Ухвала
від 20.07.2022 по справі 607/8717/22
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20.07.2022 Справа №607/8717/22 провадження № 1-кс/607/2696/2022

Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в залі суду у м. Тернополі клопотання старшого слідчого четвертого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором Тернопільської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону ОСОБА_4 , в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42022212220000028 від 16 травня 2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 425 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів,

встановила:

слідчий, за погодженням з прокурором звернувся до слідчого судді з вказаним клопотанням, у якому просить надати йому та іншим слідчим тимчасовий доступ, з можливістю вилучення до: оригіналу наказу №13-15683/16-20-СГ від 30 грудня 2020 року та документів, які стали підставою його видачі, оригіналів заяв ОСОБА_5 щодо виділення земельної ділянки, щодо про надання дозволу на розробку технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі, щодо затвердження технічної документації та передачу у власність земельної ділянки з кадастровим номером 4620388600:08:032:0001 та інших які стосуються передачі йому у власність земельної ділянки, розробленого проекту землеустрою у землевпорядних організаціях стосовно указаної земельної ділянки, укладених відповідних договорів з чітким визначенням вартості та строків виконання робіт із землевпорядними організаціями, копію державного акту на право власності земельної ділянки з кадастровим номером 4620388600:08:032:0001, витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, сформованих за результатами проведення реєстраційних дій, витягів із Державного земельного кадастру про земельні ділянки, документів, що підтверджують внесення плати за державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, а також копій інших документів, які стосуються виділення та передачі у власність земельної ділянки з кадастровим номером 4620388600:08:032:0001 ОСОБА_5 , які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .

Слідчий ОСОБА_3 у судове засідання не з`явився, у клопотанні просить розглянути клопотання без участі слідчого, клопотання підтримує в повному обсязі.

Представник ІНФОРМАЦІЯ_1 у судове засідання не з`явився, не повідомивши про причини неявки, що не є перешкодою для розгляду клопотання, відповідно до ч. 4 ст. 163 КПК України.

Розглянувши клопотання та додані до нього документи, слідчий суддя приходить до наступного висновку:

слідчими четвертого слідчого відділу (з дислокацією в м. Тернополі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, здійснюється досудове розслідування у кримінальному №42022212220000028 від 16 травня 2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 425 КК України.

Згідно клопотання, досудовим розслідуванням встановлено, що на обліку ІНФОРМАЦІЯ_2 перебуває земельна ділянка загальною площею 262,5 га (військовий аеродром військової частини НОМЕР_1 ), яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , право постійного користування якого посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою серії « ІНФОРМАЦІЯ_1 » № 040606 від 1986 року.

Так, відповідно до ч. 3 ст. 78 та ч. 1 ст. 84 Земельного кодексу України земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності, при цьому в державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.

Поряд із цим ч. 1 ст. 19 Земельного кодексу України містить положення щодо поділу земель України за цільовим призначенням на відповідні категорії, серед яких, зокрема, землі оборони.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Земельного кодексу України та ст. 1 Закону України «Про використання земель оборони» землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій ІНФОРМАЦІЯ_3 , інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України.

Частиною 2 ст. 77 Земельного кодексу України землі оборони можуть перебувати лише в державній власності.

Отже, вищевказана земельна ділянка дотепер належить за цільовим призначенням до земель оборони, за формою власності до державної власності.

Відповідно до ст. ст. 9, 14 Закону України «Про Збройні Сили України» землі, закріплені за військовими частинами та установами ІНФОРМАЦІЯ_3 , є державною власністю та належать їм на праві оперативного управління, вирішення питань щодо порядку надання ІНФОРМАЦІЯ_4 в управління об`єктів державної власності, в тому числі і земельних ділянок належать до повноважень Кабінету Міністрів України.

Відповідно до ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Підстави та порядок припинення прав на землю визначені в главі 22 Земельного кодексу України. Ці норми передбачають підстави припинення прав (права власності та права користування) на земельні ділянки як у добровільному, так і примусовому порядку, з об`єктивних і суб`єктивних причин, а також за наявності та відсутності вини власників і землекористувачів.

Орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування має право прийняти рішення про припинення права власності на земельну ділянку чи права користування нею лише в порядку, з підстав і за умов, передбачених статтями 140149 Земельного кодексу України.

Згідно з п. 5 постанови Верховної Ради Української РСР від 18 грудня 1990 року №562-ХІІ «Про порядок введення в дію Земельного кодексу Української РСР» (зі змінами та доповненнями, внесеними Законом України від 05 травня 1993 року № 3180-XII) громадяни, підприємства, установи, організації, які мають у користуванні земельні ділянки, надані їм до введення в дію Земельного кодексу України, зберігають свої права на користування до оформлення ними у встановленому порядку прав власності на землю або землекористування.

Аналогічне положення міститься у пунктах першому та сьомому розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України.

У пункті 10 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Державний земельний кадастр» зазначено, що документи, якими було посвідчено право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, видані до набрання чинності цим Законом, є дійсними.

Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_2 набуло право користування зазначеною земельною ділянкою правомірно і цього права у встановленому законом порядку на даний час не позбавлена.

У відповідності до підпункту 8.8 пункту 8 Інструкції з обліку земельних ділянок в органах квартирно-експлуатаційної служби ІНФОРМАЦІЯ_3 , затвердженої наказом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 19 грудня 2017 року № 680, у день виявлення самовільного зайняття, неправомірного вилучення сторонніми особами (на підставі судових рішень або/та рішень органів місцевого самоврядування, державних органів) земель оборони або об`єкта нерухомого майна (майна ДП ІНФОРМАЦІЯ_6 ) начальник ІНФОРМАЦІЯ_7 , КЕВ, КЕЧ зобов`язаний: негайно доповісти начальнику ТКЕУ та начальнику ГКЕУ про виявлення самовільного зайняття (неправомірного вилучення) земельної ділянки або об`єкта нерухомого майна (майна ДП МОУ); скласти Акт про виявлене самовільне зайняття (неправомірне вилучення) земельної ділянки або об`єкта нерухомого майна (майна ДП МОУ) (додаток 9 до цієї Інструкції); вжити заходів щодо встановлення особи (осіб), якою (якими) або за участю якої (яких) здійснено самовільне зайняття (неправомірне вилучення) земельної ділянки або об`єкта нерухомого майна (майна ДП МОУ); вжити заходів щодо добровільного звільнення особами, які здійснили самовільне зайняття (неправомірне вилучення) земельної ділянки або об`єкта нерухомого майна (майна ДП МОУ); спільно з командиром військової частини, керівником ДП МОУ негайно повідомити відповідні правоохоронні органи (Національна поліція України, органи військової прокуратури) та спеціальне правоохоронне формування у складі ІНФОРМАЦІЯ_3 про виявлене самовільне зайняття (неправомірне вилучення) земель оборони або об`єкта нерухомого майна (майна ДП МОУ); у разі виявлення фактів використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зокрема забруднення земель хімічними, токсичними речовинами, відходами та зняття родючого шару, а також видобування корисних копалин, у тому числі торфу, проведення геологорозвідувальних, пошукових та інших робіт з порушенням вимог законодавства України негайно повідомити відповідні органи з питань екологічного контролю; за наявності підстав, про факт самовільного зайняття (неправомірного вилучення) земельної ділянки або об`єкта нерухомого майна, який містить ознаки кримінального правопорушення, негайно направити повідомлення про кримінальне правопорушення до органу, уповноваженого здійснювати досудове розслідування відповідно до підслідності у порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України; вжити заходів щодо захисту порушеного права, в тому числі в судовому порядку; під час підготовки відповідних позовів до суду враховувати положення Земельного кодексу України та Цивільного кодексу України стосовно відшкодування завданих збитків та проведення рекультивації земель.

Однак, відповідно до загально доступних даних Публічної кадастрової карти України, згідно з шаром «в користуванні ІНФОРМАЦІЯ_8 », встановлено, що в межах контурів земельної ділянки загальною площею 262,5 га військового містечка № НОМЕР_2 (військовий аеродром військової частини НОМЕР_1 ), оформлено право приватної власності фізичних осіб на 3 земельні ділянки загальною площею 4,3353 га, зокрема:

- 24 березня 2021 року на громадянина ОСОБА_5 , земельна ділянка загальною площею 1,4 га (кадастровий номер 4620388600:08:032:0001);

- 30 вересня 2021 на громадянина ОСОБА_6 , земельна ділянка загальною площею 1,7864 га (кадастровий номер 4620388600:08:033:0015);

- 30 вересня 2021 на громадянку ОСОБА_7 , земельна ділянка загальною площею 1,1489 га (кадастровий номер 4620388600:08:033:0014).

Згідно довідника показників нормативної грошової оцінки земель населених пунктів станом на 01 січня 2022 року, розміщеного на офіційному веб - сайті ІНФОРМАЦІЯ_9 , середня (базова) вартість одного квадратного метра земель населеного пункту с. Конюшків, Золочівського районну, Львівської області становить 125,56 грн./кв.м.

Тобто, вартість незаконно вилучених з державної власності 3 земельних ділянок становить: 43 353 кв.м. (загальна площа земельних ділянок) х 125,56 грн. (нормативна грошова оцінка землі 1 кв.м.) = 5 443 402,68 грн.

З огляду на викладене, орган досудового розслідування вважає, що військові службові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 , через недбале ставлення до служби, допустили незаконне вибуття з державної власності частини земельної ділянки на території військового містечка № НОМЕР_2 , розташованого за адресою: Львівська область, Золочівський район, с. Конюшків, внаслідок чого державі завдано істотну шкоду. Відтак у діях військових службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 вбачається недбале ставлення до служби, яке заподіяло істотну шкоду, вчинене в умовах особливого періоду, крім воєнного стану, тобто кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 425 КК України.

Відтак, з метою досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування а також для одержання фактичних даних, які можуть бути використані як доказ у кримінальному провадженні, у органу досудового розслідування виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до: оригіналу наказу №13-15683/16-20-СГ від 30.12.2020 та документів, які стали підставою його видачі, оригіналів заяв ОСОБА_5 щодо виділення земельної ділянки, щодо про надання дозволу на розробку технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі, щодо затвердження технічної документації та передачу у власність земельної ділянки з кадастровим номером 4620388600:08:032:0001 та інших які стосуються передачі йому у власність земельної ділянки, розробленого проекту землеустрою у землевпорядних організаціях стосовно указаної земельної ділянки, укладених відповідних договорів з чітким визначенням вартості та строків виконання робіт із землевпорядними організаціями, копію державного акту на право власності земельної ділянки з кадастровим номером 4620388600:08:032:0001, витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, сформованих за результатами проведення реєстраційних дій, витягів із Державного земельного кадастру про земельні ділянки, документів, що підтверджують внесення плати за державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, а також копій інших документів, які стосуються виділення та передачі у власність земельної ділянки з кадастровим номером 4620388600:08:032:0001 ОСОБА_5 , які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .

Слідчий зазначає, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, та можуть бути використані в кримінальному проваджені як докази, а вилучення саме оригіналів даних документів обумовлена необхідністю в ході досудового розслідування проведення судової почеркознавчої експертизи та земельно-технічної експертизи.

Згідно із загальними правилами застосування заходів забезпечення кримінального провадження, встановлених ч. 3, 5 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що:

1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження:

2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора;

3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.

Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

Відповідно до положень ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до п.п. 1, 2 ч. 5, ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Відповідно до ч. 7 ст. 163, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Слідчий суддя вважає, що документи, які перебувають в володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у ньому, та слідчим доведено, що вони можуть бути використані як докази і неможливо іншим способом довести обставини, які передбачається довести за їх допомогою, тому клопотання є обґрунтованим та підлягає до задоволення.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 242 КПК України, експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, яких залучають сторони кримінального провадження або слідчий суддя за клопотанням сторони захисту у випадках та порядку, передбачених статтею 244 цього Кодексу, якщо для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання.

Зокрема, особливості призначення та проведення почеркознавчої експертизи визначаються, в тому числі, Науково-методичними рекомендаціями з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджениминаказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5.

Згідно з п. 1.1 вказаних Методичних рекомендацій для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів.

Слідчий суддя вважає, що у клопотанні слідчим доведено, що вилучення оригіналів наказу №13-15683/16-20-СГ від 30 грудня 2020 року та документів, які стали підставою його видачі, оригіналів заяв ОСОБА_5 щодо виділення земельної ділянки, щодо про надання дозволу на розробку технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі, щодо затвердження технічної документації та передачу у власність земельної ділянки з кадастровим номером 4620388600:08:032:0001 та інших які стосуються передачі йому у власність земельної ділянки, розробленого проекту землеустрою у землевпорядних організаціях стосовно указаної земельної ділянки, укладених відповідних договорів з чітким визначенням вартості та строків виконання робіт із землевпорядними організаціями, пов`язане із необхідністю проведення експертиз.

Керуючись ст.ст. 159, 162, 163, 164, 309 КПК України, слідчий суддя,

постановила:

клопотання задовольнити.

Надати старшому слідчому четвертого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові, ОСОБА_3 , старшому слідчому четвертого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, ОСОБА_8 , старшому слідчому четвертого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, ОСОБА_9 , слідчому четвертого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, ОСОБА_10 , слідчому четвертого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, ОСОБА_11 , слідчому четвертого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, ОСОБА_12 , тимчасовий доступ документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:

- оригіналу наказу №13-15683/16-20-СГ від 30 грудня 2020 року та документів, які стали підставою його видачі, оригіналів заяв ОСОБА_5 щодо виділення земельної ділянки, щодо про надання дозволу на розробку технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі, щодо затвердження технічної документації та передачу у власність земельної ділянки з кадастровим номером 4620388600:08:032:0001 та інших, які стосуються передачі йому у власність земельної ділянки, розробленого проекту землеустрою у землевпорядних організаціях стосовно указаної земельної ділянки, укладених відповідних договорів з чітким визначенням вартості та строків виконання робіт із землевпорядними організаціями, з можливістю вилучити оригінали даних документів;

-державного акту на право власності земельної ділянки з кадастровим номером 4620388600:08:032:0001, витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, сформованих за результатами проведення реєстраційних дій, витягів із Державного земельного кадастру про земельні ділянки, документів, що підтверджують внесення плати за державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, а також інших документів, які стосуються виділення та передачі у власність земельної ділянки з кадастровим номером 4620388600:08:032:0001 ОСОБА_5 , із можливістю вилучити належним чином завірені копії.

Строк дії ухвали встановити в двамісяці з дня її постановлення.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положенням Кримінального процесуального кодексу України з метою відшукання та вилучення вказаних речей та документів.

Ухвала є остаточною, оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подане під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення20.07.2022
Оприлюднено15.05.2024
Номер документу105428190
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів

Судовий реєстр по справі —607/8717/22

Ухвала від 20.07.2022

Кримінальне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Воробель Н. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні