквідаційної комісії визнати та включити до проміжного ліквідаційного балансу Товариства з обмеженою відповідальністю "Аптека І.Н.М." грошові вимоги позивача у загальному розмірі 472 279,99 грн. є фактичною вимогою про визнання грошових вимог на вказану суму, що свідчить про її майновий характер.
Отже, позовна вимога за поданим позовом має вартісну оцінку, а тому носить майновий характер.
В той же час, суд відзначає, що по своїй правовій природі розгляд заявленої вимоги, яка являє собою кредиторську вимогу в процесі припинення юридичної особи за рішенням власника, є аналогічним до розгляду судом кредиторської вимоги в процесі вирішення спору про банкрутство, для подання яких законодавцем було встановлено у п.п. 10) п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставку судового збору - 2 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Тому, враховуючи аналогічний правовий характер таких випадків (вимог), суд вважає за доцільне застосовувати при визначенні розміру судового збору саме ставки, яка передбачена п.п. 10) п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", а не п.п. 2) п. 2 ч. 2 статті 4 такого Закону.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" станом на 01.01.2022 прожитковий мінімум на одну особу для працездатних осіб становить 2 481,00 грн.
Відтак, при зверненні з даним позовом до суду позивачем мав бути оплачений судовий збір у розмірі 2 481,00 грн.
Однак, позивач не виконав вимоги вказаних норм та не долучив до позовної заяви взагалі будь-яких доказів оплати судового збору, що підтверджується, зокрема, не зазначенням таких доказів у переліку додатків до позовної заяви.
У відповідності до частини 1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, позовна заява Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Аптека І.Н.М." про зобов`язання визнати та включити до проміжного ліквідаційного балансу грошові вимоги підлягає залишенню без руху, адже позивачем не було дотримано вимог п. 2 ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України при зверненні з нею (не надано доказів оплати судового збору у визначеному законом розмірі).
Згідно із ч. 2 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
З метою усунення встановлених недоліків позивач має надати суду докази оплати судового збору у розмірі 2 481,00 грн.
Суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
На підставі викладеного та керуючись ст. 174, ч. 2 ст. 232, ст.ст. 233, 234 Господарського процесуального кодексу України, ст. 4 Закону України "Про судовий збір", суд -
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Аптека І.Н.М." про зобов`язання визнати та включити до проміжного ліквідаційного балансу грошові вимоги залишити без руху.
2. Зобов`язати Акціонерне товариство Комерційний банк "Приватбанк" протягом п`яти днів з дня вручення даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду належних доказів доплати судового збору у розмірі 2 481,00 грн. згідно визначеного законодавством порядку.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя Р.В. Бойко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 05.07.2022 |
Оприлюднено | 08.07.2022 |
Номер документу | 105100165 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Бойко Р.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні