ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"06" липня 2022 р.м. Одеса Справа № 916/3816/21Господарський суд Одеської області у складі судді Смелянець Г.Є.
при секретарі судового засідання Степанюк А.О.
розглянувши у судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження
справу № 916/3816/21
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю ЕЛІТ УКР-ГРУП (65048, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Успенська, будинок 39/1, офіс 5, код ЄДРПОУ 43516086)
про стягнення 18 333, 33 грн.
за участю представників:
від позивача: Кравцова Н.І. ордер серія ВН №1158262 від 06.07.2022;
від відповідача: не з`явився.
В С Т А Н О В И В:
Приватне акціонерне товариство ВИРОБНИЧЕ ОБ`ЄДНАННЯ СТАЛЬКАНАТ-СІЛУР звернулося до Господарського суду Одеської області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю ЕЛІТ УКР-ГРУП 18 333, 33 грн. збитків, а також судових витрат, розмір яких згідно із попереднім (орієнтовним) розрахунком складається із судового збору у розмірі 2270 грн. та витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 3 000 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що в порушення вимог діючого законодавства відповідачем на дату виникнення податкових зобов`язань не складено податкові накладні в електронній формі та не зареєстровано їх в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений термін та у такий спосіб позбавлено позивача права на віднесення сплаченого (нарахованого) податку на додану вартість до складу податкового кредиту на загальну суму 18 333, 33 грн.
20.12.2021р. Господарським судом Одеської області постановлено ухвалу про залишення без руху позовної заяви Приватного акціонерного товариства ВИРОБНИЧЕ ОБ`ЄДНАННЯ СТАЛЬКАНАТ-СІЛУР та встановлення останньому строку для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення даної ухвали суду.
28.12.2021р. за вх.№35187/21 Господарським судом одержано заяву Приватного акціонерного товариства ВИРОБНИЧЕ ОБ`ЄДНАННЯ СТАЛЬКАНАТ-СІЛУР про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 30.12.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу постановлено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження (явка учасників справи у судове засідання є необов`язковою) та судове засідання щодо розгляду справи по суті призначено на 21.02.2022.
Під час розгляду справи по суті у судових засіданнях оголошувалася перерва до 15.03.2022, 06.04.2022, 18.05.2022, 06.07.2022, про що судом постановлені відповідні ухвали, яка занесені до проколу судового засідання, про що учасників справи повідомлено у порядку ст.120 ГПК України шляхом надіслання відповідних ухвал.
У судовому засіданні 06.07.2022 представником позивача підтримано позовні вимоги та викладено прохання щодо їх задоволення.
Представник відповідача у судові засідання не з`явився, про причини нез`явлення суд не повідомив та відзив у встановлений в ухвалі суду від 30.12.2021 строк не надав. При цьому, ухвали суду, які надіслані відповідачу на адресу, що зазначена у позові та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повернуті до суду органами поштового зв`язку із зазначенням причин повернення «адресат відсутній за вказаною адресою».
Отже, враховуючи, вжиття господарським судом всіх залежних від нього заходів щодо повідомлення відповідача про розгляд даної справи, та забезпечення реалізації відповідачем своїх прав на судовий захист, в тому числі шляхом надання відповідних заяв по суті справи, господарський суд визнав за можливе вирішити справу за наявними матеріалами справи відповідно до ч. 9 ст.165 ГПК України.
На підставі ст. 240 ГПК України у судовому засіданні 06.07.2022р. за участю представника позивача проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Обставини справи встановлені судом.
30.11.2020 між Приватним акціонерним товариством ВИРОБНИЧЕ ОБ`ЄДНАННЯ СТАЛЬКАНАТ-СІЛУР (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕЛІТ УКР-ГРУП» (підрядник) укладено договір підряду №781, згідно з яким, Підрядник на власний ризик і за завданням Замовника, зобов`язується виконати роботи, а саме: ямковий ремонт асфальтобетонного покриття загальним обсягом 96 м2 та улаштування асфальтобетонного покриття переїзду загальним обсягом 94 м2 (надалі - Роботи), а Замовник зобов`язується прийняти та сплатити за виконані належним чином Роботи в обумовлених об`ємах та за обумовленою ціною. Об`єкт на якому виконуються Роботи розташований за адресою: м. Одеса, вуя. Вапняна, 52 а (надалі Об`єкт)
Відповідно до п. 1.2. договору, склад та об`єм Робіт, що виконуються за цим Договором детально визначені в додатках (специфікаціях), які становлять невід`ємну частину цього Договору.
Згідно з п. 5.1. договору Вартість Робіт за даним Договором визначена в додатках (специфікаціях) та складає 155 000,00 грн. (сто п`ятдесят тисяч грн. 00 коп.) з ПДВ. Зазначена вартість с твердою та може бути змінена лише за погодженням із Замовником, та лише у випадку зміни об`ємів Робіт, Загальна сума Договору визначається на підставі підписаного(-их) Акту(-ів).
За умовами п. 5.3. договору оплата по цьому Договору здійснюється наступним чином:
- щоденний платіж за фактом виконаних робіт на наступний день.
У разі, якщо на дату оплати Підрядник не зареєстрував податкову накладну оплата здійснюється у розмірі 80% вартості виконаних робіт з одночасним притриманням у Замовника 20% вартості таких робіт, про що Підрядник повідомлений шляхом підписаним цього Договору. У разі ненадання Підрядником Замовнику податкових накладних або розрахунків коригування до податкових накладних з підтвердженням про їх реєстрацію в ЄРПН протягом наступних і5-ти календарних днів, вимога про відшкодування збитків, заявлена Замовником, задовольняється за рахунок суми притриманим шляхом її несплати Підряднику та залишення у власності Замовника.
Відповідно до п. 9.3. договору Підрядник зобов`язаний оформити податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі. Оформлення та реєстрація податкових накладних здійснюється Підрядником в порядку та строки, встановлені п. 201 ПК України. У разі порушення зобов`язань, визначених цим пунктом. Підрядник зобов`язаний відшкодувати Замовнику збитки у розмірі не отриманого останнім податкового кредиту з ПДВ, а також збитки понесені у зв`язку із застосуванням до Замовника фінансових санкцій протягом семи календарних днів з моменту отримання відповідної вимоги Замовника, а також сплатити штраф в розмірі 5% від вартості Робіт.
Згідно з п.п. 14.11 п. 14 цей договір вступає в силу з моменту підписання та діє до 31.12.2020р., однак у будь-якому випадку до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань, що випливають з даного Договору.
Як встановлено господарським судом, на виконання умов договору позивачем здійснено оплату за надані відповідачем послуги грошові кошти двома безготівковими платежами у сумі 90 000 грн. в т.ч. ПДВ 15 000 грн., що підтверджується платіжним дорученням №Z42597 від 18.12.2020, а також у сумі 20 000 грн., в т.ч. ПДВ 3 333, 33 грн., що підтверджується платіжним дорученням №Z42833 від 28.12.2020
В свою чергу, позивач у позові посилається на те, що відповідач в порушення вимог діючого законодавства, зокрема ст. 201 ПК України, не оформив податкові накладні та не зареєстрував їх в Єдиному реєстрі податкових накладних, та у такий спосіб позбавив позивача права на віднесення сплаченого (нарахованого) податку на додану вартість до складу податкового кредиту на загальну суму 18 333, 33 грн.
Також, в матеріалах справи наявна податкова декларація Приватного акціонерного товариства ВИРОБНИЧЕ ОБ`ЄДНАННЯ СТАЛЬКАНАТ-СІЛУР з податку на додану вартість за звітний (податковий) період 2020 рік, заява із скаргою на постачальника ТОВ ЕЛІТ УКР-ГРУП про порушення останнім термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних,
Лист від 22.06.2021 за №229/07 адресований начальнику Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з ВПП свідчить про надання ПрАТ ВИРОБНИЧЕ ОБ`ЄДНАННЯ СТАЛЬКАНАТ-СІЛУР копії первинних документів, які засвідчують факт оплати та право покупця на податковий кредит.
Висновки суду.
Відповідно до частин 1, 2 статті 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: 1) витрати, яких особа зазнала у зв`язку із знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
За змістом статті 224 ГК України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов`язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб`єкту, права та законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов`язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Зважаючи на зазначені норми, для застосування такого заходу відповідальності як стягнення збитків необхідна наявність усіх елементів складу господарського правопорушення: 1) протиправної поведінки (дії чи бездіяльності) особи (порушення зобов`язання); 2) шкідливого результату такої поведінки - збитків; 3) причинного зв`язку між протиправною поведінкою та збитками; 4) вини особи, яка заподіяла шкоду. У разі відсутності хоча б одного із цих елементів відповідальність у вигляді відшкодування збитків не настає.
Як встановлено господарським судом, предметом спору у даній справі є стягнення з відповідача збитків, що спричинені позивачу неможливістю отримати податкових кредит внаслідок невиконання відповідачем своїх зобов`язань щодо реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п.201.1. ст.201 Податкового Кодексу України в редакції, що була чинною на момент складання відповідачем податкової накладної 18.01.2015р., на дату виникнення податкових зобов`язань, платник податку зобов`язаний надати покупцю (отримувачу) податкову накладну, складену в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєстровану в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За змістом пункту 201.1 статті 201 ПК України платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Пунктом 201.4 статті 201 ПК України визначено, що податкова накладна складається у день виникнення податкових зобов`язань продавця, а пунктом 201.7 статті 201 ПК України визначено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою; податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення обов`язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, не дає права покупцю на включення сум ПДВ до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми ПДВ, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період. У разі порушення продавцем/покупцем товарів/послуг порядку заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або порушено порядок її заповнення та/або порядок реєстрації в Єдиному реєстрі. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв`язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України на продавця товарів/послуг покладено обов`язок в установлені терміни скласти податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних, чим зумовлено обґрунтоване сподівання контрагента на те, що це зобов`язання буде виконано, оскільки тільки підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних суми податку можуть бути віднесені до складу податкового кредиту.
При цьому, відповідно до умов п. 9.3. договору відповідач зобов`язаний оформити податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі. Оформлення та реєстрація податкових накладних здійснюється відповідачем в порядку та строки, встановлені п. 201 ПК України. У разі порушення зобов`язань, визначених цим пунктом. Відповідач зобов`язаний відшкодувати позивачу збитки у розмірі не отриманого останнім податкового кредиту з ПДВ, а також збитки понесені у зв`язку із застосуванням до позивача фінансових санкцій протягом семи календарних днів з моменту отримання відповідної вимоги позивача, а також сплатити штраф в розмірі 5% від вартості Робіт.
Таким чином, відповідач з порушенням вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України не зареєстрував податкові накладні, у зв`язку з чим позивач був позбавлений права включити суми ПДВ до складу податкового кредиту та, відповідно, скористатись правом на зменшення податкового зобов`язання на суму 18 333, 33 грн.
З огляду на вищевикладене у цьому випадку є прямий причинно-наслідковий зв`язок між бездіяльністю відповідача щодо виконання визначеного законом обов`язку зареєструвати податкові накладні та неможливістю включення сум ПДВ до податкового кредиту позивача, а також, відповідно, зменшення податкового зобов`язання на зазначену суму, яка фактично є збитками цієї особи. Отже, наявні усі елементи складу господарського правопорушення.
За таких обставин господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість та правомірність позовних вимог, а отже, і їх задоволення.
При цьому, на підставі ч.4 ст. 236 ГПК України господарським судом враховується висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду від 03.08.2018р. у справі №917/877/17.
На підставі ст.129 ГПК України витрати позивача з оплати судового збору покладаються на відповідача.
Згідно з попереднім (орієнтовним) розрахунком судових витрат, який додано Приватним акціонерним товариством ВИРОБНИЧЕ ОБ`ЄДНАННЯ СТАЛЬКАНАТ-СІЛУР до позовної заяви, розмір витрат на професійну правничу допомогу становить 3 000 грн.
У судовому засіданні 06.07.2022р. позивачем зроблено заяву про подання доказів на підтвердження витрат на професійну правничу допомогу після ухвалення судом рішення по суті справи.
Відповідно до ст.221 ГПК України якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 цього Кодексу.
Згідно з п.5 ч.6 ст. 238 ГПК України у разі необхідності у резолютивній частині також вказується про призначення судового засідання для вирішення питання про судові витрати, дата, час і місце його проведення; строк для подання стороною, за клопотанням якої таке судове засідання проводиться, доказів щодо розміру, понесених нею судових витрат.
З огляду на вищевикладене, судом призначається судове засідання для вирішення питання щодо розподілу судових витрат позивача на професійну правничу допомогу.
Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1.Позов Приватного акціонерного товариства ВИРОБНИЧЕ ОБ`ЄДНАННЯ СТАЛЬКАНАТ-СІЛУР до Товариства з обмеженою відповідальністю ЕЛІТ УКР-ГРУП про стягнення 18 333, 33 грн. задовольнити.
2.Стягнути Товариства з обмеженою відповідальністю ЕЛІТ УКР-ГРУП (65048, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Успенська, будинок 39/1, офіс 5, код ЄДРПОУ 43516086) на користь Приватного акціонерного товариства ВИРОБНИЧЕ ОБ`ЄДНАННЯ СТАЛЬКАНАТ-СІЛУР (65007, м. Одеса, вул. Водопровідна, б. 16, код ЄДРПОУ 26209430) збитки у розмірі 18 333 (вісімнадцять тисяч триста тридцять три) грн. 33 коп., а також судові витрати, які складаються із судового збору у розмірі 2270 грн.
3.Призначити судове засідання для вирішення питання про судові витрати позивача на професійну правничу допомогу на 21.07.22022 об 11:30, із повідомлення учасників справи про судове засідання (явка є не обов`язковою).
4.Повідомити Товариство з обмеженою відповідальністю ЕЛІТ УКР-ГРУП про судове засідання щодо вирішення питання про судові витрати позивача на професійну правничу допомогу на 21.07.2022 об 11:30 год.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст.241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.
Повне рішення складено 11 липня 2022 р.
Суддя Г.Є. Смелянець
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 05.07.2022 |
Оприлюднено | 13.07.2022 |
Номер документу | 105178625 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Смелянець Г.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні