Рішення
від 20.07.2022 по справі 515/342/22
ТАТАРБУНАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 515/342/22

Провадження № 2/515/624/22

Татарбунарський районний суд Одеської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2022 року Татарбунарський районний суд Одеської області в складі:

головуючого судді Тимошенка С.В.

за участю: секретаря судового засідання Коренчук О.Е.

позивача ОСОБА_1

відповідача ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Татарбунари Одеської області в по- рядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2

про відшкодування моральної шкоди,

В С Т А Н О В И В:

11 квітня 2022 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою, в якій просила у відшкодування моральної шкоди стягнути з ОСОБА_2 компенсацію у розмірі 50000 грн., по- силаючись на наступні обставини.

Вироком Татарбунарського районного суду Одеської області від 14.02.2022 р. ОСОБА_2 було визнано винним у вчинені кримінального проступку, передбаченого ч.1 ст.185 КК України, та призначено покарання у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів до- ходів громадян в сумі 17000 грн в дохід держави. У зазначеному кримінальному провадженні її ви знано потерпілою стороною. Своїми протиправним діями відповідач спричинив їй моральну шко- ду, яка полягає в тому, що вона перенесла гостру серцеву біль, після того як дізналася про скоєний ним злочин. Вона являється людиною похилого віку, а серцевий біль не проходить і дотепер. Піс- ля скоєного злочину вона не може нормально спати та жити, її постійно переслідує моральна біль, так як відповідач відбувся м`яким покаранням та в любий час може продовжити свою злочинну ді- яльність. Так, він може повторити свій злочин по відношенню до неї, бо проживає по сусідству. Спричинену їй моральну шкоду вона оцінює у 50000 грн.

Позивач у судове засіданні не з`явилася, надала до суду заяву, в якій підтримала свої позовні вимоги у повному обсязі та просила розглянути справу у її відсутність (а.с.22).

Відповідач також у судове засідання не з`явився, надав до суду клопотання, в якому просив сп- раву розглянути у його відсутність у зв`язку зі станом здоров`я. Позовні вимоги визнає частково, зазначив, що з 29.03. по 06.04.2022 р. він знаходився на лікуванні у хірургічному відділенні КНП «Татарбунарська багатопрофільна лікарня». Через остеомеліт у гомілковостопному суглобі у ньо- го відбувся перелом обох щиколоток. Відповідно до аналізів, у нього виявилися ще досить серйоз- ні невиліковні захворювання, тому зробити операцію по ампутації хворої ноги не можливо. На да- ний момент він перебуває вдома, так як грошей на перебуванні в лікарні не вистачає. Завжди пе- ребуває в лежачому положенні. Вважає, що компенсація за моральну шкоду, яку бажає позивач от- римати, занадто велика. Він являється людиною пенсійного віку, отримує мінімальну пенсію, що становить 2300 грн., а сплатити заявлену суму в розмірі 50000 грн. нереально. Дружина витрачає багато коштів на його лікування, тому він та його родинна перебуває у дуже скрутному становищі, тому стягнення такої суми є для нього непомірною (а.с.12).

Розгляд справи проведено у порядку спрощеного позовного провадження, відповідно до ч.5 ст. 279 ЦПК України, за наявними у справі матеріалами.

Згідно ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності уча сників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про наявність законних підстав для часткового задоволення позовних вимог з огляду на таке.

Вироком Татарбунарського районного суду від 14.02.2022 р. ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч.1 ст.185 КК України, та призначено йому по- карання у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян в сумі 17000 грн. в дохід держави (а.с.5). Вирок не оскаржувався та набрав законної сили.

Довідкою за № 9423 454368971434 (а.с.13) підтверджується, що ОСОБА_2 перебуває на об- ліку в Саратському об`єднаному управлінні ПФУ в Одеській області та отримує пенсію по інвалід- ності, яка за період з 01.12.2021 р. по 31.05.2002 р. склала 13500 грн. (2200 грн. та 2300 грн. у міся- ць).

Як видно з історії хвороби 741/157 КНП «Татарбунарська багатопрофільна лікарня» Татарбуна- рської міської ради (а.с.16), ОСОБА_3 перебував в хірургічному відділені з 29.03. по 06.04. 2022 р.

Згідно копії Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, сформованого 08.06.2022 р. (а.с.25-27), ОСОБА_2 є власником 1/6 часток земельних ділянок площею 2,3345 га та 2,23 га, кадастрові номера відповід- но 5125081600:01:001:0370 та 5125081600:01:001:0368, та власником земельної ділянки площею 4, 79 га, кадастровий номер 5125081600:01:001:0144, наданої йому для ведення товарного сільського- сподарського виробництва, які розташовані на території Дивізійської сільської ради Білгород-Дні- стровського району Одеської області.

В силу ст.13 ЦПК України, суд розглядає справу в межах позовних вимог та на підставі доказів, наданих сторонами

Відповідно до ч.6 ст.82 ЦПК України, вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про за- криття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або пос- танова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язко- вими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Встановленим судом обставинам відповідають цивільні правовідносини, пов`язані із відшкоду- ванням шкоди, завданої внаслідок неправомірних дій, які регулюються ЦК України.

Частина 1 ст.15 ЦК України закріплює право кожної особи на захист свого особистого немайно- вого або майнового права та інтересу. Одним із способів такого захисту є відшкодування мораль- ної (немайнової) шкоди, що гарантується в першу чергу Конституцією України, а також Цивіль- ним Кодексом і відповідними законами України.

Згідно ч.1 ст.1167 ЦК України, моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі непра- вомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявно- сті її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Як встановлено ст.23 ЦК України, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завда- ної внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає: 1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; 2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів.

Моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб. Розмір грошово- го відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення йо го можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підста- вою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості. Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов`я- зана з розміром цього відшкодування.

Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у п.п.3, 9 своєї постанови від 31.03.1995 р. № 4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової шкоди)», під мораль- ною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних стра- ждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб. Розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав по- зивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин.

Враховуючи, що внаслідок кримінального правопорушення, вчиненого відповідачем, позивач зазнала моральних страждань, що полягали в негативних змінах в її житті, а саме переживаннях та тривозі. Зазначене, на переконання суду, не може не відобразитись на характері та обсязі душе- вних та психічних страждань, яких зазнала та продовжує зазнавати позивач.

Отже, очевидним є те, що вчиненим відповідачем кримінальним проступком позивачу завдано моральної шкоди.

Проте, позивачем не надано доказів на обгрунтування заподіяння їй моральної шкоди, компен- сація за яку становить 50000 грн. Більш того, нею не надано суду будь-яких доказів на підтверд- ження того, що завданим кримінальним проступком їй спричинено моральну шкоду. Однак врахо- вуючи наявність негативних емоцій, які виникли у неї після вчинення кримінального проступку, а також враховуючи принципи розумності, справедливості, доцільності, у відповідності до вимог за- кону і обставин справи, суд приходить до висновку, що вимога позивача про стягнення на її кори- сть моральної шкоди підлягає частковому задоволенню, а саме в розмірі 2000 грн.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», позивач при зверненні до суду була звільнена від сплати судового збору.

Згідно ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру за- доволених вимог.

Враховуючи вказані положення Закону, з відповідача в дохід держави підлягає стягненню судо- вий збір в сумі 992,40 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.15, 23, 1167 ЦК України, ст.ст.76-82, 141, 258, 259, 263-265, 354 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стяг- нення моральної шкоди задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , ко- мпенсацію за завдану кримінальним проступком моральну шкоду в розмірі 2000 (дві тисячі) грн.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , в дохід держави судовий збір в сумі 992 грн. 40 коп.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його про голошення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учас- никами справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили піс- ля повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Тимошенко С.В.

СудТатарбунарський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення20.07.2022
Оприлюднено25.07.2022
Номер документу105364387
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них фізичній особі, яка потерпіла від кримінального правопорушення

Судовий реєстр по справі —515/342/22

Рішення від 20.07.2022

Цивільне

Татарбунарський районний суд Одеської області

Тимошенко С. В.

Ухвала від 20.04.2022

Цивільне

Татарбунарський районний суд Одеської області

Тимошенко С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні