Рішення
від 01.06.2022 по справі 930/1891/21
НЕМИРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 930/1891/21

Провадження №2/930/69/22

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.06.2022 року м.Немирів

Немирівський районний суд Вінницької областів складі:

головуючої-судді Войницької Т.Є.

за участю секретаря судових засідань Вакар Г.І.

представника відповідача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Немирові цивільну справу за позовом представника позивача ОСОБА_2 - ОСОБА_3 до ТОВ «Немирівський КХП» про розірвання договору оренди землі,

В С Т А Н О В И В :

Представник позивача ОСОБА_2 - ОСОБА_3 звернувся доНемирівського районногосуду Вінницькоїобласті зпозовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Немирівський комбінат хлібопродуктів» про розірвання договору оренди землі.

В обгрунтуванн позову зазначив, що згідно із Державним актом на право власності на земельну ділянку Серія ЯВ №721252 від 11 листопада 2004 з кадастровим номером 0523086100:01:001:0169 власником даної земельної ділянки до моменту смерті був ОСОБА_4 .

Після смерті останнього, ОСОБА_2 отримала свідоцтво на спадщину за законом /18.01.2017 р./ видане приватним нотаріусом Ревуцьким Є.В. земельної ділянки загальною площею 1,8325 га /рілля 1, 8325 га/ з кадастровим номером 0523086100:01:001:0169, яка розташована на території за адресою: с. Новоселівка Немирівського району Вінницької області, цільове призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно із договором оренди землі від 26 грудня 2013 року, між ОСОБА_4 та ТОВ «Немирівський КХП» в особі директора Філюк В.О., земельна ділянка була передана ОСОБА_4 в оренду відповідачу.

13.02.2017 року директору ТОВ «Немирівський КХП» було направлено листа про зміну власника земельної ділянки з кадастровим номером 0523086100:01:001:0169, що є підставою для переукладення/виготовлення технічної документації на орендовану земельну ділянку на прізвище нового власника /або розірвання договору оренди земельної ділянки. Відповідь відсутня.

Відповідно до абзацу третього частини першої статті 24 Закону України «Про оренду землі»: орендодавець має право вимагати від орендаря…дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості грунтів, додержання державних стандартів, норм і правил». Одним із обов`язкових заходів із забезпечення збереження родючості грунтів, які має здійснити землекористувач, є розробка і дотримання проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь.

В той же час, передбачений зазначеними законодавчими актами обов`язок відповідач не виконав і проект землеустрою, що забезпечує еколо-економічне сівозміни та впорядкування угідь щодо земельної ділянки не розроблений до цього часу.

Також для переукладення договору згідно Закону України «Про оренду землі» як вказано в статті 33 після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі но новий строк, абзац 3,4 орендар повинен до листа повідомлення про укладення договору оренди землі на новий строк додає проект договору, при укладенні договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

В даному випадку вказані правові норми усі порушено.

Згідно зі статтею 525 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Частина перша статті 32 Закону України «Про оренду землі» встановлює, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Частиню другою статті 651 Цивільного Кодексу України визначено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкода друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. Порушення відповідачем свого встановленого законом обов`язку щодо розроблення проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь і передбачають заходи з охорони земель є істотним порушенням договору, адже наслідком таої бездіяльності буде різке зниження родючості грунтів орендованої земельної ділянки.

Враховуючи, що протиправна бездіяльність відповідача загрожує збереженню стану орендованої земельної ділянки, а також, що договір не переукладено з новим власником, представник позивача вважає, що договір оренди землі має бути розірваний.

Ухвалою Немирівського районного суду Вінницької області від 25 серпня 2021 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначене підготовче судове засідання.

04.10.2021 на адресу надійшов відзив представника відповідача ТОВ «Немирівський КХП»-адвоката Федик Ю.Ю., у якому остання зазначила про те, що ТОВ «Немирівський КХП» зазначений позов не визнає. При цьому, вказала на те, що лист про зміну власника земельної ділянки з кадастровим номером 0523086100:01:001:0169, який, як зазначено у позові представника позивача ОСОБА_3 , Немирівський КХП не отримував, жодний доказ направлення такого листа до позовної заяви не долучений. Також позивачем не вказано норми чинного законодавства чи умови договору, які б зобов`язували відповідача виготовляти технічну документацію на орендовану земельну ділянку нового власника. Крім того, позивачем конкретно не зазначено, якими саме умовами договору оренди землі від 26.12.2013 р. або якими саме нормами чинного законодавства передбачено обов`язок відповідача розробити проект землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обгрутування сівозміни та впорядкування земель. Обов`язки орендаря передбачені п. 31 Договору оренди землі від 26.12.2013 року. п.п. «в» та «г» вказаного пункту договору передбачено, що орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до цільового призначення, не допускати погіршення екологічного стану й родючості землі, дотримуватись при цьому чинного земельного та екологічного законодавства України, державних і місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі, дотримуватись режиму природоохоронного використання земель. Із наведеного у позовній заяві, зрозуміло, що позивач тільки припускає зниження родючості грунтів орендованої земельної ділянки в майбутньому і не надає жодних доказів фактичного зниження родючості грунтів орендованої земельної ділянки. Також відповідач повністю виконує умови договору, в тому числі і по оплаті орендної плати, так з 2017 року позивач особисто отримує орендну плату за договором. Крім того, відповідач не заперечує щодо внесення змін до договору щодо зміни орендодавця, але такої вимоги від позивача не надходило. У зв`язку із наведеним, відповідач вважає всі доводи, наведені в позові щодо підстав розірвання договору оренди землі безпідставними і не підтвердженими жодними доказами, в зв`язку з чим просив відмовити у задоволенні позову. Копія ухвали про відкриття провадження отримана відповідачем 15.09.2021, а відзив на позов направлено суду та позивачу 30.09.2021 (згідно штемпелю на конверті), тобто в строк, визначений ухвалою суду.

Ухвалою суду від 28.12.2021 закрито підготовче провадження, справу призначено до розгляду по суті.

Представник позивача ОСОБА_2 адвокат Антонюк Я.В. в судове засідання не з`явився, подав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.

Представник відповідача - адвокат Федик Ю.Ю. щодо задоволення позову заперечила, просила суд відмовити у його задоволенні з підстав, зазначених у відзиві на позов.

Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 був власником земельної ділянки площею 1,8325 га, розташованої на території Новоселівської сільської ради Немирівського району Вінницької області, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №721252, виданим 11.11.2004 року Немирівською районною державною адміністрацією..

26 грудня 2013 року між ТОВ «Немирівський комбінат хлібопродуктів» в особі директора Філюка В.О. і ОСОБА_4 , був підписаний договір оренди землі щодо земельної ділянки площею 1,8325 га, яка находиться на території Новоселівської сільської ради Немирівського району Вінницької області,, кадастровий номер 0523086100:01:001:0169.

Згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 18.01.2017 року, виданого приватним нотаріусом Немирівського районного нотаріального округу Вінницької області Ревуцьким Є.В., ОСОБА_2 є спадкоємцем майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , зокрема земельної ділянки, площею 1,8325 га, кадастровий номер 0523086100:01:001:0169, розташованої на території Новоселівської сільської ради Немирівського району Вінницької області.

Відповідно до наданих відповідачем відомостей про виплату готівки, ОСОБА_2 , починаючи з жовтня 2017 року в рахунок орендної оплати отримала 12217,72 грн.

Відповідно дост.4 ЦПК України, до суду може звернутись кожна особа за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Статтею 12ЦПК України передбачено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч. 4 ст. 124 ЗК України передача земельних ділянок, що перебувають у вланості громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Частиною 1ст. 638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 640 ЦК України якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії.

Відповідно до ч. 5 ст. 6 Закону України «Про оренду землі» в редакції від 11.08.2013 року, яка була чинною на момент підписання договору, право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації.

Частиною 1 ст. 125 ЗК України, яка була чинною на момент підписання договору оренди земельної ділянки, визначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

З наданої суду копії договору оренди земельної ділянки вбачається, що він був підписаний 26 грудня 2013 року директором ТОВ «Немирівський комбінат хлібопродуктів» Філюком В.О. та ОСОБА_4 .

Згідно п. 2 даного договору об`єктом оренди є земельна ділянка, площею 1,8325 га, яка находиться на території Новоселівської сільської ради Немирівського району Вінницької області, кадастровий номер 0523086100:01:001:0169. Строк даного договору складає 12 років (п.8 договору)

Пунктом 42 Прикінцевих положень договору визначено, що він набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

Разом з цим, з 01.01.2013 набрали чинності зміни, внесені Законом України від 11.02.2010 № 1878-VI «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», яким з тексту статей 182, 640, 657, 732, 745 Цивільного кодексу України виключено положення щодо державної реєстрації правочинів, а із Закону України «Про оренду землі» було виключено статті 18 та 20 про обов`язкову державну реєстрацію договорів оренди землі,.

Таким чином, положення договору щодо його реєстрації не відповідають вимогам закону, який на момент підписання договору не передбачав такої можливості, оскільки починаючи з 01.01.2013 реєстрації підлягало самое право оренди, яке виникає на підставі договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого належним чином, проте таке право, як встановлено судом, зареєстроване не було.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що оспорюваний договір чинності не набув та є неукладеним, тому вимога про його розірвання, про що просить представник позивача, не може бути задоволена судом, у зв`язку із чим, у задоволенні позову необхідно відмовити.

На підставі ст.ст. 124,125 ЗК України, ст. ст. 638,640 ЦК України, ч. 5 ст. 6 Закону України «Про оренду землі», керуючись ст.ст. 12, 13,81,247,263-265,268 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

У задоволенні позову представника позивача ОСОБА_2 - ОСОБА_3 до ТОВ «Немирівський КХП» про розірвання договору оренди землі відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Вінницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст рішення виготовлено 10.06.2022 року.

Суддя Т. Є. Войницька

СудНемирівський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення01.06.2022
Оприлюднено25.07.2022
Номер документу105370380
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди

Судовий реєстр по справі —930/1891/21

Рішення від 20.06.2022

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Войницька Т. Є.

Рішення від 01.06.2022

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Войницька Т. Є.

Рішення від 31.05.2022

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Войницька Т. Є.

Ухвала від 28.12.2021

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Войницька Т. Є.

Ухвала від 25.08.2021

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Войницька Т. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні