Справа № 404/8413/21
Номер провадження 2/404/2253/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 липня 2022 року Кіровський районний суд м. Кіровограда в складі :
головуючого судді Іванової Н.Ю.
при секретарі Тригубенко І.С.
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в м. Кропивницькому за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Об`єднання житлово-будівельних кооперативів про визнання права власності в порядку спадкування, -
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 про визнання права власності в порядку спадкування, просив визнати за ним право власності в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 на квартиру АДРЕСА_1 .
В обґрунтування поданого позову зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його батько ОСОБА_4 , після смерті якого до нотаріальної контори з заявами про прийняття спадщини звернулися дружина - ОСОБА_3 та син - ОСОБА_2 з заявою про відмову від прийняття спадщини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_3 . Спадкоємцем за законом після її смерті є позивач (син), який прийняв спадщину відповідно до ст. 1269 ЦК України шляхом подачі заяви про прийняття спадщини в установленому законом порядку. 16 лютого 2021 року до приватного нотаріуса Кропивницького міського нотаріального округу звернувся ОСОБА_2 з заявою про відмову від прийняття спадщини на користь позивача.
Позивач зазначає, що правовстановлюючі документи на спадкову квартиру відсутні. Звернувшись до нотаріальної контори для оформлення спадкових справ отримав відмову у вчиненні нотаріальних дій у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів, які підтверджують право водності спадкодавця на квартиру. Вважає, що умовою для переходу в порядку спадкування права власності на квартиру є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законом порядку. А оскільки пайові внески за вказану квартиру були сплачені у січні 1991 року в повному обсязі, то на його думку спадкодавець набув право власності на квартиру, а відтак таке право увійшло до складу спадщини.
Ухвалою судді Кіровського районного суду м. Кіровограда від 07 грудня 2021 року відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.
Ухвалою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 11 липня 2022 року замінено по справі неналежного відповідача ОСОБА_2 на належного відповідача Об`єднання житлово-будівельних кооперативів.
В підготовче засідання позивач не з`явився, повідомлявся належним чином.
Від представника позивача в підготовче засідання надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила задовольнити.
Представник відповідача в підготовче засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, дослідивши матеріали справи та зібрані в ній письмові докази, дійшов до наступного висновку.
Частиною 1 ст.15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ч.1 ст.3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.1 ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Судом встановлено, що позивач є сином ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , що підтверджується відповідними документами.
ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 . ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 .
Як вбачається з матеріалів спадкової справи, позивач звернувся до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом.
Відповідно до постанови приватного нотаріуса Кропивницького міського нотаріального округу Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 07 вересня 2021 року, відмовлено у вчиненні нотаріальної дії видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на квартиру під номером АДРЕСА_1 позивачу. Підставою відмови нотаріусом зазначено те, що право власності на квартиру не було зареєстроване за померлим ОСОБА_1 , а ОСОБА_3 за своє життя не звернулась до органу державної реєстрації прав для державної реєстрації права власності за спадкодавцем ОСОБА_4 , ОСОБА_1 не набув право власності на зазначене майно.
Відповідно до довідки № 19 від 05 березня 2021 року, виданої Об`єднанням житлово-будівельних кооперативів (м. Кіровоград, проспект Правди, 2, корпус 3, код 20641037), ОСОБА_4 , який мешкав за адресою: АДРЕСА_1 , мав квартиру в кооперативному будинку за вищезазначеною адресою загальною площею 28,6 м. кв. та на день видачі довідки заборгованості по позиці державі не має. Останній внесок за позикою зроблено у січні місяці 1991 року.
Відповідно до архівної довідки, виданої 01 березня 2021 року Обласним комунальним підприємством «Кіровоградське обласне об`єднане бюро точнішім інвентаризації», номер: 69349, реєстрація права власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 не проводилась.
Державна реєстрація права власності на вищевказану квартиру в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та у Реєстрі прав власності на нерухоме майно за ОСОБА_4 не проводилась, що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек. Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, сформованою приватним нотаріусом Кропивницького міського нотаріального округу Цариченко Н.В. 02 вересня 2020 року, № 273052127.
Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Статтями 1216, 1218 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від спадкодавця до спадкоємців, до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно статті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч. ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Частиною 5 ст. 1268 ЦК України визначено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Враховуючи те, що ст.392 ЦК України дозволяє визнавати право власності у разі, коли воно оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, суд вважає можливим визнати за позивачем право власності на вищенаведену квартиру в порядку спадкування після померлої ОСОБА_3 , з наведених вище підстав.
Згідно ст.ст. 41, 55 Конституції України право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Права людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Особа має право звернутися до суду з позовом про визнання права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншими особами (ч.1 ст. 392 ЦК України). Тобто, передумовою для застосування ст.392 ЦК України є відсутність іншого, окрім судового, шляху для відновлення порушеного права.
Згідно роз`яснень, викладених у п.23 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року № 7, вбачається, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Тобто, визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадщини у нотаріальному порядку, у зв`язку з чим, виникає цивільно-правовій спір.
З огляду на вищезазначене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 76-81, 141, 258, 259, 264 - 265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ :
Позов ОСОБА_1 до Об`єднання житлово-будівельних кооперативів про визнання права власності в порядку спадкування задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , на квартиру під номером АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Відомості про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 , ІПН: НОМЕР_3 .
Відповідач: Об`єднання житлово-будівельних кооперативів, місцезнаходження: м. Кропивницький, вул. Є. Тельнова, буд.2, кор. 2.
Повний текст судового рішення складено 25.07.2022 року.
Суддя Кіровського Н. Ю. Іванова
районного суду
м.Кіровограда
Суд | Кіровський районний суд м.Кіровограда |
Дата ухвалення рішення | 25.07.2022 |
Оприлюднено | 27.07.2022 |
Номер документу | 105403262 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Кіровський районний суд м.Кіровограда
Іванова Н. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні