Рішення
від 11.07.2022 по справі 904/413/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.07.2022м. ДніпроСправа № 904/413/22

За позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Одеська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця", м. Одеса

до Приватного акціонерного товариства "Укренергоремонт", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область

про стягнення штрафу в сумі 11 088,00 грн.

Суддя Красота О.І.

Без участі представників сторін

СУТЬ СПОРУ:

Акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Одеська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Приватного акціонерного товариства "Укренергоремонт" і просить суд стягнути штраф у розмірі 11 088,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням Відповідачем умов Договору поставки № ОД/НХ-21-88НЮ від 24.05.2021 в частині повної та своєчасної поставки товару.

Ухвалою суду від 21.02.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Відповідач відзив на позов, а також докази поставки товару до суду не надав, ухвалу суду від 21.02.2022 про відкриття провадження у справі повторно направлено на його електронну пошту 16.05.2022 (а.с. 37), у зв`язку з чим, керуючись ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, справа вирішується за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

Справа відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод розглядалась протягом розумного строку.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

24.05.2021 між Акціонерним товариством "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Одеська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" (далі Позивач, Замовник) та Приватним акціонерним товариством "Укренергоремонт" (далі Відповідач, Постачальник) укладено Договір поставки № ОД/НХ-21-88НЮ (далі - Договір).

Згідно з п. 1.1 Договору цей Договір укладений за результатами процедури закупівлі в електронній системі закупівель ProZorro UA-2021-02-24-001010-а, № 9832476.

Відповідно до п. 1.2 Договору Постачальник передає у власність Замовника, а останній оплачує товар, визначений в асортименті, кількості та за цінами (далі товар), які зазначені у Специфікації (Додаток № 1), що додається до Договору про закупівлю і є його невід`ємною частиною. Постачальник передає у власність Замовника товар на умовах, зазначених у Договорі.

За умовами п.п. 1.3, 1.4 Договору найменування товару: запасні частини до тепловозів 2ТЕ10 (адаптери); виробник товару: ПрАТ "Укренергоремонт", м. Кривий Ріг, Україна.

Пунктом 3.1 Договору передбачено, що кількість та асортимент товару визначаються у Специфікації (Додаток № 1), яка є невід`ємною частиною Договору.

За умовами п. 5.1 Договору поставка товару проводиться партіями протягом строку дії Договору тільки на підставі наданої письмової рознарядки (заявки) Замовника, яка вважається дозволом на поставку та є підтвердженням готовності Замовника до приймання товару.

Зі сторони Замовника рознарядка (заявка) підписується з урахуванням вимог статуту Замовника щонайменше двома такими уповноваженими особами:

- директор (особа, що виконує його обов`язки) філії "Одеська залізниця" АТ "Українська залізниця";

- перший заступник директора (особа, що виконує його обов`язки) філії "Одеська залізниця" АТ "Українська залізниця";

- головний інженер (особа, що виконує його обов`язки) філії "Одеська залізниця" АТ "Українська залізниця";

- заступник директора (особа, що виконує його обов`язки) філії "Одеська залізниця" АТ "Українська залізниця".

Відповідно до п. 5.2 Договору товар має бути поставлений на підставі письмових рознарядок (заявок) упродовж 10 робочих днів з моменту їх отримання будь-яким способом (факсом: (380564) 903-456, 903-602, (38056) 493-80-42, 493-80-43; електронною поштою; листом за адресою: 50004, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Гданцівська, 37 «Б») Постачальником у кількості, визначеній у рознарядці (заявці). Замовник має право розірвати Договір в односторонньому порядку, якщо товар не поставлений Замовником упродовж 10 робочих днів від дня одержання Постачальником рознарядки (заявки) Замовника.

Пунктом 5.4 Договору передбачено, що акт прийому-передачі або видаткова накладна та інші первинні документи, що стосуються виконання цього Договору і приймання товару, підписуються щонайменше двома уповноваженими особами виробничого підрозділу Замовника, згідно довіреності.

Згідно з п. 5.5 Договору товар постачається за рахунок та транспортом Постачальника на склад Замовника (65098, м. Одеса, вул. Степна, 2) на умовах DDP в редакції Інкотермс-2010.

За умовами п. 5.6 Договору представник Замовника при прийнятті товару зобов`язаний звірити відповідність кількості та асортименту товару, вказаному в рахунку-фактурі і накладній, розписатись за отримання товару та видати представнику Постачальника довіреність, що підтверджує право представника на отримання даної партії товару.

Згідно з п. 5.7 Договору Замовник має право контролювати поставку товарів у строки, встановлені цим Договором.

Відповідно до п. 6.1 Договору Замовник оплачує поставлений Постачальником товар за ціною, вказаною у Специфікації.

Пунктом 6.4 Договору передбачено, що загальна сума за Договором складає 55 440,00 грн., у т.ч. ПДВ 20% 9 240,00 грн.

За умовами п. 7.2 Договору розрахунки за поставлений товар здійснюються Замовником на 46 банківський день з дати реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування з операцій по постачанню товарів (виконанню робіт, наданню послуг), які підлягають оплаті, в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлених чинним законодавством порядку та строки.

Відповідно до п. 7.3 Договору у разі, якщо Постачальник не є платником ПДВ, розрахунки за поставлений товар здійснюються на 46 банківський день з дати поставки товару.

Згідно з п. 7.5 Договору днем отримання товару вважається день підписання сторонами або їх уповноваженими представниками видаткової накладної.

Сторони після виконання своїх зобов`язань складають акт звірки взаєморозрахунків (п. 7.6 Договору).

Пунктом 9.1 Договору передбачено, що прийом товару здійснюється Замовником у відповідності до Інструкції № П-6 від 15.06.65р. та Інструкції № П-7 від 25.04.66р. за наявності товаросупровідних документів: товарно-транспортної накладної, пакувальних аркушів, рахунку-фактури, документів, підтверджуючих якість товарів.

Відповідно до п. 9.5 Договору підтвердженням про одержання товару Замовником є видаткова накладна, підписана уповноваженими представниками сторін.

За умовами п. 11.3 Договору за порушення термінів поставки товару, визначених Договором, Постачальник має сплачувати штраф у розмірі 20% від вартості непоставленого у строк товару.

Згідно з п. 16.2 Договору строк дії цього Договору встановлюється сторонами з моменту його підписання до 31.12.2021, в частині відвантаження товару до 31.12.2021, в частині виконання обов`язків щодо розрахунків за Договором до остаточного виконання.

Специфікацією № 1 до Договору сторони визначили найменування товару, його характеристики, кількість, ціну, загальну суму.

На виконання умов Договору 15.06.2021 Позивач надіслав Відповідачу письмову рознарядку (заявку) № НХ-09/2727 від 15.06.2021 на поставку товару на суму 55 440,00 грн., яка була отримана останнім 18.06.2021 (а.с. 27-29).

Однак Відповідач не виконав взяті на себе зобов`язання з поставки товару на суму 55 440,00 грн., що і є причиною виникнення спору.

Ухвалюючи рішення, господарський суд виходив з таких підстав.

Згідно з ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим до виконання.

Відповідно до ч. 1 ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов"язується передати у встановлений строк товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов"язаних з особистими, сімейними, домашніми або іншим подібним використанням, а покупець зобов"язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно з ч. 2 ст. 712 Цивільного кодексу України до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

За приписами ст. 662 Цивільного кодексу України продавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу. Продавець повинен одночасно з товаром передати покупцеві його приналежності та документи (технічний паспорт, сертифікат якості тощо), що стосуються товару та підлягають переданню разом із товаром відповідно до договору або актів цивільного законодавства.

Статтею 663 Цивільного кодексу України передбачено, що продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 664 Цивільного кодексу України обов`язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент:

1) вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов`язок продавця доставити товар;

2) надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Враховуючи умови Договору та положення ч. 5 ст. 254 Цивільного кодексу України, Відповідач повинен був здійснити поставку товару не пізніше 06.07.2021.

Як вбачається з матеріалів справи, Відповідач не поставив Позивачу товар на суму 55 440,00 грн. у визначений договором строк.

Згідно з ч. 1 ст. 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

За приписами ч. 4 ст. 231 Господарського кодексу України у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

Як вказувалось вище, за умовами п. 11.3 Договору за порушення термінів поставки товару, визначених Договором, Постачальник має сплачувати штраф у розмірі 20% від вартості непоставленого у строк товару.

Позивач просить суд стягнути з Відповідача штраф за порушення термінів поставки товару у розмірі 11 088,00 грн.

Суд, перевіривши наданий Позивачем розрахунок штрафу, дійшов висновку, що розрахунок зроблено правильно, тому позовні вимоги щодо стягнення з Відповідача штрафу у розмірі 11 088,00 грн. підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір за подання позовної заяви покладається на Відповідача.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 76-79, 86, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Укренергоремонт" (50004, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Гданцівська, 37 Б, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 21888124) на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" (03150, м. Київ, вул. Єжи Ґедройця, 5, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 40075815) в особі Регіональної філії "Одеська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" (65012, м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 19, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ ВП 40075815) штраф у розмірі 11 088,00 грн. (одинадцять тисяч вісімдесят вісім грн. 00 коп.) та 2 481,00 грн. (дві тисячі чотириста вісімдесят одна грн. 00 коп.) судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Центрального апеляційного господарського суду.

Суддя О.І. Красота

Повне рішення складено

12.07.2022

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення11.07.2022
Оприлюднено14.07.2022
Номер документу105207774
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг

Судовий реєстр по справі —904/413/22

Судовий наказ від 30.09.2022

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Красота Олександр Іванович

Рішення від 11.07.2022

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Красота Олександр Іванович

Ухвала від 21.02.2022

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Красота Олександр Іванович

Ухвала від 03.02.2022

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Красота Олександр Іванович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні