Справа №: 671/94/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 червня 2022 року Волочиський районний суд
Хмельницької області в складі:
головуючої - судді Бабій О.М.,
з участю секретаря судового
засідання Кошонько Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Волочиську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Волочиської міської ради Хмельницької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на стороні позивача Фермерське господарство «ГАРАНТ АГРО 5», приватний нотаріус Хмельницького районного нотаріального округу Гадайчук Єлизавета Аполлонівна про визнання права на майнові права в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
В січні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Волочиської міської ради Хмельницької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на стороні позивач Фермерське господарство «ГАРАНТ АГРО 5», приватний нотаріус Хмельницького районного нотаріального округу Гадайчук Єлизавета Аполлонівна про визнання права на майнові права засновника ФГ «ГАРАНТ АГРО 5», в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що 16.10.2000 року на підставі рішення Волочиської районної ради народних депутатів Хмельницької області від 25.08.2000 року за № 111 було видано ОСОБА_2 Державний акт на право постійного користування землею, серія ХМ № 83, площею 40,26 га, яка розташована на території Поповецької сільської ради, для ведення селянського (фермерського) господарства, який зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 83 від 16.10.2000 року.
Вказує, що 13.10.2005 року Волочиською РДА Хмельницької області було зареєстровано юридичну особу Фермерське господарство «ГАРАНТ АГРО 5», код ЄДРПОУ 33758044, де засновником господарства був ОСОБА_2 , 1925 року народження та ОСОБА_1 , 1963 року народження, а його головою було обрано ОСОБА_1 .
Позивач зазначає, що 02.07.2021 року на підставі рішення державного реєстратора, індексний номер: 59067662 було проведено державну реєстрацію земельної ділянки із кадастровим номером: 6820986200:05:030:0140, площею 40,26 га, із цільовим призначенням: 01.02 для ведення фермерського господарства до комунальної власності Волочиської міської ради, правокористувачем зазначено ФГ «ГАРАНТ АГРО 5» код ЄДРПОУ 33758044 та внесено вказані відомості до Державного земельного кадастру.
Як вказує ОСОБА_1 , 16.09.2021 року він звернувся до приватного нотаріуса із заявою про видачу йому свідоцтва про право на спадщину щодо спадкування прав засновника ФГ «ГАРАНТ АГРО 5» після смерті його батька ОСОБА_2 . Однак, 20.09.2021 року приватний нотаріус винесла постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій, якою відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на права засновника (члена) фермерського господарства ФГ «ГАРАНТ АГРО 5», після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Зазначає, що 23.09.2021 року він звернувся до Волочиської міської ради із заявою про викуп земельної ділянки із кадастровим номером: 6820986200:05:030:0140, площею 40,26 га, однак отримав відмову, оскільки у нього відсутнє свідоцтво про право на спадщину щодо спадкування прав засновника ФГ «ГАРАНТ АГРО 5», після смерті батька ОСОБА_2 .
Тож, відсутність свідоцтва про право на спадщину щодо спадкування прав засновника ФГ «ГАРАНТ АГРО 5» позбавляє позивача можливості права на викуп вказаної вище земельної ділянки, а тому він вимушений звернутися до суду.
Сторони в судове засідання не з`явились.
Від представника позивача ОСОБА_3 до суду надійшло клопотання, в якому він просив справу слухати у його та позивача відсутності.
Представник відповідача - Волочиської міської ради Хмельницької області, подав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, проти позову не заперечує.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог Фермерського господарства «ГАРАНТ АГРО 5», подав до суду клопотання в якому просив справу слухати у його відсутності, проти позову не заперечує.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - приватний нотаріус Хмельницького районного нотаріального округу Гадайчук Єлизавета Аполлонівна, в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву, в якій просила справу слухати у її відсутності, проти позову не заперечує.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивача - ОСОБА_2 , який був засновником фермерського господарства «ГАРАНТ АГРО 5», юридична адреса якого: Хмельницька область, с. Великі Жеребки, вул. Центральна, 28, що підтверджується копією свідоцтва про смерть ОСОБА_2 (а.с. 9) та копією статуту ФГ «ГАРАНТ АГРО 5» (а.с. 12-16).
Позивач є спадкоємцем за заповітом, посвідченим 22.12.2006 року секретарем виконкому Поповецької сільської (селищної) ради Волочиського району Хмельницької області Чернюк Г.О., та спадщину прийняв своєчасно, звернувшись із відповідною заявою до нотаріуса, за його заявою заведена спадкова справа № 256/2019. Спадкоємці за законом - ОСОБА_4 та ОСОБА_5 своїми заявами від своїх частин спадкового майна після смерті ОСОБА_2 відмовилися.
Однак, при зверненні позивача до нотаріальної контори щодо видачі свідоцтва про право на спадщину щодо спадкування прав засновника ФГ «ГАРАНТ АГРО 5», йому нотаріусом було відмовлено, оскільки ФГ «ГАРАНТ АГРО 5» не зареєстроване як цілісний майновий комплекс, а тому його спадкування не є можливим, а також згідно даних Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань у фермерського господарства «ГАРАНТ АГРО 5» відсутній статутний (складений) капітал, тому відсутні підстави для видачі свідоцтва про право на спадщину (копія постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 614/02-32 від 20.09.2021 року - а.с. 7).
Відповідно до ч. 1ст. 15 ЦК Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з п. 1 ч. 2ст. 16 ЦК Україниспособами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема визнання права.
Частиною 1 ст. 177 ЦК Українипередбачено, що об`єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.
Тож, ФГ «ГАРАНТ АГРО 5» є об`єктом цивільних прав та предметом цивільного обороту, вказане господарство є власністю засновника та входить до складу спадкового майна після його смерті.
Успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону (ч.1ст. 23 Закону України «Про фермерське господарство»). Фермерське господарство як цілісний майновий комплекс включає майно, передане до складеного капіталу, нерозподілений прибуток, майнові та інші зобов`язання.
Успадкування фермерського господарства як цілісного майнового комплексу або його частини полягає не в спадкуванні права на участь, а в спадкуванні права на частку в статутному (складеному) капіталі, оскільки право на участь нерозривно пов`язане з особою спадкодавця і належить до прав та обов`язків, які не входять до складу спадщини, залежить від кола учасників фермерського господарства (п. 2 ч. 1 ст. 1219 ЦК України).
Тобто саме господарство як предмет цивільного обороту є об`єктом спадкування.
Згідноіз ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство»фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну, сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про фермерське господарство», до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не забороненізаконом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.
Згідно ізст.20ЗаконуУкраїни «Профермерське господарство», майно фермерського господарства належить йому на праві власності. Майнові права, що входять до складеного капіталу фермерського господарства, передаються йому на визначений у Статуті термін.
Статтею 22 Закону України «Про фермерське господарство»визначено, що фермерське господарство як цілісний майновий комплекс включає майно, передане до складеного капіталу, не розподілений прибуток, майнові та інші зобов`язання.
У власності фермерського господарства може перебувати будь-яке майно, в тому числі земельні ділянки, житлові будинки, господарські будівлі і споруди, засоби виробництва тощо, яке необхідне для ведення товарного сільськогосподарського виробництва і набуття якого у власність не заборонено законом.
Разом з тим, ч. 1 ст. 23Закону України «Про фермерське господарство» щодо спадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) містить загальну відсилочну норму, а саме: успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.
Так, згідно норм ст. 1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Отже, успадковуватись можуть лише права та обов`язки фізичної особи, а не юридичної, якою є фермерське господарство.
Відповідно до положень ст. 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
В той же час ст. 1219 ЦК Українимістить перелік прав та обов`язків, що не входять до складу спадщини права та обов`язки, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, зокрема: 1) особисті немайнові права; 2) право на участь у товариствах та право членства в об`єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами.
Тож, аналізуючи вищенаведені норми чинного законодавства, суд приходить до висновку, що майнові права засновника фермерського господарства у відповідності до ст. 1218 ЦК Українивходять до складу спадщини.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 червня 2020 року у справі №179/1043/16-ц зроблено правовий висновок, згідно якого у випадку смерті засновника (члена) селянського (фермерського) господарства його спадкоємці мають право на спадкування цього господарства (прав засновника, члена). За наявності у фермерського господарства статутного (складеного) капіталу з розподілом часток між його засновником, членами спадкоємці засновника (члена) фермерського господарства спадкують відповідні права засновника (члена), якому належала відповідна частка у статутному (складеному) капіталі).
Велика Палата Верховного Суду зазначає, що згідно із загальнодозвільним принципом правового регулювання, який поширюється на сферу правомірних приватних відносин (зокрема, на відносини спадкування), дозволено те, що не заборонено законом. Майно фермерського господарства належить йому на праві власності. Фермерське господарство та його члени відповідно до закону мають право продавати або іншим способом відчужувати земельну ділянку, передавати її в оренду, заставу. Успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону. Фермерське господарство як цілісний майновий комплекс включає майно, передане до складеного капіталу, не розподілений прибуток, майнові та інші зобов`язання. До складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.
За змістом вказаних приписів саме селянське (фермерське) господарство, зареєстроване як юридична особа, є власником цілісного майнового комплексу, а не засновник або член такого господарства.Тому саме права та обов`язки засновника господарства можуть бути успадковані.
Оскільки, позивач висловив бажання продовжити діяльність фермерського господарства, то визнання за позивачем в порядку спадкування після смерті його батька прав засновника ФГ «ГАРАНТ АГРО 5» є ефективним способом захисту його прав як спадкоємця засновника і до позивача повинні перейти права та обов`язки саме засновника зазначеного господарства.
Відповідно до ст. 316 ЦК України, право власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Згідно із ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Таким чином, враховуючи фактичні обставини справи, суд вважає, що наявні всі законні підстави для задоволення позову ОСОБА_1 та визнання занимв порядку спадкуванняза законом права на майнові права засновника Фермерського господарства «ГАРАНТ АГРО 5».
На підставі викладеного та керуючись ст. ст.1216, 1217, 1218,1225, 1268 ЦК України, ст.ст.206,263-265, 268,273,354,355 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право на майнові права засновника Фермерського господарства «ГАРАНТ АГРО 5», ідентифікаційний код 33758044, яке зареєстровано за адресою: 31222, Хмельницька область, Хмельницький район, с. Великі Жеребки, вул. Центральна, 28, в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду через Волочиський районний суд Хмельницької області шляхом подання в тридцятиденний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості про учасників справи:
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )Відповідач:Волочиська міська рада Хмельницької області (31200, Хмельницька область, м. Волочиськ, вул. Незалежності, 88, код ЄДРПОУ - 04403930)Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача:Фермерське господарство «ГАРАНТ АГРО 5» (31222, Хмельницька область, Хмельницький район, с. Великі Жеребки, вул. Центральна, 28; код ЄДРПОУ - 33758044)Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача:Приватний нотаріус Хмельницького районного нотаріального округу Гадайчук Єлизавета Аполлонівна (31200, Хмельницька область, м. Волочиськ, вул. Незалежності, 21)
Повне судове рішення складено 29 червня 2022 року.
Суддя О.М. Бабій
Суд | Волочиський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 29.06.2022 |
Оприлюднено | 21.07.2022 |
Номер документу | 105320285 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Волочиський районний суд Хмельницької області
Бабій О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні