ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"12" липня 2022 р.м. Одеса Справа № 916/443/22
За позовом: Приватного акціонерного товариства «Лебединський насіннєвий завод» (20635, Черкаська обл., Шполянський р-н, с. Лебедин, вул. Заводська, 17, код ЄДРПОУ - 00388932, електронна адреса: dglushchyk@lnz.com.ua)
До відповідача: Комунального закладу «Троїцька спеціальна школа Одеської обласної ради» (66560, Одеська обл., с.Троїцьке (з), вул. Гагаріна Юрія, б.1, код ЄДРПОУ - 23210941)
про стягнення
Суддя Рога Н.В.
Секретар с/з Богомолова В.С.
Представники сторін:
Від позивача: Глущик Д.А. - на підставі довіреності від 06.12.2021р.;
Від відповідача: не з`явився.
Суть спору: Позивач - Приватне акціонерне товариство (далі - ПрАТ) «Лебединський насіннєвий завод», звернувся до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Комунального закладу (далі - КЗ) «Троїцька спеціальна школа Одеської обласної ради» про стягнення заборгованості за отриманий природний газ у розмірі 95 960 грн 73 коп., пені у розмірі 15 850 грн 55 коп., процентів річних у розмірі 3 007 грн 71 коп., відшкодування (компенсації) збитків за небаланс по споживанню газу у розмірі 22 586 грн 22 коп.
Ухвалою суду від 21.03.2022р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі №916/443/22, справу вирішено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження, судове засідання призначено на 17.05.2022р.
Ухвалою суду від 17.05.2022р. відкладено судове засідання на 27.06.2022р. Ухвалою суду від 27.06.2022р. відкладено судове засідання на 12.07.2022р.
Позивач - ПрАТ «Лебединський насіннєвий завод», підтримує позовні вимоги в повному обсязі, просить їх задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.
Відповідач - КЗ «Троїцька спеціальна школа Одеської обласної ради», не скористався своїм правом на судовий захист, письмового відзиву на позовну заяву до суду не надав.
Відповідно до матеріалів справи, ухвали суду у справі №916/443/22 направлені на адресу відповідача, яка міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, були вручені уповноваженому представнику відповідача, що підтверджується поштовими повідомленнями про вручення : №5398/22 від 22.03.2022р., №7869/22 від 19.05.2022р., №10392/22 від 28.06.2022р., які містяться в матеріалах справи.
Згідно ч.9 ст.165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд вважає за необхідне також зауважити, що відповідно до ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Частиною 4 ст.11 ГПК України передбачено, що суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело прав
Закон України Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий су
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Згідно п.1 ст.6 Конвенції кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) неодноразово у своїх рішеннях указував на необхідність дотримання судами держав - учасниць Конвенції принципу розгляду справи судами впродовж розумного строку. Практика ЄСПЛ із цього питання є різноманітною й залежною від багатьох критеріїв, серед яких складність прави, поведінка заявника, судових та інших державних органів, важливість предмета розгляду та ступінь ризику терміну розгляду для заявника тощо (пункт 124 рішення у справі «Kudla v. Poland» заява № 30210/96, пункт 30 рішення у справі «Vernillo v. France» заява №11889/85, пункт 45 рішення у справі «Frydlender v. France» заява №30979/96, пункт 43 рішення у справі «Wierciszewska v. Poland» заява №41431/98, пункт 23 рішення в справі «Capuano v. Italy» заява №9381/81 та ін.).
Зокрема, у п.45 рішення у справі Frydlender v. France (заява № 30979/96) ЄСПЛ зробив висновок, згідно з яким «Договірні держави повинні організувати свої правові системи таким чином, щоб їх суди могли гарантувати кожному право на остаточне рішення протягом розумного строку при визначенні його цивільних прав та обов`язків.
У ГПК України своєчасність розгляду справи означає дотримання встановлених процесуальним законом строків або дотримання «розумного строку», під яким розуміється встановлений судом строк, який передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню господарського судочинства.
Таким чином, у процесуальному законодавстві поняття «розумний строк» та «своєчасний розгляд» застосовуються у тотожному значенні, зокрема, у розумінні найкоротшого із строків, протягом якого можливо розглянути справу, повно та всебічно дослідити подані сторонами докази, прийняти законне та обґрунтоване рішення. Поняття «розумний строк» вживається не лише у відношенні до дій, що здійснюються судом (розгляд справи, врегулювання спору за участю судді), але й також для учасників справи.
При цьому, вимогу стосовно розумності строку розгляду справи не можна ототожнити з вимогою швидкості розгляду справи, адже поспішний розгляд справи призведе до його поверховості, що не відповідатиме меті запровадження поняття «розумний строк».
Враховуючи введення в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року воєнного стану у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, та продовження строку його дії до 23.08.2022р., суд вважає, що у даному випадку справу №916/443/22 розглянуто у розумні строки.
Позивач у справі зазначає, що 06.03.2020р. між ПрАТ «Лебединський насіннєвий завод» (Постачальник) та КЗ «Троїцька спеціальна школа Одеської обласної ради» (Споживач) укладено Договір на постачання природного газу №ПДГ-02032929-02, відповідно до якого Постачальник зобов`язується поставити Споживачу до 31.12.2020р. (включно) природний газ (Показник національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» - 09120000-6 - Газове паливо), (далі - природний газ, газ), належної якості та кількості у порядку, передбаченому Договором, а також надавати послуги із замовлення (бронювання) розподілу потужності (послуги транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи), а Споживач зобов`язується оплачувати вартість газу у розмірах, строках та в порядку, що визначений умовами Договору.
Додатковою угодою №6 від 31.12.2020р. сторони продовжили дію Договору на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на 2021 рік.
У п. 4.1. Договору сторони домовились, що постачання природного газу здійснюється за ціною, що встановлюється Постачальником. Вартість природного газу розрахована з урахуванням тарифу на послуги із замовлення (бронювання) розподілу потужності (тариф на послуги транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи), який відповідно до Постанови НКРЕКП 301 Звід24.12.2019 року складає 148, 992 грн за 1000 м. куб. на добу з урахуванням ПДВ.
Відповідно до п. 3.7. Договору приймання передача природного газу, поставленого Постачальником та прийнятого Споживачем у звітному місяці, оформлюється шляхом підписання щомісячних актів приймання-передачі природного газу, які оформлюються на підставі даних кожного комерційного вузла обліку та є підставою для остаточних розрахунків між сторонами.
Згідно п.3.8. Договору визначення (звіряння) фактичного обсягу поставленого (спожитого) газу між сторонами здійснюється в наступному порядку: за підсумками розрахункового періоду Споживач до 05 числа місяця, наступного за розрахунковим, зобов`язаний надати Постачальнику копію відповідного акта про фактичний обсяг розподіленого (про транспортованого) газу Споживачу за розрахунковий період, що складений між Оператором ГРМ та Споживачем, відповідно до вимог Кодексу ГРМ (п/п 3.8.1. Договору); на підставі отриманих від Споживача даних та\або даних Оператора ГРМ Постачальник протягом трьох робочих днів готує два примірники акта приймання-передачі газу за розрахунковий період, підписаних уповноваженим представником Постачальника (п/п 3.8.2. Договору); Споживач протягом двох днів з дати одержання акта приймання-передачі газу зобов`язується повернути Постачальнику один примірник оригіналу акта приймання-передачі газу, підписаний уповноваженим представником Споживача, або надати в письмовій формі мотивовану та обґрунтовану відмову від підписання акта приймання-передачі газу (п/п 3.8.3. Договору); у випадку відмови від підписання акта приймання-передачі газу Споживачем, обсяг постачання (споживання) газу встановлюється Постачальником в односторонньому порядку, на підставі даних Оператора ГРМ. Споживач в такому разі не позбавлений права звернутись до суду за вирішенням спору з приводу обсягів спожитого газу. До прийняття рішення судом та набрання таким рішенням законної сили, обсяг спожитого газу та вартість послуг з його постачання встановлюється відповідно до даних Постачальника (п/п 3.8.4. Договору); у випадку не повернення Споживачем підписаного оригіналу акту приймання-передачі газу, або ненадання письмової обґрунтованої відмови від його підписання до 10 числа місяця, наступного за звітним, такий акт вважається підписаним Споживачем, а обсяг спожитого газу встановлюється відповідно до даних Оператора ГРМ (п/п 3.8.5. Договору).
Пунктом 4.8 Договору встановлено наступний порядок оплати: у разі оплати замовлених обсягів газу до початку місяця поставки, Споживач зобов`язується сплатити вартість запланованого обсягу природного газу (номінації) не пізніше ніж за 5 (п`ять) діб до початку розрахункового періоду. Оплата за природний газ здійснюється Споживачем грошовими коштами, шляхом поточного перерахування на розрахунковий рахунок Постачальника 100% вартості запланованих обсягів газу на підставі рахунку/рахунку-фактури (п. 4.8.1. Договору); у разі оплати протягом місяця поставки газу та/або після закінчення місяця поставки газу, Споживач здійснює розрахунок шляхом поточного перерахування на розрахунковий рахунок Постачальника 100% вартості запланованих або спожитих обсягів газу на підставі рахунку/рахунку-фактури/акта приймання передачі природного газу протягом 10 календарних днів (п. 4.8.2. Договору); у випадку недоплати вартості спожитого у розрахунковому періоді природного газу, Споживач проводить остаточний розрахунок не пізніше 10-го числа місяця, наступного за розрахунковим на підставі рахунку-фактури та/або акту приймання передачі природного газу (п. 4.8.3. Договору).
Позивач зазначає, що згідно акта приймання-передачі газу №594 від 31.01.2021р. Постачальник передав, а Споживач прийняв для власних потреб у січні 2021р. природний газ обсягом 8,863 тис. куб. м. всього на суму 61 513 грн 15 коп.
За даними позивача, 30.03.2021р. відповідачем сплачено на користь позивача вартість спожитого у січня 2021р. газу у розмірі 61 513 грн 15 коп.
Водночас, згідно акта приймання-передачі газу №595 від 31.01.2021р. Постачальник передав, а Споживач прийняв для власних потреб у січні 2021р. природний газ обсягом 2,602 тис. куб. м. всього на суму 18 433 грн 40 коп.
Однак, підписаний примірник вказаного акта Постачальнику від Споживача не повертався, вартість спожитого газу у розмірі 18 433 грн 40 коп. відповідачем не сплачувалась.
Позивач зауважує на тому, що обсяг спожитого у січні 2021р. відповідачем газу підтверджується актом приймання-передачі природного газу від 31.01.2021р., виданого Оператором ГРМ ПАТ «Одесагаз», відповідно до якого обсяг природного газу за січень 2021р. складає 11 285 куб.м.
На підставі зазначеного, позивач дійшов висновку, що відповідачем не сплачено частину вартості спожитого в січні 2021р. газу у розмірі 17 622 грн 32 коп., у зв`язку з чим утворилась заборгованість.
Позивач вказує, що 29.01.2021р. КЗ «Троїцька спеціальна школа Одеської обласної ради» звернувся до нього із листом №09 щодо продовження постачання газу на лютий 2021р. та гарантував оплату за використаний газ.
Згідно акта приймання передачі газу №629 від 28.02.2021р. Постачальник передав, а Споживач прийняв для власних потреб у лютому 2021р. природний газ обсягом 11,058 тис. куб. м. всього на суму 78 338 грн 41 коп.
Підписаний примірник вказаного акта Постачальнику від Споживача не повертався, оплата вартості спожитого у лютому 2021р. газу не здійснювалася,
Згідно акта приймання-передачі природного газу від 28.02.2021р., виданого Оператором ГРМ ПАТ «Одесагаз» - обсяг природного газу за лютий 2021р., отриманий Споживачем, складає 11 058 куб.м.
Таким чином, за даними ПрАТ «Лебединський насіннєвий завод» Споживачем не виконано зобов`язання по оплаті газу, отриманого у лютому 2021р., у зв`язку з чим утворилась заборгованість у розмірі 78 338 грн 41 коп.
На підставі зазначеного, у зв`язку з порушенням КЗ «Троїцька спеціальна школа Одеської обласної ради» умов Договору позивач з метою захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів звернувся з позовом до суду та просить стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 95 960 грн 73 коп.
ПрАТ «Лебединський насіннєвий завод» також посилається на положення п/п 7.2.1. Договору, відповідно до якого у разі порушення Споживачем строків оплати, передбачених розділом IV Договору, Споживач зобов`язується сплатити пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу. Нарахування пені, за прострочення виконання зобов`язання припиняється через дванадцять місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
На підставі зазначеного, ПрАТ «Лебединський насіннєвий завод» нарахував відповідачу пеню у розмірі 15 850 грн 55 коп., яку просить стягнути на свою користь у зв`язку з порушенням КЗ «Троїцька спеціальна школа Одеської обласної ради» своїх обов`язків за Договором.
Крім того, позивач зазначає, що згідно ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
На підставі зазначеної норми законодавства, позивач нарахував відповідачу 3% річних у розмірі 3 007 грн 71 коп., які також просить стягнути на свою користь.
ПрАТ «Лебединський насіннєвий завод» також зазначає, що за умовами п.5.3 Договору Споживач зобов`язується самостійно обмежувати (припиняти) споживання природного газу у випадках: порушення строків розрахунків за Договором; відсутності або недостатності підтвердженого обсягу природного газу, виділеного Споживачу; перевитрат добового та/або місячного підтвердженого обсягу газу без узгодження з Постачальником; припинення або розірвання Договору; в інших випадках, передбачених Правилами постачання газу, іншими актами законодавства.
Пунктом 5.3.12 Договору визначено, що Споживач зобов`язується оплачувати Постачальнику компенсацію, визначену Розділом VII Договору.
Згідно п.7.3.1. Договору якщо за підсумками розрахункового періоду фактичний об`єм (обсяг) споживання природного газу, що закуплений Постачальником за договором постачання природного газу, буде менший від підтвердженого обсягу газу, Споживач має компенсувати Постачальнику збитки у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від вартості недовикористаного обсягу газу за звітний період (п/п. 1 п. 1 Розділу VI Правил постачання природного газу).
Відповідно до п.п. 7.5.-7.6. Договору за результатами виявлених порушень представником постачальника складається акт-претензія, який оформлюється у довільній формі, де зазначаються підстави та розмір нарахованих збитків. Акт претензія складається в двох примірниках, один з яких надсилається (надається) Споживачу (з позначкою про вручення), а Споживач зобов`язаний протягом двадцяти робочих днів з моменту його отримання відшкодувати постачальнику завдані збитки або написати мотивовану відмову від їх повного або часткового відшкодування. У випадку не реагування у встановлений строк на акт-претензію або невідшкодування завданих збитків постачальник має право звернутись до суду.
Позивач зазначає, що 11.01.2022р. на адресу КЗ «Троїцька спеціальна школа Одеської обласної ради» було направлено Претензію №01/11-пр (Акт-претензія в розумінні п.п.7.5-7.6 Договору), яку було отримано відповідачем 15.01.2022р., однак зобов`язання із відшкодування збитків (компенсації) не виконано.
За підрахунком позивача у листопаді 2020р. КЗ «Троїцька спеціальна школа Одеської обласної ради» спожито на 17,587 тис. м.куб газу менше, ніж заплановано, у зв`язку з чим розмір компенсації становить 6 795 грн 97 коп.; у грудні 2020р. КЗ «Троїцька спеціальна школа Одеської обласної ради» спожито на 12,701 тис. м.куб газу менше, ніж заплановано, у зв`язку з чим розмір компенсації становить 4 907 грн 92 коп.; у січні 2021р. відповідачем спожито на 3,07233 тис. м.куб газу більше, ніж заплановано, у зв`язку з чим розмір компенсації становить 10 882 грн 33 коп., що в загальному становить 22 586 грн 22 коп.
У зв`язку з не сплатою КЗ «Троїцька спеціальна школа Одеської обласної ради» в добровільному порядку компенсації всупереч п.5.3.12 Договору, позивач просить суд стягнути на свою користь компенсацію у розмірі 22 586 грн 22 коп.
В якості нормативного обґрунтування позивач посилається на положення ст.ст. 20, 193, 216, 230, 231 Господарського кодексу України та ст.ст. 530, 692 Цивільного кодексу України.
Відповідач не скористався своїм правом на судовий захист, письмового відзиву на позовну заяву до суду не надав.
Розглянув матеріали справи, вислухав пояснення представника позивача, суд встановив, що 06.03.2020р. між ПрАТ «Лебединський насіннєвий завод» (Постачальник) та КЗ «Троїцька спеціальна школа Одеської обласної ради» (Споживач) укладено Договір на постачання природного газу №ПДГ-02032929-02, відповідно до п.2.1. якого Постачальник зобов`язується поставити Споживачу до 31.12.2020р. (включно) природний газ (Показник національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» - 09120000-1 Газове паливо), (далі - природний газ, газ), належної якості та кількості у порядку, передбаченому Договором, а також надавати послуги із замовлення (бронювання) розподілу потужності (послуги транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи), а Споживач зобов`язується оплачувати вартість газу у розмірах, строках та в порядку, що визначений умовами Договору.
Згідно з ч. ч. 1-3 ст. 12 Закону України «Про ринок природного газу» постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Якість та інші фізико-хімічні характеристики природного газу визначаються згідно із встановленими стандартами та нормативно-правовими актами. Постачання природного газу здійснюється за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем, крім випадків, передбачених цим Законом. Права та обов`язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, Цивільним і Господарським кодексами України, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу.
Згідно зі ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру.
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Частиною 1 ст. 173 Господарського кодексу України законодавець також встановив, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
За приписами ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Згідно з ч.1 ст. 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Отже, уклавши Договір на постачання природного газу №ПДГ-02032929-02 сторони набули взаємних прав та обов`язків.
Згідно п.11.1. Договору останній набирає чинності з дня його підписання та укладається в частині постачання природного газу на термін до 31.12.2020р., а в частині оплати за надані послуги - до їх повного здійснення.
Пунктом 11.2. Договору визначено, що дія Договору може продовжуватись на строк достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної у даному Договорі, якщо видатки на цю мету затверджено в установленому порядку.
Відповідно до п.1 Додаткової угоди №6 до Договору, керуючись ч.5 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі», ст.188 Господарського кодексу України та Договором №ПГД-02032929-02 на постачання природного газу від 06.03.2020р. сторони домовились продовжити дію Договору на строк достатній для проведення процедури закупівлі товару, який є предметом Договору, на наступний 2021р. в обсязі, що не перевищує 20% вартості Договору, а саме: до 28.02.2021р., а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.
Відповідно до п.3.9. Договору (в редакції Додаткової угоди №5 від 23.11.2020р.) річний плановий обсяг постачання природного газу - 49,803 тис.куб.м.
В п.3.10. Договору (в редакції Додаткової угоди №5 від 23.11.2020р.) сторони визначили планові обсяги постачання природного газу по місяцях (тис.куб.м.): січень 2020р. - 0; лютий 2020р. - 0; березень 2020р. - 2,131; квітень 2020р. - 2,998; травень 2020р. - 0,261; червень - 0; липень 2020р. - 0; серпень 2020р. - 0; вересень 2020р. - 0; жовтень 2020р. - 0; листопад 2020р. - 21,000; грудень 2020р. - 23,413.
Пунктом 1 Додаткової угоди №7 від 05.01.2021р. до Договору сторони узгодили, що у зв`язку з продовженням строку дії Договору на строк достатній для проведення процедури закупівлі на початку 2021р., сума додаткової угоди становить не більше ніж 20% від загальної вартості Договору №ПГД-02032929-02 на постачання природного газу від 06.03.2020р.: 61 517 грн 88 коп., в тому числі ПДВ - 10 252 грн 98 коп.
Згідно п.2 вказаної Додаткової угоди планові обсяги постачання природного газу в січня 2021р. становлять 8,68366759 тис.куб.м.
В п.3 Додаткової угоди №7 від 05.01.2021р. до Договору сторони зазначили, що ціна за 1 000 куб.м. газу за цим Договором (в тому числі послуги з його транспортування) становить 5 903 грн 60 коп. без ПДВ, крім того ПДВ - 1180 грн 72 коп., разом з ПДВ - 7 084 грн 32 коп.
Відповідно до п.3.11. Договору Споживач та його Постачальник мають право на коригування протягом розрахункового періоду підтверджених обсягів природного газу добової та/або місячної номінації шляхом подання реномінації обсягів транспортування газу для окремої газової доби та/або газового місяця в порядку, встановленому Кодексом газотранспортної системи. Всі зміни замовлених обсягів повинні бути оформлені письмово шляхом подання заяви на зміну (збільшення/зменшення) запланованої о обсягу природного газу на відповідний розрахунковий період (реномінація), підписані Споживачем і надані Постачальнику до 20 числа розрахунково періоду включно.
За умовами п.3.7. Договору приймання-передача природного газу, поставленого Постачальником та прийнятні Споживачем у звітному місяці, оформлюється шляхом підписання щомісячних актів приймання - передачі природною газу, які оформлюються на підставі даних кожного комерційного вузла обліку та є підставою для остаточних розрахунків, між сторонами.
Згідно п.3.8. Договору визначення (звіряння) фактичного обсягу поставленого (спожитого) газу між сторонами здійснюється в наступному порядку: за підсумками розрахункового періоду Споживач до 05 числа місяця, наступного за розрахунковим, зобов`язаний надати Постачальнику копію відповідного акта про фактичний обсяг розподіленого (про транспортованого) газу Споживачу за розрахунковий період, що складений між Оператором ГРМ та Споживачем, відповідно до вимог Кодексу ГРМ (п/п3.8.1. Договору); на підставі отриманих від Споживача даних та\або даних Оператора ГРМ Постачальник протягом трьох робочих днів готує два примірники акта приймання-передачі газу за розрахунковий період, підписаних уповноваженим представником Постачальника (п/п 3.8.2. Договору); Споживач протягом двох днів з дати одержання акта приймання-передачі газу зобов`язується повернути Постачальнику один примірник оригіналу акта приймання-передачі газу, підписаний уповноваженим представником Споживача, або надати в письмовій формі мотивовану та обґрунтовану відмову від підписання акта приймання-передачі газу (п/п 3.8.3. Договору); у випадку відмови від підписання акта приймання-передачі газу Споживачем, обсяг постачання (споживання) газу встановлюється Постачальником в односторонньому порядку, на підставі даних Оператора ГРМ. Споживач в такому разі не позбавлений права звернутись до суду за вирішенням спору з приводу обсягів спожитого газу. До прийняття рішення судом та набрання таким рішенням законної сили, обсяг спожитого газу та вартість послуг з його постачання встановлюється відповідно до даних Постачальника (п/п 3.8.4. Договору); у випадку не повернення Споживачем підписаного оригіналу акту приймання-передачі газу, або ненадання письмової обґрунтованої відмови від його підписання до 10 числа місяця, наступного за звітним, такий акт вважається підписаним Споживачем, а обсяг спожитого газу встановлюється відповідно до даних Оператора ГРМ (п/п 3.8.5. Договору).
Пунктом 4.1. Договору визначено, що ціна па природний газ у розрахунковий період визначається відповідно до обраного Споживачем порядку оплати природного газу передбаченого п. 4.5. цього Договору: I. У разі оплати замовлених обсягів газу за 5 (п`ять) діб до початку місяця поставки, вартість поставленого газу визначається за ціною категорії І «за умови оплати за 5 днів до початку розрахункового періоду постачання газу»; ІI. У разі оплати протягом місяця поставки газу та/або після закінчення місяця поставки газу, вартість поставлених обсягів природного газу, визначається за ціною категорії ІІ «за умови оплати протягом або після розрахункового періоду постачання газу».
Відповідно до п.4.2 Договору сторони домовились, що відповідно до ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі» істоті умови Договору можуть змінюватись лише у наступних випадках: зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичною обсягу видатків замовника; зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми визначеної в договорі; покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшений суми, визначеної в договорі; продовження строку дії договору та виконання зобов`язань щодо передання товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об`єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі; узгодженої зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, роби і послуг); зміни ціни у зв`язку із зміною ставок податків і зборів пропорційно до змін таких ставок; зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни; зміни умов у зв`язку із застосуванням положень ч.5 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі».
Згідно п.4.13. Договору у випадку зміни тарифів на послуги із замовлення (бронювання) розподілу потужності (тариф на послуги з транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи відповідними компетентними органами, нові тарифи є обов`язковими для сторін цього Договору з момент вступу в дію відповідних нормативних актів.
Пунктом 4.5 Договору визначено, що ціна газу, розрахована відповідно до п.4.1. Договору, є обов`язковою для сторін з дати набрання нею чинності. Визначена на її основі вартість газу буде застосовуватися сторонами при складанні актів приймання-передачі газу та у розрахунках за газ згідно з умовами Договору.
Пунктом 4.8 Договору сторони домовилися встановити наступний порядок оплати: у разі оплати замовлених обсягів газу до початку місяця поставки, Споживач зобов`язується сплатити вартість запланованого обсягу природного газу (номінації) не пізніше ніж за 5 (п`ять) діб до початку розрахункового періоду. Оплата за природний газ здійснюється Споживачем грошовими коштами, шляхом поточного перерахування на розрахунковий рахунок Постачальника 100% вартості запланованих обсягів газу на підставі рахунку/рахунку-фактури (п. 4.8.1. Договору); у разі оплати протягом місяця поставки газу та/або після закінчення місяця поставки газу, Споживач здійснює розрахунок шляхом поточного перерахування на розрахунковий рахунок Постачальника 100% вартості запланованих або спожитих обсягів газу на підставі рахунку/рахунку-фактури/акта приймання передачі природного газу протягом 10 календарних днів (п. 4.8.2. Договору); у випадку недоплати вартості спожитого у розрахунковому періоді природного газу, Споживач проводить остаточний розрахунок не пізніше 10-го числа місяця, наступного за розрахунковим на підставі рахунку-фактури та/або акту приймання передачі природного газу. (п. 4.8.3. Договору).
Пунктом 4.4. Договору визначено, що датою оплати (здійснення розрахунку) визначається дата, на яку були зараховані кошти на поточний рахунок Постачальника.
Відповідно до 5.3 Договору Споживач зобов`язується самостійно обмежувати (припиняти) споживання природного газу у випадках: порушення строків розрахунків за Договором; відсутності або недостатності підтвердженого обсягу природного газу, виділеного Споживачу; перевитрат добового та/або місячного підтвердженого обсягу газу без узгодження з Постачальником; припинення або розірвання Договору; в інших випадках, передбачених Правилами постачання газу, іншими актами законодавства.
У п. 5.3.12 Договору визначено, що Споживач зобов`язується оплачувати Постачальнику компенсацію, визначену Розділом VII Договору.
Згідно п. 7.3.1. Договору якщо за підсумками розрахункового періоду фактичний об`єм (обсяг) споживання природного газу, що закуплений Постачальником за договором постачання природного газу, буде менший від підтвердженого обсягу газу, Споживач має компенсувати Постачальнику збитки у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від вартості недовикористаного обсягу газу за звітний період (п/п. 1 п. 1 Розділу VI Правил постачання природного газу).
Відповідно до п. 7.3.2. Договору якщо за підсумками розрахункового періоду фактичний об`єм (обсяг) споживання природного газу, що закуплений постачальником за договором постачання природного газу, буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу на цей період (за умови, що підтверджений обсяг відповідав замовленому споживачем), постачальник має право вимагати від Споживача відшкодування збитків за перевищення об`єму (обсягу) природного газу, які розраховуються за формулою, яка встановлена п/п. 2 п. 1 розділу VI Правил постачання природного газу.
Відповідно до п.п.2 п.1 розділу УІ Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015р. №2496, в редакції від постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 07.10.2019р. №2081, якщо за підсумками розрахункового періоду фактичний об`єм (обсяг) постачання природного газу споживачу його постачальником буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу на цей період, постачальник має право вимагати від споживача відшкодування збитків за перевищення об`єму (обсягу) природного газу, що розраховується за формулою:
В = (Vф - Vп) х Ц х K,
де: Vф - об`єм (обсяг) природного газу, який фактично поставлений постачальником споживачу протягом розрахункового періоду за договором на постачання природного газу;
Vп - підтверджений обсяг природного газу на розрахунковий період;
Ц - ціна природного газу за договором постачання природного газу;
(абзац п`ятий підпункту 2 пункту 1 розділу із змінами, внесеними
згідно з постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання
у сферах енергетики та комунальних послуг, від 11.08.2016 р. N 1418)
K - коефіцієнт, який визначається у договорі постачання та не може перевищувати 0,5.
Згідно п.п. 7.5.-7.6. Договору за результатами виявлених порушень представником постачальника складається акт-претензія, який оформлюється у довільній формі, де зазначаються підстави та розмір нарахованих збитків. Акт-претензія складається в двох примірниках, один з яких надсилається (надається) Споживачу (з позначкою про вручення), а Споживач зобов`язаний протягом двадцяти робочих днів з моменту його отримання відшкодувати постачальнику завдані збитки або написати мотивовану відмову від їх повного або часткового відшкодування. У випадку не реагування у встановлений строк на акт-претензію або невідшкодування завданих збитків постачальник має право звернутись до суду.
З матеріалів справи вбачається, що в січні 2021р. КЗ «Троїцька спеціальна школа Одеської обласної ради» спожито природний газ в кількості 11,285 тис.куб.м. на загальну суму 79 946 грн 55 коп., що підтверджується актом приймання-передачі природного газу від 31.01.2021р., виданого Оператором ГРМ ПАТ «Одесагаз», актом приймання-передачі газу №594 від 31.01.2021р., актом приймання-передачі газу №595 від 31.01.2021р.
Відповідачем було сплачено за спожитий у січні 2021р. газ 61 513 грн 15 коп. та враховуючи переплату у розмірі 811 грн 08 коп, здійснену при оплаті вартості спожитого газу за грудень 2020р., за відповідачем рахується заборгованість за січень 2021р. у розмірі 17 622 грн 32 коп.
Крім того, в лютому 2021р. КЗ «Троїцька спеціальна школа Одеської обласної ради» спожито 11,058 тис.куб.м. природного газу на суму 78 338 грн 41 коп., що підтверджується актом приймання-передачі природного газу від 28.02.2021р., виданого Оператором ГРМ ПАТ «Одесагаз», актом приймання передачі газу №629 від 28.02.2021р.
Однак, не було сплачено вартість спожитого у лютому 2021р. природного газу у розмірі 78 338 грн 41 коп., у зв`язку з чим за КЗ «Троїцька спеціальна школа Одеської обласної ради» рахується заборгованість за лютий 2021р. у розмірі 78 338 грн 41 коп.
За приписами ст. 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно до ст.193 Господарського кодексу України, яка цілком кореспондується зі ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
КЗ «Троїцька спеціальна школа Одеської обласної ради» не надано доказів оплати заборгованості за газ, спожитий у січні та у лютому 2021р, у зв`язку з чим позовна вимога щодо стягнення заборгованості у розмірі 95 960 грн 73 коп. підлягає задоволенню.
Крім того, враховуючи встановлені п.3.10 Договору (в редакції Додаткової угоди №5 від 23.11.2020р.) та п.2 Додаткової угоди №7 від 05.01.2021р. до Договору планові обсяги постачання природного газу по місяцях, на думку суду наявні підстави для стягнення компенсації.
Перевіривши розрахунок відшкодування (компенсації), наданий позивачем, суд встановив, що він є вірним, адже, у листопаді 2020р. КЗ «Троїцька спеціальна школа Одеської обласної ради» спожито на 17,587 тис. м.куб газу менше, ніж заплановано, у зв`язку з чим розмір компенсації становить 6 795 грн 97 коп.; у грудні 2020р. КЗ «Троїцька спеціальна школа Одеської обласної ради» спожито на 12,701 тис. м.куб газу менше, ніж заплановано, у зв`язку з чим розмір компенсації становить 4 907 грн 92 коп.; у січні 2021р. КЗ «Троїцька спеціальна школа Одеської обласної ради» спожито на 3,07233 тис. м.куб газу більше, ніж заплановано, у зв`язку з чим розмір компенсації становить 10 882 грн 33 коп., що в загальному становить 22 586 грн 22 коп.
Відповідно до матеріалів справи, позивач повідомив відповідача про необхідність сплати компенсації у розмірі 22 586 грн 22 коп. Претензією №01/11-пр (Акт-претензія в розумінні п.п.7.5-7.6 Договору), однак, у визначений п.7.6. Договору строк, відповідач не сплатив вказану компенсацію, у зв`язку з чим наявні підстави для задоволення позовної вимоги щодо стягнення з КЗ «Троїцька спеціальна школа Одеської обласної ради» відшкодування (компенсації) збитків за небаланс по споживанню газу у розмірі 22 586 грн 22 коп.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Згідно з ч.3 ст.549 Цивільного кодексу України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Частиною 2 ст.343 Господарського кодексу України встановлено, що платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Відповідно до п/п 7.2.1. Договору у разі порушення Споживачем строків оплати, передбачених розділом IV Договору, Споживач зобов`язується сплатити пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу. Нарахування пені, за прострочення виконання зобов`язання припиняється через дванадцять місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Перевіривши розрахунок пені, наданий позивачем, судом встановлено, що позивачем невірно визначено початок періоду нарахування пені, а саме: позивачем нараховано пеню за газ, спожитий в січні 2021р., з 10.02.2021р., тоді як відповідно до п/п 4.8.3 Договору 10 день місяця, наступного за розрахунковим, не є днем прострочення, а є останнім днем виконання зобов`язання за відповідний період.
Таким чином, право позивача на нарахування пені за несплату вартості спожитого в січні 2021р. газу виникло з 11.02.2021р.
Аналогічно з періодом нарахування пені за несплату вартості спожитого в лютому 2021р. газу, який починається з 11.03.2021р, а не з 10.03.2021р., як визначено позивачем.
Здійснивши власний розрахунок пені, судом встановлено, що розмір пені у даному випадку становить 14 737 грн 90 коп., а не 15 850 грн 55 коп., як заявлено позивачем.
У зв`язку з чим позовна вимога щодо стягнення пені підлягає частковому задоволенню в сумі 14 737 грн 90 коп.
Згідно ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Перевіривши розрахунок 3% річних, наданий ПрАТ «Лебединський насіннєвий завод», судом встановлено, що позивачем також невірно визначено початок періоду нарахування 3% річних, адже право на нарахування 3% річних виникає в перший день прострочення відповідного зобов`язання, а не в останній день виконання відповідного зобов`язання.
Здійснивши власний розрахунок 3% річних, судом встановлено, що 3% річних становлять 2 733 грн 17 коп., а не як заявлено позивачем - 3 007 грн 71 коп., у зв`язку з чим позовна вимога про стягнення 3% річних підлягає задоволенню в частині 2 733 грн 17 коп.
Отже, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог ПрАТ «Лебединський насіннєвий завод».
Відповідно до ч.3 ст.13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
За приписами ч.1 ст.73 цього Кодексу доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
При цьому, відповідно до ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно зі ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Згідно з ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі вищенаведеного витрати по сплаті судового збору слід покласти на відповідача пропорційно задоволеним позовним вимогам.
На підставі зазначеного, керуючись ст.ст. 123, 129, 130, 231, 232, 238, 240, 241 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов Приватного акціонерного товариства «Лебединський насіннєвий завод» до Комунального закладу «Троїцька спеціальна школа Одеської обласної ради» про стягнення грошових коштів у розмірі 137 405 грн 21 коп., що складаються з заборгованості за отриманий природний газ у розмірі 95 960 грн 73 коп., пені у розмірі 15 850 грн 55 коп., процентів річних у розмірі 3 007 грн 71 коп., відшкодування (компенсації) збитків за небаланс по споживанню газу у розмірі 22 586 грн 22 коп. - задовольнити частково.
2. Стягнути з Комунального закладу «Троїцька спеціальна школа Одеської обласної ради» (66560, Одеська обл., с.Троїцьке (з), вул.Гагаріна Юрія, б.1, код ЄДРПОУ - 23210941) на користь Приватного акціонерного товариства «Лебединський насіннєвий завод» (20635, Черкаська обл., Шполянський р-н, с.Лебедин, вул.Заводська, 17, код ЄДРПОУ - 00388932, електронна адреса: dglushchyk@lnz.com.ua) заборгованість за отриманий природний газ у розмірі 95 960 грн 73 коп., пеню у розмірі 14 737 грн 90 коп., проценти річних у розмірі 2 733 грн 17 коп., відшкодування (компенсації) збитків за небаланс по споживанню газу у розмірі 22 586 грн 22 коп. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 456 грн 20 коп.
3. В решті позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня його проголошення (підписання).
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено 18 липня 2022 р.
Суддя Н.В. Рога
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 11.07.2022 |
Оприлюднено | 19.07.2022 |
Номер документу | 105278021 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Рога Н.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні