Ухвала
від 13.06.2022 по справі 761/10059/22
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 761/10059/22

Провадження № 1-кс/761/5708/2022

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2022 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,

за участю секретаря ОСОБА_2

детектив ОСОБА_3

розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання старшого детектива першого відділу детективів Підрозділу детективів із захисту економіки у фіскальній сфері Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 , яке погоджене прокурором ОСОБА_4 , внесеного у кримінальному провадженні № 42022000000000463 від 14.04.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 209, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 205-1, ч. 3 ст. 358, ч. 2 ст. 200 КК України, про проведення обшуку,

ВСТАНОВИВ:

Старший детектив першого відділу детективів Підрозділу детективів із захисту економіки у фіскальній сфері Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з клопотанням, погодженим з прокурором Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , внесеного у кримінальному провадженні № 42022000000000463 від 14.04.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 209, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 205-1, ч. 3 ст. 358, ч. 2 ст. 200 КК України та за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 205-1, ч. 3 ст. 358, ч. 2 ст. 200 КК України, про проведення обшуку приміщень за адресою: АДРЕСА_1 .

Своє клопотання детектив мотивує тим, що Першим відділом детективів Підрозділу детективів із захисту економіки у сфері надання фінансових послуг Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України під процесуальним керівництвом Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022000000000463 від 14.04.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 209, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 205-1, ч. 3 ст. 358, ч. 2 ст. 200 КК України та за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 205-1, ч. 3 ст. 358, ч. 2 ст. 200 КК України.

Досудовим розслідуванням, зокрема, встановлено, що власники АТ «Альфа-Банк» разом із його службовими особами, з метою уникнення можливих негативних наслідків у вигляді накладення санкцій, або уникнення заходів щодо примусового вилучення прав власності, передбачених Законом України «Про основні засади примусового вилучення в Україні об`єктів права власності Російської Федерації та її резидентів» з рахунків пов`язаних із ними кіпрських компаній ABH Ukraine Limited», «Greatford Limited», «ABHU Finance PLC», шляхом використання фіктивних правочинів, вчинених без наміру створення правових наслідків, які обумовлюються цим правочином здійснили легалізацію (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом в особливо великих розмірах.

Окрім цього, громадяни російської федерації ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , а також довірені особи - громадяни України ОСОБА_9 та ОСОБА_10 на території України та іноземних держав за період з 19.08.2011 по 18.02.2022 вчинили дії, пов`язані із проведенням фінансових операцій через власні банківські рахунки, відкриті в банківських установах російської федерації, а також АТ «Альфа-Банк» (Україна) та вчинили правочини з доходами, одержаними злочинним шляхом, тим самим здійснили легалізацію (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом в особливо великих розмірах, на загальну суму 161,28 млн грн.

Також, власники «Альфа- Груп» в особі ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , по заздалегідь розробленому плану вчиняють дії, спрямовані на приховування та маскування фактичного володіння належних їм активів на території України, а саме по фіктивно удаваним угодам легалізувати (відмити), шляхом виведення нібито зі своєї власності активи по виробництву та реалізації питної води, які знаходиться на території України, а саме підприємств ПАТ «Моршинський завод мінеральних вод «Оскар» (код ЄДРПОУ 22415322), ПрАТ «Миргородський завод мінеральних вод» (код ЄДРПОУ 00382651), ПАТ «Індустріальні та дистрибуційні системи» (код ЄДРПОУ 24364528), ПП «ІВА» (код ЄДРПОУ 22411181), ТОВ «ІДС Аква Сервіс» (код ЄДРПОУ 42201052), ТОВ «Потужність» (код ЄДРПОУ 30203858), ДП «НОВА.КОМ» (код ЄДРПОУ 35074707), якими останні фактично володіють через підконтрольну їм офшорну кіпрську компанію нерезидент «International Distribution Systems Limited», сукупна вартість яких перевищує вісімнадцять тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що є особливо великим розміром, з метою уникнення від націоналізації таких активів Україною внаслідок повномасштабної війни, розпочатої Російською Федерацією проти України та українського народу, унеможливлення фінансових та правових наслідків у вигляді накладення санкцій та/або застосування заходів примусового вилучення прав власності, передбачених Законом України «Про основні засади примусового вилучення в Україні об`єктів права власності Російської Федерації та її резидентів», тобто вчинити дії, спрямовані на приховування та маскування фактичного володіння таким активи (майном), прав на таке майно.

Разом з цим, ОСОБА_5 у 2015 році за попередньою змовою з невстановленою особою, яка представляє інтереси групи осіб, які контролюють «ABH Ukraine Limited», « ІНФОРМАЦІЯ_1 », «ABHU Finance PLC», «Fostar Limited», «Masline Holdings Limited», ТОВ «А-Ріалті», АТ «Альфа-Банк», подали до відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Шевченківського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві документи, які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи, в які внесено завідомо неправдиві відомості, для проведення реєстраційних дій.

ОСОБА_5 , упродовж 2015-2022, починаючи з 12.06.2015, усвідомлюючи, що не виконує обов`язки директора ТОВ «Нова Охорона», ТОВ «Нова Охорона» не здійснює фінансово-господарську діяльність, відтак розрахунки з іншими суб`єктами господарської діяльності не можуть відбуватися, діючи вказівками невстановленої особи, яка представляє інтереси групи осіб, які контролюють «ABH Ukraine Limited», «Greatford Limited», «ABHU Finance PLC», «Fostar Limited», «Masline Holdings Limited», ТОВ «А Ріалті», АТ «Альфа Банк», підписував підроблені документи на переказ, інші засоби доступу до банківських рахунків в АТ «Альфа-Банк» з метою їх використання у діяльності ТОВ «НОВА ОХОРОНА» невстановленими особами для фіктивних фінансово господарських операцій з іншими суб`єктами господарювання.

ОСОБА_5 , усвідомлюючи, що не буде виконувати обов`язки директора ТОВ «Нова Охорона», ТОВ «Нова Охорона» не здійснює фінансово господарську діяльність, діючи за розробленим планом групою осіб, які контролюють «ABH Ukraine Limited», «Greatford Limited», «ABHU Finance PLC», «Fostar Limited», «Masline Holdings Limited», ТОВ «А-Ріалті», АТ «Альфа Банк», не маючи на меті здійснення фінансово-господарської діяльності, упродовж 2015-2022 років підписав фінансово-господарські документи, податкову звітність, документи щодо призначення його на посаду та інші, які містять неправдиві відомості. При цьому, вчиненню кримінального правопорушення, сприяла ОСОБА_13 , яка надавала для підпису ОСОБА_5 вищевказані документи, які містять неправдиві відомості.

25.05.2022 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Добра, Маньківського району Черкаської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , громадянина України, мешканця АДРЕСА_2 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, а саме:

- у пособництві у внесенні в документи, які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи, завідомо неправдивих відомостей, а також умисне подання для проведення такої реєстрації документів, які містять завідомо неправдиві відомості, за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 205-1 КК України;

- у підробленні офіційного документа, який видається, посвідчується підприємством, і який надає права або звільняє від обов`язків, з метою використання його підроблювачем чи іншою особою, за попередньою змовою групою осіб, повторно, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 358 КК України;

- у підробленні та використанні документів на переказ та інших засобів доступу до банківських рахунків, вчинене повторно, за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 200 КК України.

Так, законодавчо встановлений порядок державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців, який є безпосереднім об`єктом злочину, передбаченого ст. 205-1 КК України, регулюється Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV зі змінами та доповненнями (далі Закон).

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону, державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців (далі - державна реєстрація) - це офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об`єднання, професійної спілки, її організації або об`єднання, політичної партії, організації роботодавців, об`єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 15 Закону рішення уповноваженого органу управління юридичної особи, що подається для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, викладається у письмовій формі, прошивається, пронумеровується та підписується засновниками (учасниками), уповноваженими ними особами або головою та секретарем загальних зборів (у разі прийняття такого рішення загальними зборами). Справжність підписів на такому рішенні нотаріально засвідчується з обов`язковим використанням спеціальних бланків нотаріальних документів, крім рішень, створених на порталі електронних сервісів.

Згідно ч. 1 ст. 17 Закону для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні подати державному реєстратору такі документи: а) заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи, до якої може бути подана як додаток заява щодо обрання юридичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику; б) примірник оригіналу рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом; в) примірники установчих документів.

Водночас ч. 4 ст. 35 Закону передбачено, що особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, що подаються для державної реєстрації, завідомо неправдивих відомостей, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, несуть відповідальність, встановлену законом.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 42 Закону для проведення державної реєстрації фізична особа, яка має намір стати підприємцем та має реєстраційний номер облікової картки платника податків, або уповноважена нею особа повинна подати державному реєстратору такі документи:

а) заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця, до якої може бути подана як додаток заява щодо обрання фізичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику; б) копію документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків; в) нотаріально засвідчену письмову згоду батьків (усиновлювачів) або піклувальника, або органу опіки та піклування, якщо заявником є фізична особа, яка досягла шістнадцяти років і має бажання займатися підприємницькою діяльністю.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , у червні 2015 року (точний час та дату не встановлено), діючи умисно, з корисливих мотивів, за попередньою змовою з невстановленою особою, яка представляє інтереси невстановленої групи осіб, які контролюють «ABH Ukraine Limited», «Greatford Limited», «ABHU Finance PLC», «Fostar Limited», «Masline Holdings Limited», ТОВ «А-Ріалті», АТ «Альфа-Банк», з метою особистого збагачення, всупереч вимогам ст. ст. 81, 87, 89 Цивільного кодексу України, ст. ст. 55, 55-1, 56, 57, 62, 79, 80, 89 Господарського кодексу України та ст. ст. 7, 15, 17, 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», сприяв внесенню в документи, які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи, завідомо неправдивих відомостей, а також умисному поданню для проведення такої реєстрації документів, які містять завідомо неправдиві відомості щодо юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «НОВА ОХОРОНА» (код ЄДРПОУ 34967436) (далі - ТОВ «НОВА ОХОРОНА»), не маючи мети здійснення будь-якої реальної фінансово-господарської діяльності, пов`язаної з виробництвом чи реалізацією товарів (робіт, послуг), визначених у статутних документах.

Так, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , не маючи необхідного досвіду організаційно-управлінської та адміністративно-господарської діяльності, не маючи конкретних намірів та мети здійснення підприємницької діяльності, перебуваючи у скрутному матеріальному становищі та маючи потребу до отримання матеріальних ресурсів для забезпечення власних життєвоважливих інтересів та існування, маючи умисел на постійне отримання незаконних прибутків від вчинення кримінальних правопорушень у сфері господарської діяльності здійснив пособництво невстановленій групі осіб, які контролюють «ABH Ukraine Limited», «Greatford Limited», «ABHU Finance PLC», «Fostar Limited», «Masline Holdings Limited», ТОВ «А-Ріалті», АТ «Альфа-Банк», у здійсненні злочинної діяльності за наступних обставин.

Невстановлена група осіб, які контролюють «ABH Ukraine Limited», «Greatford Limited», «ABHU Finance PLC», «Fostar Limited», «Masline Holdings Limited», ТОВ «А-Ріалті», АТ «Альфа-Банк», діючи на території України та іноземних держав, відповідно до власного плану злочинної діяльності, організувала вчинення кримінального правопорушення, яке полягало у внесенні в документи, які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи, завідомо неправдивих відомостей, а також умисне подання для проведення такої реєстрації документів, які містять завідомо неправдиві відомості, за попередньою змовою групою осіб.

Так, перебуваючи у місті Києві навесні 2015 року ОСОБА_5 знайшов оголошення в мережі Інтернет щодо працевлаштування на посаду директора товариства, після чого у телефонній розмові домовився про зустріч за адресою: м. Київ, вул. Десятинна. Прибувши у визначене місце ОСОБА_5 надав невстановленій особі, яке представляє групу осіб, які контролюють «ABH Ukraine Limited», « ІНФОРМАЦІЯ_1 », «ABHU Finance PLC», « ІНФОРМАЦІЯ_4 », «Masline Holdings Limited», ТОВ «А-Ріалті», АТ «Альфа-Банк», паспорт, довідку про присвоєння ідентифікаційного номера та трудову книжку для оформлення на посаду директора ТОВ «НОВА ОХОРОНА» не маючи наміру здійснювати підприємницьку діяльність.

З використанням документів ОСОБА_5 , невстановленою особою, яка представляє групу осіб, які контролюють «ABH Ukraine Limited», «Greatford Limited», «ABHU Finance PLC», «Fostar Limited», «Masline Holdings Limited», ТОВ «А-Ріалті», АТ «Альфа-Банк» на виконання плану злочинної діяльності, підготовлено документи, необхідні для призначення на посаду директора ТОВ «НОВА ОХОРОНА» ОСОБА_5 , які останній підписав не пізніше червня 2015 року (точний день та час не встановлено), перебуваючи в приміщенні нотаріуса за адресою: м. Київ, провулок Музейний, 4. Окрім цього, ОСОБА_5 було підписано довіреність від 15.06.2015, якою ТОВ «НОВА ОХОРОНА» уповноважує ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 бути представниками товариства.

При цьому, ОСОБА_5 діючи з корисливих мотивів, усвідомлюючи протиправний характер своїх діянь, вніс неправдиві відомості до офіційних документів шляхом підписання заздалегідь підготовлених учасниками злочинної групи документів, які відповідно до ст. 24 Закону України «Про державну реєстрації юридичних та фізичних осіб підприємців» подаються державному реєстратору, а саме:

- в протоколі № 10/06/15 загальних зборів учасників ТОВ «НОВА ОХОРОНА» від 10.06.2015 зазначено, що директором указаного товариства призначено ОСОБА_5 , проте останній жодного дня фактично не виконував обов`язків директора на вказаному підприємстві;

- в наказі від 12.06.2015 №12.06/2015, підписаному ОСОБА_5 , зазначено, що ОСОБА_5 приступає до виконання обов`язків директора ТОВ «НОВА ОХОРОНА»;

- в довіреності від 15.06.2015 зазначено, що ТОВ «НОВА ОХОРОНА» в особі ОСОБА_5 уповноважує ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 бути представниками товариства.

Після цього, вказані документи, на виконання розробленого групою осіб, які контролюють «ABH Ukraine Limited», «Greatford Limited», «ABHU Finance PLC», «Fostar Limited», «Masline Holdings Limited», ТОВ «А-Ріалті», АТ «Альфа-Банк», 19.06.2015 було подано з підписаною ОСОБА_5 реєстраційною карткою про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, до відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Шевченківського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві, співробітниками якого внесено зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо зміни керівника ТОВ «НОВА ОХОРОНА» ОСОБА_18 на ОСОБА_5 .

У подальшому, ОСОБА_5 жодної фінансово-господарської діяльності не здійснював, а лише кожного місяця, отримуючи грошову винагороду, приїжджав до офісу за адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, 100, підписував документи, які надавала йому невстановлена особа, яка представляє інтереси невстановленої групи осіб, які контролюють «ABH Ukraine Limited», « ІНФОРМАЦІЯ_1 », «ABHU Finance PLC», «Fostar Limited», «Masline Holdings Limited», ТОВ «А-Ріалті», АТ «Альфа-Банк» .

27.05.2022 допитано як підозрюваного ОСОБА_5 . Із вказаного допиту вбачається, що ОСОБА_5 , за вказівками ОСОБА_13 , яка телефонувала йому з номера телефону НОМЕР_1 , підписував бухгалтерські документи, трудові договори, пов`язані із отриманням електронного ключа ТОВ «Нова Охорона» та інші документи упродовж 2015-2022 років. При цьому, фінансово-господарську діяльність не здійснював. Працевлаштувався скільки потрібен був трудовий стаж та додатковий заробіток.

Досудовим розслідуванням установлено, що ТОВ «Нова Охорона» в особі директора ОСОБА_5 15.06.2015 видано довіреність, якою уповноважив, у тому числі, ОСОБА_16 отримувати виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; проводити державну реєстрацію зміни керівництва (Директора) Товариства.

Зазначеною довіреністю ОСОБА_16 надано право бути представником Товариства у відділі державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби головного управління юстиції у м. Києві; від імені Товариства сплачувати державне мито, послуги, податки та інші витрати, тощо.

Під час проведення досудового розслідування встановлено, що особи, які отримали довіреність від ОСОБА_5 , за місцями розташування орендованих приміщень та місцями фактичного проживання можуть зберігати первинні документи, їх копії, чорнові записи щодо вчинення протиправних дій, а також електронні засоби зберігання інформації з даними, які можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні.

ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на даний час орендує приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , яке на праві власності належить ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 .

На цей час стороною обвинувачення у порядку, передбаченому ст.ст. 91, 93 КПК України, здійснюється збирання, перевірка та оцінка доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.

У ході проведення обшуку за вказаною адресою планується відшукання та вилучення фінансово-господарських документів, печаток нерезидентів «GREATFORD LIMITED» (Кіпр), «MASLINE HOLDINGS LIMITED» (Кіпр), «ABH UKRAINE LIMITED» (Кіпр), «FOSTAR LIMITED» (Кіпр), «ABHU FINANCE PLC» (Кіпр), «SIFUM GROUP LIMITED» (Кіпр), «ABH Holdings S.A.» (Люксембург), суб`єктів господарювання - резидентів України АТ «АЛЬФА-БАНК» (код 23494714), ТОВ «НОВА ОХОРОНА» (код 34967436), ТОВ «А-РІАЛТІ», ТОВ «КРЕДИТНІ ІНІЦІАТИВИ» (код 35326253), ТОВ «КОМПАНІЯ КРОКУС» (код 38736078), фізичних осіб громадян російської федерації ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_2 ), ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_8 (РНОКПП НОМЕР_3 ), ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , громадян України ОСОБА_9 (РНОКПП НОМЕР_4 ), ОСОБА_10 (РНОКПП НОМЕР_5 ), ОСОБА_24 (РНОКПП НОМЕР_6 ), ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , а також фізичних та юридичних осіб, які здійснювали фінансово-господарські взаємовідносини із зазначеними юридичними та фізичними особами, або від їх імені, за період з 19.08.2011 по 13.05.2022.

Зазначені речі та документи містять відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення, зокрема про фізичних осіб та службових осіб підприємств, задіяних в описаній злочинній схемі, підписи цих осіб, фактичні дані, на підставі яких можливо встановити наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню, характер здійснених фінансово-господарських операцій тощо, а тому існує реальна загроза зміни або знищення вказаних документів особами, причетними до вчинення кримінального правопорушення, у разі отримання ними інформації стосовно значення цих документів для досудового розслідування.

Відшукувані речі та документи мають суттєве значення для досудового розслідування, оскільки вони необхідні для проведення судово-економічних, технічних, почеркознавчих та інших експертиз з метою ідентифікації осіб, причетних до кримінального правопорушення, а також встановлення повного кола осіб, причетних до зазначеної незаконної діяльності, та обсягу вини кожної з них, а також для здійснення допитів, слідчих експериментів тощо.

Відомості, які містяться у згаданих речах і документах, використовуватимуться як докази вчинення кримінальних правопорушень під час досудового розслідування та судового розгляду кримінального провадження в суді.

Крім того, вищевказані документи та речі містять індивідуальні сліди підписів, рукописного тексту, печаток тощо, тому їх дослідження, огляд, приєднання як доказів можливі лише в разі проведення обшуку.

Відповідно до Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 17.01.2020 № 53/34336, для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів.

Протиправна діяльність пов`язана з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом власниками та службовими особами АТ «Альфа-Банк» та пов`язаних із ним компаній нерезидентів» «ABH Ukraine Limited», «Greatford Limited», «Sifum Group Limited», Fostar Limited», «ABHU Finance PLC», «Masline Holdings Limited» та іншими особами, унеможливлює отримання органом досудового розслідування доказів шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до частини другої статті 93 КПК України, або за допомогою інших слідчих дій.

Отже, під час досудового розслідування не можливо встановити у інший спосіб відомості, які містять доказове значення для кримінального провадження у зв`язку з тим, що вони знаходяться виключно у вищезазначених речах та документах, які в свою чергу переховуються власниками та службовими особами АТ «Альфа-Банк» та пов`язаних із ним компаніями нерезидентами «ABH Ukraine Limited», «Greatford Limited», «Sifum Group Limited», Fostar Limited», «ABHU Finance PLC», «Masline Holdings Limited» за адресою вищевказаних нежитлових приміщень.

У судовому засіданні детектив підтримав подане клопотання та просив його задовольнити.

Вивчивши матеріали клопотання, заслухавши пояснення детектива слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Згідно з положеннями ч. 2 ст. 30 Конституції України, не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.

Відповідно до ст. 8 КПК України, кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

За ст. 13 КПК України, не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим судовим рішенням, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Згідно з п. 2 ч. 3 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.

Оцінивши в сукупності доводи клопотання з долученими до нього документами, слідчий суддя вважає, що клопотання детектива про надання дозволу на проведення обшуку за своїм змістом відповідає вимогам ст. 234 КПК України.

Детективом доведено наявність достатніх підстав вважати, що: 1)було вчинено кримінальне правопорушення; 2)відшукувані речі і документи мають значенні для досудового розслідування; 3)відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; 4)відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні приміщенні; 5)за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також заходом пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.

Так, слідчий суддя вважає, що на даний час доданими детективом до клопотання документами, підтверджуються наявність підстав вважати, що було вчинене кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 209, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 205-1, ч. 3 ст. 358, ч. 2 ст. 200КК України.

Також, детективом з урахуванням поданого клопотання достатньо обґрунтовано мету проведення обшуку.

Відповідно до ч. 2 ст. 235 КПК України, ухвала про дозвіл на обшук повинна містити відомості про речі, документи або осіб, для виявлення яких проводиться обшук.

Так, Європейський Суд з Прав Людини (далі - ЄСПЛ) у своєму рішенні від 07 липня 2007 року у справі «Смирнов проти Росії» вказав, що невизначене формулювання обсягу обшуку дало органу влади на власний розсуд вирішувати, які матеріали підлягають вилученню, що призвело до вилучення, крім документів, які стосуються деяких особистих речей. ЄСПЛ зазначив, що відсутність вказівки на конкретну мету обшуку є порушенням ст.6 Конвенції.

Аналогічна позиція ЄСПЛ міститься в рішенні від 15 липня 2003 року у справі «Ернст та інші проти Бельгії», де вказано, що ордер на проведення обшуку не містив інформацію щодо мети проведення обшуку та про предмети, що підлягають вилученню. Таким чином, слідчих було наділено широкими повноваженнями, обшуки не були пропорційними.

Як вбачається з клопотання, детективом наведено широкий перелік речей та документів, які підлягають вилученню, що на переконання слідчого судді вказує, що органом досудового розслідування не конкретизовано речі та документи, які підлягають відшуканню під час проведення обшуку.

Отже, у разі задоволення клопотання у повному обсязі, детектив буде наділений більш широкими повноваженнями, а тому обшук не буде пропорційним його меті. У зв`язку з цим слідчий суддя дійшов висновку про часткове задоволення клопотання.

Крім цього, слідчим суддею перевірені можливості органом досудового розслідування іншим слідчим шляхом здобути дані та речові докази, які має детектив на меті віднайти під час проведення даного обшуку та які б мали менший ступінь втручання у права та свободи осіб та встановлено, що менші заходи втручання не зможуть забезпечити потреби слідства та ненастання ризиків щодо знищення, приховання знаряддя і майна, які мають доказове значення у даному кримінальному провадженні. А тому, з урахуванням ст.30 Конституції України, ст.8 КЗПЛ, слідчий суддя, поза розумним сумнівом, переконався, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, як обшук приміщень за адресою: АДРЕСА_1 , яке використовується ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ..

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 132, 233-236, 309 КПК України, слідчий суддя,

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого детектива першого відділу детективів Підрозділу детективів із захисту економіки у фіскальній сфері Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 , внесеного у кримінальному провадженні № 42022000000000463 від 14.04.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 209, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 205-1, ч. 3 ст. 358, ч. 2 ст. 200 КК України, про проведення обшуку - задовольнити частково.

Надати дозвіл на проведення обшуку у житловому приміщенні за адресою: АДРЕСА_1 , (яке на праві власності належить ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 ) та використовується ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , з метою фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також з метою виявлення та вилучення документів, а саме: фінансово - господарських документів (договори, акти приймання - передачі продукції, товарно-транспортні накладні, звіти, довіреності на представництво інтересів), які укладались, оформлювались або видавались у тому числі, але не виключно, печатки та штампи компаній нерезидентів: «GREATFORD LIMITED» (Кіпр), «MASLINE HOLDINGS LIMITED» (Кіпр), «ABH UKRAINE LIMITED» (Кіпр), «FOSTAR LIMITED» (Кіпр), «ABHU FINANCE PLC» (Кіпр), «SIFUM GROUP LIMITED» (Кіпр), «ABH Holdings S.A.» (Люксембург); суб`єктів господарювання - резидентів України АТ «АЛЬФА-БАНК» (код 23494714), ТОВ «НОВА ОХОРОНА» (код 34967436), ТОВ «А-РІАЛТІ», ТОВ «КРЕДИТНІ ІНІЦІАТИВИ» (код 35326253), ТОВ «КОМПАНІЯ КРОКУС» (код 38736078), за період з 19.08.2011 по 13.05.2022.

У задоволенні іншої частини клопотання відмовити.

Строк дії ухвали - 1 місяць з дня її постановлення та надає право на проникнення до приміщення лише один раз.

При виконанні даної ухвали відповідно до ч. 2, ч. 3, ч. 9 ст. 236 КПК України обшук житла чи іншого володіння особи на підставі ухвали слідчого судді повинен відбуватися в час, коли завдається найменша шкода звичайним заняттям особи, яка ними володіє, якщо тільки слідчий, прокурор не вважатиме, що виконання такої умови може суттєво зашкодити меті обшуку.

Перед початком виконання ухвали слідчого судді особі, яка володіє житлом чи іншим володінням, а за її відсутності - іншій присутній особі повинна бути пред`явлена ухвала і надана її копія.

Другий примірник протоколу обшуку разом із доданим до нього описом вилучених документів та тимчасово вилучених речей (за наявності) вручається особі, у якої проведено обшук, а в разі її відсутності - повнолітньому членові її сім`ї або його представникові/ керівнику або представникові підприємства, установи або організації.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя

СудШевченківський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення13.06.2022
Оприлюднено17.07.2023
Номер документу105256963
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи

Судовий реєстр по справі —761/10059/22

Ухвала від 13.06.2022

Кримінальне

Шевченківський районний суд міста Києва

Мальцев Д. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні