ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"20" липня 2022 р. Справа № 924/298/22
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Виноградової В.В.,
за участю секретаря судового засідання Шевчук І.А., розглянувши матеріали справи
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги",
м. Дніпро
до товариства з обмеженою відповідальністю "Партнергаз", с. Улашанівка Славутського району Хмельницької області
про стягнення 4451910,75 грн
за участю представників:
позивача: Яланський О.А. - за довіреністю
відповідача: не з`явився
Рішення ухвалюється 20.07.2022, оскільки в судовому засіданні 11.07.2022 постановлено ухвалу про оголошення перерви.
Відповідно до ст. 240 ГПК України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
встановив: товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги", м. Дніпро звернулось до суду з позовом про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Партнергаз", с. Улашанівка Хмельницької області 4451910,75 грн, з яких 3500418,36 грн заборгованості за спожитий природний газ за листопад 2021 року, 128958,84 грн пені, 20402,75 грн 3% річних, 102047,13 грн інфляційних втрат, 700083,67 грн штрафу.
Ухвалою суду від 26.05.2022 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено підготовче засідання на 14.06.2022, яке було відкладено на 27.06.2022.
Ухвалою суду від 27.06.2022 підготовче провадження у справі закрито, справу призначено до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 11.07.2022, у якому оголошено перерву на 20.07.2022.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на невиконання відповідачем зобов`язань за договором постачання природного газу від 28.09.2021 №0000041 щодо оплати газу. Правовою підставою позову вказує положення ст. ст. 509, 526, 610, 611, 625, 629, 655 ЦК України, ст. ст. 193, 230, 232 ГК України.
Відповідач представника в судове засідання не направив, відзиву на позов не надав, про причини неявки та неподання відзиву не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про судовий розгляд справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення 14.07.2022.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Оскільки відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами відповідно до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, зазначених у позові.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
28.09.2021 між товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" (Постачальник) та товариством з обмеженою відповідальністю "Партнергаз" (Споживач) укладено договір постачання природного газу №0000041 (далі - договір), згідно з п. 1.1 якого Постачальник зобов`язується протягом строку дії даного Договору передавати Споживачеві природний газ, включно з урахуванням замовлення (бронювання) потужності щодо кожного періоду та обсягу постачання газу, а Споживач зобов`язується приймати та оплачувати Газ на умовах даного Договору. Споживач підтверджує, що він ознайомлений з тим, що передача Газу неможлива без замовлення відповідної потужності на відповідний обсяг газу на кожну окрему точку комерційного обліку, який належить до передачі, та підписанням даного Договору надає згоду Постачальнику на замовлення (бронювання) потужності для Споживача.
Підписанням цього Договору Споживач підтверджує, що він: є кінцевим споживачем Газу, який передасться за Договором; не є побутовим споживачем газу (п. 1.2 договору).
Відповідно до п. 2.3 договору розрахунковим періодом за цим договором є Газовий місяць, який розпочинається з першої газової доби поточного місяця і триває до початку першої газової доби наступного місяця (Газовий місяць). Газова доба триває з 07:00 ранку за київським часом поточного дня до 07:00 ранку за київським часом наступного дня (Газова доба).
Перелік об`єктів Споживача, для яких здійснюється постачання Газу, наведено в Додатку №2 до Договору. Особливі умови постачання природного газу, як то розрахунок фактичної ціни Газу, строки розрахунків, допустимі відхилення обсягу споживання природного газу, тощо встановлюється у Додатку №3 до Договору (п. п. 3.3, 3.4 договору).
Пунктами 3.6, 3.7 договору передбачено, що газ передається Постачальником Споживачу у загальному потоці у внутрішніх точках виходу з газотранспортної системи України до прямого споживача або до газорозподільної мережі відповідного Оператора ГРМ. Оператором ГТС є товариство з обмеженою відповідальністю "Оператор ГТС України"; Оператором ГРМ - АТ «Хмельницькгаз».
Згідно з п. 4.1 договору передачу фактично поставленого Споживачу Газу кожного Газового місяця Сторони оформлюють Актом приймання-передачі Газу за формою, зразок якої наведено у Додатку №4 до цього Договору, з зазначенням фактично переданого обсягу. Фактичний обсяг газу, що переданий Постачальником Споживачу, визначається за даними, отриманими на інформаційній платформі Оператора ГТС.
Споживач до 05 числа місяця (включно), наступного за Газовим місяцем, надає Постачальнику дані про фактичний обсяг розподіленого (протранспортованого) природного газу Споживачу за Газовий місяць та копію відповідного акту, що складений між Оператором ГРМ/ІТС та Споживачем, відповідно до вимог Кодексу ГТС/Кодексу ГРС. Надання таких даних відбувається шляхом направлення електронного листа на електронні адреси контактних осіб Постачальника, що вказані в п. 3.9 Договору, зокрема до листа має додаватися скан-копія акту про фактичний об`єм (обсяг) розподіленого (протранспортованого) природного газу Споживачу за Газовий місяць, що складений між Оператором ГРМ/ГТС та Споживачем (п. 4.2 договору).
За умовами п. 4.3 договору Постачальник до 12-го числа місяця (включно), наступного за Газовим місяцем, підписує та надсилає Споживачу два примірники Акту приймання-передачі Газу з урахуванням замовлення (бронювання) потужності (Акт) із зазначенням фактично переданого обсягу Газу за відповідний Газовий місяць, що визначається за даними, отриманими на інформаційній платформі Оператора ГТС.
Споживач протягом 2 робочих днів з дати одержання двох примірників Акту зобов`язується повернути Постачальнику один примірник оригіналу Акту, підписаний уповноваженим представником Споживача або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання Акту (п. 4.4 договору).
Відповідно до п. 4.6 договору у випадку ненадходження від Споживача підписаного примірника Акту або письмової мотивованої відмови від підписання такого Акту (в електронній формі або на паперовому носії) в строки, визначені п. 4.4 цього Договору, Акт вважається узгодженим та підписаним Споживачем без зауважень, при цьому датою підписання Акту приймається дата складання Акту Постачальником, що зазначена в Акті. В будь-якому випадку, положення даного пункту не звільняє Споживача від обов`язку надати Постачальникові підписаний примірник Акту.
Узгоджені Акти є підставою для остаточних розрахунків (п. 4.8 договору).
До прав Постачальника п. 5.1 віднесено право, зокрема: отримувати від Споживача оплату за поставлений природний газ, включаючи вартість потужності та інші платежі, передбачені цим Договором.
Споживач зобов`язується своєчасно та у повному обсязі здійснювати оплату за Газ з урахуванням замовлення (бронювання) потужності на умовах, визначених даним Договором (пп. 5.3.4 договору).
У п. 6.1 договору зазначено, що фактична ціна Газу, який підлягає постачанню у відповідному місяці поставки, розраховується у відповідності до Додатка №3 до цього Договору, та враховує Базову ціну Газу, що визначається Сторонами у додаткових угодах до Договору щомісячно або в інші строки, передбачені додатками та/або додатковими угодами, та витрати, пов`язані із замовленням (бронюванням) потужності (тариф на послуги транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи з урахуванням встановлених коефіцієнтів).
Загальна Вартість даного Договору складається із суми вартостей усіх обсягів Газу, поставленого протягом усіх Газових місяців протягом строку дії Договору згідно Актів, виставлених Постачальником рахунків та інших нарахувань в такому періоді (п. 6.2 договору).
Згідно з п. 6.3 договору у випадку зміни тарифів на замовлення (бронювання) потужності (послуги транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи чи відповідних коефіцієнтів) відповідними компетентними органами, нові тарифи та/або коефіцієнти є обов`язковими для Сторін за цим Договором з моменту введення їх в дію відповідними нормативними документами.
Споживач зобов`язаний сплатити вартість Газу, що передається за цим Договором, з урахуванням замовлення (бронювання) потужності, шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок Постачальника. Санкції оплачуються за окремим рахунком, вимогою. Умови та порядок розрахунків визначаються в Додатку №3 до Договору (п. 7.1 договору).
За умовами п. 7.2 договору оплата газу здійснюється Споживачем виключно грошовими коштами у національній валюті на розрахунковий рахунок Постачальника у строки та розмірах, узгоджених відповідно до Додатку №3 та Додаткових угод до цього Договору.
Датою оплати Споживачем вартості спожитого природного тазу з урахуванням замовлення (бронювання) потужності є дата надходження грошових коштів на рахунок Постачальника (п. 7.3 договору).
Пунктом 7.5 договору передбачено, що в платіжних дорученнях Споживач повинен обов`язково вказувати призначення платежу - оплата за природний газ згідно номеру та дати Договору. За наявності заборгованості у Споживача за цим Договором Постачальник зараховує кошти, що надійшли від Споживача, в першу чергу, як погашення заборгованості за минулі періоди (Газові місяці) по цьому Договору, незалежно від вказаного в платіжному дорученні призначення платежу, а переплата (повна або часткова) зараховується на наступні періоди постачання (Газові місяці) або ж повертається за письмовою вимогою Споживача після припинення дії (розірвання) Договору.
За невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань по даному Договору Сторони несуть відповідальність згідно чинного законодавства України (п. 9.1 договору).
За умовами п. 9.2 договору в разі порушення строків оплати (несплати або несвоєчасної оплати), визначених п. 7.2 цього Договору, Споживач, за письмовою вимогою Постачальника, що складена та направлена відповідно до п. 9.8 цього Договору, сплачує Постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення виконання зобов`язання по оплаті.
В разі порушення строків оплати Споживачем за цим Договором більше, ніж на 15 календарних днів Споживач додатково до пені, передбаченої у п. 9.2 цього Договору, сплачує за письмовою вимогою Постачальника, складеною та направленою відповідно до п. 9.8 цього Договору, штраф в розмірі 20% (від суми заборгованості, а Постачальник має право в односторонньому порядку розірвати цей Договір. При цьому Споживач здійснює повний розрахунок за Договором, відшкодовує всі понесені Постачальником збитки та сплачує штрафні санкції відповідно до умов цього Договору. Про розірвання цього Договору Постачальник повідомляє Споживача рекомендованим листом з повідомленням про вручення не пізніше ніж за 9 робочих днів до дати розірвання цього Договору.
Застосування штрафних санкцій, вимога компенсації та/або відшкодування збитків є правом, а не обов`язком Сторони, яка не порушила (п. 9.6 договору).
У п. 9.8 договору сторони погодили, що нарахування та сплата штрафних санкцій, визначених у п. 9.2, 9.3 та 9.4 цього Договору, відшкодування збитків за цим Договором здійснюється на підставі Письмової вимоги (Вимога) Сторони, яка має право на застосування/нарахування таких санкцій, і у строки, визначені в такій письмовій Вимозі. Вимога, має бути направлена іншій Стороні (Стороні, яка порушила) виключно наступним способом: відправлення скан-копії Вимоги на Офіційну електронну адресу Сторони, що вказана в розділі 15 цього Договору (пп. 9.8.1), або цінним листом на адресу Сторони, зазначену в даному Договорі, з описом та повідомленням про вручення (пп. 9.8.2), або вручення уповноваженій особі Сторони, що порушила, особисто, в такому випадку уповноважена особа, що отримала Вимогу, зобов`язана поставити дату отримання, власний підпис та прізвище (відмітка про отримання). У випадку відмови уповноваженої особи Сторони поставити відмітку про отримання, така відмітка ставиться Стороною (уповноваженим представником), яка вручала Вимогу, з застереженням, що друга Сторона (Сторона, що порушила), відмовилась від поставлення відмітки про отримання та в цей же день Вимога (її скан-копія) має бути направлена на Офіційну електронну адресу Сторони, що порушила.
Датою початку відрахування строків, зазначених у такій Вимозі є: у випадку направлення Вимоги цінним листом з описом та повідомленням про вручення - дата отримання Стороною такої Вимоги, яка зазначається на повідомленні про вручення, а в разі не отримання Стороною, 10-й календарний день від дати відмітки поштового відділення про прийняття відправлення від відправника (пп. 9.9.1); у випадку вручення Вимоги уповноваженій особі Сторони, що порушила, особисто - дата, зазначена у відмітці про отримання (пп. 9.9.2); у випадку відправлення скан-копії на Офіційну електронну адресу Сторони - дата відправлення Вимоги (її скан-копії) Стороною, що не порушила (пп. 9.9.3).
У п. 9.10 договору Сторони погодили, що Вимога може бути направлена більше, ніж одним способом із переліку в пп. 9.8.1 - 9.8.3 цього Договору.
Сплата штрафних санкцій, будь-яких компенсацій за Договором та відшкодування збитків відбувається в позасудовому порядку (п. 9.12 договору).
У випадку порушення будь-якою із Сторін вимог п. 9.12 цього Договору вважатиметься, що між Сторонами виник спір, який не вирішено шляхом переговорів, в такому випадку застосовується правило, визначене у п. 11.3 цього Договору (п. 9.13 договору).
Згідно з п. 11.3 договору всі спори (розбіжності), які виникають за цим договором та пов`язані із укладенням, виконанням, зміною, припиненням дії даного договору або спори щодо визнання цього договору недійсним чи неукладеним, не вирішені шляхом переговорів, вирішуються в установленому законодавством порядку, в тому числі шляхом звернення Сторони до суду.
Відносини Сторін, що є предметом цього договору, але не врегульовані ним, регулюються згідно із Законом України "Про ринок природного газу", Правилами постачання природного газу, що затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2496 від 30.09.2015, Кодексом газотранспортної системи, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2493, Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494 та іншими нормами чинного законодавства (п. 11.5 договору).
Відповідно до п. 12.2 договору всі зміни та доповнення до цього Договору дійсні лише за умови, якщо вони виконані в письмовій формі при взаємному погодженні Сторін, підписані Сторонами та, за необхідності, скріплені їх печатками (за наявності). Оформлені таким чином зміни і доповнення є невід`ємними частинами цього Договору.
Сторони домовились про можливість встановлення формули розрахунку та/або зміни ціни на товар, а також його складових та строків повідомлення про зміну ціни. Відповідні умови узгоджуються сторонами в Додаткових угодах чи окремих додатках (п. 12.4 договору).
За умовами п. 12.5 договору, оскільки ринок природного газу є регульованим, то у разі прийняття постанов Регулятора ринку чи інших нормативно-правових актів, які суттєво впливають на ціноутворення та майнові інтереси Сторін, Сторони домовились враховувати ці зміни у Договорі шляхом підписання додаткової угоди, або, у разі недосягнення згоди, розірвати цей Договір за угодою сторін.
У п. 12.7 договору Сторони дійшли згоди, що надіслані документи (Договір, Додатки, додаткові угоди до нього, листи, інша інформація) через зафіксовані у Договорі засоби електронного зв`язку (електронна пошта, факс, факсимільні копії/сканкопії) мають юридичну силу для Сторін (визнаються Сторонами). Відтак, Сторони домовились, що юридичну силу такі документи набувають з моменту направлення їх Стороні, однак зобов`язання, що підлягають погодженню, виникають з дати їх підписання (погодження) Стороною отримувачем.
Договір вважається укладеним з моменту його підписання уповноваженими представниками Сторін та скріплення печатками Сторін (за наявності) або з моменту отримання факсових чи сканованих копій підписаного Договору (п. 12.8 договору).
Згідно з п. 14.1 договору він вступає в силу з моменту підписання і діє до кінця календарного року з наступною автоматичною пролонгацією на наступний рік без обмеження кількості пролонгацій, якщо за 20 днів до закінчення строку його дії жодною із Сторін не буде повідомлено про відмову від подальшої пролонгації. В частині розрахунків Договір діє до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань.
Серед додатків до договору сторонами підписано додаток №2 (перелік ЕІС-кодів точок комерційного обліку), додаток №3 (умови здійснення розрахунків), додаток №4 (акт).
Так, у п. 1 додатку №3, яким визначено умови здійснення розрахунків, Сторони встановили, що ціна Газу, що постачається на умовах Договору, розраховується в гривнях за 1000 куб.м. та включає, в тому числі, ціну замовлення (бронювання) потужності (тариф на послуги транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи, встановлений відповідною постановою НКРЕКП).
Сторони щомісячно узгоджують Базову ціну Газу шляхом підписання відповідної Додаткової угоди не пізніше, ніж за 7 днів до дати постачання (п. 2 додатку №3).
У п. п. 3, 4 додатку №3 наведено формули визначення прогнозованої та фактичної ціни газу.
Відповідно до п. п. 5, 6 додатку №3 періоди постачання Газу визначаються в Додаткових угодах, розрахунковим періодом для розрахунку розміру оплати є Газовий місяць.
Оплата за поставлений Газ, включаючи вартість замовлення (бронювання) потужності, сумарно за всіма точками комерційного обліку, здійснюється Споживачем на поточний рахунок Постачальника шляхом здійснення оплати в такі строки: 100% вартості (з ПДВ) фактичного обсягу споживання Газу з використанням Фактичної ціни Газу здійснюється у Термін не пізніше 15 числа місяця наступного за розрахунковим "Газовим місяцем (п. 7 додатку №3).
Згідно з п. 9 додатку №3 встановлені НКРЕКП тарифи та коефіцієнти, застосовуються з моменту введення їх в дію, без внесення змін до Договору та Додатків до нього, зокрема без змін цього Додатку та не потребують додаткового узгодження Сторонами.
Додаток розширює та конкретизує умови укладеного Договору. В тій частині, де умови Договору конфліктують (суперечать) умовам даного Додатку, Сторони керуються умовами даного Додатку (п. 10 додатку №3).
До договору сторонами складено додаткову угоду від 25.10.2021, у якій сторони узгодили період для постачання газу на умовах Договору з 01.11.2021 по 30.11.2021 (п. 1 додаткової угоди); сторони узгодили ціну на листопад місяць 2021 року за 1000 куб.м: 34680,00 грн з ПДВ. Ціна не включає вартість замовлення (бронювання) потужності (тариф на послуги транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи з урахуванням коефіцієнту щодобового замовлення (бронювання), встановлені постановами НКРЕКП) - 163,89 грн з ПДВ за 1000 куб.м. (п. 2 додаткової угоди).
Позивачем на підставі договору передано відповідачу, а відповідачем прийнято природний газ у листопаді 2021 року в кількості 115,69991 тис.м.куб. за тарифом 29052,37 грн/тис.м.куб. на загальну суму 4033627,91 грн з ПДВ, про що складено та підписано обома сторонами акт від 30.11.2021.
Позивачем виставлено відповідачу рахунок за спожитий природний газ №33100000041/11/1 від 09.12.2021 на суму 4033627,92 грн, в якому зазначено, що з урахуванням сплати на дату надання рахунку в сумі 386209,55 грн сума до сплати становить 3647418,36 гривень. У рахунку зазначено термін сплати рахунку - до 14.12.2021, дату отримання - 09.12.2021.
Також у матеріалах справи наявний рахунок-розшифровка №33100000041/11/1 від 09.12.2021 до фактичного нарахування за спожитий газ за листопад 2021 року (вказано адреси та ЕІС-коди точок обліку, обсяги споживання по точках).
Відповідачем оплата спожитого у листопаді 2021 року газу здійснена частково, враховуючи сальдо на 01.12.2021 - 205209,55 грн та оплати від 02.12.2021 на суми 9000,00 грн та 11000,00 грн, від 03.12.2021 на суми 55000,00 грн та 36000,00 грн, від 06.12.2021 на суми 2500,00 грн та 47500,00 грн, від 08.12.2021 на суму 20000,00 грн, від 13.12.2021 на суму 10000,00 грн, від 15.12.2021 на суму 5000,00 грн, від 13.12.2021 на суму 5000,00 грн, від 23.12.2021 нга суму 10000,00 грн, від 28.12.2021 на суму 7000,00 грн, від 29.12.2021 на суми 6600,00 грн та 3400,00 грн, від 30.12.2021 на суму 5000,00 грн, від 04.01.2022 на суму 10000,00 грн, від 06.01.2022 на суму 50000,00 грн, від 17.01.2022 на суму 5000,00 грн, від 18.01.2022 на суму 5000,00 грн, від 24.01.2022 на суму 5000,00 грн, від 26.01.2022 на суму 5000,00 грн, від 04.02.2022 на суму 5000,00 грн, від 14.02.2022 на суми 700,00 грн та 4300,00 грн, від 21.02.2022 на суму 5000,00 грн, що підтверджується виписками по рахунку та відображено в розрахунку заборгованості. Борг на 21.02.2022 склав 3500418,36 гривень.
Позивач звернувся до відповідача з вимогою (від 06.05.2022), в якій вимагав здійснити оплату заборгованості за спожитий газ у розмірі 3500418,36 грн, пені у розмірі 128958,84 грн, 3% річних у розмірі 20402,75 грн, інфляційних втрат у розмірі 102047,13 грн та штрафу у розмірі 700083,67 грн протягом 7 календарних днів від дати відправлення скан-копії даної вимоги на офіційну електронну адресу Споживача.
Вказана вимога направлена позивачем 10.05.2022 згідно з накладною відділення поштового зв`язку та описом вкладення до листа.
Крім того, у матеріали справи надано копію роздруківки щодо направлення вимоги на електронну адресу відповідача 09.05.2022.
З огляду на несплату відповідачем вартості газу, спожитого у листопаді 2021 року за договором постачання природного газу від 28.09.2021 №0000041, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 3500418,36 грн заборгованості, 128958,84 грн пені, 20402,75 грн 3% річних, 102047,13 грн інфляційних втрат, 700083,67 грн штрафу.
Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке.
Згідно з ч. 2 п. 1 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
З положень ст. 509 ЦК України, ст. 173 ГК України вбачається, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України та ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Статтями 526 Цивільного кодексу України, 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Як убачається з матеріалів справи, між сторонами було укладено договір постачання природного газу від 28.09.2021 №0000041, згідно з п. 1.1 якого позивач як Постачальник зобов`язався протягом строку дії Договору передавати відповідачу як Споживачу природний газ, включно з урахуванням замовлення (бронювання) потужності щодо кожного періоду та обсягу постачання газу, а Споживач зобов`язався приймати та оплачувати Газ на умовах даного Договору.
Відповідно до ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Статтею 714 ЦК України передбачено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Правове регулювання взаємовідносин суб`єктів ринку природного газу, а також визначення правових, технічних, організаційних та економічних засад функціонування газотранспортної та газорозподільних систем здійснюється Кодексом газотранспортної системи, Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2496 (далі - Правила), а також положеннями Закону України "Про ринок природного газу", Цивільного та Господарського кодексів України.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону України "Про ринок природного газу" права та обов`язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, Цивільним і Господарським кодексами України, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу.
Згідно з частинами 1 статті 12 Закону України "Про ринок природного газу" постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.
Відповідно до частин 2, 3 статті 13 Закону України "Про ринок природного газу" споживач зобов`язаний, зокрема: укласти договір про постачання природного газу; забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів. У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Зазначені положення кореспондуються з положеннями п. п. 2, 20 Розділу ІІ Правил.
У п. 11 Розділу II Правил зазначено, що розрахунки споживача за поставлений природний газ здійснюються за розрахунковий період відповідно до умов договору постачання природного газу.
У випадку недоплати вартості природного газу за розрахунковий період споживач проводить остаточний розрахунок відповідно до умов договору постачання природного газу. У разі переплати сума переплати зараховується в рахунок оплати на наступний розрахунковий період або повертається на поточний рахунок споживача на його письмову вимогу.
Датою оплати рахунка (здійснення розрахунку) є дата, на яку були зараховані кошти на рахунок постачальника.
Відповідно до п. 12 Розділу ІІ Правил за підсумками розрахункового періоду споживач до 05 числа місяця, наступного за розрахунковим, зобов`язаний надати діючому постачальнику копію відповідного акта про фактичний об`єм (обсяг) розподіленого (протранспортованого) природного газу споживачу за розрахунковий період, що складений між Оператором ГРМ/ГТС та споживачем, відповідно до вимог Кодексу газотранспортної системи/Кодексу газорозподільних систем.
На підставі отриманих від споживача даних та/або даних Оператора ГТС постачальник протягом трьох робочих днів готує та надає споживачу два примірники акта приймання-передачі природного газу за розрахунковий період, підписані уповноваженим представником постачальника.
Взаємовідносини між постачальником і Оператором ГТС щодо обміну інформацією про фактичні обсяги споживання природного газу споживачем регулюються Кодексом газотранспортної системи та окремим договором транспортування природного газу, укладеним між постачальником та Оператором ГТС.
Споживач протягом двох днів з дати одержання акта приймання-передачі природного газу зобов`язується повернути постачальнику один примірник оригіналу акта приймання-передачі природного газу, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта приймання-передачі природного газу.
У випадку відмови від підписання акта приймання-передачі природного газу розбіжності підлягають урегулюванню відповідно до договору або в судовому порядку.
До прийняття рішення судом вартість поставленого природного газу встановлюється відповідно до даних постачальника.
У договорі сторони погодили, що передачу фактично поставленого Споживачу газу кожного Газового місяця Сторони оформлюють Актом приймання-передачі газу за формою, зразок якої наведено у Додатку №4 до цього Договору, з зазначенням фактично переданого обсягу. Фактичний обсяг газу, що переданий Постачальником Споживачу, визначається за даними, отриманими на інформаційній платформі Оператора ГТС. Узгоджені Акти є підставою для остаточних розрахунків (п. п. 4.1, 4.8 договору)
З матеріалів справи слідує, що у листопаді 2021 року позивачем передано, а відповідачем прийнято природний газ в кількості 115,69991 тис.м.куб. за тарифом 29052,37 грн/тис.м.куб. на загальну суму 4033627,91 грн з ПДВ, що підтверджується підписаним сторонами без зауважень актом від 30.11.2021.
Позивачем виставлено відповідачу рахунок за спожитий природний газ №33100000041/11/1 від 09.12.2021.
Умовами укладеного між сторонами договору передбачено, що Споживач зобов`язується своєчасно та у повному обсязі здійснювати оплату за газ з урахуванням замовлення (бронювання) потужності на умовах, визначених даним Договором (пп. 5.3.4 договору).
У п. 7 додатку №3 до договору сторони погодили, що Оплата за поставлений газ, включаючи вартість замовлення (бронювання) потужності, сумарно за всіма точками комерційного обліку, здійснюється Споживачем на поточний рахунок Постачальника шляхом здійснення оплати в такі строки: 100% вартості (з ПДВ) фактичного обсягу споживання газу з використанням Фактичної ціни газу здійснюється у Термін не пізніше 15 числа місяця наступного за розрахунковим Газовим місяцем.
Пунктом п. 16 Розділу ІІ Правил визначено, що у разі відсутності графіка погашення заборгованості постачальник має право грошові кошти, отримані від споживача в поточному розрахунковому періоді, зарахувати в рахунок погашення існуючої заборгованості споживача відповідно до черговості її виникнення.
Відповідно до п. 18 Розділу ІІ Правил Постачальник має право отримувати від споживача своєчасну оплату за природний газ відповідно до умов договору.
Згідно зі ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України, ч. 7 ст. 193 ГК України).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 ЦК України).
Як убачається з матеріалів справи, відповідачем здійснювались розрахунки за отриманий природний газ в неповному обсязі та з порушенням передбаченого п. 7 додатку №3 до договору строку оплати, внаслідок чого у відповідача утворилась заборгованість перед позивачем в розмірі 3500418,36 гривень, що відображено в виписках по рахунку та розрахунку заборгованості.
Доказів сплати зазначеної заборгованості та доказів, які би її спростовували, суду не подано.
З огляду на наведене позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 3500418,36 грн заборгованості заявлені правомірно та підлягають задоволенню.
Також позивач просить стягнути з відповідача 20402,75 грн 3% річних та 102047,13 грн інфляційних втрат згідно з поданими розрахунками.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Перевіривши поданий позивачем розрахунок 3% річних та інфляційних втрат, суд вважає, що останній здійснений обґрунтовано та в можливих межах, з огляду на що позовні вимоги в частині стягнення 20402,75 грн 3% річних та 102047,13 грн інфляційних втрат заявлені правомірно.
Крім того, позивачем заявлено до стягнення з відповідача 128958,84 грн пені та 700083,67 грн штрафу згідно з поданими розрахунками.
Судом враховується, що ст. 230 ГК України передбачено обов`язок учасника господарських відносин сплатити неустойку, штраф, пеню у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
При цьому штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Виходячи із змісту ст. ст. 546, 548 Цивільного кодексу України, виконання зобов`язання може забезпечуватися у відповідності до закону або умов договору, зокрема, неустойкою, яку боржник повинен сплатити у разі порушення зобов`язання.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 551 Цивільного кодексу України предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до частини четвертої статті 231 ГК України якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
У п. 9.2 договору сторони передбачили, що в разі порушення строків оплати (несплати або несвоєчасної оплати), визначених п. 7.2 цього Договору, Споживач, за письмовою вимогою Постачальника, що складена та направлена відповідно до п. 9.8 цього Договору, сплачує Постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення виконання зобов`язання по оплаті.
В разі порушення строків оплати Споживачем за цим Договором більше, ніж на 15 календарних днів Споживач додатково до пені, передбаченої у п. 9.2 цього Договору, сплачує за письмовою вимогою Постачальника, складеною та направленою відповідно до п. 9.8 цього Договору, штраф в розмірі 20% (від суми заборгованості (п. 9.3 договору).
Позивачем направлено відповідачу письмову вимогу від 06.05.2022 щодо сплати заборгованості, 3% річних, інфляційних втрат, пені та штрафу.
З огляду на зазначене, перевіривши розрахунок пені та штрафу, поданий позивачем, суд доходить висновку, що вимоги про стягнення пені в сумі 128958,84 грн та штрафу в сумі 700083,67 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Будь - яких доказів на спростування вищезазначених висновків суду не подано.
За приписами статей 73, 74, 76, 86 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами, зокрема, письмовими, речовими і електронними доказами.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Враховуючи вищенаведені обставини справи та положення законодавства, суд доходить висновку, що позовні вимоги заявлені обґрунтовано та підлягають задоволенню.
Судові витрати зі сплати судового збору відповідно до ст. 129 ГПК України покладаються на відповідача у зв`язку із задоволенням позову.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 74, 86, 129, 233, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги", м. Дніпро до товариства з обмеженою відповідальністю "Партнергаз", с. Улашанівка Славутського району Хмельницької області про стягнення 4451910,75 грн задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Партнергаз", с. Улашанівка, вул. Шевченка, буд. 94 (код 43240354) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги", м. Дніпро, вул. Моссаковського Володимира, буд. 7 (код 42082379) 3500418,36 грн (три мільйони п`ятсот тисяч чотириста вісімнадцять гривень 36 коп.) заборгованості, 128958,84 грн (сто двадцять вісім тисяч дев`ятсот п`ятдесят вісім гривень 84 коп.) пені, 20402,75 грн (двадцять тисяч чотириста дві гривні 75 коп.) 3% річних, 102047,13 грн (сто дві тисячі сорок сім гривень 13 коп.) інфляційних втрат, 700083,67 грн (сімсот тисяч вісімдесят три гривні 67 коп.) штрафу, 66778,66 грн (шістдесят шість тисяч сімсот сімдесят вісім гривень 66 коп.) витрат зі сплати судового збору.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).
Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України.
Повне рішення складено 21.07.2022.
Суддя В.В. Виноградова
1 - до справи, 2 - позивачу (вул. Моссаковського Володимира, 7, м. Дніпро, 49044), 3 - відповідачу (вул. Шевченка, 94, с. Улашанівка, Славутський район, Хмельницька область, 30070). Всім рек. з пов. про вруч.
Адреси електронної пошти:
1. Позивача: ІНФОРМАЦІЯ_1, dp@yasno.com.ua
2. Відповідача: acc_kh@ukrgaz.biz
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 20.07.2022 |
Оприлюднено | 22.07.2022 |
Номер документу | 105347337 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Виноградова В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні