Рішення
від 07.07.2022 по справі 295/15832/21
БОГУНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЖИТОМИРА

Справа №295/15832/21

Категорія 35

2/295/584/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

08.07.2022 року м. Житомир

Суддя Богунського районного суду м. Житомира Воробйова Т.А.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження

без повідомлення сторін цивільну справу

за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Перемоги 99"

до ОСОБА_1

про стягнення заборгованості,

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача заборгованість станом на 30.11.2021 у сумі 28 712,65 грн, та стягнути судові витрати.

Позов обґрунтовано тим, що відповідач є власником квартири АДРЕСА_1 . Співвласниками будинку АДРЕСА_2 створено Об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку "Перемоги 99", яке виконує функції балансоутримувача, управителя та виконавця послуг з теплопостачання, постачання гарячої води.

Договір про надання послуг централізованого опалення та обслуговування внутрішньобудинкових мереж централізованого опалення між ОСББ "Перемоги 99" та відповідачем не укладався, але житлово-комунальні послуги відповідачу надавались, тобто між сторонами наявні фактичні договірні відносини. Щомісяця позивач нараховував відповідачу плату за надані послуги з теплопостачання, постачання гарячої води, утримання будинку та прибудинкової території, однак останній кошти за вказані послуги не сплачував, внаслідок чого виникла заборгованість за надані послуги, яка станом на 30.11.2021 становить 28 712,65 грн. Водночас, відповідач ухиляється від підписання договору про надання послуг з утримання будинку, споруд та прибудинкової територіїта невиконує обов`язкиспоживача уповному обсязі щодо оплати послуги з утримання вказаного будинку та прибудинкової території, а також послуги з теплопостачання. Жодних претензій щодо якості та повноти наданих комунальних послуг відповідач не заявляв.

На адресувідповідача 25.06.2021було направленовідповідну претензію,яка залишенавідповідачем безреагування.

Ухвалою суду від 20.12.2021 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Копія ухвали про відкриття провадження у справі разом з матеріалами позовної заяви неодноразово направлялися відповідачу за його зареєстрованим місцем проживання, однак повернулися на адресу суду не врученими з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання».

Заяв по суті справи до суду не надійшло.

Сторони не скористались своїм правом та не подали до суду клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.

Згідно з ч.5 ст.279ЦПКУкраїни суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Відповідно до положень ст.280 ЦПК України суд вважає за можливе ухвалити заочне рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , та є власником квартири, яка знаходиться за зазначеною адресою.

Відповідно до пункту 11 статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Перемоги 99", який затверджений загальними зборами співвласників, протокол №1-2016 від 16.02.2016, рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.

Пунктом 11 статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Перемоги 99" визначено, що завданням та предметом діяльності об`єднання, серед іншого, є забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території; забезпечення місцевими (розподільчими) тепловими мережами теплової енергії для власних потреб об`єднання; забезпечення послуг з централізованого гарячого водопостачання, водовідведення для власних потреб.

Протоколом №1/2019 загальних зборів співвласників будинку АДРЕСА_2 від 22.02.2019, затверджено проект кошторису на 2019 рік та встановлено єдиний для всіх співвласників тариф на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території у розмірі 5,30 грн за 1 м.кв. Також цим протоколом доручено правлінню затверджувати планований обсяг споживання природного газу на літній період з квітня 2019 року та на наступний опалювальний період 2019/2020 років, приймати рішення щодо підписання договорів з НАК «Нафтогаз Україна», ПАТ «Укртрансгаз» та ПАТ «Житомиргаз» та надавати повноваження на підписання всіх угод та всіх додаткових угод, всіх листів та розрахунків, щодо укладених угод з цими компаніями головою правління.

Протоколом №1/2020 загальних зборів співвласників будинку АДРЕСА_2 від 27.03.2020 затверджено проект кошторису на 2020 рік та встановлено єдиний для всіх співвласників тариф на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території у розмірі 5,90 грн за 1 м.кв.

Протоколом №1/2021 загальних зборів співвласників будинку АДРЕСА_2 від 24.01.2021 затверджено проект кошторису на 2021 рік та встановлено єдиний для всіх співвласників тариф на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території у розмірі 7,55 грн за 1 м.кв.

Також встановлено, що позивач є виконавцем послуг з постачання теплової енергії та гарячої води. З цією метою у будинку АДРЕСА_2 обладнано дахову котельню, призначену для постачання тепла в системі опалення житлових та нежитлових приміщень будинку, що підтверджується витягом з проекту будинку АДРЕСА_2 .

Для забезпечення функціонування котельні ОСББ укладено договори постачання природного газу.

23.09.2020 між Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Перемоги 99" та АТ НАК «Нафтогаз Україна» укладено договір постачання природного газу, предметом якого є постачання природного газу з метою використання для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню.

11.08.2021 між Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Перемоги 99" та ТОВ «ЙЕ Енергія» укладено договір постачання природного газу для потреб не побутових споживачів.

27.04.2021 між Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Перемоги 99" та ТОВ «Житомиргоз Збут» укладено договір постачання природного газу для потреб не побутових споживачів.

Відповідно до розрахунку заборгованості по внескам на утримання будинку та прибудинкової території, оплат за опалення приміщення та постачання гарячої води за адресою: АДРЕСА_3 , ОСОБА_1 станом на 30.11.2021 має заборгованість в сумі 28712,65 грн.

Також матеріали справи свідчать, що 25.06.2021 на адресу ОСОБА_1 направлено попередження, у якому відповідача повідомлено про наявність заборгованості та запропоновано погасити наявну заборгованість. Також у змісті попередження міститься повідомлення про те, що уразі непогашення заборгованості, правління буде вимушене звернутися до суду.

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань співвласників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначені Законами України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» та «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

Виходячи з положень ст.15Закону України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» співвласник зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Згідно зі ст. 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та Статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.

Відповідно до ч.1 ст.12Закону України«Проособливості здійсненняправа власностіу багатоквартирномубудинку» витрати на управління багатоквартирним будинком включають: витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічної переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом.

Частиною 2 ст.12Закону України«Про особливостіздійснення прававласності убагатоквартирному будинку» визначено, що витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток, якщо рішенням зборів співвласник або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.

За положеннями ч.3 ст.12Закону України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.

Згідно з ч.1 ст.16Закону України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» об`єднання має право відповідно законодавства та статуту об`єднання, зокрема, встановлювати порядок сплати, перелік, розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного ремонтного фондів; визначати підрядника, укладати договори про управління експлуатацію, обслуговування, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення майна з будь-якою фізичною або юридичною особою; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків та платежів.

Статтею 322ЦК України передбачено обов`язок власника утримувати майно, що йому належить.

Згідно зі ст.162ЖК України плата за користування жилим приміщенням в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, встановлюється угодою сторін.

Відповідно до Закону України«Про житлово-комунальніпослуги» комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.

Як вбачається зі змісту ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком; 2) комунальні послуги.

Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку;

2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Пунктом 1 ч. 1 ст.7ЗаконуУкраїни«Про житлово-комунальніпослуги» передбачене право споживача одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів.

Згідно з п.5 ч.2 ст.7цьогоЗакону споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Відповідно до п.7 ч. 3 ст.8ЗаконуУкраїни«Про житлово-комунальніпослуги» управитель багатоквартирного будинку має право вести претензійно-позовну роботу у разі виникнення заборгованості за надані послуги в порядку і строки, встановлені законом та/або договором.

Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку про те, що споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору про надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду №206/1148/16-ц від 14.01.2019.

Статтею 525ЦивільногокодексуУкраїни передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст.526ЦивільногокодексуУкраїни зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно зі ст.610ЦКУкраїни порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Позивач, як балансоутримувач вказаного майна, на підставі затверджених тарифів здійснює нарахування за надані послуги і в разі їх несплати вправі звернутись до суду із відповідним позовом.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку, що надавачем житлово-комунальних послуг є ОСББ "Перемоги99" і відповідач користується наданими позивачем житлово-комунальними послугами, а відповідно до загальних умов виконання зобов`язання, установлених ст.526 ЦК України, зобов`язання повинне виконуватись належним чином згідно з умовами договору та вимогами цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Недотримання таких вимог призводить до порушення зобов`язань, тому позов ОСББ "Перемоги99" до ОСОБА_1 є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Згідно зі статтями12,13 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих учасниками справи доказів.

Закріпивши принцип змагальності сторін, гарантує сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, рівні процесуальні можливості з метою захисту їхніх порушених, оспорюваних чи невизнаних прав та законних інтересів, зокрема й щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості.

Відповідно до цієї норми кожна сторона та інша особа, яка бере участь у справі, повинна довести суду ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, а у випадку неможливості стороною подати докази з поважних причин, суд сприяє особі в їх витребуванні, тим самим сприяє всебічному і повному з`ясуванню обставин справи (ч.1 ст.84 ЦПК України).

Відповідач не скористався своїми процесуальними правами, передбаченим ст. 12, 13, 76, 83, 84, 191 ЦПК України, та не надав до суду заперечення щодо вимог позивача та доказів на їх спростування.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що за правилами ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно з положеннями п. 1 ч. 3 ст. 133 ЦПК України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на правничу допомогу.

Приписами ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України визначено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Частиною 8 статті 141 ЦПК України визначено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позову, стягненню з відповідача на користь позивача підлягають понесені судові витрати з оплати судового збору у сумі 2270,00 грн та витрати на професійну правничу допомогу в сумі 1200,00 грн, понесення яких позивачем підтверджено належними доказами, які містяться у матеріалах справи.

Керуючись Законами України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», «Про житлово-комунальні послуги», «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», ст. 322, 526 ЦК України, ст. 162 ЖК України, ст.ст. 5, 12, 13, 76-81, 89, 141, 258, 259, 263-265, 268, 273, 274-279, 354 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в:

Позовну заявузадовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Перемоги 99" заборгованість станом на 30.11.2021 у сумі 28712,65грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Перемоги 99" суму сплаченого судового збору у розмірі 2270,00 грн та витрати на професійну правничу допомогу в сумі 1200,00 грн.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем протягом тридцяти днів з дня його складення до Житомирського апеляційного суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановленихЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено без змін за результатами апеляційного розгляду справи.

Відомості про учасників справи:

Позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Перемоги 99", місцезнаходження: м.Житомир, вул.Перемоги, 99; ідентифікаційний код юридичної особи: 35731035.

Відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Суддя Т.А.Воробйова

СудБогунський районний суд м. Житомира
Дата ухвалення рішення07.07.2022
Оприлюднено15.07.2022
Номер документу105217270
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —295/15832/21

Рішення від 07.07.2022

Цивільне

Богунський районний суд м. Житомира

Воробйова Т. А.

Ухвала від 20.12.2021

Цивільне

Богунський районний суд м. Житомира

Воробйова Т. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні