Справа № 182/174/22
Провадження № 2/0182/1430/2022
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем УКРАЇНИ
04.07.2022 м. Нікополь
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого-судді Кобеляцької-Шаховал І.О.
секретар Іванова Т.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Нікополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Свої вимогимотивує тим,що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 ,який додня смертіпроживав табув зареєстрованийу АДРЕСА_1 .Після йогосмерті відкриласьспадщина,яка складаєтьсяз Ѕ частини земельної ділянки, площею 7.0300 га., цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Дніпропетровської області, в Нікопольському районі, Криничуватській сільській раді, кадастровий номер земельної ділянки 1222982800:01:041:0490, яку він прийняв фактично у спадок за законом після смерті своєї дружини ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 (іншу 1/2 частину вказаної земельної ділянки прийняв їх син ОСОБА_2 ). В листопаді 2021 року він дізнався про існування заповіту ОСОБА_3 на його ім`я від 19 січня 2015 року, посвідченого секретарем Криничуватської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області, зареєстрованого в реєстрі за № 10, згідно якого ОСОБА_3 заповідав йому вищевказану земельну ділянку. При цьому, зазначає, що не є прямим нащадком покійного, проживав в іншому селі, тому не знав про його смерть та про існування заповіту на своє ім`я, через що в установлений шестимісячний строк не звернувся до нотаріуса. Спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_3 є його син ОСОБА_2 - відповідач по справі. 10 грудня 2021 року він звернуся з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом до державного нотаріуса Першої Нікопольської державної нотаріальної контори Ткачової Л .П. Однак, постановою про відмову у вчинені нотаріальної дії від 10 грудня 2021 року державним нотаріусом Першої Нікопольської державної нотаріальної контори Ткачовою Л.П. йому було відмовлено у вчиненні нотаріальних дій у зв`язку з пропуском встановленого законом строку для прийняття спадщини. Тому, на підставі викладеного, він змушений звернутися до суду та просить визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном чотири місяця з дня набрання законної сили рішенням суду.
Позивач в судове засідання не з`явився, від його представника ОСОБА_5 на адресу суду надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, на задоволенні позову наполягала та просила позовні вимоги задовольнити в повному обсязі (а.с.49).
Відповідач про розгляд справи був повідомлений належним чином, однак, своїм правом на подання до суду відзиву на позовну заяву не скористався, конверт, який був направлений за адресою його місця реєстрації та перебування, повернувся до суду з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою» (а.с.27), будь-які заяви чи клопотання на адресу суду від нього не надходили.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, суд приходить до наступного.
Згідно зі ст.6 Конвенції „Про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
У статті 129 Конституції України однією із засад судочинства проголошено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Процесуальний порядок провадження у цивільних справах визначається ЦПК України та іншими законами України, якими встановлюється зміст, форма, умови реалізації процесуальних прав і обов`язків суб`єктів цивільно-процесуальних правовідносин та їх гарантій.
У частині четвертій статті 10 ЦПК України і статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» на суд покладено обов`язок під час розгляду справ застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Згідно ст.1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк в шість місяців, який починається з моменту відкриття спадщини.
Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини по поважній причині, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подачі ним заяви про прийняття спадщини.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
При цьому, правила ч.3 ст.1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; ці обставини визнані судом поважними.
Як встановленосудом, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , прощо свідчитьактовий запис№ 1471,складений 07вересня 2015року Відділомдержавної реєстраціїактів цивільногостану помісту Нікополюреєстраційної службиНікопольського міськрайонногоуправління юстиціїу Дніпропетровськійобласті (а.с.6).Після йогосмерті відкриласьспадщина,яка складаєтьсяз Ѕ частини земельної ділянки, площею 7.0300 га., цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Дніпропетровської області, в Нікопольському районі, в Криничуватській сільській раді, кадастровий номер земельної ділянки 1222982800:01:041:0490 (а.с.11). 19 січня 2015 року ОСОБА_3 розпорядився належним йому майном та склав заповіт, посвідчений секретарем Криничуватської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області, зареєстрований в реєстрі за № 10, згідно якого заповідав позивачу вищевказану земельну ділянку (а.с.7). Згідно зі спадковою справою, заведеною 10 грудня 2021 року державним нотаріусом Першої Нікопольської державної нотаріальної контори Ткачовою Л.П., позивач звернувся з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.34). Однак, постановою від 10 грудня 2021 року йому було відмовлено у вчиненні нотаріальних дій у зв`язку з пропуском встановленого законом строку для прийняття спадщини.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач в обґрунтування своїх позовних вимог щодо звернення до суду послалася на те, що строк для прийняття спадщини ним було пропущено з поважної причини, оскільки про наявність заповіту йому відомо не було, а тим паче, він фактично проживав в іншій місцевості, тому будь-які відомості щодо смерті, а також наявності заповіту йому відомі не були.
Згідно ч.3ст.1272 ЦК України,за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
В силу ч.1ст.76 ЦПК України.доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Положеннями ч.ч.1, 5, 6ст.81 ЦПК Українивизначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, а також враховуючи той факт, що в матеріалах справи наявні докази, про поважність пропуску подання заяви про прийняття спадщини, які свідчать про обґрунтованість вимог, а тому суд вважає, що дані обставини пов`язані з об`єктивними та істотними труднощами для спадкоємця, що в даному випадку дає суду підстави визнати обставини поважними та вважає доцільним надати ОСОБА_1 додатковий строк в чотири місяці для прийняття спадщини, починаючи з дня набрання рішенням суду законної сили.
Керуючись ст.ст.4,13,81,200,263-265,268 ЦПК України, ст.1270, ч.3 ст.1272 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , протягом чотирьох місяців з дня вступу рішення суду в законну силу.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його переглядякщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Дніпровського апеляційного суду Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його складення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: І. О. Кобеляцька-Шаховал
Суд | Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 03.07.2022 |
Оприлюднено | 15.07.2022 |
Номер документу | 105230466 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Кобеляцька-Шаховал І. О.
Цивільне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Кобеляцька-Шаховал І. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні