Ухвала
від 11.07.2022 по справі 700/144/22
ЛИСЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 700/144/22

Провадження № 2/700/116/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2022 року Лисянський районний суд Черкаської області

у складі: головуючогосудді Бесараб Н.В.,

за участю секретаря судового засідання Бондарчук Т.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Лисянка цивільну справу №700/144/22 провадження №2/700/116/22 за позовом ОСОБА_1 , представник позивача - адвокат Свистун Юлія Леонідівна до Лисянської селищної ради Черкаської області, треті особи: ОСОБА_2 , державний нотаріус Лисянської державної нотаріальної контори Любчич Федір Іванович про визнання права власності на майно в порядку спадкування,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Почапинської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, треті особи: ОСОБА_2 , державний нотаріус Лисянської державної нотаріальної контори Любчич Федір Іванович про визнання права власності на майно в порядку спадкування.

Ухвалою Лисянського районного суду Черкаської області від 16.05.2022 року було замінено відповідача Почапинську сільську раду на належного відповідача Лисянську селищну раду Черкаської області.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 . Після його смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить домоволодіння по АДРЕСА_1 , земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства площею 0,1685 га, земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства площею 0,3852 га, які знаходяться в адміністративних межах с.Почапинці та які померлий успадкував від померлої дружини ОСОБА_4 , однак не переоформив на своє ім`я. Крім вище переліченого майна до спадкової маси також належать грошові вклади ТВБВ №10023/0152 смт.Лисянка Лисянського РФ Черкаського обласного управління АТ «Ощадбанк». Все своє майно померлий заповів на користь своїх дітей ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

ОСОБА_2 відмовився від прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 на користь сестри ОСОБА_1 .

Вона ж звернулася до Лисянської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за заповітом, однак державний нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом. Після чого вона повторно звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за законом, як спадкоємець першої черги та отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на грошові вклади. Що ж стосується решти спадкового майна, то постановою нотаріуса відмовлено їй у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок та земельні ділянки з тих підстав, що спадкоємець не надав жодного документу, передбаченого законодавством України, який би підтверджував належність ОСОБА_3 житлового будинку, земельної ділянки.

Зважаючи на вищевикладене, змушена звернутись до суду та просить визнати за нею право власності на спадкове майно, що залишилось після смерті ОСОБА_3 . Крім того, просить стягнути з відповідача судові витрати сплачені нею при поданні позову до суду.

Позивач та представник позивача у судове засідання не з`явилися, представник позивача звернулася до суду із заявою в якій просила суд розглянути справу за їх відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить винести рішення по суті позовних вимог.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, звернувся до суду із заявою, в якій просить розглянути справу без його участі.

Третя особа:державний нотаріусЛисянської державноїнотаріальної конториЛюбчич Федір Іванович в судове засідання не з`явився, звернувся до суду із заявою в якій просить справу розглянути без його участі.

Третя особа: ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, не повідомив про причини неявки, хоча повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи у встановленому законом порядку. У письмових поясненнях ОСОБА_2 наданих суду зазначив, що не має змоги приймати участь у судових засіданнях у зв`язку з повномасштабним вторгненням Російської Федерації на територію України, не заперечував щодо позовних вимог.

Судом на підставі ч.2 ст.247 ЦПК України, у зв`язку із неявкою в судове засідання осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Вивчивши та дослiдивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позов пiдлягає задоволенню із таких пiдстав.

Матеріалами справи встановлено, щоІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 04.03.2017 року. Після його смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить домоволодіння по АДРЕСА_1 , земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства площею 0,1685 га, земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства площею 0,3852 га, які знаходяться в адміністративних межах с.Почапинці та які померлий успадкував від померлої дружини ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до довідок виконавчого комітету Почапинської сільської ради від 31.10.2017 року №1152 та від 16.08.2017 року №939 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 проживав одиноко в будинковолодінні в АДРЕСА_1 .

Згідно із заповітом від 23.09.2020 року, що складений ОСОБА_3 та посвідчений секретарем Почапинської сільської ради Лисянського району Черкаської області, померлий заповів все своє майно на користь своїх дітей ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

ОСОБА_2 відмовився від прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 на користь сестри ОСОБА_1 , що підтверджується його письмовими поясненнями.

Позивач звернулася до Лисянської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за заповітом після смерті батька, однак державний нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом. Після чого вона повторно звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за законом, як спадкоємець першої черги та отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на грошові вклади, що підтверджується свідоцтвом на право на спадщину за законом від 29.09.2018 року за №1159. Що ж стосується решти спадкового майна, то постановою нотаріуса №298/02-31 від 13.02.2019 року, відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок з надвірними спорудами та земельні ділянки через відсутність правовстановлюючих документів на цю частину спадщини.

Згідностатті 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідностатті 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до частини 2статті 1220 ЦК України, час відкриття спадщини є днем смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

У відповідності достатті 1261 ЦК Україниу першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно частинами 1, 3статті 1268 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до частин 1-3статті 1269 ЦК Україниспадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто. Особа, яка досягла чотирнадцять років, має право подати заяву про прийняття спадщини без згоди своїх батьків або піклувальника.

Згідно зі ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання права власності на майно, у разі коли це право оспорюється або не визнається, а також у разі втрати документів на право власності на майно.

З огляду на викладене, визнання права власності на спадкове майно є винятковим способом захисту, який має застосовуватися якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню, оскільки відсутність у спадкодавця правовстановлюючих документів на спадкове майно унеможливлює оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

За таких обставин, беручи до уваги визнання позову відповідачем, відсутність інших спадкоємців, які б претендували на спадщину, необхідно визнати за позивачем ОСОБА_1 право власності на спадкове майно, що залишилося після смерті її батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Що ж стосується вимоги позивача щодо стягнення з відповідача на її користь судових витрат, то ця вимога не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

При вирішенні в судовому порядку питання права власності на спадкове майно, відповідачем виступає Лисянська селищна рада Звенигородського району Черкаської області не тому, що такою порушуються права позивача, а тому, що такий орган місцевого самоврядування виступає від імені територіальної громади і у разі відсутності спадкоємців, або не прийняття спадщини вказаний орган місцевого самоврядування виступає стороною в таких правовідносинах, що в свою чергу дає можливість до захисту приватного права без явного порушення такого кимось.

Суд зважає на те, що Лисянську селищну раду Звенигородського району Черкаської області не можна вважати відповідальною за те, що у позивача відсутні належно оформленні правовстановлюючі документи на майно, яке підлягає нею до спадкування, що по суті і породжує даний спір. Крім того, Лисянська селищна рада Звенигородського району Черкаської області ніяким чином не порушила права позивача на спадщину, не чинила та не чинить перешкод в її оформленні.

З урахуванням вищенаведеного, суд не вбачає правових підстав для стягнення судових витрат з Лисянської селищної ради Звенигородського району Черкаської області, яка є органом місцевого самоврядування та виступає від імені територіальної громади в спірних правовідносинах для можливості особи захистити свої майнові права, а тому судові витрати залишаються за позивачем.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.1218,1261,1269,1270, 1274 ЦК України, ст.ст.4,5,12,13,19,81,82, 259, 263-265, 354 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 , представник позивача - адвокат Свистун Юлія Леонідівна до Лисянської селищної ради Черкаської області, треті особи: ОСОБА_2 , державний нотаріус Лисянської державної нотаріальної контори Любчич Федір Іванович про визнання права власності на майно в порядку спадкування задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 , в порядку спадкування за законом право власності на житловий будинок з надвірними спорудами та будівлями за адресою: АДРЕСА_1 , який належав ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 , в порядку спадкування за законом право власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 0,1685 га, кадастровий номер:7122885200:01:001:0119, яка згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №635962 виданого 03.03.2010 року на ім`я ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 , в порядку спадкування за законом право власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 0,3852 га, кадастровий номер: 7122885200:01:001:0118, яка згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №635963 виданого 03.03.2010 року на ім`я ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.В.Бесараб

СудЛисянський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення11.07.2022
Оприлюднено15.07.2022
Номер документу105212698
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —700/144/22

Ухвала від 11.07.2022

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Бесараб Н. В.

Ухвала від 15.05.2022

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Бесараб Н. В.

Ухвала від 27.04.2022

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Бесараб Н. В.

Ухвала від 06.04.2022

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Бесараб Н. В.

Ухвала від 15.03.2022

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Бесараб Н. В.

Ухвала від 16.03.2022

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Бесараб Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні