Справа № 355/540/22
Провадження № 2/355/727/22
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 липня 2022 року Баришівський районний суд Київської області
у складі: головуючого-судді Чехова С.І.
за участю секретаря Старенької С.М.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду смт. Баришівка цивільну справу за позовом представника позивача ОСОБА_1 адвоката Куценко Наталії Володимирівни про визнання права на спадкове майно,-
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулась з позовом представник позивача ОСОБА_1 адвокат Куценко Н.В. з позовною заявою, у якій просить визнати за позивачкою ОСОБА_1 право на земельну ділянку (пай) розташовану в адміністративних межах Коржівського старостинського округу Броварського району Київської області ділянка № НОМЕР_1 площею 0,7969 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в порядку спадкування за законом, яка належала ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Свій позов обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її брат ОСОБА_2 .. Після його смерті відкрилась спадщина до складу якої входить земельна частка (пай) розташована в адміністративних межах Коржівського старостинського округу Броварського району Київської області ділянка № НОМЕР_1 площею 0,7969 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Однак в нотаріальної конторі у видачі свідоцтва про право на земельну частку (пай) позивачці було відмовлено. Відмова мотивована тим, що відсутні документи, що посвідчують право спадкодавця на земельну частку (пай). В зв`язку з такими обставинами в нотаріальній конторі було рекомендовано звернутися до суду з позовом про визнання права на спадкове майно.
Позивачка ОСОБА_1 до судового засідання не з`явилась була належно повідомлена про час, місце розгляду справи. Повідомила суд про можливість розгляду справи за її відсутністю передавши свої повноваження адвокату Куценко Н.В..
Представник позивача адвокат Куценко Н.В. до судового засідання не з`явилась, повідомила суд про можливість розгляду справи за її відсутністю, позовні вимоги підтримує цілком просить їх задовольнити.
Представник відповідача з боку Баришівської селищної ради Броварського району Київської області до судового засідання не з`явився ,однак повідомив суд про можливість розгляду справи за його відсутністю, позовні вимоги визнає. Відзиву з запереченнями не надав.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання усіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження, суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
За таких обставин, керуючисьст. 223 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності учасників справи на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Дослідивши матеріали справи у повному об`ємі, суд приходить до думки про можливе задоволення позовних вимог, з таких підстав:
Як слід з копії паспорту позивачка ОСОБА_1 є громадянкою України. (а.с.7-9)
З копії дублікату карти фізичної особи-платника податків слід, що позивачка має ідентифікований номер.(а.с.10)
Згідно свідоцтва про смерть ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 48 років.(а.с.11)
За копією свідоцтва про народження слід, що ОСОБА_3 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 , її батьками є ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .(а.с.12)
Згідно копії свідоцтва про укладення шлюбу слід, що ОСОБА_6 та ОСОБА_3 уклали шлюб, після чого позивачка обрала прізвище ОСОБА_7 .(а.с.13)
З копії свідоцтва про народження ОСОБА_2 слід, що його батьками є ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
За копією довідника показників нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь в Україні станом на 01.01.2022 вартість одного гектару по Київської області становить 26531 гривень. (а.с.14)
Відповідно довідки №20, яка видана при житті ОСОБА_2 слід, що рішенням загальних зборів працівників ВАТ «Коржівське» від 21 квітня 2004 року про розпаювання земель колективної власності, йому був наділений земельний пай (ділянка) за № НОМЕР_1 загальною площею 0,7969 га на території Коржівської сільської ради. (а.с.15)
За довідкою виконавчого комітету Коржівського старостинського округу Баришівської селищної ради Київської області №30 від 21.01.2022 року слід, що рішенням сесії №22-6-23 від 09.03.1999 року передано в колективну власність ВАТ «Коржівське» земельну ділянку площею-584,9 га. Список членів ВАТ «Коржівське» затверджений протоколом загальних зборів трудового колективу від 12.03.1999 року №2 в кількості 522 чоловіка. До цього списку входив ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 і має право на земельну ділянку (пай). Земельна ділянка (пай) розташована в адміністративних межах Коржівського старостинського округу №218 площею 0,7969 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. (а.с.16)
Як слід з постанови завідуючої Березанської державної нотаріальної контори Тищенко Н.В., позивачці ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, що знаходиться на території Коржівської сільської ради Броварського району Київської області та належали померлому ОСОБА_2 в зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на зазначену земельну ділянку.(а.с.17)
Оглядаючи спадкову справу №07/2019 щодо майна померлого ОСОБА_2 було встановлено, що в неї мається заява від ОСОБА_5 про відмову від спадщини після смерті сина ОСОБА_2 на користь своєї дочки ОСОБА_1 . Мається заява від ОСОБА_1 про прийняття спадщини після смерті брата ОСОБА_2 та заява про видачу свідоцтва про право на спадщину по закону на земельну ділянку площею 2,2100 га, що знаходиться на території Семенівської сільської ради Баришівського району Київської області. Свідоцтво про право на спадщину за законом, яка складається з земельної ділянки № НОМЕР_2 площею 2,2100га, що знаходиться на території Семенівської сільської ради Баришівського району Київської області кадастровий номер 3220287300:24:071:0435. Земельна ділянка належала померлому на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку, викладеного на бланку серії ЯГ №240010 виданого Баришівською райдержадміністрацією 18.07.2007 року. Свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , свідоцтво про народження ОСОБА_2 , свідоцтво про укладення шлюбу ОСОБА_6 з ОСОБА_3 , інформація довідка зі Спадкового реєстру з якого слід, що була відкрита спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , витяг про реєстрацію в Спадковому реєстрі.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та статтею 8 Конституції України гарантовано кожному право звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина.
Відповідно ч.1 ст.2 ЦПК України слід, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України слід, що кожна особа має право в порядку встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ст. 13 ЦПК України слід, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Як слідз ч.1ст.316ЦК України « Правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.»
За ч.1ст.319ЦК України «Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.»
За ч.1ст.317ЦК України «Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.»
За ч.1ст.321ЦК України «Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.»
За ч.1ст.328ЦК України «Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.»
Згідно ст.1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися в наслідок його смерті
Відповідно до ч.1 ст.1225 ЦК України «Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах із збереженням її цільового призначення.»
Згідно ч.1ст.1262 ЦК України «У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.»
Як слід з п.10 постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року №7 «Про судову практику у справах спадкування» право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування(зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
За п.11постанови ПленумуВерховного судуУкраїни від30.05.2008року №7«Про судовупрактику усправах спадкування»слід,що привирішенні спорупро спадкуванняправа наземельну частку(пай)основним документом,що свідчитьтаке правоє сертифікатпро правона земельнучастку (пай). Якщо спадкодавець мав право на земельну частку (пай), але за життя не одержав сертифіката на право власності на земельну частку (пай) або помилково не був включений (безпідставно виключений) до списку, доданого до державного акту про колективну власність на землю відповідного сільськогосподарського підприємства, товариства тощо, при вирішенні спору про право спадкування на земельну частку (пай) суд застосовує положення чинного на час існування відповідних правовідносин Земельного кодексу України 1990 року, Указу Президента України від 8 серпня 1995 року N 720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" та відповідні норми ЦК УРСР. У цьому разі слід ураховувати, що згідно з пунктом 17 Перехідних положень Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам таких часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
Згідно п.2п.5Указу ПрезидентаУкраїни №720/95від 08.08.1995року «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю. Видача громадянам сертифікатів на право на земельну частку (пай) єдиного в Україні зразка та їх реєстрація провадяться відповідною районною державною адміністрацією.
Отже було встановлено, що при житті брат позивачки не залишив заповіту. Після смерті залишилось нажите ним майно, яке складалось з земельної ділянки (пай) розташованої в адміністративних межах Коржівського старостинського округу Броварського району Київської області ділянка № НОМЕР_1 площею 0,7969 га на яку він не встиг отримати державного акту. Позивачка є спадкоємцем другої черги з тих підстав, що їхня матір після смерті сина відмовилась у прийнятті спадщини на користь своєї доньки позивачки ОСОБА_1 , яка в свою чергу своєчасно звернулась до державного нотаріуса з заявою про прийняття спадщини на отримання свідоцтва про право на спадщину, яка складається з земельної ділянки № НОМЕР_2 площею 2,2100га, що знаходиться на території Семенівської сільської ради Баришівського району Київської області кадастровий номер 3220287300:24:071:0435.Однак на іншу частину спадщини отримала відмову у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на зазначену земельну ділянку. Позивачкою було доведено, що при житті її брат мав право на отримання правовстановлюючого документу на земельну ділянку і не своєчасне оформлення цього права не позбавляє її право позивачки прийняти цю земельну частку (пай) як спадщину після померлого брата. З таких підстав слід задовольнити позовні вимоги представника позивача.
На підставівикладеного,керуючись ст.ст.2,4, 12, 13,81,89,141, 229, 263-265, 293ЦПК України, ст.ст.316,317,319,321,328,1218,1223,1225 ЦК України,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги представника позивача ОСОБА_1 адвоката Куценко Наталії Володимирівни, задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 картка платника податків НОМЕР_3 , право на земельну ділянку (пай) розташовану в адміністративних межах Коржівського старостинського округу Броварського району Київської області ділянка № НОМЕР_1 площею 0,7969 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в порядку спадкування за законом, яка належала ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду, шляхом направлення апеляційної скарги через Баришівський районний суд Київської області.
Суддя Баришівського
районного суду С. І. Чехов
Суд | Баришівський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 25.07.2022 |
Оприлюднено | 01.08.2022 |
Номер документу | 105467593 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Баришівський районний суд Київської області
Чехов С. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні