Ухвала
від 27.07.2022 по справі 917/778/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Зигіна, 1, м. Полтава, 36000, тел. (0532) 61 04 21

E-mail: inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/

Код ЄДРПОУ 03500004

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження у справі

27.07.2022 Справа № 917/778/22

Господарський суд Полтавської області у складі судді Безрук Т. М., розглянувши матеріали

позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Персей-2010" (вул. Складська, буд. 1, м. Донецьк, 83059)

про визнання трудових відносин припиненими

встановив:

До Господарського суду Полтавської області звернувся з позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Персей-2010" про визнання трудових відносин припиненими у зв`язку зі звільненням ОСОБА_1 з посади директора Товариства з обмеженою відповідальністю "Персей-2010" за власним бажанням на підставі ч.1 ст. 38 Кодексу законів про працю України з дати набрання судовим рішенням законної сили.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що ТОВ "Персей-2010" знаходиться на непідконтрольній державі України території; позивач не має можливості припинити трудові відносини та не може звільнитися з посади директора, оскільки збори проводяться за місцезнаходженням товариства; відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" для набуття статусу безробітного та отримання забезпечення соціальних послуг необхідно підтвердити факт припинення трудових відносин у судовому порядку за місцем перебування позивача. В ст. 38 Кодексу законів про працю України передбачено право працівника розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, після попередження про це власника або уповноваженого ним органа. Працівник має право розірвати трудовий договір за власним бажанням.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.07.2022 цей позов був переданий на розгляд судді Безрук Т. М.

Суд зазначає, що в ст. 2 Господарського процесуального кодексу України вказано, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

За приписами п. 1 ч. 1 ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.

За змістом статті 167 Господарського кодексу України корпоративні відносини - це відносини, які виникають, змінюються та припиняються щодо права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Отже, корпоративні права характеризуються тим, що особа, яка є учасником (засновником, акціонером, членом) юридичної особи має право на участь в управлінні господарською організацією та інші правомочності передбачені законом і статутними документами.

Перелік органів, які розглядають трудові спори, наведений у статті 221 Кодексу законів про працю України, відповідно до якого трудові спори розглядаються: комісіями по трудових спорах; районними, районними у місті, міськими чи міськрайонними судами.

В ст. 232 Кодексу законів про працю України зазначено, що безпосередньо в районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах розглядаються трудові спори за заявами, зокрема:

1) працівників підприємств, установ, організацій, де комісії по трудових спорах не обираються;

2) працівників про поновлення на роботі незалежно від підстав припинення трудового договору, зміну дати і формулювання причини звільнення, оплату за час вимушеного прогулу або виконання нижчеоплачуваної роботи, за винятком спорів працівників, вказаних у частині третій статті 221 і статті 222 цього Кодексу;

3) керівника підприємства, установи, організації (філіалу, представництва, відділення та іншого відокремленого підрозділу), його заступників, головного бухгалтера підприємства, установи, організації, його заступників, а також службових осіб податкових та митних органів, яким присвоєно спеціальні звання, і службових осіб центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах державного фінансового контролю та контролю за цінами; керівних працівників, які обираються, затверджуються або призначаються на посади державними органами, органами місцевого самоврядування, а також громадськими організаціями та іншими об`єднаннями громадян, з питань звільнення, зміни дати і формулювання причини звільнення, переведення на іншу роботу, оплати за час вимушеного прогулу і накладання дисциплінарних стягнень, за винятком спорів працівників, вказаних у частині третій статті 221 і статті 222 цього Кодексу.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 17 вересня 2020 року у справі № 205/4196/18 висловлено правовий висновок про те, що спір між звільненим із посади керівником юридичної особи (її виконавчого органу) та цією юридичною особою, її власником (органом, уповноваженим здійснювати від імені власника управління такою особою) щодо законності розірвання з ним трудового договору з підстав, передбачених КЗпП України, крім такого розірвання за пунктом 5 частини першої статті 41 КЗпП України (припинення повноважень органом управління юридичної особи), підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Позивач заявив вимоги про визнання трудових відносин припиненими на підставі ч.1 ст. 38 Кодексу законів про працю України. Заявлений спір не стосується застосування пункту 5 частини першої статті 41 КЗпП України.

Тобто, заявлений спір не є корпоративним, а відноситься до трудових спорів.

Отже, відповідно до вимог п. 1 та п. 3 ч. 1 ст. 20 ГПК України цей спір не відноситься до юрисдикції господарських судів.

За п. 1 ч. 1 ст. 175 Господарського процесуального кодексу України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 175 Господарського процесуального кодексу України у відкритті провадження у справі слід відмовити.

Згідно з ч. 6 ст. 175 Господарського процесуального кодексу України суд роз`яснює, що даний спір відноситься до юрисдикції відповідного місцевого загального суду.

При подачі позовної заяви позивач за квитанцією № 17 від 21.07.2022 сплатив 2481,00 грн судового збору. Факт надходження цього судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України підтверджено випискою від 22.07.2022.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається особі, яка його сплатила за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі.

Оскільки суд відмовив у відкритті провадження у цій справі, сплачена сума судового збору в розмірі 2481,00 грн підлягає поверненню позивачу з Державного бюджету України.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 175, ст. 234, ст. 235 Господарського процесуального кодексу України, п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України Про судовий збір, суд -

ухвалив:

1. Відмовити у відкритті провадження у справі.

2. Повернути з Державного бюджету України (ГУК у м. Полт.обл./тг м. Полтава/2203010, рахунок № UA578999980313131206083016712, банк: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, ЄДРПОУ 37959255) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційни номер платника податків НОМЕР_1 ) 2481 грн 00 коп. судового збору, сплаченого за квитанцією № 17 від 21.07.2022.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Ухвала може бути оскаржена протягом десяти днів шляхом подання апеляційної скарги до Східного апеляційного господарського суду.

Дата підписання ухвали: 27.07.2022.

Суддя Т. М. Безрук

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення27.07.2022
Оприлюднено28.07.2022
Номер документу105435516
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —917/778/22

Ухвала від 30.08.2023

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Тимощенко О.М.

Ухвала від 10.08.2023

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Тимощенко О.М.

Ухвала від 27.04.2023

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Тимощенко О.М.

Постанова від 28.03.2023

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Шутенко Інна Анатоліївна

Ухвала від 20.02.2023

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Шутенко Інна Анатоліївна

Ухвала від 22.08.2022

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Шутенко Інна Анатоліївна

Ухвала від 27.07.2022

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Безрук Т.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні