Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 935/1344/22
Провадження № 1-кс/935/438/22
У Х В А Л А
Іменем України
07 липня 2022 року м.Коростишів
Слідчий суддя Коростишівського районного суду Житомирської області ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Коростишів скаргу релігійної громади парафії святого Іоанна Богослова Овруцько-Коростенської єпархії УПЦ смт.Брусилів в особі настоятеля ОСОБА_3 на бездіяльність начальника СВ ВП №2 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області щодо невнесення відомостей про кримінальні правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань,
ВСТАНОВИВ:
До Коростишівського районного суду Житомирської області, в порядку ч.1 ст.303 КПК України, надійшла скарга щодо невнесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей та не розпочато досудове розслідування на підставі заяви ОСОБА_3 , поданої 15.06.2022р. до ВП №2 ГУНП в Житомирській області, оскільки до цього часу відомості не внесено. У своїй заяві представник ОСОБА_3 вказує на наявні, на його думку, ознаки вчинення кримінальних правопорушень та просив орган досудового розслідування внести відомості про вказане правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Зазначив, що про результати розгляду поданої заяви скаржник не отримував будь-якої відповіді з відділу поліції, що свідчить про те, що відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань не внесені. Тому просить слідчого суддю зобов`язати уповноважену особу Коростишівського ВП №2 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальні правопорушення на підставі його заяви від 15.06.2022р. про вчинення кримінальних правопорушень.
В судове засідання скаржник не з`явився. У скарзі просить проводити розгляд справи без його участі.
Представник Коростишівського ВП №2 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області в судове засідання не з`явився. Причини неявки до суду не відомі.
Відповідно до ч.4 ст. 107 КПК України, фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів не здійснювалось.
У відповідності до вимог ч. 3 ст. 306 КПК України, слідчий суддя вважає за можливе провести розгляд скарги за відсутності уповноваженої особи слідчого управління Головного управління Національної поліції в Житомирській області.
Розглянувши клопотання, вивчивши матеріали справи, слідчий суддя прийшов до наступного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що представник релігійної громади парафії святого Іоанна Богослова Овруцько-Коростенської єпархії УПЦ смт.Брусилів 15.06.2022р. звернувся із заявою про вчинення кримінальних правопорушень. Повідомлення містить основні відомості щодо ознак складу злочину, обгрунтовується посиланням саме на ст. 214 КПК та містить пряму вимогу про внесення відомостей до ЄРДР. Заяву отримано Коростишівським ВП №2 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області. З матеріалів скарги вбачається, що відомості до ЄРДР за вказаною заявою не було внесено у встановлені строки.
Згідно ч.1 ст.214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Частиною 4 ст. 214 КПК України визначено, що слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов`язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Відповідно до ч. 4 ст. 214 КПК України відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
З аналізу зазначеної норми випливає, що законом передбачено обов`язок слідчого, прокурора, іншої службової особи, уповноваженої на прийняття заяв і повідомлень про кримінальне правопорушення, прийняти і зареєструвати їх, якщо викладені в них обставини можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.
Так, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура (стаття 2 КПК України).
У відповідності до п.1 ч.1 ст.303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора: бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Згідно зі ст.124 Конституції України та вимог ст.21 КПК України кожному гарантується право на справедливий суд та вирішення справи в розумні строки незалежним та неупередженим судом, створеним на підставі закону.
Згідно з п. п. 1 п. 2 Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, затвердженого наказом Генеральної прокуратури України від 06.04.2016 № 139, до Реєстру вносяться, зокрема, відомості про час та дату надходження заяви, повідомлення про кримінальне правопорушення або виявлення з іншого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення; відомості про прізвище, ім`я, по батькові (найменування) потерпілого або заявника; інше джерело, з якого виявлені обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення; короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; попередню правову кваліфікацію кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність тощо.
Відповідно п.3 Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 08.02.2019 № 100, джерелом інформації про кримінальні правопорушення та інші події, зокрема, є, зокрема: заяви (повідомлення) осіб, які надходять до органу (підрозділу) поліції, особи, уповноваженої на здійснення досудового розслідування, або службової особи, уповноваженої на прийняття та реєстрацію заяв (повідомлень).
Відповідно до правової позиції, викладеної в п. п. 1.1 Узагальнень «Про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування», затверджених на засіданні Зборів суддів ВССУ 23.12.2016, визначений ч.1 ст.214 КПК України обов`язок слідчого або прокурора не вимагає оцінки цими суб`єктами такої заяви (повідомлення) на предмет наявності ознак складу злочину для того, щоб вчинити процесуальну дію, яка полягає у внесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР. Такі вимоги не передбачають здійснення оцінки обґрунтованості заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, а передбачають лише обов`язок уповноважених органів здійснити фіксацію наданих особою відомостей про кримінальне правопорушення, які вона надає усвідомлено для реалізації відповідними органами завдань кримінального провадження.
Згідно Інформаційного листа ВСС України від 09.11.2012 № 1640/0/4-12 «Про деякі питання порядку оскарження рішень, дій чи бездіяльності під час досудового розслідування», слід мати на увазі, що відповідно до вимог ч. 1 ст. 214 КПК бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, означає невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань впродовж 24 годин після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Враховуючи роз`яснення Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ та положення ч.4 ст.214 КПК України, не допускається будь яка відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, тому службова особа уповноважена на прийняття та реєстрацію таких заяв і повідомлень, зобов`язана була прийняти та зареєструвати заяву скаржника, як повідомлення про вчинення кримінального правопорушення.
Оскільки відомості за заявою представника ОСОБА_3 від 15.06.2022р. не внесено до ЄРДР у встановлені КПК строки, тому слідчий суддя вважає, що слідчим було допущеною бездіяльність щодо невнесення відомостей до ЄРДР, а тому скарга підлягає задоволенню частково.
Керуючись ст.ст. 214, 303, 304, 307 КПК України, слідчий суддя,-
ПОСТАНОВИВ:
Скаргу задовольнити.
Зобов`язати уповноважену особу СВ Коростишівського ВП №2 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості за заявою релігійної громади парафії святого Іоанна Богослова Овруцько-Коростенської єпархії УПЦ смт.Брусилів в особі настоятеля ОСОБА_3 від 15.06.2022 року про вчинення кримінальних правопорушень.
На ухвалу слідчого судді може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня отримання її копії.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Коростишівський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 07.07.2022 |
Оприлюднено | 24.01.2023 |
Номер документу | 105168951 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора |
Кримінальне
Коростишівський районний суд Житомирської області
Пасічний Т. З.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні