КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м.ПОЛТАВИ
Справа №552/2781/22
Провадження № 1-кс/552/1421/22
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.07.2022 року Київський районний суд м. Полтави у складі:
Головуючого- слідчого судді ОСОБА_1
при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Полтаві клопотання Старшого слідчого другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Полтаві, ОСОБА_3 про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю,
В С Т А Н О В И В:
Старший слідчий другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві ОСОБА_3 звернувся зклопотанням погодженим з прокурором продозвіл на тимчасовий доступдо речейі документів, які знаходяться та перебувають у фактичному володінні Філії « ІНФОРМАЦІЯ_1 » АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою: АДРЕСА_1 ..
Своє клопотання обґрунтовує тим, що Територіальним управлінням Державного бюро розслідувань, яке розташоване у м. Полтаві проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 42022220000000072 від 06.05.2022 за ч.2 ст. 364КК України щодо зловживання службовим становищем службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 , які з метою одержання неправомірної вигоди, використовуючи службове становище не вживають заходи правового реагування до осіб, які займаються нібито волонтерською діяльністю.
Досудовим розслідуванням встановлено, що група осіб, використовуючи військову агресію російської федерації проти України, з корисливихмотивів підприводом воєнноїнеобхідності здійснюють протиправну діяльність з реалізації гуманітарного пального. Так, керівництвом ІНФОРМАЦІЯ_4 направляються листи на безоплатне отримання паливно-мастильних матеріалів на Філії « ІНФОРМАЦІЯ_1 » АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », яке у подальшому доставляється на підконтрольні автозаправні станції, на яких здійснюється реалізація за готівкові кошти без відображення в офіційних реєстрах підприємств.
В ході досудового слідства досліджуються обставини зловживання службовим становищем службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 , складання керівництвом ІНФОРМАЦІЯ_4 сумнівнихлистів набезоплатне отриманняпаливно-мастильнихматеріалів наФілії « ІНФОРМАЦІЯ_1 »АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».Узв`язку зчим директору Філії « ІНФОРМАЦІЯ_1 » АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »направлено запит щодо надання документів, які свідчать про вказані фінансово-господарські взаємовідносини з ІНФОРМАЦІЯ_5 , при цьому запит проігноровано документи надані не були.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 91 КПК України до обставин, що підлягають доказуванню відноситься подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення) та обставини, які впливають на ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, характеризують особу обвинуваченого, обтяжують чи пом`якшують покарання, які виключають кримінальну відповідальність або є підставою закриття кримінального провадження.
З огляду на викладене, з метою повного, всебічного та неупередженого розслідування кримінального провадження, виникла необхідність у вилученні уФілії « ІНФОРМАЦІЯ_1 » АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »документів, які свідчать про фінансово-господарські взаємовідносини з ІНФОРМАЦІЯ_5 за період з 24.02.2022 по 01.07.2022.
У судове засідання слідчий не з`явився, надав суду заяву про розгляд клопотання у його відсутність, клопотання підтримав, просив задовольнити.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов до наступного висновку.
Згідно ч.1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Слідчим суддею встановлено, що у провадженні ТУ Державного бюро розслідувань, розташованим у м. Полтаві проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 42022220000000072 від 06.05.2022 за ч.2 ст. 364КК України.
Стаття 163 КПК України передбачає, що слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Документи про тимчасовий доступ до яких звернувся слідчий містять інформацію, яка є джерелом доказів та у подальшому потрібна для долучення певних документів до матеріалів кримінального провадження.
Разом з тим, на думку суду , під час розгляду клопотань про застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей і документів з правом вилучення оригіналів, слідчому судді необхідно утримувати обґрунтований баланс між інтересами слідства та інтересами суб`єкта, щодо якого такий захід застосовується. Іншими словами: тимчасове обмеження права суб`єкта на володіння відповідними речами чи документами може бути застосоване рівно настільки, наскільки це необхідно для належного здійснення досудового розслідування у певному кримінальному провадженні, й не більше того.
Відтак агрегований, узагальнений підхід до цього питання є невиправданим, оскільки не дає можливості слідчому судді під час розгляду подання оцінити: які конкретно документи хоче оглянути, скопіювати та/або вилучити в оригіналі слідчий; для вчинення яких конкретно слідчих дій ці окремі документи потрібні, й чи всі вони потрібні для цього; як ці заплановані слідчі дії кореспондуються зі змістом підозри, якою керується слідчий, чи, принаймні, даних, які стали підставою для внесення відомостей у ЄРДР.
Суд вважає, що визначення того, які конкретно оригінали конкретних документів необхідно тимчасово вилучити, повинне проводитися слідчим вже за наслідками його ознайомлення з цими документами, вилученими на підставі ухвали слідчого судді про тимчасовий доступ до таких документів з правом зняття їх копій (виключенням з цього правила може бути ситуація, коли існує обґрунтована загроза того, що суб`єкт може приховати, змінити чи знищити відповідні речі чи документи, але наявність такої загрози не повинна бути лише припущенням, а має підтверджуватися об`єктивними даними).
Тобто, ознайомившись з відповідним масивом документів, слідчий має виокремити з нього за чітким і конкретним переліком ті документи, оригінали яких йому необхідно тимчасово вилучити, з метою вчинення на підставі цих документів тих чи інших конкретних слідчих дій (експертиз тощо). З цією метою слідчий не позбавлений права звернутися до слідчого судді з клопотанням про тимчасове вилучення конкретних документів в оригіналах за конкретним переліком після отримання попереднього дозволу на доступ до них або ж після їх добровільного надання для огляду слідчому певним суб`єктом, а слідчий суддя має оцінити кожен документ з цього переліку на предмет його належності і відповідності змісту задекларованої слідчим слідчої дії, на предмет можливості використання певного документу як доказу, й обґрунтовано дозволити їх вилучення, або ж дозволити вилучення лише окремих документів з поданого слідчим переліку, або ж відмовити у задоволенні клопотання.
Саме такий конкретизований підхід, на думку суду, забезпечує виправданий, обґрунтований та справедливий баланс між потребами слідства й інтересами підприємства, даючи достатню можливість слідчому ознайомитися, зробити копії з відповідних документів, а також в подальшому й вилучити у разі реальної потреби оригінали конкретно перелічених документів, й при цьому не створювати зайвих та невиправданих труднощів для підприємства, які можуть унеможливити його діяльність, пов`язаних з вилученням значного, лише в загальних рисах окресленого масиву оригіналів господарських документів.
Беручи до уваги вище викладене, неможливість отримати відомості в інший спосіб та для подальшого проведення досудового розслідування, тому клопотання підлягає частковому задоволенню.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст.159,160,162 -164, 166 КПК України, -
У Х В А Л И В :
Клопотання задовольнити.
Надати старшому слідчому другого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві ОСОБА_3 , слідчим групи слідчих тимчасовий доступ до документів, які свідчать про фінансово-господарські взаємовідносини між ІНФОРМАЦІЯ_5 з Філією « ІНФОРМАЦІЯ_1 » АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за період з 24.02.2022 по 01.07.2022, а саме:листи від керівництва ІНФОРМАЦІЯ_4 на безоплатне отримання ними паливно-мастильних матеріалів для військово-побутових потреб, даних щодо відвантаження паливо-мастильних матеріалів (коли, якими транспортними засобами вивозилася, який об`єм, які дозвільні документи складалися на транспортування, тощо). У тому числі, договориміж ІНФОРМАЦІЯ_5 з Філією « ІНФОРМАЦІЯ_1 » АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (купівлі-продажу, поставки, надання послуг та інші договори з додатками), податкові накладні, накладні, видаткові накладні, рахунки-фактури, платіжні доручення, векселі, акти прийому-передачі продукції, акти на списання ТМЦ, акти виконаних робіт, звітна документація, банківські виписки, специфікації, акти про вартість робіт, довіреностей на отримання товару, акти взаємних звірок в односторонньому порядку, реєстри виданих та отриманих податкових накладних, товарно-транспортні накладні, залізничні квитанції, подорожні листи, талони замовника та інші транспортні документи, що підтверджують відвантаження товару від постачальників, сертифікати якості, свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів, з можливістю зробити їх копії, які знаходяться та перебувають у фактичному володінні Філії « ІНФОРМАЦІЯ_1 » АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою: АДРЕСА_1 .
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Строк дії ухвали один місяць до 07 серпня 2022 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Київський районний суд м. Полтави |
Дата ухвалення рішення | 07.07.2022 |
Оприлюднено | 16.05.2024 |
Номер документу | 105122516 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Київський районний суд м. Полтави
Саркісян О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні