Рішення
від 13.07.2022 по справі 525/85/22
ВЕЛИКОБАГАЧАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 525/85/22

Номер провадження 2/525/99/2022

РІШЕННЯ

Іменем України

13 липня 2022 року Великобагачанський районний суд Полтавської області в складі: головуючого - судді Ячала Ю.І.,

за участю секретаря Лопатки О.В.,

представника позивача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору виконуючий обов`язки державного нотаріуса ВЕЛИКОБАГАЧАНСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ НОТАРІАЛЬНОЇ КОНТОРИ Уманець Михайло В`ячеславович,РЕГІОНАЛЬНИЙ СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР ГСЦ МВС В ПОЛТАВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ФІЛІЯ ГСЦ МВС), про визнання прав власності на автомобіль в порядку спадкування, -

встановив:

В лютому 2022 року представник позивача - адвокат Долженко О.М. звернулася до суду з позовом в інтересах ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору виконуючий обов`язки державного нотаріуса ВЕЛИКОБАГАЧАНСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ НОТАРІАЛЬНОЇ КОНТОРИ Уманець Михайло В`ячеславович,РЕГІОНАЛЬНИЙ СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР ГСЦ МВС В ПОЛТАВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ФІЛІЯ ГСЦ МВС), про визнання прав власності на автомобіль в порядку спадкування.

В направленому на адресу суду позові представник позивача зазначив, що після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , відкрилася спадщина. До складу спадкового майна увійшов автомобіль ''Москвич'', моделі 2141, державний номерний знак НОМЕР_1 . Позивач чоловік померлої ОСОБА_4 , отже є спадкоємцем першої черги. Спадкоємець, який проживав постійно разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом встановленого законодавством строку він не заявив про відмову від неї. Факт постійного проживання позивача із спадкодавцем на час смерті підтверджується актом, складеним комісією 28.12.2021 року. Таким чином, позивач вважається таким, що прийняв спадщину після спадкодавці. Звернувшись до державного нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на вищезазначений автомобіль, позивач 27.01.2022 року отримав постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, в зв`язку з наявністю ще одного спадкоємця та відсутністю документу, що посвідчує право власності спадкодавця на спадкове майно. Що стосується другого спадкоємця, позивач не вбачає порушення її прав, оскільки у встановлений законодавством строк вона не заявила про видачу свідоцтва про право на спадщину на вищезазначене майно, оскільки отримала від позивача компенсацію своєї частки автомобіля та не має ніяких претензій. Що стосується правовстановлюючого документа на автомобіль, то він втрачений. Отримати дублікат є неможливим, оскільки він видається лише один раз власнику. Однак, відповідно до регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Полтавській області, відповідно даним Єдиного державного реєстру транспортних засобів станом на 14.01.2022 року, транспортний засіб ''АЗЛК 21412'', 1991 року випуску, номерний знак НОМЕР_1 обліковується за ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Отже, право власності спадкодавиці на спадковий автомобіль підтверджується зазначеною довідкою. Вартість автомобіля відповідно до звіту про оцінку майна складає 18970. Позивач просить визнати за ним право власності на автомобіль ''АЗЛК 21412'', 1991 року випуску, номерний знак НОМЕР_1 , в порядку спадкування від померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 .

26 травня 2022 року на адресу суду надійшла заява представника позивача адвоката Долженко О.М. про збільшення (уточнення) позовних вимог, на підставі якої просить визнати за позивачем право власності на автомобіль ''АЗЛК 21412'', номер кузова: НОМЕР_2 , 1991 року випуску, номерний знак НОМЕР_1 , в порядку спадкування від померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 .

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги позивача ОСОБА_2 підтримала в повному обсязі, посилалася на доводи викладені в позовній заяві та у заяві про уточнення позовних вимог, просила уточнені позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. Вказувала на те, що позивач ОСОБА_2 компенсував відповідачці ОСОБА_3 суму її частки автомобіля на який просить визнати право власності.

Відповідач ОСОБА_3 в судове зазасідання не з`явилася, 27.05.2022 року направила на адресу суду заяву про розгляд справи за її відсутності, вказала, що уточненні позовні вимоги позивача ОСОБА_2 визнає в повному обсязі та просить їх задовольнити (а.с. 123).

В судове засідання третя особа виконуючий обов`язки державного нотаріуса ВЕЛИКОБАГАЧАНСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ НОТАРІАЛЬНОЇ КОНТОРИ Уманець М.В. не з`явився, будучи належним чином повідомленим про день та час розгляду справи, клопотання про відкладення та про розгляд справи за його відсутності до суду не направляв (а.с. 133).

В судове засідання представник третьої особи РЕГІОНАЛЬНИЙ СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР ГСЦ МВС В ПОЛТАВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ФІЛІЯ ГСЦ МВС) не з`явився, будучи належним чином повідомленим про день та час розгляду справи, клопотання про відкладення та про розгляд справи за його відсутності до суду не направляв (а.с. 132).

Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши письмові докази по справі, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.

Відповідно до частини першої статті 4 ЦПК України кожна особа має право у порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_3 від 23 квітня 2005 року, після смерті якої відкрилася спадщина (а.с. 12).

Відповідно до акту складеного депутатом селищної ради Цись Н.П. та жителів селища ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дійсно проживали разом та вели спільне господарство за адресою: АДРЕСА_1 з 26.07.1977 року по 23.04.2005 року (а.с. 13).

Відповідно до повідомлення Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС України в Полтавській області за № 31/16-9-125 від 17.01.2022 року в Єдиному державному реєстрі транспортних засобів станом на 14.01.2022 року, транспортний засіб ''АЗЛК 21412'', 1991 року випуску, номерний знак НОМЕР_4 , обліковується за ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.16).

Після померлої ОСОБА_4 , заведена спадкова справа за № 458/2005, спадщину після неї за законом прийняли: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Заяви від інших спадкоємців та претензії кредиторів відсутні, свідоцтва про право на спадщину не видавались, що підтверджується відповіддю в.о. завідувача Великобагачанської державної нотаріальної контори, завідувача Решетилівською державною нотаріальною конторою (а.с. 93-108).

Постановою приватного нотаріуса від 27 січня 2022 року позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку з тим, що крім нього є інший спадкоємець ОСОБА_3 , яка прийняла спадщину шляхом подачі заяви про прийняття спадщини у встановлений законодавством термін (а.с. 14-15).

Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок його смерті.

Як передбачено ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб спадкоємців.

Згідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до ч. 2 ст. 1268 ЦК України не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням.

Відповідно до частини 3 статті1268, частини 1 статтті 1269, частиною 1 статті 1270 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до статті 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

За змістом положень статті 1278 ЦК України частки кожного спадкоємця у спадщині є рівними, якщо спадкодавець у заповіті сам не розподілив спадщину між ними.Кожен із спадкоємців має право на виділ його частки в натурі.

Відповідно до статті 1267 ЦК України частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.Спадкоємці за усною угодою між собою, якщо це стосується рухомого майна, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них.Спадкоємці за письмовою угодою між собою, посвідченою нотаріусом, якщо це стосується нерухомого майна або транспортних засобів, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них.

Частиною 1 статті 1296 Цивільного кодексу Українивстановлено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

З урахуванням викладеного, після смерті дружини у позивача виникло право на прийняття спадщини за законом, яке ним реалізовано у встановленому законом порядку шляхом подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори.

Однак, на даний час позивач позбавлений можливості оформити належним чином свої права на спадкове майно, оскільки нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом.

Відповідно до ст. 1 Першого протоколу доКонвенції про захист прав людини і основоположних свобод1950 року, ратифікованихЗаконом України № 475/97-ВР від 17.07.1997 року, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Відповідно до ч. 2ст. 16 ЦК Україниспособом захисту цивільного права може бути визнання права.

Враховуючи викладене, а також приймаючи до уваги той факт, що в судовому засіданні достовірно встановлено факт належності спадкодавцеві на праві власності спірного майна, позивач у встановленому законом порядку прийняв спадщину після померлої дружини, так само як і відповідач по справі ОСОБА_3 прийняла спадщину після померлої, однак позбавлені можливості оформити спадкові права у нотаріальному порядку, виходячи із принципу рівності часток спадкоємців у спадщині, суд приходить до висновку, що позивач має право на 1/2 частку транспортного засобу у порядку спадкування за законом.

При цьому, в матеріалах справи відсутні докази на спростування зазначеного висновку суду.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача ОСОБА_2 підлягають до часткового задоволення.

Керуючись статтями2, 4, 12, 13, 76, 77, 79. 89, 141, 258, 263-265, 268, 273, 282, 284 ЦПК України, суд, -

вирішив:

Позов ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , до ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору виконуючий обов`язки державного нотаріуса ВЕЛИКОБАГАЧАНСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ НОТАРІАЛЬНОЇ КОНТОРИ Уманець Михайло В`ячеславович,місцезнаходження юридичноїособи: 38300, Полтавська область, Миргородський район, селище міського типу Велика Багачка, ВУЛИЦЯ КАШТАНОВА, будинок 19 А, ідентифікаційний код юридичної особи 02899938, РЕГІОНАЛЬНИЙ СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР ГСЦ МВС В ПОЛТАВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ФІЛІЯ ГСЦ МВС), місцезнаходження юридичноїособи:38751,Полтавська область,Полтавський район,село Розсошенці,ВУЛИЦЯ КРЕМЕНЧУЦЬКА,будинок 2В,ідентифікаційний кодвідокремленого підрозділу43611865, про визнання прав власності на автомобіль в порядку спадкування, задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на 1/2 (одну другу) частку транспортного засобу марки "АЗЛК 21412", державний номерний знак НОМЕР_1 , номер кузова НОМЕР_2 , рік випуску 1991.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Судові витрати віднести на рахунок держави.

Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, шляхом подачі апеляційних скарг через Великобагачанський районний суд Полтавської області.

Повний текст рішення виготовлено 22.07.2022 року.

Суддя Ю.І. Ячало

СудВеликобагачанський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення13.07.2022
Оприлюднено25.07.2022
Номер документу105367256
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —525/85/22

Рішення від 13.07.2022

Цивільне

Великобагачанський районний суд Полтавської області

Ячало Ю. І.

Рішення від 12.07.2022

Цивільне

Великобагачанський районний суд Полтавської області

Ячало Ю. І.

Ухвала від 20.06.2022

Цивільне

Великобагачанський районний суд Полтавської області

Ячало Ю. І.

Ухвала від 26.05.2022

Цивільне

Великобагачанський районний суд Полтавської області

Ячало Ю. І.

Ухвала від 18.05.2022

Цивільне

Великобагачанський районний суд Полтавської області

Ячало Ю. І.

Ухвала від 22.03.2022

Цивільне

Великобагачанський районний суд Полтавської області

Ячало Ю. І.

Ухвала від 21.02.2022

Цивільне

Великобагачанський районний суд Полтавської області

Ячало Ю. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні