Справа № 344/7871/22
Провадження № 1-кс/344/3067/22
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 липня 2022 року місто Івано-Франківськ
Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , представників заявника ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , керівника органу досудового розслідування ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Івано-Франківськ скаргу Івано-Франківської єпархії Української Православної Церкви на бездіяльність слідчого, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Заявник Івано-Франківська єпархія Української Православної Церкви звернувся до суду зі скаргою на бездіяльність слідчого, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, та зобов`язання вчинити певні дії. Скаргу заявник обґрунтовує тим, що належного реагування заяви від 19 червня 2022 року, що була подана 20 червня 2022 року до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, не відбувалось, оскільки до Єдиного реєстру досудових розслідувань не було внесено відомостей по заяві. Тому заявник просить зобов`язати слідче управління Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою, що була подана 20 червня 2022 року, про злочини за ч. 1 ст. 358, ч. 4 ст. 358, ст. 364, ст. 366, ст. 161, ст. 180 Кримінального кодексу України.
Представники заявника у судовому засіданні вимоги скарги підтримали на підставах, викладених у скарзі, просили скаргу задовольнити у повному обсязі,
У судовому засіданні керівник органу досудового розслідування просив у задоволенні скарги відмовити у повному обсязі, пояснив, що під час перевірки обставин, викладених у заяві, не було встановлено ознак кримінальних правопорушень.
Вислухавши учасників судового провадження, дослідивши матеріали скарги, слідчий суддя виходить з наступного.
20 червня 2022 року тимчасово керуючий Івано-Франківською єпархією Української Православної Церкви звернувся з заявою до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 358, ч. 4 ст. 358, ст. 364, ст. 366, ст. 161, ст. 180 Кримінального кодексу України, що підтверджується копією заяви (а.с.4-5).
З листа Івано-Франківської обласної військової адміністрації, що адресований Івано-Франківській єпархії Українській Православній Церкві на запит від 06 червня 2022 року, вбачається, що в період з 01 січня 2022 року по 06 червня 2022 року заяви фізичних осіб з приводу державної реєстрації змін до установчих документів релігійної організації «Релігійна громада української православної церкви «Різдва Христового» м. Івано-Франківська», код ЄДРПОУ 26342287, не надходили. В період з 01 січня 2022 року по 06 червня 2022 року в реєстраційній справі відсутні документи для державної реєстрації змін до установчих документів релігійної організації «Релігійна громада української православної церкви «Різдва Христового» м. Івано-Франківська», код ЄДРПОУ 26342287. В період з 01 січня 2022 року по 06 червня 2022 року Івано-Франківська обласна державна адміністрація - обласна військова адміністрація приймала розпорядження про реєстрацію нової редакції статуту релігійної організації «Релігійна громада української православної церкви «Різдва Христового» м. Івано-Франківська» (а.с.7).
17 травня 2022 року Івано-Франківською обласною військовою адміністрацією прийнято розпорядження № 172 про реєстрацію нової редакції статуту релігійної громади, відповідно до якого зареєстровано нову редакцію статуту релігійної організації «Релігійна громада Української Православної Церкви (Православної Церкви України) «Різдва Христового» м. Івано-Франківська» (а.с.8).
Перелік рішень, дій чи бездіяльності слідчого, дізнавача або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, визначений частиною першою статті 303 Кримінального процесуального кодексу України, і даний перелік є вичерпним.
Зокрема, у відповідності до пункту 1 частини першої статті 303 Кримінального процесуального кодексу України, на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогамистатті 169цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов`язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування.
Відповідно до частини першої статті 214 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування.
За змістом частини першої статті 214 Кримінального процесуального кодексу України, бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, означає невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань впродовж 24 годин після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Відомості, які підлягають внесенню до Єдиного реєстру досудових розслідувань та їх перелік визначені частиною п`ятоюстатті 214 Кримінального процесуального кодексу України, відповідно до положень якої до Єдиного реєстру досудових розслідувань підлягають внесенню, серед інших відомостей, короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела.
Таким чином, виходячи зі змістустатті 214 Кримінального процесуального кодексу України, заява про кримінальне правопорушення повинна містити зазначені відомості.
Згідно з частиною першою статті 2 Кримінального кодексу України, Підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад кримінального правопорушення, передбаченого цим Кодексом.
Частинами першою-другою статті 22 Кримінального процесуального кодексу України передбачено, що кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.
За змістом положень частини першоїстатті 214 Кримінального процесуального кодексу Українитастатті 2 Кримінального кодексу України, реєстрації в Єдиному реєстрі досудових розслідувань підлягають не будь-які заяви чи повідомлення, а лише ті з них, що містять достатні відомості про кримінальне правопорушення.
При цьому, виходячи зі змістустатті 214 Кримінального процесуального кодексу України, повноваженнями щодо оцінки відомостей, наведених у заяві чи повідомлених потерпілим, чи виявлених з іншого джерела, як таких, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наділені слідчий, дізнавач, прокурор.
Підставами вважати заяву чи повідомлення саме про злочин є наявність в таких заявах або повідомленнях об`єктивних даних, що дійсно свідчать про ознаки злочину. Такими даними є фактичне існування доказів, що підтверджують реальність конкретної події злочину (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення злочину), а якщо у заявах чи повідомленнях таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, що мають бути обов`язково внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
При цьому аналіз положеньКримінального процесуального кодексу України, що регламентують процедуру звернення заявника до органів досудового розслідування із заявами про вчинення кримінальних правопорушень, свідчить про встановлення певних вимог до заяв і повідомлень про кримінальне правопорушення.
Так, не зобов`язуючи заявників у всіх випадках подавати заяви про злочини особисто, в разі направлення таких заяв поштою слід зазначати про ознайомлення заявника із положеннямистатті 383 Кримінального кодексу Українипро кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину. При цьому в разі відсутності такого посилання зазначені заяви не є за своєю природою заявою про вчинення злочину, яка передбачає наслідки згідностатті 214 Кримінального процесуального кодексу України.
Саме заявник розпоряджається своїми правами, в тому числі і щодо подачі заяви про вчинення, на його думку, кримінального правопорушення до компетентних органів, і саме він відповідно несе обов`язки, передбаченіКримінальним кодексом України, щодо повідомлення ймовірно завідомо неправдивих даних.
У даному випадку особа, яка подала відповідну заяву (повідомлення) про кримінальне правопорушення, а в даному випадку Івано-Франківська єпархія Української Православної Церкви, виступаючи заявником щодо вчинення, на думку заявника, ряду кримінальних правопорушень, повинен був письмово зауважити про те, що відомі наслідки, передбаченістаттею 383 Кримінального кодексу України, і саме в такому випадку в разі невнесення відомостей за заявою до Єдиного реєстру досудових розслідувань, оскаржити таку бездіяльність в порядкустатті 303 Кримінального процесуального кодексу України.
У зв`язку із зазначеним, виходячи з того, що при зверненні із заявою про кримінальне правопорушення до повноважного органу досудового розслідування заявником усіх вимог кримінального процесуального закону дотримано не було при посиланні на факти, які викладені у заяві (повідомленні), та за відсутності об`єктивних даних, які б свідчили про вчинення кримінального правопорушення та підтверджували викладені у повідомленні (заяві) факти, в їх сукупності та взаємозв`язку, слідчий суддя приходить до висновку про відсутність оскаржуваної бездіяльності та про відсутність достатніх правових підстав для задоволення скарги.
Підсумовуючи все вищенаведене, слідчий суддя приходить до переконання, що на даному етапі внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань буде передчасним.
Керуючись ст.ст.303,306-307,309,372, 392,532 Кримінального процесуального кодексу України,слідчий суддя
У Х В А Л И В:
У задоволенні скарги Івано-Франківської єпархії Української Православної Церкви на бездіяльність слідчого, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити у повному обсязі.
Ухвала може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали складений та підписаний 15 липня 2022 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 13.07.2022 |
Оприлюднено | 25.01.2023 |
Номер документу | 105257972 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань |
Кримінальне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Мелещенко Л. В.
Кримінальне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Мелещенко Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні