справа № 164/354/22
п/с 1-в/164/230/2022
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 липня 2022 року Смт. Маневичі
Маневицький районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
з участю: секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
представника Камінь Каширського РС № 3 філії ДУ «Центр пробації» у Волинській області ОСОБА_4 ,
засудженого ОСОБА_5 , його захисника ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Маневичі клопотання захисника ОСОБА_6 в інтересах засудженого ОСОБА_5 про зміну обов`язків, покладених на засудженого вироком Маневицького районного суду Волинської області від 13 квітня 2022 року, -
В С Т А Н О В И В:
До судунадійшло вказанеклопотання,яке вмотивованетим,що вирокомМаневицького районногосуду Волинськоїобласті від13квітня 2022року ОСОБА_5 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2ст. 286 КК України, та призначено покарання - 3 (три) роки позбавлення волі без позбавлення права керування транспортними засобами. На підставі ст.ст.75,76 КК Українизвільненовід призначеного покарання у виді позбавлення волі з випробуванням, якщо він протягом іспитового строку, тривалістю1рік, не вчинить нового кримінального правопорушення і виконає покладені на нього обов`язки, а саме: повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи; періодично з`являтись для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації. Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого року № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, а тому за власним бажанням засуджений ОСОБА_5 з перших днів війни почав активно займатися волонтерською діяльністю, є членом благодійної організації «БФ «НАША ДОПОМОГА ВАША ПЕРЕМОГА», ЄРДПОУ 44703380, посвідчення волонтера № 21. ОСОБА_5 у своїй волонтерській діяльності використовує навики як водій вантажного автомобіля, здійснює перевезення гуманітарних вантажів як у межах України, так і за кордоном. До вступу обвинувального вироку в законну силу знаходився у ФРН, збирав гуманітарну допомогу та вантажним автомобілем доставив її в Україну. Характер волонтерської діяльності ОСОБА_5 потребує частих виїздів за кордон для подальшого перевезення гуманітарних вантажів. На даний час чинним законодавством чітко регламентовано можливість отримання дозволу на виїзд за кордон особам, щодо яких є рішення суду про заборону виїзду за кордон, надання дозволу на виїзд за кордон для здійснення волонтерської діяльності не передбачено діючими нормами закону. Враховуючи викладене, просили змінити обов`язки, покладені вироком Маневицького районного суду від 13 квітня 2022 року на засудженого за ч. 2 ст. 286 КК України ОСОБА_5 до 3 років позбавлення волі, на підставі ст. ст. 75, 76 КК України із звільненням від відбування призначеного покарання у виді позбавлення волі з випробуванням та встановленням іспитового строку на 1 рік, виключивши обов`язок, передбачений п. 2 ч. 2 ст. 76 КК України заборону виїзду за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.
В судовому засіданні прокурор заперечила щодо задоволення клопотання, вважає його необґрунтованим та просила відмовити у його задоволенні з огляду на те, що вироком суду було встановлено мінімальний передбачений законом іспитовий строк, а засуджений, за бажання продовжувати займатися волонтерською діяльністю, має можливість здійснювати її на території України.
Представник органу пробації покладалася щодо вирішення даного клопотання на розсуд суду.
Засуджений та його захисник, кожен зокрема, клопотання підтримали, просили задовольнити. Суду пояснили, що ОСОБА_5 є волонтером та неодноразово здійснював поїздки з гуманітарною метою, в тому числі і за кордон до набрання вироком законної сили. Зважаючи на те, що має на утриманні шестеро неповнолітніх дітей, не може долучитися до лав ЗСУ для участі в бойових діях, а тому обрав такий вид діяльності.
Заслухавши думку учасників судового процесу, кожного зокрема, суд приходить наступних висновків.
Відповідно до п. 13-3 ч. 1ст. 537 КПК України під час виконання вироків, суд, визначенийчастиною другоюстатті 539 цього Кодексу, має право вирішувати питання про зміну обов`язків, покладених на засудженого, звільненого від відбування покарання з випробуванням.
Згідно з ч. 1 ст. 539 КПК Українипитання, які виникають під час та після виконання вироку вирішуються судом за клопотанням (поданням) прокурора, засудженого, його захисника, законного представника, органу або установи виконання покарань, а також інших осіб, установ або органів у випадках, встановлених законом.
Відповідно дост.76КК України,у разізвільнення відвідбування покаранняз випробуваннямсуд покладаєна засудженоготакі обов`язки: 1)періодично з`являтисядля реєстраціїдо уповноваженогооргану зпитань пробації; 2)повідомляти уповноваженийорган зпитань пробаціїпро змінумісця проживання,роботи абонавчання. На осіб, звільнених від відбування покарання з випробуванням, суд може додатково покласти такі обов`язки: 1)попросити публічноабо віншій форміпробачення употерпілого; 2)не виїжджатиза межіУкраїни безпогодження зуповноваженим органомз питаньпробації; 3)працевлаштуватися абоза направленнямуповноваженого органуз питаньпробації звернутисядо органівдержавної службизайнятості дляреєстрації якбезробітного тапрацевлаштуватися,якщо йомубуде запропоновановідповідну посаду(роботу); 4)виконувати заходи,передбачені пробаційноюпрограмою; 5)пройти курслікування відрозладів психікита поведінкивнаслідок вживанняпсихоактивних речовинабо захворювання,що становитьнебезпеку дляздоров`я іншихосіб; 6)дотримуватися встановленихсудом вимогщодо вчиненняпевних дій,обмеження спілкування,пересування тапроведення дозвілля. Наособу,звільнену відвідбування покаранняз випробуванням,суд покладаєобов`язки,передбачені частиноюдругою цієїстатті,необхідні ідостатні дляїї виправленняз урахуваннямступеня тяжкостівчиненого злочину,особи винногота обставин,що пом`якшуютьабо обтяжуютьпокарання. Нагляд за особами, звільненими від відбування покарання з випробуванням, здійснюється уповноваженим органом з питань пробації за місцем проживання, роботи або навчання засудженого, а щодо засуджених військовослужбовців - командирами військових частин.
В судовомузасіданні встановлено,що вирокомМаневицького районногосуду Волинськоїобласті від13квітня 2022року ОСОБА_5 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2ст. 286 КК України, та призначено покарання - 3 (три) роки позбавлення волі без позбавлення права керування транспортними засобами. На підставі ст.ст.75,76 КК Українизвільненовід призначеного покарання у виді позбавлення волі з випробуванням, якщо він протягом іспитового строку, тривалістю1рік, не вчинить нового кримінального правопорушення і виконає покладені на нього обов`язки, а саме: повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи; періодично з`являтись для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.
Судом встановлено, що контроль за поведінкою осіб, звільнених від відбування покарання з випробуванням, виконання покладених на них судом обов`язків протягом іспитового строку (наглядова пробація) здійснюється уповноваженим органом з питань пробації в порядку, передбаченому Законом України «Про пробацію» від 05 лютого 2015 року № 160-VIII та Порядком здійснення нагляду та проведення соціально-виховної роботи із засудженими до покарань, не пов`язаних з позбавленням волі, затвердженим наказом Міністерства юстиції України 29 січня 2019 року № 272/5 (далі Порядок), якими передбачено здійснення обов`язкових заходів контролю за особами, звільненими від відбування покарання з випробуванням та виконанням покладених на них судом обов`язків.
Відповідно до розділуV вказаного Порядку, для отримання погодження на виїзд з України засуджені до ЗЗПД (засуджені до покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю;), ГР (засуджені до покарання у виді громадських робіт, засуджені, яким покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк замінено більш м`яким покаранням у виді громадських робіт, а також засуджені, яким покарання у виді штрафу замінено покаранням у виді громадських робіт;), ВР (засуджені до покарання у виді виправних робіт, засуджені, яким покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк замінено більш м`яким покаранням у виді виправних робіт, а також засуджені, яким покарання у виді штрафу замінено покаранням у виді виправних робіт;), звільнені з випробуванням, на яких судом покладено обов`язок не виїжджати з України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації, подають до уповноваженого органу з питань пробації заяву про погодження на виїзд та долучають підтвердні документи про необхідність виїзду з України (відповідний наказ Міністерства охорони здоров`я України про направлення на лікування за кордон або лист-підтвердження закордонного лікувального закладу про згоду прийняти особу на лікування або обстеження, копія довідки про смерть або копія висновку лікаря про хворобу близьких родичів, довідка з місця роботи про необхідність виїзду за кордон, копія довідки про вступ до навчального закладу, місцезнаходження якого за кордоном тощо). Заява про погодження на виїзд з України розглядається уповноваженим органом з питань пробації не більше п`яти днів. У заяві засуджена особа зазначає термін, на який вона планує виїхати за кордон, та зобов`язується у разі погодження на виїзд з України повідомити уповноважений орган з питань пробації про прибуття в Україну наступного дня після спливу зазначеного терміну. За результатами розгляду заяви про погодження на виїзд уповноваженим органом з питань пробації виноситься постанова про погодження на виїзд з України засудженої особи (відмову у погодженні) за формою, наведеною вдодатку 25до цього Порядку . Про погодження (відмову у погодженні) на виїзд з України уповноважений орган з питань пробації інформує осіб, визначених у цьому пункті, у день винесення відповідної постанови. Підставою для відмови у погодженні на виїзд з України є ненадання підтвердних документів, зазначених у пункті 1 цього розділу.
Із матеріалів справи вбачається, що постановою старшого інспектора Камінь Каширського РС № 3 філії ДУ «Центр пробації» у Волинській області ОСОБА_4 було відмовлено у погодженні на виїзд з України засудженому ОСОБА_5 .
Як пояснила в судовому засіданні інспектор ОСОБА_4 , причиною відмови у погодженні на виїзд за кордон засудженому стала відсутність підтверджуючих документів щодо необхідності виїзду з причин, передбачених Порядком.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України» ,право громадянинаУкраїни навиїзд зУкраїни можебути тимчасовообмежено увипадках,коли він засуджений за вчинення кримінального правопорушення - до відбуття покарання або звільнення від покарання.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року.
Із посвідчення № 21 вбачається, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є волонтером БО «БФ «НАША ДОПОМОГА ВАША ПЕРЕМОГА», код ЄДРПОУ 44703380, (термін дії посвідчення: 10 квітня 2022 року 10 квітня 2023 року) (а.с. 6).
Відповідно до ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод, законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
В судовому засіданні засуджений ОСОБА_5 не зміг дати обґрунтовану відповідь на запитання головуючого, пов`язані із діяльністю БО «БФ «НАША ДОПОМОГА ВАША ПЕРЕМОГА» (щодо засновника, місця розташування офісу даного фонду), окрім того, під час судового розгляду кримінального провадження про його обвинувачення жодна інформація щодо волонтерської діяльності не надавалась, а тому, зважаючи на вищевикладене, суд приходить висновку про відмову у задоволенні клопотання, що не перешкоджатиме можливості здійснення ним волонтерської діяльності на території України та відповідатиме вимогам ст. 2 КПК України.
Керуючись ст.ст.2, 537,539 КПК України,ст. 76 КК України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні клопотання захисника ОСОБА_6 в інтересах засудженого ОСОБА_5 про зміну обов`язків, покладених на засудженого вироком Маневицького районного суду Волинської області від 13 квітня 2022 року, - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена суд протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя
Маневицького районного суду ОСОБА_1
Суд | Маневицький районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 18.07.2022 |
Оприлюднено | 25.01.2023 |
Номер документу | 105280730 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Справи в порядку виконання судових рішень у кримінальних провадженнях про зміну обов'язків, покладених на засудженого, звільненого від відбування покарання з випробуванням |
Кримінальне
Маневицький районний суд Волинської області
Токарська І. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні