Справа № 603/121/22
Провадження №2/603/88/2022
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
"13" липня 2022 р. м. Монастириська
Монастириський районний суд Тернопільської області в складі: головуючої судді Гудкової Ю. Г.,
секретар судового засідання Сандалюк О .В.,
у відсутності сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства «Тернопільобленерго» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованої електричної енергії,
встановив:
Відкрите акціонерне товариство «Тернопільобленерго» (далі - ВАТ «Тернопільобленерго») звернулося до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованої електричної енергії, посилаючись на те, що 10.02.2021 року під час рейдової перевірки споживачів від ТП-59 працівниками Монастириського РЕМ в житловому будинку відповідача за адресою: АДРЕСА_1 , виявлено самовільне підключення струмоприймачів (саморобного електрообігрівача) до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку (змонтовано розгалуження електропроводки від вводу до електролічильника на горищі), внаслідок чого електроенергія споживалась, але не обліковувалась, чим порушено Правила роздрібного ринку електричної енергії. Про виявлений факт працівниками Монастириського РЕМ складено акт № 007190 і вилучено зразок кабелю, що використовувався споживачем для самовільного без облікового підключення енергообігрівача до електромережі.
26.02.2021року комісією Монастириського РЕМ у присутності ОСОБА_1 при розгляді акту про порушення встановлено, що відповідач безобліково спожив 8696 кВт.год на суму 29643,78 грн. На підставі заяви відповідача 27.04.2021 року укладено договір №346004 про реструктуризацію заборгованості, проте останній оплатив лише 1000 грн, у зв`язку з чим на його адресу 14.09.2021 року направлено претензію про оплату 28643,78 грн, яку на даний час не виконано. На підставі позивач просить стягнути з відповідача вказану суму, а також 2 481 грн сплаченого судового збору.
Представник ВАТ «Тернопільобленерго» подала суду письмове клопотання про розгляд справи у її відсутності, позов підтримала.
Відповідач ОСОБА_1 повторно усудове засіданняне з`явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час і місце судового засідання.
Ухвалою суду від 13.07.2022 року постановлено провести заочний розгляд справи та ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Судом установлено такі обставини.
Згідно Акту про порушення № 007190 від 10.02.2021 року перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 (особовий рахунок НОМЕР_1 ) у житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 порушив облік електричної енергії, а саме самовільно підключив струмоприймачі (саморобного електрообігрівача) до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку (змонтовано розгалуження електропроводки від вводу до електролічильника), чим порушив п. п. 2.3 4, 5 5 5, 8.2.4,8.2.5, 8.4.1 ПРЕЕ.
26.02.2021 року комісією Монастириського РЕМ у присутності ОСОБА_1 розглянуто акт про порушення №007190 від 10.02.2021 року, здійснено розрахунок обсягу та вартості не облікованої електричної енергії внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ за період з 10.02.2020 року до дати виявлення порушення - 10.02.2021 року, що становить 8696 кВт.год на суму 29643,78 грн, встановлено 30-денний строк для оплати, про що складено протокол №1.
27.04.2021 року між ВАТ «Тернопільобленерго» та ОСОБА_1 укладено договір про реструктуризацію заборгованості №346004, згідно умов якого боржник зобов`язався сплатити оператору системи розподілу вартість не облікованої електричної енергії по 3700 грн щомісяця з 01.05.2021 року до 01.12.2021 року.
Як убачається з виписки по рахунку за 28.04.2021 року, відповідачем оплачено вартість не облікованої електроенергії у сумі 1000 грн.
Станом на 14.09.2021 року заборгованість ОСОБА_1 перед ВАТ «Тернопільобленерго» становить 28643,78 грн, у зв`язку з чим на адресу останнього направлено претензію, яка на час розгляду справи не виконана.
Суд, розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з такого.
Згідно п. З, 5 ч. 2 ст. 7 закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов`язаний забезпечувати цілісність обладнання приладів (вузлів) обліку комунальних послуг відповідно до умов договору та не втручатися в їхню роботу; оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Відповідно до п. З ч. З ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач зобов`язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.
Згідно ч. 1 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Правопорушеннями на ринку електричної енергії є крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку (п. 4 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії»).
Пунктом 1.1,1 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 14.03.2018 року № 312 (далі - ПРРЕЕ), зі змінами і доповненнями, встановлено, що учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби. Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
На роздрібному ринку виробництво, передача, розподіл, постачання та споживання електричної енергії без розрахункових засобів комерційного обліку не допускається (п. 2.3.1 ПРРЕЕ).
Відповідно до п. 2.3.4. ПРРЕЕ відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.
Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.
Згідно п. 5.5.5. ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний: здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до об`єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустано-вок та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору; забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника та/або оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об`єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку; не допускати без облікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення без облікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Пунктом 8.2.4. ПРРЕЕ встановлено, що у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Відповідно п. 8.2.5. ПРРЕЕ У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.
Оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави, що передбачено п. 8.4.1 ПРРЕЕ.
Згідно з п.п.11 п.5.2.1 ПРРЕЕ електропостачальник має право на відшкодування збитків, які виникли через дії чи бездіяльність споживача, іншого електропостачальника, власника мереж, оператора малої системи розподілу, оператора системи, постачальника послуг комерційного обліку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить висновку, що відповідач своїми діями, які полягають у споживанні не облікованої електричної енергії, спричинив позивачу збитки, які добровільно не відшкодував, тому позов слід задовольнити, стягнути з відповідача 28643,78 грн вартості не облікованої електроенергії згідно акта про порушення № 007190 від 10.02.2021 року на рахунок Монастириського РЕМ ВАТ «Тернопільобленерго» НОМЕР_2 в AT «Ощадбанк», МФО 338545, код 25782009.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідач у судове засідання не з`явився, а також ним не представлено суду жодних доказів щодо безпідставності вимог позивача.
Крім того, на підставі ч. 1 ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, а саме судовий збір в розмірі 2481 грн.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 81, 141, 259, 263, 265, 268, 273, 274, 279,280,281, 354 ЦПК України, Закону України «Про ринок електричної енергії», суд,
ухвалив:
Позов Відкритого акціонерного товариства «Тернопільобленерго» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованої електричної енергії - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Відкритого акціонерного товариства «Тернопільобленерго» 28643 (двадцять вісім тисяч шістсот сорок три) грн 78 коп вартості не облікованої електроенергії згідно акта про порушення № 007190 від 10.02.2021 року на рахунок Монастириського РЕМ ВАТ «Тернопільобленерго» НОМЕР_2 в AT «Ощадбанк», МФО 338545, код 25782009.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Відкритого акціонерного товариства «Тернопільобленерго» 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одну) грн судового збору (рахунок - НОМЕР_3 в AT «Ощадбанк», МФО 338545, індивідуальний номер 001307219189, свідоцтво платника ПДВ 26736509, код 00130725).
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості про сторін:
Позивач: Відкрите акціонерне товариство «Тернопільобленерго», місцезнаходження: вул.Енергетична, 2, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 00130725.
Відповідач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Повне судове рішення складено 18.07.2022 року.
Головуюча суддя Ю. Г. Гудкова
Суд | Монастириський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 13.07.2022 |
Оприлюднено | 21.07.2022 |
Номер документу | 105305262 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них |
Цивільне
Монастириський районний суд Тернопільської області
Гудкова Ю. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні