Справа № 724/1155/22 Провадження № 2/724/403/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 липня 2022 року Хотинський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді: Єфтеньєва О.Г.
при секретарі: Банарюк К.Б.
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду в місті Хотин Чернівецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Клішковецької сільської ради про визнання права власності на житловий будинок, -
В С Т А Н О В И В:
До Хотинського районного суду Чернівецької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Клішковецької сільської ради про визнання права власності на житловий будинок.
В обґрунтування позовної заяви представник позивача зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла гр. ОСОБА_2 , яка постійно проживала в АДРЕСА_1 . Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, яка складається з будинку садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, що розташовані в АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 являється спадкоємцем за законом та після смерті ОСОБА_2 в установлений законодавством строк прийняв спадщину та звернувся до органів нотаріату із заявою про прийняття спадщини, що підтверджується постановою про відмову у вчинені нотаріальної дії №354/02-14 від 02 червня 2022 року, виданою Хотинською державною нотаріальною конторою. Згідно вказаної постанови слідує наступне: в установлений законодавством термін ОСОБА_1 прийняв спадщину та звернувся до органів нотаріату, де була заведена спадкова справа та видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом на земельну частку (пай) але видати свідоцтво про право на спадщину неможливо, оскільки відсутній правовстановлюючий документ на нерухоме майно - житловий будинок. Крім позивача інших спадкоємців немає. Вказаний житловий будинок і належні до нього господарські будівлі та споруди оцінені - 130429,00 грн. Згідно висновку будинок відповідає санітарним та іншим нормам та правилам.
Враховуючи вище викладене представник позивача просить суд позовну заяву задовольнити та визнати за позивачем право власності на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, а саме: житловий будинок літ. «А» загальною площею 99,7 кв.м., житловою площею 53,7 кв.м.; підвал літ. «ПД»; ганок літ. «а»; ганок літ. «а1»; ганок літ. «а2»; сарай літ. «Б»; сарай літ. «В»; сарай літ. «Г»; сарай літ. «Д»; криниця літ. «№1», що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 вартістю 130 429 грн., що належав померлій ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в порядку спадкування за законом.
Справу вирішено розглядати у порядку загального позовного провадження.
Позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_3 в підготовче засідання не з`явилися, подали до суду заяву в якій просять суд розглядати справу у їх відсутності, позовні вимоги підтримують та просять задовольнити.
Представник відповідача в підготовче засідання не з`явився, подав до суду заяву в якій просить суд розглядати справу у його відсутності позовні вимоги визнає.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до п 1ч. 2 ст. 49 ЦПК України відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) на будь-якій стадії судового процесу.
Згідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до ч. 1 ст. 206 ЦПК України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
Відповідно до свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 його батьками є ОСОБА_4 та ОСОБА_2 .
Постановою державного нотаріуса Мартинюк Є.Р. Хотинська державна нотаріальна контора від 02 червня 2022 року № 354/02-14 вирішено відмовити у вчиненні нотаріальної дії ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 після смерті його матері ОСОБА_2 у зв`язку із відсутністю правовстановлюючого документу на вище вказаний житловий будинок.
Відповідно до довідки Клішковецької сільської ради від 11.12.2020 року № 2102 покійна ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 являється головою колгоспного домогосподарства, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
З технічного паспорту на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 вбачається, що житловий будинок літ. «А» має наступні характеристики: загальна площа 99,7 кв.м., житлова площа 53,7 кв.м.; підвал літ. «ПД»; ганок літ. «а»; ганок літ. «а1»; ганок літ. «а2»; сарай літ. «Б»; сарай літ. «В»; сарай літ. «Г»; сарай літ. «Д»; криниця літ. «№1».
Відповідно до висновку експертного технічного дослідження № 100 від 07.06.2022 року будівництво житлового будинку літ. «А» з господарчими будівлями та спорудами, які розташовані в АДРЕСА_1 проведено з дотриманням державних будівельних, протипожежних санітарних норм і подальша їх експлуатація за призначенням можлива.
Згідно до висновку оцінювача про вартість майна від 07.06.2022 року житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 99,7 кв.м., житловою площею 53,7 кв.м.; підвал літ. «ПД»; ганок літ. «а»; ганок літ. «а1»; ганок літ. «а2»; сарай літ. «Б»; сарай літ. «В»; сарай літ. «Г»; сарай літ. «Д»; криниця літ. «№1» вартість об`єкта становить 130 429 грн.
Як вбачається з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 20.06.2022 року власником земельної ділянки кадастровий номер 7325089100:03:001:0277 площею 0,166 га, для ведення особистого селянського господарства та земельної ділянки кадастровий номер 7325089100:03:001:0276 0,25 га для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд є ОСОБА_1 .
Відповідно до частини 1 статті 4 ЦПК України, частини першої статті 15 ЦК України кожна особа має право в порядку, установленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод та інтересів.
Отже, указана норма визначає об`єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес.
Особа, права якої порушено, може скористатися не будь-яким, а конкретним способом захисту свого права. Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на порушника.
Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів визначений у статті 16 ЦК України.
Статтею 16 ЦК України визначено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов`язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Способи захисту цивільного права чи інтересу підлягають застосуванню з дотриманням положень ст. ст. 55, 124 Конституції України, ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. 16 ЦК України, відповідно до яких кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом.
Таким чином, порушення, невизнання або оспорювання суб`єктивного права є підставою для звернення особи за захистом цього права із застосуванням відповідного способу захисту.
Відповідно частини першої статті 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
У відповідності до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків від фізичної особи, яка померла до інших осіб.
Згідно з вимогами статті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно до частин першої, третьої статті 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах із збереженням її цільового призначення.
Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (стаття 392 ЦК України).
Відповідно до роз`яснень, викладених в абзаці другому пункту 23 постанови Пленумом Верховного Суду України від 30 травня 2008року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», судам роз`яснено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до статті 67 Закону України «Про нотаріат» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством.
Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розгляду в позовному провадженні.
Подібні висновки викладено у постанові Верховного Суду від 16 січня2019 року у справі № 2-390/2006 (провадження № 61-5088св18), від 26 серпня 2020 року у справі № 636/4329/16-ц (провадження № 61-22570св18).
З матеріалів справи вбачається, що у позивача існують перешкоди в оформленні права власності в нотаріальному порядку на спадкове майно, яке належало покійній ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: житловий будинок літ. «А» загальною площею 99,7 кв.м., житловою площею 53,7 кв.м.; підвал літ. «ПД»; ганок літ. «а»; ганок літ. «а1»; ганок літ. «а2»; сарай літ. «Б»; сарай літ. «В»; сарай літ. «Г»; сарай літ. «Д»; криниця літ. «№1», що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 вартістю 130 429 грн., через відсутність оригіналу правовстановлюючих документів на вищевказаний житловий будинок.
Отже, фактична відсутність правовстановлюючих документів на спадкове майно оригіналу правовстановлюючих документів на житловий будинок позбавляє нотаріуса можливості видати свідоцтво про право на спадщину спадкоємцю.
З метою захисту своїх прав, позивач звернувся до суду із позовом про визнання права власності на спадкове майно.
Таким чином, на думку суду, право на отримання правовстановлюючого документу на нерухоме майно, має особа, яка є власником цього майна, дане право нерозривно пов`язане з особою спадкодавця, а тому після його смерті спадкоємець не має можливості отримати правовстановлюючий документ на спадкове майно в позасудовому порядку.
Враховуючи, що відповідач визнав позов та те, що визнання права власності на спадкове майно є винятковим способом захисту, який має застосовуватися якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.. 142 ЦПК України у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Таким чином позивачу слід повернути з державного бюджету 50 відсотків сплаченого судового збору у розмірі 652,14 грн.
Відповідно до 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторін пропорційно задоволених позовних вимог у разі задоволення позовну на відповідача, таким чином з відповідача на користь позивача слід стягнути іншу частину судового збору у розмірі 652,14 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 328, 346, 392, 1217, 1223, ч. 3 ст.1268, 1270 ЦК України, керуючись ст.ст. 12, 76-81, 142, 200, 206, 247, 258, 259, 263 - 265 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Клішковецької сільської ради про визнання права власності на житловий будинок задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_2 ) право власності на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, а саме: житловий будинок літ. «А» загальною площею 99,7 кв.м., житловою площею 53,7 кв.м.; підвал літ. «ПД»; ганок літ. «а»; ганок літ. «а1»; ганок літ. «а2»; сарай літ. «Б»; сарай літ. «В»; сарай літ. «Г»; сарай літ. «Д»; криниця літ. «№1», що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 вартістю 130 429 грн., що належав померлій ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в порядку спадкування за законом.
Повернути позивачу ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_2 ) 50 відсотків сплаченого судового збору 652,14 грн.
Стягнути з Клішковецької сільської ради (зареєстроване місце знаходження: вул. Головна 66 с. Клішківці Дністровського району Чернівецької області код ЄДРПОУ 04416832) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір у розмірі 652,14 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Чернівецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 07.07.2022 року.
Суддя: Олександр Георгійович ЄФТЕНЬЄВ
Суд | Хотинський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 06.07.2022 |
Оприлюднено | 15.08.2022 |
Номер документу | 105119395 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Хотинський районний суд Чернівецької області
Єфтеньєв О. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні