Фастівський міськрайонний суд київської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД
КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, email: inbox@fs.ko.court.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2022 року Фастівський міськрайонний суд Київської області
в складі:
головуючого судді: Осаулової Н.А.,
за участю секретаря: М`ячикової І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Фастів в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київській регіональні електромережі» до ОСОБА_1 про стягнення коштів за електроенергію, -
встановив:
У січні 2022 року ПрАТ «ДТЕК Київській регіональні електромережі» (далі по тексту Позивач) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі по тексту відповідач) про стягнення коштів за електроенергію.
Свій позов мотивує тим, що 16 березня 2020 року уповноваженими працівниками позивача при проведені перевірки дотримання споживачами ПРРЕЕ, за адресою: АДРЕСА_1 , було виявлено факт порушення .п. 1 п. 5.5.5 та п. 8.4.2 ПРРЕЕ, про що у відповідності до ПРРЕЕ складено Акт про порушення № К 042453 від 16 березня 2020 року, який був підписаний двома представниками енергопостачальника та відповідачем ОСОБА_1
11 червня 2020 року позивачем було проведено засідання комісії по розгляду Акту про порушення Правил роздрібного ринку, на яке відповідач з`явився та надав свої пояснення, по результату якого складено Протокол № 039 від 11 червня 2020 року.
Відповідачу було нараховано суму спричинених позивачу збитків, за період 366 днів з 17 березня 2019 року по 16 березня 2020 рік, в розмірі 29555,44 грн..
Копію протоколу засіданні комісії разом із розрахунком вартості не облікованої електричної енергії було вручено відповідачу ОСОБА_1 ..
Проте, спричиненні позивачу збитки в добровільному порядку відповідачем не відшкодовані.
Тому, позивач змушений звернутися до суду з даним позовом, в якому просити суд стягнути з відповідача на його користь вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ в розмірі 29555,44 грн., інфляційні втрати в розмірі 4344,98 грн. та 3% річних у розмірі 1354,35 грн., а всього 35254,77 грн., та судові витрати.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 та п. 4 ч. 2 ст. 187 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється за правилами позовного провадження, яке включає в себе загальне та спрощене провадження.
Ухвалою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 07 лютого 2022 року у справі відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, повідомлялася судом вчасно та належним чином. Між тим, до суду направив заяву, в якій просив суд розглядати справу без участі представника позивача. Зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та проти ухвалення заочного рішення не заперечує.
Відповідач в судове засідання не з`явився. Між тим, через канцелярію суду подав заяву, в якій просив суд розглянути справу у його відсутність. Зазначив, що позов визнає в повному обсязі та не заперечує проти його задоволення. Окрім того, просив суд підчас вирішення питання про стягнення судових витрат врахувати Довідку АВ № 1060361.
Суд, у порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
Статтею 22 ЦК України передбачено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитки відшкодовуються у повному обсязі.
Відповідно до статті 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними діями, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
21 серпня 2020 року Загальними зборами акціонерів ПрАТ «Київобленерго» було прийнято рішення щодо зміни найменування Товариства на ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі», у зв`язку із чим 03 вересня 2020 року було проведено державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців та громадський формувань.
Як вбачається з матеріалів справи, в електронній базі ПрАТ «ДТЕК Київській регіональні електромережі» за адресою: АДРЕСА_1 відкрито особовий рахунок НОМЕР_1 та складено Паспорт точки розподілу електричної енергії, що є паперовим додатком до публічного Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, розміщений на головній сторінці вебсайту позивача за посиланням http//www.dtek-krem.com.ua/ua/tnter-contrakt.
Відносини пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів регулюються Законом України«Про ринокелектричної енергії» від 13 квітня 2017 року № 2019-VIII.
Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником та споживачем, а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, врегульовані Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312.
Споживач - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання (ст. 1 ЗУ «Про ринок електричної енергії»)
Статтею 4 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.
П.п. 1.1.1 п. 1 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених ПостановоюНКРЕКП від14березня 2018року №312(надаліПРРЕЕ)визначено,що ціПравила регулюютьвзаємовідносини,які виникаютьпід часкупівлі-продажуелектричної енергіїміж електропостачальником(електропостачальниками)та споживачем(длявласного споживання),а такожїх взаємовідносиниз іншимиучасниками роздрібногоринку електричноїенергії,визначеними цимиПравилами. Учасникамироздрібного ринкує:електропостачальники,оператор системипередачі,оператори системрозподілу,у томучислі операторималих системрозподілу,споживачі,основні споживачі,субспоживачі,виробники електричноїенергії,які підпадаютьпід визначеннярозподіленої генерації,та іншіучасники ринку,які надаютьпослуги,пов`язаніз постачаннямелектричної енергіїспоживачу зметою використанняним електричноїенергії навласні потреби. Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Згідно п.п.1 п. 5.5.5 ПРРЕЕ, споживач електричної енергії має право користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів) .
Пунктом 8.2 Правил встановлено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт пропорушення згідноз формою,наведеною вдодатку 8до цихПравил. Споживачі,представники операторасистеми,інші особи,присутні приперевірці,під часздійснення перевіркиелектроустановок маютьправо здійснюватифото-та відеозйомкудля фіксаціївиявлених порушеньта/абовідмови споживача(представникаспоживача абоіншої особи,яка допустилапредставників операторасистеми наоб`єкт (територію)споживача дляпроведення перевірки)підписувати актпро порушення,про щозазначається вакті пропорушення. Актпро порушенняпідписується представником(представниками)оператора системи,який (які)брали участьу перевірці,та споживачем(представникомспоживача)або іншоюособою,яка допустилапредставників операторасистеми наоб`єкт (територію)споживача дляпроведення перевірки(заумови посвідченняцієї особи). У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
Статтею 77 ЗУ «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
16 березня 2020 року представниками ПрАТ «ДТЕК Київські регіональну електромережі» при проведені перевірки дотримання споживачами ПРРЕЕ, за адресою: АДРЕСА_1 , було виявлено факт порушення п. п. 1 п. 5.5.5 та п. 8.4.2 ПРРЕЕ, про що у відповідності до ПРРЕЕ складено Акт про порушення № К 042453 від 16 березня 2020 року, який був підписаний двома представниками енергопостачальника та відповідачем ОСОБА_2 .
Як вбачається із вищевказаного Акту, працівниками позивача встановлено самовільне підключення електропроводки та електроприладів споживача до електричної мережі оператора розподільчих систем поза засобами обліку електричної енергії, а саме: на ввідному кабелі перед приладом обліку електроенергії в стіні прихованим способом змонтовано без облікове відгалуження до електропроводки будинку споживача, приховано в стіні.
Вказаний факт порушення зафіксовано в графічній схемі, яка відображена в Акті про порушення.
З вказаним Актом відповідач ОСОБА_1 погодився, про що свідчить власноручний запис та підпис останнього.
Відповідно до пп. 1 п. 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний: користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів).
Згідно пп. 5 п. 5.5.5 ПРРЕЕ визначено, що споживач електричної енергії зобов`язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів;
Пунктом 8.2.4 ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
11 червня 2020 року по розгляду Акту № К 042453 відбулося засідання комісії, на якому споживач ОСОБА_1 був присутній та надав свої особисті пояснення, а саме зазначив, що «з порушенням погоджуюся», та за наслідками розгляду якого було складено Протокол № 039 та прийнято рішення про нарахування відповідачу суми спричинених збитків.
З даним рішенням відповідач погодився, про що в Протоколі міститься відмітка та особистий підпис відповідача.
Згідно Розрахунку обсягу спожитої та неврахованої електроенергії по Акту ПРРЕЕ № К 042453 від 16 березня 2020 року, ОСОБА_1 за період 366 днів з 17 березня 2019 року по 16 березня 2020 рік, ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі», у відповідності до Правил користування електричною енергією для населення», було нараховано суму спричинених збитків в розмірі 29555,44 грн. та виставлено рахунок.
Відповідно до п.п. 8.4.13 п. 8 ПРРЕЕ у разі виявлення у побутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п.,кВт·год),визначається заформулою 8цієї глави. При цьому час використання самовільного підключення протягом доби (t вик.с.п.) приймається рівним 8 год.
Перевіривши Розрахунок обсягу спожитої та неврахованої електроенергії по Акту ПРРЕЕ № К 042453 від 16 березня 2020 року, за період 366 днів з 17 березня 2019 року по 16 березня 2020 рік, судом встановлено, що він проведений з дотриманням норм чинного законодавства та у відповідності до п.п. 8.4.13 п. 8 ПРРЕЕ.
Копію протоколу засіданні комісії разом із розрахунком вартості не облікованої електричної енергії та рахунком до акту, вручено відповідачу ОСОБА_1 , проте станом на день звернення позивача до суду з даним позовом, відповідач в добровільному порядку спричинені позивачу збитки не відшкодував.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що наявні правові підстави для задоволення позовної вимоги позивача про стягнення з відповідача ОСОБА_1 суми вартості безобліково використаної електричної енергії, внаслідок порушення останнім ПРРЕЕ у розмірі 29555,44 грн..
Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача суми трьох відсотків річних за невиконання зобов`язання в частині своєчасної оплати вартості не облікованої електричної енергії в розмірі 1354,35 грн. та суми інфляційних втрат в розмірі 4344,98 грн., суд зазначає наступне.
Згідно частини другої статті 625Цивільного кодексуУкраїни боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням установленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлено договором або законом.
Статтею 526Цивільного кодексуУкраїни визначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Отже, з наведених норм права вбачається, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням установленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Як вбачається із наведеного позивачем розрахунку 3% річних та інфляційних втрат за невиконання зобов`язання в частині своєчасної оплати вартості не облікованої електричної енергії, то відповідач ОСОБА_1 має сплатити на користь позивача 3% річних у сумі 1354,35 грн. та інфляційні втрати у сумі 4344,98 грн..
Перевіривши наданий позивачем розрахунок, вищевказаних сум, суд приходить до висновку, що він проведений з дотриманням всіх вимог чинного законодавства, а тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 3% річних у сумі 1354,35 грн. та інфляційні втрати у сумі 4344,98 грн., що в загальному розмірі складає 5699,33 грн..
Частиною 3 ст.12ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Доказами є будь які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці данівстановлюються такимизасобами: письмовими,речовими іелектронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків (ст. 76 ЦПК).
Кожна сторонаповинна довеститі обставини,на яківона посилаєтьсяяк напідставу своїхвимог абозаперечень,крім випадків,встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК).
Відповідно до положень ч. 1, ч. 2 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Сторона відповідача не скористалася своїм правом на подання відзиву та не надала доказів помилковості чи неправильності наданого позивачем розрахунку, а також доказів про погашення заборгованості та її відсутності.
Так, даючи юридичну оцінку доказам, суд вважає, що в судовому засіданні знайшов підтвердження той факт, що відповідачем було завдано позивачу збитків внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, які виразилися в діях споживача, а саме: в самовільному підключенні електропроводки та електроприладів споживача до електричної мережі оператора розподільчих систем поза засобами обліку електричної енергії, загальна сума яких складає 35254,77 грн..
Враховуючи наведені обставини, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Щодо стягнення з відповідача на користь позивача сплаченого судового збору у розмірі 2481,00 грн., суд зазначає наступне.
Так, ч. 1 ст. 141 ЦПК України визначено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача (п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України).
Пунктом 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» визначено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.
Як вбачається із наданої відповідачем Довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії Серія АВ № 1060361 від 12 липня 2022 року, ОСОБА_1 з 21 червня 2022 року встановлено другу групу інвалідності довічно.
Враховуючи вищевикладене, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 2481,00 грн. стягненню з відповідача не підлягає.
Керуючись ст. ст. 22, 526, 625, 1166 ЦК України, ст. ст. 10, 12, 76, 81, 141, 258-259, 265, 268, 354 ЦПК України, на підставі Закону України «Про ринок електричної енергії», Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312, суд
ухвалив:
Позовну заяву Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київській регіональні електромережі» до ОСОБА_1 про стягнення коштів за електроенергію задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські регіональні електромережі» вартість безобліково використаної електроенергії у загальному розмірі 35254 (тридцять п`ять тисяч двісті п`ятдесят чотири) грн. 77 коп..
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду відповідно до статей 354-355 Цивільного процесуального кодексу України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Реквізити сторін:
Позивач: Приватне акціонерне товариство «ДТЕК Київські регіональні електромережі», код ЄДРПОУ 23243188, юридична адреса: вул. Київська, 2-Б, м. Вишневе, Києво-Святошинський район, Київська область.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_2 .
Суддя Осаулова Н.А.
Рішення виготовлено 18.07.2022 року.
Суд | Фастівський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 18.07.2022 |
Оприлюднено | 28.07.2022 |
Номер документу | 105424080 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Фастівський міськрайонний суд Київської області
Осаулова Н. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні